Novinky okolo Apple: Premiera jen pro Win, bug v OS X a soundtrack jen pro iTMS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky okolo Apple: Premiera jen pro Win, bug v OS X a soundtrack jen pro iTMS

8. července 2003, 00.00 | Opět několik novinek, které nás v posledních dnech zaujaly: Adobe uvádí novou Premieru Pro pouze pro Windows, Apple získal výhradní práva pro USA na distribuci soundtracku k očekávanému filmu Liga výjimečných a Mac OS X obsahuje chybu, která asi umožňuje shodit libovolnou Cocoa aplikaci.

Premiera pro OS X už ne

Nejdříve navážeme na náš článek z pátku o "softwarovém ekosystému" - to, co jsme jen naznačili, je nyní již oficiálně potvrzenou pravdou. Dalším, kdo "vypadl z kola ven" je Adobe a jeho Premiera. Tento střihový program byl nyní ohlášen v nové verzi, ovšem už jen pro jeden operační systém - Windows XP, a k tomu pod novým jménem Premiere Pro (ehm?). Adobe tedy oficiálně vzdává souboj o Mac OS X pro střihové programy a ustupuje Final Cut Express a Pro, ze kterých si podle všeho bere hlubší inspiraci než jen nové označení.

Adobe tedy po tom, co nové produkty přestal automaticky dělat i pro Mac OS X (například balík DVD Encore) začíná i s některými méně úspěšnými produkty ustupovat (mimochodem, kromě nové verze Premiery a nástrojů pro DVD nyní Adobe bude nabízet také program pro editaci zvuku - ten má Apple ve své stáji také, byť ne přímo pod svým logem). Ovšem nová verze Adobe After Effects 6.0 s řadou novinek a změn bude dostupná i pro Mac OS X, kromě toho má tento program novou, nižší cenu.

Kdy začne Apple dělat svůj "Photoshop"?

iTunes a Liga výjimečných

Apple začíná podnikat zajímavé věci pro propagaci svého iTunes Music Store - nejnověji uzavřel exklusivní dohodu o distribuci soundtracku k novému filmu společnosti 20th Century Fox's, "The League of Extraordinary Gentlemen" (LGX), který do českých kin vstupuje pod názvem Liga výjimečných. Film je natočený kolem stejnojmenného populárního komixu (vyšel i v české verzi), odehrávajícího se ve viktoriánské Anglii, kde se setkává řada fiktivních literárních postav, aby společně bojovaly za zájmy koruny. Komix je velmi populární a uznávaný, uvidíme co s ním provedlo filmové zpracování.

Ovšem zpět k hudebnímu soundtracku - to je obvyklá součást dnešního "vytěžování" populárních filmů. Apple však pro svůj iTMS získal exkluzívní práva pro distribuci v USA - tedy soundtrack nebude možné koupit jinak, než přes iTMS za 9,99 USD, nebude existovat vůbec ve fyzické CD podobě. To už je tah minimálně odvážný, protože v daný okamžik může být zákazníky iTMS pouze zlomek uživatelů počítačů (pouze ti s Macy) a už vůbec nemluvíme o zákaznících, kteří nemají žádný počítač.

Apple však nikdy nedělá nic jen tak nadarmo a dá se předpokládat, že pokud za distribuční práva k soudtracku filmu, u kterého se dá očekávat velká popularita, zaplatil určitě značné peníze, také toho využije do mrtě. To by však napovídalo tomu, že bude brzy realizováno několik plánů, o kterých se zatím spekulovalo (je nutné využití vlnu zájmu o film, který jde do kin již tento týden).

Příští týden začíná "ořezaný" Macworld v New Yorku, a tak se po tomto kroku nebudeme příliš divit, pokud už od příštího týdne bude iTMS dostupný i pro Windows a také pokud Apple opravdu realizuje plán, o kterém se spekulovalo, tedy "vypalovací" stanice ve svých Apple Storech, ve kterých si bude moc kdokoliv přijít, zakoupit hudbu na iTMS a nechat si ji následně vypálit na CD. Zatím jsou to pouze spekulace a uvidíme příští týden, ovšem pokud Apple nemá naplánované podobné kroky, nelze se ubránit dojmu, že exkluzivita na soundtrack k LGX je jen líbivým krokem, který však může mít potenciálně i negativní dopad na Apple samotný - místo podpory pro "switch" to může vyvolat spíš nelibost zákazníků. Uvidíme tedy, zda se jedná o osamělý výkřik nebo o "součást něčeho většího".

Bezpečnost v Mac OS X? Jak kdy...

V Mac OS X se narazilo na poměrně ošklivou bezpečnostní chybu, která se týká všech Cocoa aplikací - zdá se, že se jedná o chybu přetečení nějakého bufferu. Prostě a jednoduše, pokud v Cocoa aplikaci vybavené polem pro vstup textu (nikoliv tedy například Tex Edit...) toto pole naplníte dostatečně dlouhým řetězcem a zmáčknete enter, aplikace se zhroutí (pokud není ošetřená). Uživatelům se toto povedlo provést například se screen saverem, a zde se už dostáváme přímo k bezpečnosti - Apple nabízí možnost uzamčení počítače po probuzení ze screensaveru, ovšem pokud se podaří místo hesla zadat dostatečně dlouhý řetězec a aplikaci zhroutit, získá útočník přístup k obsahu počítače. Někomu se podařilo zhroutit také login panel, ovšem to naštěstí pouze do příkazové řádky aniž by byl nějaký uživatel přihlášen. No nic, zdá se že zvědavost lidí je nekonečná a přijdou i na velmi ukryté chyby - doufejme, že informace, že v Pantheru je tento problém odstraněn je pravdivá a také že Apple brzy uvede záplatu pro starší verze OS X.

Pokud budete zkoušet, zda tato chyba opravdu funguje, napište, co se vám podařilo shodit - ale pozor, nezkoušejte to na cizím počítači :).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: