Je to bezpečné? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Je to bezpečné?

Obsah seriálu:

ts_programovani-nahled2.jpg 11.08.2010

Je ve vězení bezpečno

Co vlastně znamená uzavřený systém? A jak (ne)souvisí s povinnou a výhradní distribucí aplikací prostřednictvím AppStore? Jaké to má důsledky pro bezpečnost a komu a jak to pomáhá?.

ts_keychain-nahled2.gif 09.03.2010

Slušný člověk nešifruje!

Ne, nebudeme se tady bavit o roztomilém britském zákonu RIPA III a jeho důsledcích; namísto toho si ukážeme a vysvětlíme jeden problém, jímž programátoři Apple poněkud zkomplikovali život těm, kdo se nedomnívají, že slušný člověk nemá co skrývat, pro změnu po stránce technické a nikoli legislativní.

ts_keychain_2-nahled2.gif 18.12.2006

Externí router

Pokud máme nějaký 3rd party router, musíme si poradit sami: ačkoli samozřejmě řízení každého konkrétního routeru bude vypadat trochu jinak, vyplatí se možná ukázat si alespoň jeden konkrétní příklad pro lepší orientaci.

ts_keychain_2-nahled2.gif 13.12.2006

WEP and weep...

V našem seriálu, v němž se podrobně zabýváme bezpečností operačního systému Mac OS X, se v současnosti zabýváme zabezpečením počítačové sítě. V předminulém dílu jsme si ukázali základy nastavení, jež platí pro libovolnou síť; minule jsme se seznámili s vhodným nastavením sítě bezdrátové, AirPortu.


Ovšem... pojem vhodné nastavení je zde přinejlepším diskutabilní. Dnes si řekneme proč – a jak to zlepšit.

ts_keychain_2-nahled2.gif 29.11.2006

AirPort a nastavení bezdrátové sítě

V minulém dílu jsme se seznámili se základy vhodného nastavení pro práci v celkem libovolném síťovém prostředí. V dnešním dílu budeme v tomto tématu samozřejmě pokračovat, a podíváme se právě na nastavení bezdrátových sítí AirPort.

ts_keychain_2-nahled2.gif 24.11.2006

WEP or weep

Dnes se začneme zabývat bezpečností při práci se sítěmi: prozatím začneme u základů – běžným nastavením systému prostřednictvím aplikace System Preferences.

ts_keychain_2-nahled2.gif 07.11.2006

Jeden na neděli, jeden na všední den...

V současnosti se v našem volném seriálu článků, věnovaných bezpečnosti v operačním systému Mac OS X, zabýváme vhodnými a nevhodnými konfiguracemi keychainů. Řešení je jednoduché: vytvoříme si ještě jeden keychain.

ts_keychain_2-nahled2.gif 27.10.2006

Lepší konfigurace keychainů

V minulém dílu našeho seriálu o bezpečnosti operačního systému Mac OS X jsme se začali zabývat různými konfiguracemi keychainů. Slíbili jsme si, že dnes se podíváme na možnosti lepších, bezpečnějších konfigurací keychainů – zde jsou.

ts_keychain_2-nahled2.gif 13.10.2006

Kolik keychainů máš, tolikrát jsi paranoikem

Nyní nastal čas se podívat trochu blíže na různé sestavy a konfigurace keychainů, a ukázat si, jaké nám přinesou potenciální výhody a nevýhody. Jak uvidíme, systém keychainů je skutečně velmi flexibilní a pohodlný, a umožní nám volit vzájemné vyvážení bezpečnosti a pohodlí – tyto dva faktory se samozřejmě do jisté míry vylučují i v tom nejlépe navrženém systému – podle našich vlastních individuálních potřeb a nároků.

ts_software-nahled2.gif 02.10.2006

Keychain Access

Na dnešek jsme si slíbili, že si řekneme trochu více o aplikaci Keychain Access ("Svazek klíčů"): pojďme se tedy na ni blíže podívat. Při té příležitosti si samozřejmě také ukážeme malinko více podrobností a zajímavých věcí o samotných keychainech.

ts_software-nahled2.gif 21.09.2006

Keychain

V našem seriálku, věnovaném bezpečnosti operačního systému Mac OS X, nastal čas na to, co si už delší dobu slibujeme – podíváme se trochu blíž na "klíčenky" (keychains), na jejich využití, a na aplikace "Správa klíčů" (Keychain Access) pro jejich správu.

ts_keychain-nahled2.gif 29.08.2006

Certifikát Thawte

Dnes si ukážeme, jak pokračovat dále pro získání certifikátu a jeho instalaci do systému, tak, aby byl k dispozici (nejen, ale především) pro služby v aplikaci Mail.

ts_keychain-nahled2.gif 23.08.2006

Kde vzít certifikát?

Asi nejvíce uživatelů se pro své certifikáty obrací na firmu Thawte: ta základní certifikáty bez speciálních služeb nabízí zdarma, a sama patří mezi společnosti jimž Apple "věří" (jinými slovy, certifikát od nich má kořenovou certifikační autoritu, již každá standardní instalace Mac OS X uznává).

ts_keychain-nahled2.gif 15.08.2006

Certifikáty

Dnes si konečně vysvětlíme, co to jsou (digitální) certifikáty a k čemu slouží. Vysvětlíme si také několik souvisejících pojmů, jako je "kořenový certifikát" či "certifikační autorita".

ts_keychain-nahled2.gif 17.07.2006

Černý vzadu, podpisy, a vůbec...

V minulém dílu našeho seriálku o počítačové bezpečnosti jsme jen zběžně "nakousli" dvě velmi důležité záležitosti: risika spojená s asymetrickým šifrováním a digitální podpis. Podíváme se na ně tedy dnes; ačkoli jde ještě pořád o "teoretickou přednášku", není to žádný krok stranou: jedna vede přímo k druhé, a druhá vede přímo k certifikátům – jejichž postavení v Mac OS X a konkrétní použití si budeme vysvětlovat hned potom.

ts_keychain-nahled2.gif 26.06.2006

Co jsou to ty šifry?

Minule jsme si ukázali základní postupy, jak v Mac OS X šifrovat; slíbili jsme si také, že si něco málo řekneme k "teorii" – a tomu se právě budeme věnovat teď. Nebojte se, žádné hluboké matematické exkursy nebudou; koho zajímají, ten si je dokáže snadno najít; my si jen vysvětlíme základní principy a pojmy, potřebné k tomu, abychom pochopili co se to v tom počítači vlastně děje, proč to funguje tak, jak to funguje, a proč to po nás chce to, co to po nás chce :)

ts_keychain-nahled2.gif 19.06.2006

Šifrování

Dnes si o šifrování řekneme trochu víc; začneme praktickou ukázkou, jak v Mac OS X šifrovat, a teprve později si řekneme pro ty, koho to zajímá, něco málo víc o šifrách symetrických, nesymetrických, "s veřejným klíčem" a tak všelijak podobně.

ts_keychain-nahled2.gif 29.05.2006

Jak je to s administrátory

Již víme, jakým způsobem Mac OS X autentifikuje uživatele, a také jak jej autorizuje k různým operacím. Jaká uživatelská konta však jsou v Mac OS X běžně k dispozici? O tom si více řekneme dnes.

ts_keychain-nahled2.gif 22.05.2006

Identifikace a autorizace

Dnes si povíme trochu více o identifikaci (tedy jakým způsobem si Mac OS X pamatuje který uživatel zadal které heslo) a autorizaci (tedy jak určí, co který uživatel smí a co nesmí dělat).

ts_keychain-nahled2.gif 09.05.2006

Základy zabezpečení Mac OS X

Mac OS X nabízí řadu bezpečnostních služeb a úrovní – patří sem jak šifrování e-mailových zpráv, tak i firewall; patří sem technologie File Vault a další. Na mnoho těchto služeb se v našem seriálu postupně podíváme podrobněji; dnes se soustředíme na tu nejzákladnější ochranu, již Mac OS X nabízí svým uživatelům: autentifikaci pomocí hesla, identifikaci uživatelů, a jejich autorizaci pro přístup k datům a spouštění programů.

ts_keychain-nahled2.gif 28.04.2006

Je to bezpečné?

Podíváme se v něm blíže na zabezpečení objektů, jež nabízí Mac OS X; ochranu dat jak na úrovni BSD, tak i prostřednictvím ACL; základní principy symetrických a asymetrických šifer; práci s klíčenkami a jejich obsahem; šifrování a podepisování zpráv pomocí certifikátů S/MIME; šifrování citlivých dat pomocí kódování AES; šifrování a podepisování zpráv prostřednictvím otevřeného standardu PGP... a – podle možností a zájmu – i na řadu dalších věcí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: