WWDC 2003 není jen Panther - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

WWDC 2003 není jen Panther

26. června 2003, 00.00 | Na letošní vývojářské konferenci se koná takřka 200 přednášek, ovšem o těch zatím víme pomálu - díky mlčenlivosti, kterou Apple vývojáře zavázal. Přinášíme vám alespoň několik fotek z WWDC, přehled produktů oceněných Apple Design Awards a také se dozvíte, jak Apple omezuje vývojáře dalších vývojových nástrojů a co si zatím o Xcode myslí vývojáři.

WWDC, tedy WorldWide Developer Conference, to není jen keynote Steva Jobse, ale především desítky ba až stovky přednášek na řadu témat, diskuse, uvádění nových produktů a podobně. Proto vám teď nabízíme několik informací o dění na WWDC, o uváděných nových produktech se zmiňovat nebudeme, neboť až na výjimky se jedná výhradně o vývojářské nástroje. Za fotografie děkujeme jednomu z našich čtenářů, který se WWDC účastní.

Apple na WWDC vyhlásil již tradiční ocenění Apple Design Awards, které uděluje za inovaci, pokročilý "look&feel' v Mac OS X a maximální využití Apple technologií. Letos se stal nejlepším produktem Salling Clicker 1.5 - pod tímto názvem se skrývá přejmenovaný Sony Ericsson Clicker, tedy dálkové ovládání Maca přes mobilní telefony SE s Bluetooth rozhraním. Tento program vzbudil nedávno velký ohlas a samotný Apple se mu i na svých stránkách poměrně důkladně věnoval - je to tedy vcelku logický vítěz. Tento program získal také cenu pro nejinovativnější produkt.

Nejlepší "uživatelský zážitek" (jak rozumně přeložit oblíbenou frázi "user experience"?) poskytuje simulační "hvězdný" program Stary Night Backyard 4.0, následovaný oblíbeným FTP klientem Transmit 2 od firmy Panic. V oblasti nejlepšího využití Open Source zvítězil projekt Fugu, který nabízí jednoduché rozhraní pro využití bezpečných přenosových služeb SFTP, SCP a SSH, zabudovaných v Mac OS X, na druhém místě skončil multimediální přehrávač VLC. Kompletní seznam ve všech kategoriích, včetně serverové a QuickTime - na ty se podívejte, pokud vás zajímá, co vše lze vytvořit v QuickTime - najdete na stránkách Apple. Uvidíme, zda vítěz nedopadne jako loni firma Karelia s programem Watson - ten byl na jednu stranu odměněn, ovšem nový Sherlock v Jaguaru jako by vítěznému programu z oka vypadl.

Zajímavá zpráva se objevila na serveru MacNN - podle jednoho z účastníků letos Apple výrazně omezil přístup vývojářů dalších vývojářských nástrojů (RealBasic, CodeWarrior od Metrowerks, nástroje od Borlandu) k samotným návštěvníkům WWDC - zatímco v předchozích letech se mohly účastnit i přednášek s vlastními produkty, letos se Apple plně soustředí na své vývojové prostředí Xcode a tak nechce, aby se pozornosti dostávalo i "konkurenci", tyto firmy jsou odkázané pouze na své vlastní výstavní stánky. Podle postřehu našeho čtenáře je například stánek Metrowerks výrazně menší než loni. Metrowerks, který vyrábí asi nejpopulárnější meziplatformní vývojové prostředí CodeWarrior, už některé produkty pro Mac OS nenabízí (například platformu pro vývoj aplikací pro Palm OS), doufejme, že tato snaha Apple nepovede k vytlačení nezávislých vývojářů z trhu.

Ostatně, Xcode zatím není ani připraven na to, aby neměl konkurenci - zatím je samozřejmě v betaverzi a finální verze by se měla objevit v září, ovšem jeden z ohlasů, který se objevil, byl velmi negativní. Jak píše Mike Pinkerton, spolutvůrce webového prohlížeče Camino, ve svém blogu, Xcode je v daný okamžik úděsně nestabilní (stačí se na něj křivě podívat, někdy stačí mít i jen zavřené oči...) a také se kriticky vyjadřuje k některým novinkách, které prý nejsou moc navržené k zvýšeni produktivity práce. Apple nové nástroje potřebuje jak sůl, na adresu starých Dev Tools se snášela řada kritiky právě kvůli stabilitě a také výkonu, tak doufejme že vyslyší také připomínky svých vývojářů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: