WD My Book Live - Rubriky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůRubriky

WD My Book Live

17. dubna 2013, 23.28 | Je duben, „měsíc zálohování“, tudíž také vhodná doba blíže si představit síťové disky řady WD My Book Live. Pro test jsem použil základní model, tedy jednodiskový s kapacitou 1 TB. Nicméně síťové funkce jsou shodné s ostatními modely s ještě vyšší kapacitou paměti.

 

 

Duben vyhlásil „měsícem zálohování“ Western Digital, nejúspěšnější výrobce externích pevných disků na světě, a s nadhledem a humorem poukazuje na vybrané situace, kdy můžeme zcela ztratit často velmi důležitá a nenahraditelná data. Každopádně „správně zálohovat podle WD znamená mít ne méně než dvě kopie dat“. Nemít v souborech nepořádek je ovšem také na místě, ale pořádek nic neříká o zálohování dat, stejně tak není podstatné, zda máme data na CD, DVD, pamětech flash s USB připojením, někdo dokonce na paměťových kartách, což může být řešení pro chytrý mobilní telefon případně tablet, nikoli však fotoaparát nebo videokameru, ale hlavně – opět nejde o zálohování.

 

Western Digital současně v rámci „měsíce zálohování“ představuje své vybrané produkty a ukazuje výhody software pro automatické zálohování dat WD SmartWare, který mají předinstalovaný externí disky WD. Síťové disky řady WD My Book Live jsou ideální pro ukládání a zálohování dat, dokonce umožňují i zálohování s využitím výhod osobního cloudu, kdy jsou zálohovaná data dostupná prostřednictvím internetu takřka kdykoli a odkudkoli.

 

Faktem je, že pro řadu uživatelů je externí síťový disk atraktivní už jen díky tomu, že poskytuje relativně vysokou kapacitu paměti, u testovaného modelu 1 TB, další modely WD My Book Live ale mají 2 a 3 TB dostupné kapacity, v nabídce je i verze DUO a modely s využitím nastavení paměťových polí RAID. Více informací najdete na webu WDC.com/cz. U verze DUO může uživatel nastavit RAID buďto pro maximalizaci kapacity, tedy až 8 TB, nebo pro maximalizaci zálohování 2× 4 TB s tím, že první disk je automaticky zrcadlen na disk druhý, tedy zálohován.

 

Síťový externí disk My Book Live 1 TB stojí 3100 Kč včetně DPH, s vyšší kapacitou paměti cena přirozeně stoupá.

 

WD My Book Live 1 TB

 

Bližší představení, obsah balení

 

Externí pevný disk WD My Book Live je velkokapacitní paměťové zařízení, které díky své funkčnosti a dodanému software umožňuje automatické zálohování a ochranu dat pomocí funkce zamknutí disku. Program WD SmartWare automaticky průběžně zálohuje vaše data, zobrazuje průběh zálohování a také obnovuje ztracené soubory.

 

Prodejní balení kromě samotného pevného externího disku – osobního úložiště typu cloud My Book Live obsahuje síťový napájecí kabel s adaptérem, stíněný kabel pro připojení k Ethernetu, CD s ovladači, software WD SmartWare a manuálem (k dispozici je i v češtině) a vytištěný Rychlý průvodce instalací.

 

spodní část se soklíkem a přední + horní část - pasivní chlazení

 

Disk je uložen v černé plastové skříňce ve tvaru zavřené knihy. Ve spodní části spočívá na dvojici malých soklů – patek z měkkého plastu, jehož vlastnosti se podobají gumě. Plní dvojí funkci: díky nim skříňka neklouže po desce stolu a na spodní části mohou být průduchy pro pasivní chlazení.

 

zadní panel

 

Žebrované průduchy jsou i v horní části a na volných plochách zadní stěny, jejíž větší část zabírá panel se zdířkou pro napájecí konektor, zdířkou pro ethernetový kabel umožňující připojit zařízení k místní síti, miniaturní tlačítko pro reset – obnovení nastavení zařízení a bezpečnostní otvor k zámku Kensington. Ethernetový port je propojen se dvěma svítícími/blikajícími kontrolkami. Horní zelená indikuje aktivitu, dolní slouží jako ukazatel spojení. Je-li jednotka připojena k síti, svítí oranžově.

 

Vpředu, na pomyslném „hřbetu knihy“, je umístěna malá vícebarevná kontrolní LEDka, měnící barevný svit v reakci na aktuální stav úložiště – miniaturní indikátor napájení a provozu. Zařízení nemá rozhraní USB ani tlačítko pro zapnutí a vypnutí. Začne fungovat hned po připojení k elektrické síti, vypnutí je možno zajistit nejen fyzickým odpojením od sítě, ale i z webového rozhraní.

 

WD My Book Live - zepředu a zezadu

 

My Book Live 1 TB – základní údaje přehledně:

 

Rozhraní: Ethernet; vysoce výkonné (10/100/1000) gigabitové ethernetové rozhraní

Pevný disk: 3,5palcový WD SATA

Kapacita paměti: 1 TB

Podporované protokoly: CIFS/SMB, NFS, FTP, AFP

Vstupní/výstupní port: ethernetový port (RJ-45)

Podporovaní klienti: Windows XP, Vista, 7 a 8; Mac OS X Leopard a Snow Leopard

Rozměry: 16,4 × 13,95 × 5 cm

Hmotnost: 1,01 kg

Provozní teplota: 5 až 35 °C

Neprovozní teplota: -20 až 65 °C

Vstupní napětí a frekvence: 100–240 VST/47–63 Hz

Výstupní napětí, proud a výkon: 12 VSS/1,5 A/18 W

 

WD My Book Live - kabely

 

Instalace, spuštění, použití

 

Instalace proběhla rychle a bez komplikací. Operační systém Windows 8 disk automaticky a velmi rychle vyhledal, zcela bez problémů a rychlé bylo bezdrátové připojení disku do sítě pomocí ethernetového připojení My Book Live k modemu ADSL2 se čtyřportovou Wi-Fi bránou, umožňující bezdrátové vysokorychlostní datové a multimediální připojení. Použít je ale možno fakticky jakýkoli kompatibilní směrovač nebo port síťového přepínače.

 

Kontrolní LED v přední a zadní části zařízení ukazují, zda připojení funguje správně. Při instalaci a prvním použití je před konfigurací disku třeba počkat, dokud zcela nenaběhne (asi 2, 3 minuty). Jakmile je zařízení připravené, přední LED trvale svítí zeleně (v běžném režimu; je-li disk běžně používán, svítí LED také modře, a to v pohotovostním režimu).

 

WD My Book Live - instalační CD

 

WD My Book Live – instalační CD.

 

instalace

 

První obrazovka pro zahájení instalace.

 

podpora via DreamWeaver

 

Podpora via Adobe DreamWeaver pro řešení potíží s diskem My Book Live. Nemusel jsem využít, nicméně je dobré vědět, že pokud by se během připojování síťového disku My Book Live k domácí síti nějaký problém objevil, lze ho definovat a najít jeho řešení. Western Digital také umožňuje zaslat dotaz na oddělení podpory.

 

instalace a nabízené možnosti

 

Instalace a nabízené možnosti. Program WD SmartWare prozkoumá počítač a rozdělí data do skupin podle základních typů, tedy fotografie, videoklipy, hudba, dokumenty a systémová data. Následně se zaměří na aktuální síť a nabídne disk My Book pro zálohování souborů s tím, že uživatelsky je možno rozhodnout, zda vše, anebo jen určité vybrané typy souborů. Ale také můžeme pouze disk otevřít a použít ho tradičním způsobem, samostatnou položkou je nastavení disku a jako čtvrtá základní volba jsou "další činnosti", a to s podporou na webu WD.

 

zobrazení disku v oknech systému Windows 8

 

Zobrazení disku v oknech systému Windows 8.

 

uživatelská podpora od WD

 

Zde je vidět první, základní nabídka, pokud klikneme na volbu Další možnosti. 

 

Zálohování

 

Zálohy síťového úložiště využívají protokoly CIFS/SMB a díky software WD SmartWare je řešení praktické a jednoduché. Uživatel nemusí nastavovat časový plán realizace záloh, program samočinně hlídá změny ve složkách a stejně tak automaticky provádí zálohování. Jen je třeba nastavit, kolik verzí souboru má být zachováno, přičemž základní nastavení je pět. V nabídce je i volba realizace zálohování v době, kdy je počítač v nečinnosti.

 

Interval samočinného zálohování může uživatel zvolit, a to denní, týdenní a měsíční. Jestliže povolíme vzdálený přístup, je možno vygenerovat přístup na web wd2go.com, který umožňuje zpřístupnit obsah úložiště i mimo naši síť, využít cloudových služeb. Spolu se zálohováním funguje také obnovení dat. 

 

Pro vytvoření přímého připojení ovládacímu panelu – webovému uživatelskému rozhraní úložiště My Book Live lze využít web MyBookLive a zákaznická podpora je na webové stránce support.wdc.com.

 

Krátce na závěr

 

My Book Live představuje praktické a snadno použitelné centralizované úložiště a bezdrátové zálohování – díky připojeník bezdrátovému směrovači (routeru) máme k dispozici sdílené úložiště a možnost bezdrátového zálohování pro všechny počítače, notebooky a případně i tablety ve své síti. Pro přístup z internetu není třeba žádná změna nastavení v síti a dostupné je i úložiště v cloudu. Máme přístup ke svým fotografiím, videoklipům, hudebním a dalším souborům odkudkoli, a to i pomocí chytrého telefonu nebo tabletu prostřednictvím zabezpečeného vzdáleného přístupu a mobilních aplikací.

 

Zařízení je precizní, koncepčně, funkčně i dílenským zpracováním. Kladem je jednoduchá a rychlá instalace a snadné nastavení přístupu i dalších voleb. Velmi dobře vychází také poměr ceny a užitné hodnoty či výkonu. Samozřejmě, pro některé uživatele je kapacita disku 1 TB málo, mají ale možnost pořídit si disk s vyšší kapacitou. A obdobně pokud uživatel dává přednost vícediskovému řešení, je mu k dispozici. Anebo může zakoupit dva disky My Book Live a vzájemně je synchronizovat.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: