Jürgen Kurz: Quark 6 je pro nás novým impulsem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Jürgen Kurz: Quark 6 je pro nás novým impulsem

21. července 2003, 00.00 | Quark se sice přímo nezúčastnil výstavy Macworld CreativePro jako vystavovatel, ale Jürgen Kurz víceprezident Quarku, měl ve čtvrtek velmi pěknou Feature presentation. Na co klade Quark důraz při komunikaci poslední verze Xpressu?

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:


Feature presentation jsou na letošním Macworldu náhradou tradičních keynote. To znamená, že významné osobnosti z oboru prezentují svoje vize a většinou poměrně osobité pohledy na nové produkty či technologie. Nejinak tomu bylo i v případě Jürgena Kurze, muže číslo dvě v Quarku. Jeho prezentace se samozřejmě primárně zaměřila na Quark Xpress 6.0, ale řeč byla i o ostatních produktech této společnosti.

Kurz jako obratný řečník
Zatímco v minulém článku jsme konstatovali, že Jozovo vystoupení nesahalo tradičním keynote Steva Jobse ani po kotníky, vystoupení pana Kurze bylo precizně připravené a hlavně řečník předvedl skvělý výkon. Během celé více jak hodinové prezentace si bez problémů udržel pozornost diváků, nechyběly tradiční americké vtípky a narážky na konkurenci ani vystoupení hostů. Jürgen Kurz bravurně zvládl i pád Xpressu při předvádění XML, který se nesnažil nijak maskovat, naopak z něj udělal v podstatě nezbytnou součást každé povedené prezentace moderního SW.


Synchronizovaný text

Quark už není "jen" sázecí program
Již delší dobru klade Quark velký důraz na změnu vnímání XPressu, který již ve verzi 5.0 přestal být tradičním sázecím programem a verze 6.0 jednoznačně potvrdila silné zaměření vývojářů na crossmedia publikování. Tomu odpovídají nové funkce jako "projekt" sloužící pro snadnější správu jednotlivých verzí dokumentů pro různé použití, či synchronizovaný text, který umožňuje jednorázově modifikovat opakující se text v různých částech i variantách dokumentů. Při všech živých ukázkách Quarku 6.0 se pracovalo jak s variantou určenou pro tisk, tak s webovým dokumentem. Opravdu efektně působil synchronizovaný text spolu s DDS pro snadno personalizovatelné dokumenty.


Hi-Res preview

Na sazbu se nezapomíná
Myslím, že zcela správně Kurz neprezentoval jen nové crossmediální funkce, ale věnoval velkou pozornost i tomu, pro co většina uživatelů dnes Quark používá - sazbě tiskových dokumentů. Z této oblasti byly vypíchnuty nové vrstvy s průhledností, hi-res náhledy obrázků, historie s vícenásobným undo/redo, rozšířené funkce tabulek a práce x XML a PDF. U obou formátů Quark ve verzi 6.0 výrazně prohloubil jejich podporu a to jak na výstupu, tak i na vstupu. Všechny tyto novinky patří do kategorie toužebně očekávaných a výrazně zpříjemňují a zefektivňují práci s Quarkem.


Ono to spadlo? ještě že jsme pod Mac OS X a systém přežil...

Quark se snaží podporovat vývojáře extenzí
Důležitou zprávou nejen pro uživatele, ale zejména pro třetí společnosti je, že Quark i nadále považuje třetí producenty extenzí za velmi důležité partnery. S každou novou verzí Xpress rozšiřuje svojí funkčnost o možnosti, které dříve nabízely právě pouze extenze, nicméně i nadále jsou extenze pro Quark velmi důležité. O podpoře svědčí i to, že jedním ze dvou hostů v průběhu vystoupení byl zástupce společnosti Gluon.


Je to dobré, už to zase běží!

Quark 6 a MacOS X
Klíčovou je pro Apple svět u verze šest samozřejmě nativní podpora systému deset. Kurz nezapomněl zdůraznit, že Quark Xpress 6.0 je jediný DTP software, který je kompletně přepsán a optimalizován pro Mac OS X a jako takový plně využívá jeho možností. V rámci neformální diskuse po skončení vystoupení navíc Kurz zdůraznil, že Quark a Apple velmi úzce spolupracují jak v oblasti vývoje, tak i prodeje, protože jejich zájem je společný - udržení a rozšíření uživatelské základny. Přestože Apple v posledních měsících v některých regionech velmi úzce spolupracoval s Adobe, protože se čekalo na Quark 6, neznamená to, že by byly vztahy Applu a Quarku nějak napjaté či nepřátelské. O tom koneckonců svědčí i prodej XPressu 6 na on-line Apple Storu. Apple se tudíž snaží opatrně balancovat mezi Adobe a Quark tak, aby vytěžilo maximum uspokojených uživatelů v pro něj důležitém segmentu.


Quark DDS

Quark není jen Xpress
Na závěr prezentace došlo i na další produkty. Podle Kurze Quark velmi silně investuje do QPS (Quark Publishing Systém) a zejména do QDDS (Quark Dynamic Data Server), tedy technologií těžících z multiplatformních a crossmediálních technologií Xpressu. Oba dva tyto produkty Quark také portuje pro Mac OS X resp. Mac OS X Server, ale tento proces bude pokračovat minimálně do dalšího Macworldu v lednu 2004.


Vicepresident sbírá vizitky diváků a slibuje jim urychlit jejich objednávku. Quark nestíhá distribuovat...

Quark má jasnou vizi do budoucna
Vzhledem k tomu, že Xpress 6.0 je již nějaký ten týden na trhu a napsalo se toho o něm opravdu již hodně, nepřineslo vystoupení Jürgena Kurze žádné zásadní překvapení co se týče funkce produktu. Nicméně co je důležité, ukázalo to, co nemusí být na první pohled zřejmé. Na Quarky 5/6 se čekalo poměrně dlouho a řada uživatelů i novinářů to přisuzovala vyčerpání se vývojářského týmu. Podle Kurze však Quark využil toto období k zásadní přestavbě Xpressu v moderní crossplatformní nástroj, který získal novou dimenzi a nový prostor pro další vývoj. Podle Kurze jsou již dávno pryč časy čekání a odkládání uvedení produktů. Quark má nyní jasnou a pevnou časovou osu pro uvádění produktů a představuje svoje produkty zároveň s uvedením na americký trh.

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Pan Kurz nám přislíbil interview, v rámci kterého nám odpoví na otázky týkající se lokalizace, strategie Quarku pro náš region a dalších specifik. Pokud máte nějaký dotaz k verzi 6, na který by jste chtěli znát odpověď přímo druhého muže Quarku, pošlete nám ji na email .

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: