Macworld Feature presentation aneb Steve vrať se! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld Feature presentation aneb Steve vrať se!

17. července 2003, 00.00 | I letošní Macworld byl oficiálně zahájen vystoupením významného zástupce Applu. Místo tradiční keynote Steva Jobse se však konala feature presentation Grega Joswiaka. Nabízíme vám bezprostřední reportáž přímo z New Yorku.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:


Macworld a keynote k sobě patřily jako siamská dvojčata. První den veletrhu či dokonce den předem vždy vystoupil Steve Jobs s bombastickým, žoviálním a novinkami nabitým vystoupením. Kdo měl někdy možnost se některé z keynote osobně zúčastnit jistě potvrdí, že tak úžasnou a strhující atmosféru plnou nadšení, entusiasmu a pozitivních vizí si bude pamatovat do konce života. Keynote byly a snad i budou úžasným startem Macworldů, který měl na letošním Macworld CreativePro nahradit vystoupení "Joze". A jak to dopadlo?


Kde ty fronty jsou, kde mohou být ...

Rozpačitý začátek
Vše se odehrálo v "menším" sále JJCC, který byl připraven na návštěvu několika tisíc diváků a byl z cca 2/3 opravdu zaplněn zhruba 10 minut před oficiálním začátkem vystoupení. Letos se nekonaly tradiční fronty, které provázely vystoupení Steva Jobse, zřejmě ze dvou důvodů. Prvním důvodem byla pochopitelně menší účast diváků, kterých bylo ve srovnání s loňským rokem odhadem o cca 50% méně. Druhým byla výrazně volnější organizace. Nekonaly se žádné bezpečnostní kontroly. Nerozlišovaly se různé skupiny diváků (VIP, Press, běžní smrtelníci) jak bývalo zvykem. Prostě jste přišli do sálu, někde se posadili a čekali co se bude dít.
Každý kdo někdy zažil napjaté čekání na keynote, spekulace o tom co nového přinese a vášnivé debaty o tom, zda se prognózy z internetu naplní, musel být logicky zklamán. Prostě a jednoduše se nemělo co naplňovat, obecně se očekávalo, že žádné nové produkty nebudou …


Joz v plné kráse a neformálnosti hodné Applu

Program dle očekávání
Nikdo nečekal, že Joz přijde s nějakou překvapivou novinkou jen dva týdny po bombastickém představení G5ky a Panthera. A vzhledem k tomu, že nikdo nic neočekával, nikdo nebyl zklamán tím, že překvapivé novinky se opravdu nekonaly. Začátek byl poměrně slibný, oznámení trade-in programu pro Adobe Premieru a uvedení Soundtracku jako samostatné aplikace mohlo vzbudit mírná očekávání. Bohužel tímto Joz vyčerpal všechno nové, co měl připravené. Pokračovalo se představením Panthera v desktopové i server verzi následované chvalozpěvem na adresu nových G5tek. Místo tradiční bomby na konec, kterou vždy Steve přidával jako by mimochodem jako zlatý hřeb svého vystoupení, Joz pustil několik reklamních klipů a tiše odešel.


Sál tiše čeká na nějaké dobré zprávy a velké překvapení - marně

FinalCut a Premiera - oko za oko, CD za CD
Společnosti Apple a Adobe dlouhou dobu byly nerozlučnými spojenci a vzájemně se usilovně podporovaly. I dnes jsou oficiální vztahy pozitivní a vstřícné. V rámci reklamní kampaně na G5ky vystupuje i CEO Adobe s krátkým pochvalným vystoupením týkajícím se "úžasné výkonnosti G5ky", přesto tichá válka na poli video aplikací se změnila v otevřený boj. Není žádným tajemstvím, že FinalCut slaví na Mac OS platformě velký úspěch a přestože Adobe představilo Premieru 6, ztrácí své postavení v této oblasti. Apple se navíc rozhodl přitvrdit a vyhlásil trade-in program. Až do 20.září, nabízí možnost přejít z Mac či PC Premiéry na FinalCut Express zdarma, případně na FCP 4 za poloviční cenu (499USD).
Realizace programu je tradičně mírně komplikovaná. Pro přechod na verzi Express je potřeba odeslat do Applu instalační disky Premiéry s tím, že Apple zašle zpět instalační CD FinalCutu. Při přechodu na FCP 4 je program realizován jako mail-back sleva. Uživatel si koupí FCP4 za plnou cenu, pošle do Applu CD Premiéry a zpět mu přijde 500USD. Uvidíme jakým způsobem bude vše fungovat v ČR.


Krabicová verze Soundtracku

SoundTrack jako samostatná aplikace
Druhou novinkou prezentovanou na FP je zpřístupnění aplikace Soundtrack jako samostatného produktu. Zatím byl tento program dodáván jako bezplatná součást FCP 4, tudíž byl dostupný pouze po investici 999 USD. Od srpna bude k dispozici v běžném prodejním kanálu jako samostatný krabicový produkt za 299 USD. Na FP byl tento produkt efektně prezentován, což zhledem k jeho zaměření nebylo tak těžké. Je to opravdu radost s pomocí více jak 4.000 různých zvukových samplů skládat pomocí drag-and-drop technologie doprovodnou hudbu.


Už ani to srovnání není co bývalo, i když výkonnostní náskok zůstává

Panther a G5 podle kopíráku
Co se týče prezentace MacOS X 10.3 Panther a G5ky, neřekl Joz v podstatě vůbec nic nového. Své vystoupení zaměřil výhradně na profesionální komunitu, čímž se snažil reflektovat zaměření letního MacWorldu, ale prezentované informace zřejmě nikoho v sále ani neohromily, ani nepřekvapily. Navíc bylo patrné, že G5ky byly Jozovi, jakožto vice presidentovi pro HW, výrazně bližší.


CEO Adobe ve video klipu chválí G5ku. Zřejmě ještě neví o trade-in programu

Co říct závěrem? Steve vrať se…
Feature Presentation trvala něco málo přes hodinu a nepostrádala po technické stránce nic z tradice keynote. Dvě plátna, vystoupení pomocných řečníků, výkonové srovnání s PC včetně neuvěřitelně pozitivní praktické ukázky, videoklipy ani dobře zvolenou hudbu. Jediné co celému vystoupení chybělo byly novinky a atmosféra. Tleskalo se, ale nejásalo. Chyběly ovace, chybělo nadšení, chyběla radost. Po skončení vystoupení se sál vyprázdnil během pár minut a zbylo jen několik hloučků zmatených novinářů diskutujících o tom, kde vzít nějaká pozitiva a informace, o kterých by se dalo psát. Chvílemi jsme měli pocit, jako kdyby měl Joz zakázané žertovat tak jako Steve, používat žoviální gesta či příliš nadšeně vzbuzovat v přítomných optimismus. Možná chtěl "profesionální kreativce" oslovit decentněji, možná je třeba za vším hledat načasování a možná to bylo Jozem, který prostě není takový showman jako Steve. Doufejme, že na lednové MWE v San Francisku se Steve vrátí v plné síle a s keynote, které by se dalo tleskat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: