Hardwarové novinky na Macworld CreativePRO - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Hardwarové novinky na Macworld CreativePRO

21. srpna 2003, 00.00 | Ačkoliv letošní letní Macworld nedosáhl parametrů svých předchůdců, přesto na návštěvníky čekala řada zajímavých nových produktů - například nová (a nejrychlejší) grafická karta pro Maca, AM/FM rádio, připojované k Macu přes USB a také kapesní videopřehrávač, podporující řadu videoformátů, včetně MPEG4/DivX.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:


Letošní Macworld CreativePRO nedosahoval rozměrů, obvyklých v minulých letech, ani v počtu vystavovatelů, ani v počtu předváděných novinek, ovšem i tentokrát se našlo několik nových zajímavých produktů od nezávislých výrobců, které zde byly k vidění. Kromě novinek zde samozřejmě byla řada obvyklých produktů, jak speciálních pro Macy, tak periferií, vhodných pro obě platformy - tradičně byli k vidění nejrůznější FireWire řešení, převodníky a řadiče (například Serial ATA - SCSI převodník nebo Serial ATA RAID řadič) , ale také elegantní stojánky pod iMacy, ohlučňovací skříně na stolní počítače a servery a mnoho dalších výrobků.

ATI Radeon Pro 9800 Mac Edition

ATI zde uvedlo novou hi-end videokartu pro uživatele Maců, ATI Radeon Pro 9800 Mac Edition, zaměřenou především na aktivní hráče 3D her a uživatele 3D animačních programů. Jedná se o stejnou kartu, která je nabízená jako volitelný doplněk pro nové Power Macy G5 (standardně se s nejvyšší konfigurací dodává Radeon 9600 Pro).

Tato vlajková loď grafických karet pro Maca podporuje AGP 2x nebo 4x (v nových G5 i AGP PRO), obsahuje 128 MB DDR RAM, podporuje výstupy na DVI, VGA a S-Video (přes převodník i kompozitní), čímž se bohužel odlišuje od karty, dodávané přímo v Macích - ta podporuje ADC a DVI, takže uživatelé s Apple LCD budou muset zakoupit převodník DVI-ADC (dalších 100 USD). Karta samozřejmě podporuje řadu moderních technologií pro 3D grafiku a také dokáže hardwarově rotovat obraz o 90°, například pro zobrazení na displejích postavených na výšku. Karta vyžaduje Mac OS X 10.2.5 a novější. Cena karty je 399 USD, což je shodné s cenou PC verze karty.

RadioSHARK

Zajímavý produkt pro Macy představila společnost Griffin Technology. RadioSHARK (který si tento název vysloužil díky svému tvaru žraločí ploutve) je radiopřijímač, schopný fungovat v pásmech FM/AM, ovšem ke svému chodu plně využívající počítač. Přijímač se připojuje prostřednictvím USB rozhraní k Macu, ze kterého je tímto i napájen, přičemž přijímač slouží zároveň jako anténa. Po připojení se vše ovládá softwarově přímo z Maca - ladění programů, ukládání do paměti a podobně. Kromě samotného příjmu dokáže RadioSHARK také nahrávat pořady, a to jak z rádiových vln, tak i z libovolného streamingového programu, a to buď na pokyn obsluhy nebo podle nastavení. Kromě toho také je možné rádio "pauznout" a poté se vrátit v poslouchání tam, kde uživatel předtím skončil - relace se totiž mezitím nahrává na disk. Takto nahrané pořady lze posléze uložit například na iPod. RadioSHARK je možné předobjednat za 50 USD, začne se dodávat koncem léta, distributorem produktů Griffin je společnost Quentin.

MEC Station

Ačkoliv Steve Jobs prohlásil, že zatím Apple neuvažuje o přenosném videopřehrávači ala iPod, jiné firmy již podobná zařízení připravují - společnost AVIAS předvedla svůj připravovaný videopřehrávač MEC Station Deluxe. Základem je LCD displej a pevný disk - TFT LCD displej má úhlopříčku 6,5" (16:9), k dispozici budou pevné disky od 20 do 40 GB a také CF Card type II slot pro v podstatě libovolné paměťové karty (prostřednictvím redukcí), včetně možnosti kopírování obsahu karty na disk. Rozlišení displeje není zatím známé, podporované je však i rozlišení PAL 704x576. K počítači se zařízení připojuje přes FireWire 400, pro ovládání slouží dvě tlačítka a dálkové ovládání.

Přehrávač je obsluhovaný Linuxovým operačním systémem a podporuje širokou řadu multimediálních dat. Kromě zvukových nahrávek ve formátech MP3 a WMA to jsou grafické formáty, jako je TIF, JPEG či GIF a především formáty MPEG1, 2 a 4 (a také Flash). Zatímco ve formátu MPEG2 jsou uložené obsahy DVD (které lze po přenesení na disk přehrát), mezi formáty MPEG4 patří také populární DivX. Výstupem může být kromě LCD panelu zařízení také TV připojená přes kompozitní výstup, připojit lze buď sluchátka nebo například věž. Rozměry přehrávače jsou 19x11x2,6 cm, váha bez Li-ion baterí je 400 gramů (iPod 30 GB važí 176 gramů a má rozměry 10x6x1,8 cm). Výdrž baterií má být 200 minut přehrávání videa, což například na Pána prstenů bude stačit jen tak-tak. Bohužel zatím není známá cena, ani kdy bude produkt na trhu, každopádně pokud se vydáte na Apple Expo do Paříže, tak si zde můžete přehrávač vyzkoušet.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: