PowerMac G5 s PowerPC 970: už za dva týdny? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

PowerMac G5 s PowerPC 970: už za dva týdny?

9. června 2003, 00.00 | Do mozaiky informací o novinkách na WWDC pomalu zapadají další střípky, ale stále je možné, že se za dva týdny celá rozsype - ovšem nejnovější informace, které pocházejí od poměrně věrohodného serveru AppleInsider a také přímo od Apple, naznačují mnohé.

Do mozaiky informací o novinkách na WWDC pomalu zapadají další střípky, ale stále je možné, že se za dva týdny celá rozsype - ovšem nejnovější informace, které pocházejí od poměrně věrohodného serveru AppleInsider a také přímo od Apple, naznačují mnohé.

Nejdříve informace od Apple Europe - to začíná rozesílat pozvánky, (objevily se na internetu v diskusních fórech), které zvou do Berlína na přímý satelitní přenos keynote Steva Jobse z WWDC - to znamená v pondělí 23. června. Po přenosu je přichystaná prezentace produktů Apple. Podobné akce děla Apple z Macworldu, kdy pro evropské zástupce zákazníků a tisku pořádá satelitní přenos a kde jsou k dispozici také nové počítače. Samozřejmě, je možné že se objeví pouze nový Mac OS X Panther, ale nemyslím, že by kvůli tomu Apple dělal v Evropě tak velké "show".

Ovšem výrazně konkrétnější je server AppleInsider. Tento server, fungující od roku 1997, si získal jméno díky svým velmi přesným informacím - nelze tvrdit, že se nesplete, základy informací jsou však v podstatě vždy správné (například s měsíčním předstihem se objevily velmi přesné informace o iTunes Music Store, velkou přesnost má také v informacích o novém hardware). Server AppleInsider také publikuje zprávy poměrně zřídka, průměrně jednou za měsíc - dá se tedy předpokládat, že se obvykle jedná o dobře ověřené informace.

Na "opožděné" vývojářské konferenci (opoždění bylo oficiálně zdůvodněno vývojem Pantheru, ovšem i tyto nové stroje mohly být příčinou) by Apple měl představit zcela nové PowerMacy G5 s procesorem IBM 970, které by výrazně překonaly všechny dosavadní stroje od Apple (Apple asi tedy zůstane u "zažitého" číslování generací...). V modifikovaném designu, který má být více čtvercový, kompaktní a bez uší, se má nacházet zcela nová deska. Základní komunikační sběrnicí má být Hypertransport, vyvinutý AMD a partnery (mezi něž patří i Apple!), přičemž tato sběrnice s 64bitovou šířkou by měla obstarávat veškerou komunikaci mezi jednotlivými částmi počítače. Hypertransport je velmi rychlý (12,8 GB/s), levný na výrobu a neplatí se žádné poplatky za použití.

Počítače mají být osazené procesory PowerPC 970 na frekvencích 1,4 a 1,8 GHz, s možností uvedení dvouprocesorové konfigurace na 1,8 GHz. Měly by být použité paměti DDR RAM 400 MHz, což je sice jen o trochu víc než používají současné Macy (333 MHz), ovšem efektivní rychlost stávajících pamětí je poloviční, protože stávající G4 prostě "neumí" DDR (tedy zdvojnásobení efektivní přenosové rychlosti na stejném taktu). Systém by měl umět AGP 8x, FireWire 800 (FireWire 2) a také nově USB 2.0. Konektory pro USB a FireWire 2 by měly být k dispozici i na čelním panelu nového krytu počítače.

Jelikož se počítače mají dostat v podstatě ihned do prodeje, nový systém Mac OS X 10.3, který by byl optimalizovaný pro 64bitovou architekturu ještě nebude k dispozici - na PowerMacu G5 by však běžel Mac OS X 10.2 (díky procesoru PowerPC 970) a zákazníci by měl obdržet kuponky na plnou verzi Mac OS X Panther.

Doufejme, že se AppleInsider i tentokrát nemýlí a že vývojářská verze "Panthera" bude skutečně prezentovaná z nového PowerMacu G5. WWDC a tedy i keynote se koná přesně za dva týdny, doufáme, že informace se nám podaří získat i přímo ze San Francisca.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: