Novinky okolo Apple: Premiera jen pro Win, bug v OS X a soundtrack jen pro iTMS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Novinky okolo Apple: Premiera jen pro Win, bug v OS X a soundtrack jen pro iTMS

8. července 2003, 00.00 | Opět několik novinek, které nás v posledních dnech zaujaly: Adobe uvádí novou Premieru Pro pouze pro Windows, Apple získal výhradní práva pro USA na distribuci soundtracku k očekávanému filmu Liga výjimečných a Mac OS X obsahuje chybu, která asi umožňuje shodit libovolnou Cocoa aplikaci.

Premiera pro OS X už ne

Nejdříve navážeme na náš článek z pátku o "softwarovém ekosystému" - to, co jsme jen naznačili, je nyní již oficiálně potvrzenou pravdou. Dalším, kdo "vypadl z kola ven" je Adobe a jeho Premiera. Tento střihový program byl nyní ohlášen v nové verzi, ovšem už jen pro jeden operační systém - Windows XP, a k tomu pod novým jménem Premiere Pro (ehm?). Adobe tedy oficiálně vzdává souboj o Mac OS X pro střihové programy a ustupuje Final Cut Express a Pro, ze kterých si podle všeho bere hlubší inspiraci než jen nové označení.

Adobe tedy po tom, co nové produkty přestal automaticky dělat i pro Mac OS X (například balík DVD Encore) začíná i s některými méně úspěšnými produkty ustupovat (mimochodem, kromě nové verze Premiery a nástrojů pro DVD nyní Adobe bude nabízet také program pro editaci zvuku - ten má Apple ve své stáji také, byť ne přímo pod svým logem). Ovšem nová verze Adobe After Effects 6.0 s řadou novinek a změn bude dostupná i pro Mac OS X, kromě toho má tento program novou, nižší cenu.

Kdy začne Apple dělat svůj "Photoshop"?

iTunes a Liga výjimečných

Apple začíná podnikat zajímavé věci pro propagaci svého iTunes Music Store - nejnověji uzavřel exklusivní dohodu o distribuci soundtracku k novému filmu společnosti 20th Century Fox's, "The League of Extraordinary Gentlemen" (LGX), který do českých kin vstupuje pod názvem Liga výjimečných. Film je natočený kolem stejnojmenného populárního komixu (vyšel i v české verzi), odehrávajícího se ve viktoriánské Anglii, kde se setkává řada fiktivních literárních postav, aby společně bojovaly za zájmy koruny. Komix je velmi populární a uznávaný, uvidíme co s ním provedlo filmové zpracování.

Ovšem zpět k hudebnímu soundtracku - to je obvyklá součást dnešního "vytěžování" populárních filmů. Apple však pro svůj iTMS získal exkluzívní práva pro distribuci v USA - tedy soundtrack nebude možné koupit jinak, než přes iTMS za 9,99 USD, nebude existovat vůbec ve fyzické CD podobě. To už je tah minimálně odvážný, protože v daný okamžik může být zákazníky iTMS pouze zlomek uživatelů počítačů (pouze ti s Macy) a už vůbec nemluvíme o zákaznících, kteří nemají žádný počítač.

Apple však nikdy nedělá nic jen tak nadarmo a dá se předpokládat, že pokud za distribuční práva k soudtracku filmu, u kterého se dá očekávat velká popularita, zaplatil určitě značné peníze, také toho využije do mrtě. To by však napovídalo tomu, že bude brzy realizováno několik plánů, o kterých se zatím spekulovalo (je nutné využití vlnu zájmu o film, který jde do kin již tento týden).

Příští týden začíná "ořezaný" Macworld v New Yorku, a tak se po tomto kroku nebudeme příliš divit, pokud už od příštího týdne bude iTMS dostupný i pro Windows a také pokud Apple opravdu realizuje plán, o kterém se spekulovalo, tedy "vypalovací" stanice ve svých Apple Storech, ve kterých si bude moc kdokoliv přijít, zakoupit hudbu na iTMS a nechat si ji následně vypálit na CD. Zatím jsou to pouze spekulace a uvidíme příští týden, ovšem pokud Apple nemá naplánované podobné kroky, nelze se ubránit dojmu, že exkluzivita na soundtrack k LGX je jen líbivým krokem, který však může mít potenciálně i negativní dopad na Apple samotný - místo podpory pro "switch" to může vyvolat spíš nelibost zákazníků. Uvidíme tedy, zda se jedná o osamělý výkřik nebo o "součást něčeho většího".

Bezpečnost v Mac OS X? Jak kdy...

V Mac OS X se narazilo na poměrně ošklivou bezpečnostní chybu, která se týká všech Cocoa aplikací - zdá se, že se jedná o chybu přetečení nějakého bufferu. Prostě a jednoduše, pokud v Cocoa aplikaci vybavené polem pro vstup textu (nikoliv tedy například Tex Edit...) toto pole naplníte dostatečně dlouhým řetězcem a zmáčknete enter, aplikace se zhroutí (pokud není ošetřená). Uživatelům se toto povedlo provést například se screen saverem, a zde se už dostáváme přímo k bezpečnosti - Apple nabízí možnost uzamčení počítače po probuzení ze screensaveru, ovšem pokud se podaří místo hesla zadat dostatečně dlouhý řetězec a aplikaci zhroutit, získá útočník přístup k obsahu počítače. Někomu se podařilo zhroutit také login panel, ovšem to naštěstí pouze do příkazové řádky aniž by byl nějaký uživatel přihlášen. No nic, zdá se že zvědavost lidí je nekonečná a přijdou i na velmi ukryté chyby - doufejme, že informace, že v Pantheru je tento problém odstraněn je pravdivá a také že Apple brzy uvede záplatu pro starší verze OS X.

Pokud budete zkoušet, zda tato chyba opravdu funguje, napište, co se vám podařilo shodit - ale pozor, nezkoušejte to na cizím počítači :).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Adobe a trh

Autor: J.P. Muž

Založeno: 08.07.2003, 12:28
Odpovědí: 0

Jak tak nad tím přemýšlím, začíná být Adobe "obětí" toho, že je to veleúspěšná firma na Windows. Je nepopiratelné, že zabírá podstatnou část trhu, ale zdá se, že poslední kroky Adobe jsou rychlým ústupem od Mac OS platformy. (Jakmile začne někde kvalitní konkurence, tak to vzdává..) Adobe se zřejmě nevyplatí utáhnout minoritní vývoj, protože asi potřebuje velké prodeje+zisky na své velké režijní náklady. Do toho však nezapadá podpora Mac aplikací, které nebudou na vrcholu jak byly - ale byly by jen jedny z mnoha. O Linuxu ani nemluvě.... Přitom někteří značkoví výrobci PC už dávají Linux i na desktopy.

Premiere ... po verzi 5 už začínají principiální nedostatky převažovat nad výhodami. A tady to je...

Acrobat... po verzi 3-4 už je aplikace příliš robustní a stále narůstají komplikace s přenositelností PDF. Verze 6 je prý dost buggy. A po Pantherovi už nebude AcrobatReader prakticky nutný. Bude jen alternativou.

Distille
r ... všichni víme - v 6 sice lepší, ale to už existují alternativy které snížily nutnost Distilleru na minimum.

Illustrator - velmi zpomalená aplikace.. To vše asi kvůli tomu, že setrvává v Carbonu a nevypadá to, že by byla vůle změny na Cocoa či pordpory akcelerace.

InDesign - proti PC verzi o hodně pomalejší - otázkou je, zda to je vina Apple API, nebo opět použitého Carbonu.

Photoshop 8 - jak to vypadá z prvních signálů, tak budou sice nové rozhraní a funkce, otázkou zůstává úplná kompilace na 64-bit (a s tím související paměťové nároky) ... a rychlost... Můj názor: PS8 by měl začít využívat OpenGL a subsamplovaný rendering typu AfterEffects. Zrušit nesmyslné workflowové řešení Adobe a přejít na XML.

AfterEffects -celkem použitelná aplikace (skoro bych řekl nejlepší z Adobe) - byť opět pomalejší než na PC. ovšem konkurence (Combustion, Shake, ...) bude AE ošlikě překážet nejen kvůli rychlosti, spíše kvůli službám a kvalitě.

co bude s Adobe na Macu dál opravdu nevím. Jakmile se Adobe sníží prodeje, tak se na to vykašlou, protože neutáhnou svůj aparát.

K Apple mne napadá taky komentář. Apple je jakási koncová firma... část SW u ní skončí buď akvizicemi, nebo tím, že prakticky zlikviduje konkurenci na své platformě) svou kvalitou... Zřejmě by Apple mohl občas udělat něco, co tu ještě nebylo: A to PRODAT svůj vlastní KVALITNÍ software. Například by koupil méně známý perspektivní SW, který by po určitou dobu programoval, zkvalitnil a prosadil díky své značce a schopnostem... a tím upevnil jeho (potažmo svou) pozici na trhu.
Pak by tento SW se ziskem prodal a získal tak potřebné prostředky na vývoj OS a HW. MacOS X by byl stále dominantním a vlajkovým projektem Apple, spolu se souvisejícími klíčovými komponenty.
Tak by vznikaly kvalitní programy různých oborů, OS X by byl dobře živený a vyvíjený, cizí SW by mohly být v OS dobře integrovány (tj. dobře by spolupracovaly) A v neposlední řadě by se udržovalo tak kolísavé konkurenční prostředí na SW trhu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe a trh

Autor: Ed Muž

Založeno: 08.07.2003, 13:20

Me by se velmi libil Photoshop expres :-))
Cena do cca 10 000K A pri zachovani plne funkcniho RGB i v 16bit/kanal, CMS a stejneho rozhrani ( nastroje paletky...) Proste plnou verzi jako fotograf pro digitalni fotku vyuziju max z 20% ale Elements to je zase moc malo...

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe a trh

Autor: ushneek Muž

Založeno: 08.07.2003, 14:36

amen

Odpovědět na příspěvek

Adobe

Autor: J2930 Muž

Založeno: 08.07.2003, 13:32
Odpovědí: 0

Mozna jednou nezbyde Apple nez Adobe koupit :-)))))))
Profesionalove tezko opusti Photoshop.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 08.07.2003, 13:38

No a nebo, jak se rika, nic netrva v svete vecne, objevi se trebas neco stejne dobreho a nebo jeste lepsiho od nekoho jineho (treba od Apple :-) Kde je receno ze je PS kralem naveky ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe

Autor: ushneek Muž

Založeno: 08.07.2003, 14:34

já bych tu nabubřelou mrchu opustil zfleku, kdyby byla alternativa na úrovni FCP. Potřebuju kvalitní barvy, separaci do CMYK, retuš, ostření a pár filtrů. Ostatní sračičky velmi zřídka. Barvy samozřejmě uměj i jiný programy, ale retuš... kéž by.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: oc Muž

Založeno: 08.07.2003, 18:01
Odpovědí: 0

"V Mac OS X se narazilo na poměrně ošklivou bezpečnostní chybu..."

Ehm, co to znamená, "se narazilo" a "poměrně ošklivou"?

Předevš
m, shodit aplikaci lze i řadou daleko jednodušších způsobů, pokud sedíš u klávesnice. Pokud u ní nesedíš, nedostaneš se k textfieldům. Takže s tou "ošklivou bezpečnostní chybou" je to prvotřídní blábol.

Jinak 10 000 znaků ověřeně nevadí, zkoušet víc jsem upřímně řečeno líný. A moc se mi to celé nezdá, protože v Cocoa se klasické buffery moc nepoužívají: ten editor, který slouží pro vyplňování textfieldů, je *týž* editor v němž píšeš v TextEditu, a po zavření se to už předává jako NSString, takže tam nikde nemá co přetéci.

Jinými slovy, jeví se mi jako blábol dokonce i to výchozí tvrzení: samozřejmě že v Cocoa chyby jsou, ale tahle asi skutečně ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 08.07.2003, 18:26

a) ano, pokud vsak sedis pres pocitacem se screensaverem chranenym heslem a chces se dostat do toho pocitace pokud mozno nenapadne (bez restartu - netusis jestli ma/nema zapnute logovani), tak vyuziti teto chyby ma smysl. ovsem jako kazdou podobnou chybu je to samozrejme nutne brat jako potencialne zneuzitelnou chybu. A ta chyba se konkretne v screensaveru opravdu da zneuzit (viz dale), takze IMHO to je pomerne oskliva chyba.
b) origianlni zdroj zde http://lists.netsys.com/p
ipermail/full-disclosure/
2003-July/010910.html, komentare napriklad na macslahs http://macslash.org/artic
le.pl?sid=03/07/04/133022
4
c) specialne kvuli tobe jsem si to vyzkousel a ta chyba funguje presne jak je popsano. atkivoval sem screensaver, zapnul ochranu heslem, nechal objevit dialog pro zapsani hesla, napsal nekolik znaku, zkoiroval je sekvenci ctrl+a/k do schranky a pak pres ctrl+y tam pastoval asi dve minuty. klep na enter, tocici se kolecko, screensaver je pryc. co vic rict?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: oc Muž

Založeno: 08.07.2003, 20:17

Co víc říct? To je jednoduché: že pokud někdo považuje screensaver s heslem za zabezpečení, pak je blázen a patří mu to.


Bezpečnostní díra by byla, kdyby se šlo bez znalosti hesla zalogovat z remote počítače. Lokálně to jde vždycky (když nic jiného, tak vždy můžeš rebootovat ze systémového CD a změnit rootovské heslo nebo rebootovat do single-user módu a dělat cokoli). Opakuji, mluvit o "ošklivé bezpečnostní díře" může akorát tak někdo, kdo nemá vůbec ponětí o čem mluví.

Souhlasím, že na Internetu je takových lidí spousta ;))), na ty linky juknu v noci, až budu mít víc času.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: oc Muž

Založeno: 08.07.2003, 20:20

Když to tak po sobě čtu... proč vlastně nahrazujete <> entitami < a >? Kdybyste to nedělali, mohli bychom příspěvky aspoň lidksky formátovat jako třeba na Okounu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: oc Muž

Založeno: 08.07.2003, 20:38

;))))) Přinejmenším je docela nekonsistentní že nahrazujete <> a ne ampersand ;) ✌✌✌

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: oc Muž

Založeno: 08.07.2003, 21:15

> na ty linky juknu v noci...

Už jsem se tam podíval... četls je? Já jen že říkají zhruba totéž co já (že to není bezpečnostní díra, a že kdo to tvrdí, ví o bezpečnosti houby s octem).

Mimochodem je z toho stackdumpu co tam někdo dával dost jasně vidět, že nejde o chybu Kakaa ale o chybu screensaveru (buchne to v něčem jako "pwdcheck" nebo tak), takže to, zdá se, potvrzuje i mé druhé tvrzení ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 09.07.2003, 00:06

Si uzasny, nejlepsi a mas vzdy pravdu. Staci ti to takto?

Verim, ze informace aby lide nespolehali na screensaver jako zabezpeceni je potrebna, a jelikoz bezny clovek na to spolehat muze (i kdyz ma napriklad zakazane bootovani na CD pres firmware), tak to je bezpecnosti chyba. Jelikoz se takto podarilo shodit nekomu jinemu i dalsi aplikace, napriklad Safari, podrzel jsem se nazoru, ze to je chyba kakaa. Pokud neni, tak sorry. Na to abych kazdou zpravu osobne overoval a testoval fakt nemam. A mimochodem, citat z mailu autora objeveni teto chyby - "i think that this is a huge secure hole".

Pripominky na tema redakcni system posilej JB.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: kmotr Muž

Založeno: 09.07.2003, 04:50

Panove, predevsim mam pocit ze jakykoli buffer by pretekly vase ega, rozhodne jejich integalakticka kolize. Nemate pocit, ze na podobny flamimg by byl vhodnejsi mail? Myslim, ze jako dve nase "mac celebrity" jste se prave ted moc nepredvedli.
Jestli teda muzu taky neco k tematu: pane Cada, z Vasi publikacni cinnosti v oblasti programovani (video mne nezajima) k Vam chovam respekt. Nicmene ale predlozena argumentace podle mne neni moc kvalitni. Uvedu priklad: u nas na skole (FI MUNI) je bezny zpusob docasneho kratkeho zamknuti pracovni stanice pomoci screensaveru - vypinat vsechny aplikace a odhlasovat se je v danych podminkach podobna idiocie jako povazovat screensaver za bezpecnostni opatreni (z vaseho pohledu). Krom toho hrozi, ze by mohl nekdo pocitac zabrat. Nepovazoval bych ale stovky studujicich informatiku za stado idiotu, protoze pouzivaji tento zpusob uzamceni. Idiot je podle meho nazoru programator apple screensaveru, protoze buffer-overflow je v dnesni dobe podle mne vylozene skolacka chyba. Kdyz se najde treba ve wu-ftpd :) tak je to sranda, alespon je teda sranda potom s nmapem, ale v novem software.....
Lokalni zapezpeceni je vzdycky problem, ktery se casto resi prohlasenim, ze uzivatel je idiot (heslo na lepitku na monitoru) a ze nema cenu zabezpecovat. Ale proc mu to usnadnovat? Jeste navic takhle zadarmo, kdyby to byl aspon klasicky overflow s podstrcenym kodem, ale ono si to jenom spadne.

Dokazu si predstavit, ze nekde v americe je nejaka skola, kde misto desitek linuxovych pccek bezi desitky macu s OS X a jsou podobne "zabezpeceny" pro docasne uzamknuti. Podle mne se to v tento okamzik stava "zavaznou bezpecnostni chybou".

PS: informace o zpusobu zpracovavani html znacek je soucasti interface pro vkladani prispevku. Nicmene s Vama souhlasim, ze aspon zakladni by mohly byt povoleny. Vice viz pan Brezina.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: oc Muž

Založeno: 09.07.2003, 13:40

Ehm... já si sem nechodím masírovat ego; spíše se snažím být macovské komunitě aspoň trochu prospěšný tím, že uvádím na pravou míru zjevné pitomosti. Nebudu-li to dělat, ušetřím čas a nervy, takže pro mne to bude velký oddech.

Konkrétní pitomost v tomto threadu je představa, že zaheslovaný screensaver jakkoli souvisí s bezpečností systému. Ne, ne, ne a ne -- to je pouze a jedině ochrana proti _zvědavosti náhodného kolemjdoucího_ (a jako taková samozřejmě má smysl). Ochrana proti někomu, kdo počítači _chce_ ublížit, to ale není a být nemůže, a kdokoli, kdo hesla takto využívá, by si toho měl být vědom! O _tom_ by měli psát novináři, a ne šířit FUD bláboly typu "screensaver s heslem se dá prolomit, to je poměrně ošklivá bezpečnostní chyba".

Z toho plyne, že to přetečení chyba samozřejmě je, ale _nepodstatná_. Především, je to chyba která nemá _vůbec žádný vliv_ na bezpečnost Mac OS X.

Pokud se vůbec o něčem dá v tomto kontextu mluvit jako o bezpečnostním problému, je to naivita uživatelů (zaviněná neprofesionálností novinářů jejichž články tuto představu podporují), kteří se domnívají, že nastavením hesla ve screensaveru svůj systém zabezpečili.

Komické je, že většina uživatelů, kteří jou celí nervózní z toho, že se dá prolomit screensaver s heslem, klidně používá pro práci _administrátorské_ konto. *TO* je *skutečně vážné* bezpečnostní riziko -- také o tom by měli novináři psát, namísto těchto nesmyslů.

U uživatelského desktopu jakým je Mac není lokální zabezpečení "problém", protože prostě _neexistuje_. Pokud má kdokoli fyzický přístup k počítači (bez speciálních úprav), tak ten počítač prostě _není bezpečný_, a tím to vadne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: Ed Muž

Založeno: 09.07.2003, 22:32

Vsak take velke titulky zvysuji prodejnost. A Blesku se proda vic nez literranich novin :-))
Diky za zdravy rozum!
A diky za MujMAC. Diky ze to nebude dalsi CHIP, PC World a Pocitac Pro Kazdeho :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace???!!!!

Autor: mix Muž

Založeno: 10.07.2003, 02:36

V posledním odstavci je jasně řečeno, proč krásný OS X zaměnit za ošklivý OS XPP. To poslední P znamená Professional a je uvedeno proto, že data jsou (bez speciálních úprav) zabezpečena před kýmkoliv, kdo má fyzický přístup k HDD (i v případě krádeže) - a tím to vadne.

Odpovědět na příspěvek

Chyba v OSX ?

Autor: Metal Muž

Založeno: 09.07.2003, 10:06
Odpovědí: 0

Nevím jak je to s chybou v aplikacích ale mě se poslední dobou sem tam zhroutí celej systém a vše zatuhne. Většinou když ukončím nějakou aplikaci. Tak nevím jak je to se stabilitou v unix systémech :o))

Odpovědět na příspěvek

Chyba v OSX ?

Autor: Metal Muž

Založeno: 09.07.2003, 12:31
Odpovědí: 0

Nevím jak je to s chybou v aplikacích ale mě se poslední dobou sem tam zhroutí celej systém a vše zatuhne. Většinou když ukončím nějakou aplikaci. Tak nevím jak je to se stabilitou v unix systémech :o))

Odpovědět na příspěvek

RE: Chyba v OSX ?

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 09.07.2003, 14:04

No, ehm, a nepridaval si v poslednom case RAM ci si nerobil nieco s HW? Vacsina padov OS X je sposobena prave vadnou RAM ci chybou v hardware

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: