Novinky z Macworldu: Můj počítač, můj hrad! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Novinky z Macworldu: Můj počítač, můj hrad!

15. ledna 2003, 00.00 | Tentokrát se budeme věnovat především produktům zaměřeným více technicky a více na bezpečnost uživatele a počítače. Od programů pro kontrolu hardware a opravu disků přes firewall až po protispamový software!

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Tentokrát se budeme věnovat především produktům zaměřeným více technicky a více na bezpečnost uživatele a počítače. Se všemi uvedenými produkty se postupně setkáte v rámci našich redakční recenzí.

TechTool Pro 4

Společnost Micromat na Macworldu představila novou verzi svého programu TechTool Pro 4, který slouží pro komplexní kontrolu (a v případě pevných disků také opravu a optimalizaci) hardware vašeho Maca. Výraznou novinkou TTP 4 je, že poběží i pod Mac OS X, mezi další novinky patří například podpora pro technologii S.M.A.R.T, kterou podporuje většina stávajících pevných disků a která dovoluje odhalovat problémy předtím než nastanou (S.M.A.R.T používá například Apple ve svých Xservech). Funkce zvaná eDrive má sloužit k vytvoření neviditelného pohotovostního disku, který bude obsahovat kopii systému, TechTool Pro a případných dalších utilit. V případě problémů s diskem stačí restartovat s podrženou klávesou E a počítač nabootuje do tohoto systému - uživatel tedy nepotřebuje bootovací CD (to jsem zvědav jak to bude fungovat v praxi...). TTP 4 také nyní podporuje optimalizaci (defragmentaci) disku. Nová verze (která bude stát 99 USd jako stávající) bude k dispozici v prvním čtvtletí - výrobce chce program co nejlépe odladit a zbavit chyb.

Kromě verze TTP 3 pro Mac OS 9 nabízí firma také program Drive 10, který funguje i pod Mac OS X a umožňuje kontrolu, opravu a defragmentaci obsahu disků.

FWB

Také společnost FWB, výrobce kdysi nesmírně populární aplikace Disk Toolkit pro formátování disků, přišla v poslední době s řadou nových produktů. Patrně nejzajímavější bude Partition Tool, tento program umožňuje (zatím jen pod Mac OS 9) vytvářet a mazat oddíly na disku bez nutnosti smazání a přeformátování celého disku. Cena: 20 USD. Smart Toolkit využívá již zmíněnou technologii S.M.A.R.T pro sledování stavu disků a předpovídání jejich případných problémů. Smart Toolkit je k dispozici pro Mac OS X a Mac OS 9 za 27 USD. DriveTest slouží k měření rychlosti disků pod Mac OS X a Mac OS 8.6 a vyšším, kromě toho také umožňuje kontrolovat integritu disku. Cena 20 USD. PrivacyToolkit za cenu 24 USD je sada tří aplikací (Mac OS X a Mac OS 9), které umožňuji bezpečně šifrovat a dešifrovat obsah souborů (například pro uchování citlivých údajů) a také zvolené soubory důkladně přepsat na disku tak, aby nebylo možné je znovu obnovit.

Intego

Firma intego na Macworldu představovala nové verze celé řady svých produktů pro bezpečnost počítačů s Mac OS: NetBarrier, VirusBarrier, ContentBarrier a Personal Backup. Kromě toho zájemce mohl vyhrát oblíbený vůz Hummer... NetBarrier je plně nastavitelný firewall s možností odhalování a logování některých typů útoků, včetně pokusů o útoky virů (Code Red). Program také umožňuje kontrolovat příchozí cookies a reklamy a analyzovat data, která opouští počítač.

ContentBarrier (který byl ve verzi pro Mac OS X na Macworldu uveden) je ideální pro školy či domácnosti, umožňuje totiž nastavit možnost filtrování příchozího a odchozího obsahu podle klíčových slov, včetně sledování chatů a "IM" programů (ICQ, iChat). Filtrovat lze jak příchozí, tak odchozí data, a zabránit tak například zveřejnění soukromých telefonních čísel či jiných citlivých údajů. Kromě toho lze nastavit pravidla pro přístup k internetu pouze v určitém časovém období.

VirusBarrier je antivirový program, s automatickým a ručním vyhledáváním a prohledáváním všech archivů, podporovaných Stuffit Expanderem. Kromě řady Macovských virů také "zná" macro viry ze světa PC.

Personal Backup slouží pro snadnou tvorbu ručních a automatických záloh dat, synchronizaci obsahu na dvou počítačích nebo discích a umožňuje vytvářet bootovací kopie disků s Mac OS X. Všechny uvedené programy se dodávají buď zvlášť v ceně 60 USD za kus, nebo v balíčcích, přičemž balíček obsahující všechny čtyři programy pro Mac OS X a Mac OS 9 stojí 120 USD.

Spamfire

Zajímavý produkt od společnosti Matterform, se kterým jsme se seznámili na Macworld Expo, se jmenuje Spamfire. Jak už možná název napovídá, jedná se o program pro zabránění pronikání spamů, tedy nevyžádaných mailů, do našeho počítače, resp. mailového programu. Spamfire běží na počítači spolu s mailovým klientem a připojuje se ke sledovanému mailovému účtu přes POP3 dříve než mailový program. Zkontroluje přijatou poštu, odfiltruje spamy a následně nechá program stáhnout již "vyčištěné" maily (v maileru se tedy pro daný účet vypíná automatická kontrola pošty). Program pracuje se slovními filtry a hodnotí každý email podle daných kritérií - uživatel si může nastavit, jaká má být hranice pro odfiltrování zpráv, také může automaticky aktualizovat seznam pravidel přes internet, či může sám ovlivnit, která klíčová slova mají jak velkou váhu, včetně možnosti ovlivnění hodnocení opačným směrem - pokud vás například zajímají všechny nabídky na levné náhradní náplně pro inkoustové tiskárny, přiřadíte příslušným klíčovým slovům pozitivní místo negativního hodnocení. Program pracuje pod Mac OS 9 a Mac OS X, stojí od 19 do 39 dolarů podle verze, demoverze je k dispozici na stránkách firmy. Máme k dispozici plnou verzi produktu na testování, které bude (vzhledem k několika desítkám nevyžádaných mailů denně) opravdu důkladné.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: