Nové PowerBooky: největší a nejmenší na světě! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Nové PowerBooky: největší a nejmenší na světě!

8. ledna 2003, 00.00 | Apple uvedl nové modely PowerBooků G4 - jeden je notebookem s největším displejem, druhý naopak ve své kategorii nejmenším přenosným počítačem. Podívejte se, čím nás Apple překvapil.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Apple přesně po dvou letech uvedl nové modely svých přenosných počítačů PowerBook G4 - ovšem dva nové modely stávající "Titánia" nenahrazují, ale doplňují - jako nevyšší a nejnižší model.

17 palců...

Novinky, které přináší 17" palcový PowerBook G4 jsou opravdu impozantní. Srdcem je PowerPC G4 na 1 GHz s 1 MB L3 cache, použity jsou DDR paměti na frekvenci 333 MHz (zatím není jasné, zda je procesor dokáže využít - tedy zda se jedná o procesor s podporou DDR), standardně se dodává 512 MB. Novinky jsou však především v dalších prvcích: počítač je vybavený širokoúhlým 17" LCD displejem s rozlišením 1440 x 900 - rozměrově i rozlišením jde o shodný displej, jaký najdeme na nejvyšším modelu iMacu. Tělo počítače je při tom pouze 1" (tedy 2,6 cm) "tlusté" - je tedy stejně vysoký jako stávající PowerBook G4 Titanium, další rozměry jsou hloubka 25, 9 cm a šířka 39,2 cm (24,1 a 34,1 cm u TiBooku). Váha notebooku je 3,1 kg, což je o 650 g víc než má TiBook.

Kryt počítače je vyrobený nikoliv z titanu, jako v případě 15ti palcového modelu, ale z anodizovaného hliníku - díky tomu by se také neměl tak jednoduše poškodit vzhled. Na designu je jasně vidět vliv iBooku - hrany jsou stejné, stejně tak například způsob upevnění displeje. Design je (podle mého názoru) velmi elegantní a efektní, byť ne tak "přítulný" jako v případě bílé barvy iBooku. Před klávesnicí, ale také vedle ní, je mnoho místa, vedle klávesnice jsou pod krytem reproduktory. Počítač obsahuje dvě čidla, která kontrolují úroveň osvětlení displeje a klávesnice a v případě horších světelných podmínek dojde k ztlumení podsvětlení displeje a zároveň k zapnutí efektního podsvětlení klávesnice - díky tomu se lépe pracuje v špatných světelných podmínkách.

Další zajímavé novinky se nacházejí uvnitř - kromě zabudované podpory pro Bluetooth a řady obvyklých rozhraní (DVI výstup, S-video, Gigabit ethernet, V.92 modem, 2x USB, vstup zvuku) počítač obsahuje dva FireWire porty - jeden běžný, druhý o dvounásobné rychlosti 800 Mbps, jedná se tedy o dlouho očekávanou inovovanou verzi FireWire. Další výraznou novinkou je rychlejší bezdrátové připojení k ethernetu - Apple zavádí AirPort Extreme, který používá rychlejší normu 802.11g, dosahující maximální teoretické rychlosti 54 Mbps (oproti 11 Mbps u stávajícího AirPortu). Kromě toho mají nové modely PowerBooku inovovanou anténu pro AirPort a tak dosahují shodný příjem, jako stávající modely iBooku. AirPort Extreme karta je již v počítači zabudovaná.

PowerBook je samozřejmě vybaven SuperDrive mechanikou, konektory rozhraní jsou po vzoru iBooku na straně - resp. na každé straně je něco. Použit je grafický čip nVidia GeForce 4 440 Go s 64 MB RAM. Výdrž baterií má být 4,5 hodiny na jedno nabití.

Cena nového PowerBooku G4 s 17" LCD bude 3299 USD, dodávat by se měl začít v únoru. Počítač bude umět bootvat pouze do Mac OS X, dodávat se bude s balíkem programů iLife.


Oba nové modely vedle sebe.

12 palců...

Pokud o novém "velkém" PowerBooku řekneme, že jeho design byl inspirován iBookem, tak nový "malý" PowerBook, s 12" LCD se dá takřka označit za "iBook G4". Design je skoro shodný, nový PowerBook je však ještě menší než iBook a Apple ho tak označuje za svůj nejmenší PowerBook, menší než stařičké Duo. Kromě toho je také nový PowerBook nejkompaktnějším přenosným počítačem s 12" displejem.


Porovnání s iBookem

Notebook má taktéž hliníkový obal, v tom se skrývá 12" LCD displej s rozlišením 1024 x 768, PowerPC G4 na 867 MHz, 256 MB DDR RAM a grafický čip nVidia GeForce4 420 Go s 32 MB RAM. Externí videovýstup podporuje kromě zrcadlení také rozšíření pracovní plochy. Kromě toho počítač také obsahuje podporu pro Bluetooth a AirPort Extreme, další rozhraní jsou již standardní (včetně zvukového vstupu). Standardně je dodávaná štěrbinová combo mechanika, tedy DVD-ROM/CD-RW, na přání je možné dodat verzi s SuperDrive mechanikou. Výdrž baterií má být 5 hodin na jedno nabití.

Cena nového PowerBooku je 1799 USD, se SuperDrive mechanikou to je 1999 USD. Tento model by měl být dostupný v průběhu ledna.

Cenové rozložení PowerBooků tedy je: 1799 USD - 12" s Combo, 1999 USD - 12" s SuperDrivem, 2299 USD - 15" s Combo, 2799 USD (podle všeho pokles o 200 USD) - 15" se SuperDrivem, 3299 USD - 17".

AirPort Extreme

S novou normou 802.11g přichází nejen podpora v počítačích, ale také nová základnová stanice AirPort Extreme. Norma (resp. její návrh) 802.11g je plně kompatibilní s doposud používanou normou 802.11b, samozřejmě s výjimkou rychlosti, kdy se při komunikaci se starším zařízením, ať už to je základnová stanice nebo počítač, rychlost příslušně sníží.

Základnová stanice obsahuje několik zajímavých novinek - například podporu pro USB tisk (stačí připojit USB tiskárnu) nebo bridging - komunikaci jednotlivých stanic mezi sebou, což umožňuje rozšířit pokrytí bez nutnost tahání kabelů k jednotlivým stanicím.

Základnové stanice AirPort Extreme mají dvě verze - jedna umožňující připojit k ethernetové síti (a USB tiskárna k tomu) za 199 USD, druhá konfigurace má k tomu zabudovaný modem V.90 a konektor pro připojení externí antény - za 249 USD. AirPort Extreme karta, která NENÍ kompatibilní se staršími počítači, stojí 99 USD.

O tom, že nové modely notebooků byly poměrně nečekaným překvapením, není potřeba pochybovat. Nové modely také celkově doplňují stávající modely - na jedné straně naprostý top model s obrovským displejem, na druhé straně mírně kompromisní (například relativně malý displej) 12" PowerBook, který však asi splní přání mnoha uživatelů, kterým iBook už nestačil (či naopak vyhovoval velikostí), ale PowerBook byl příliš - velmi malý, ale rychlý přenosný počítač s procesorem G4. Uvidíme jak si oba počítače povedou, své zájemce si asi každopádně najdou - byť asi budeme pozorovat odklon uživatelů od iBooku k "malému" PowerBooku - iBook však ještě výborně poslouží pro řadu začínajících uživatelů, pro školství a nebo pro zákazníky, kteří prostě chtějí co nejlevnější přenosný počítač od Apple.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: