Macworld Expo 2003: odpočet začíná - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld Expo 2003: odpočet začíná

7. ledna 2003, 00.00 | Ačkoliv veletrh v San Franciscu začíná pro většinu návštěvníků až v úterý spolu s keynote Steva Jobse, už od pondělí se konají uživatelské konference a také se dokončují práce na stáncích vystavovatelů. Přinášíme vám první informace a první fotografie přímo z místa dění.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Nejsledovanější Apple akce roku, Macworld Conference & Expo 2003 San Francisco začala pro část účastníků již v pondělí: uživatelské konference, což je dlouhý sled přednášek a diskusí, zaměřených na nejrůznější uživatele, od začátečníků po profesionály, totiž vždy začíná o den dříve. A tak bylo možné již v pondělí potkávat v Moscone Centru řadu návštěvníků, i když výstavní plochy byly tradičně nepřístupné, stánek Apple byl dokonce obklopen vysokou černou stěnou - to obvykle znamená přítomnost nových produktů na ploše.

Středobodem celé výstavy je samozřejmě Apple, potažmo Steve Jobs a jeho keynote, která začíná v úterý, 7. ledna, v 9:00 PST, tedy v 18:00 našeho času. Pokud máte možnost, můžete přímý přenos sledovat na internetu na stránkách Apple, případně se zajít podívat do některého z Apple Stores v USA, kde se tyto prezentace také přenášejí. Za událost číslo dvě se považuje vystoupení Steva Wozniaka, druhého spoluzakladatele Apple - vystoupí v úterý odpoledne na akci "Move to Mac OS X".

Letos se Expa účastní zhruba 330 vystavovatelů (výstava již měla lepší ročníky), návštěvnost také asi nepřesáhne rekordních 93 000 návštěvníků z roku 2001. Kromě mnoha obvyklých firem je tu také mnoho "prvovystavovatelů", z nichž je řada známých například ze světa Unixu - Sybase, MySQL a další. O všech zajímavých novinkách vás budeme samozřejmě informovat v našich článcích jak v průběhu Expa, tak po jeho skončení.

Sluncem zalité San Francisco zatím přítomnost Macworld Expo nějak nepociťuje, billboardy jsou k vidění jen velmi ojediněle a tak na veletrh upozorňují především upoutávky na pouličních lampách. To však neznamená, že se situace nemusí změnit během několika hodin - po loňském uvedení nového iMaca bylo město ten samý den doslova zaplavené obrázky nového Maca - okupoval skoro každý "citilight", tedy reklamní vitríny na ulicích.

Nás zaujalo, že v Moscone Center jsou tak jako loni rozvěšené zatím zakryté reklamní panely - minulý rok se na nich schovávaly iPhoto a nový iMac - co to bude tentokrát uvidíme již za několik málo hodin. Na těch odkrytých (fotka je z předsálí Esplanade Ballroom, kde se bude konat keynote) jsou například "switcheři", v tomto případě Tony Hawk.

Vystavovatelská organizace, IDG World Expo, se po loňských hádkách s Apple (IDG: letní Macworld se vrací do Bostonu - Apple: chceme zůstat v New Yorku) snaží prezentovat, jak moc důležité jejich akce pro Apple komunitu jsou. První Macworld Expo se konalo v roce 1985 v San Franciscu, kde se ho účastnilo 100 vystavovatelů a 18 000 návštěvníků. Od stejného roku až do roku 1997 se Expo konalo i v Bostonu, v roce 98 se přesunulo do New Yorku z důvodu rekonstrukce výstavního centra. Jenom pro zajímavost, kromě Macworld Expo v Tokiu, jehož letošní ročník byl tiše a nenápadně zrušen (o tom IDG taktně mlčí a nijak Tokio nezmiňuje ani ve svém historickém přehledu) se Macworldy v 90. letech konaly také ve Washington, D. C. (2x) a v Kanadě (5x). Evropské akce jsou buď na Apple zcela nezávislé (londýnské Mac Expo) nebo je Apple pořádá ve spolupráci s místními firmami (Apple Expo v Paříží).

Je však nutné přiznat, že nad Macworld Expo (ostatně podobně jako nad dalšími výstavami) poněkud visí otazník. Z jedné strany je tu tlak Apple dělat to tak trochu podle sebe (mluví se o skupině uvnitř Apple, která má prý výstavy připravovat), z druhé strany na veletrhy obecně přicházejí těžké časy, protože Internet je silnou konkurencí a část úlohy veletrhů přebírá - samozřejmě, osobní kontakt nahradit nelze. Kromě toho se také Apple ne vždy hodí termíny veletrhů - takto velká akce nutí firmu ohlašovat důležité novinky (jinak budou návštěvníci velmi nespokojeni), což se ne vždy právě hodí.

Příkladem mohou být často diskutované nové modely iMaců a eMaců. Z hlediska "životnosti" produktu je na upgrade již čas, ovšem podle všeho firma zaznamenala nepříznivé vánoční prodeje a tak ještě zůstávají zásoby na skladě. Starší modely jsou po oznámení nových obtížně prodatelné, a tak Apple pravděpodobně raději počká, než za každou cenu oznamovat nové konfigurace na Macworld Expo.

Tím se také dostáváme ke spekulacím ohledně novinek. Vzhledem k tomu, jaké množství informací, všechny samozřejmě z "důvěryhodných zdrojů", se v posledních týdnech a dnech vynořilo, je snad snazší postupovat vylučovací metodou, než hádat, co se za pár hodin objeví. S takřka stoprocentní jistotou můžeme vyloučit přenosné počítače, ty byly aktualizované nedávno, a také novou verzi Mac OS X - Panther, tedy Mac OS X 10.3 (pravděpodobně bude zachované číslování) se objeví až někdy v průběhu léta. Značně nepravděpodobné je představení stolních Power Maců G4. Jinak je možné asi cokoliv. Od nových modelů i/eMac, přes nové monitory, inovovaný iPod II (s barevnou obrazovkou a podporou QuickTime?) až po nové a záhadné DLD (digital livestyle device, tedy nějaký příbuzný iPodu). Jako obvykle se objevuje také myšlenka PDA od Apple, což jedna část horlivě obhajuje, zatímco druhá část horlivě vysvětluje, že to je naprostá pitomost. V oblasti software se považuje za jisté několik softwarových novinek, a také to, že minimálně některé z nových iApps budou zpoplatněné. Zda jen upgrade (což zase taková novinka není, viz. upgrade z iDVD na iDVD 2 či analogicky upgrade na iMovie 2), nebo bude nutné kupovat celé aplikace - to se uvidí.

Každopádně, na těchto divokých dohadech je zajímavější to, jak se často poměrně diametrálně rozcházejí. Buď Apple utěsnil informační skuliny opravdu dokonale, a nebo se sám pustil do boje a vytváří mystifikační kampaně - což se však v případě vyvolání velkých očekávání může obrátit proti firmě.

Nezbývá než počkat několik hodin a věřit, že překvapení, která nám Steve Jobs & Co. přichystal, budou příjemná a potěší nás.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: