Novinky z Macworldu, 4. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Novinky z Macworldu, 4. část

22. ledna 2003, 00.00 | I dnes se podíváme na některé zajímavé nové produkty z MacWorld Expo: FM vysílač iTrip pro přehrávač iPod a kompletní audiorozhraní připojované k počítači přes USB. Firma Canto také oznámila, kdy bude na Mac OS X dostupná celá produktová řada Cumulus pro správu digitální dat.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Griffin Technology

Také známý výrobce Mac periferií, společnost Griffin Technology (vyrábí například iMate, převodník USB-ADB), predstavil na Macworldu několik nových produktů. Největší pozornost asi bude přitahovat doplněk k iPodu jménem iTrip.

iTrip je rozšíření iPodu o FM vysílač s krátkým dosahem. Pokud se ptáte, k čemu to, odpověď je jednoduchá: v USA se jedná o běžný způsob, jak dostat signál například z walkmana do autorádia, případně i do domácího sterea. K zařízení se připojí FM vysílač přes běžný audiovýstup a poté se na zvolené frekvenci (řada zařízení má obvykle pouze pár přednastavených) naladí vaše osobní vysílání. Pochopitelně, je nutné zvolit takovou frekvenci, kde nevysílá žádné rádio, proto výrobci obvykle volí frekvence na začátku a konci FM rozsahu. Kromě toho se tento způsob přenosu používá také v letních autokinech, kde se zvuk filmu naladíte na vlastním rádiu.

iTrip je tedy FM vysílač určený speciálně pro iPod - svědčí o tom nejen design, ale také způsob ovládání - volba frekvence se provádí přehráním speciální MP3 "skladby", která naladí iTrip na příslušnou frekvenci (možná si pamatujete, loni jsme ukazovali koncept Griffinu na dálkové ovládání, kde byly příkazy také uložené jako skladby - do výroby se však zařízení nedostalo). iTrip také není napájeny, zásobuje se přímo z iPodu. Výkon vysílače je velmi malý (dosah 3-9 metrů), a tak by snad nemuselo použití iTripu baterie nějak výrazně rychleji ruinovat. Trošku problematickým místem návrhu designu může být "stabilizační" trn, který se zasouvá do místa pro FireWire konektor - tam však je u novějších iPodu plastiková krytka... iTrip bude stát 35 dolarů, ovšem otázka je, zda ho u nás uvidíme prodávat - pokud se nemýlím, podobná zařízení jsou totiž zakázaná. Takže zájemcům o toto řešení nezbyde než tak jako dosud individuální dovoz.

Další novinkou od Griffinu je zařízení PowerWave. Je to audiorozhraní, připojované k počítači přes USB, nabízí kromě zvukového vstupu a výstupu také zesilovač, takže je možné reproduktory připojit přímo k PowerWave. Přes USB tedy uživatel získá kompletní sestavu zvukových vstupů a výstupů - jak přes "jack", tak přes RCA "cinche". K zařízení tudíž lze připojit takřka libovolné jiné audiozařízení, tedy i například libovolný mikrofon či zvukový vstup z jiného zařízení. Uživatel tak má možnost si například snadno digitalizovat své staré analogové nahrávky. Kromě toho se s PowerWave dodává různý software: Peak LE 3 pro editaci zvukových stop, Deck 3 jako "nahrávací studio" a MegaSeg pro "DJ" - umožňuje práci s MP3 soubory, jejich prolínání a beatmix. PowerWave stojí 99 USD.

Canto

Firma Canto, která vyrábí software pro správu digitálních dat Canto Cumulus na Macworldu ohlásila, že v letošním roce dokončí převod celé produktové řady Cumulus na Mac OS X. Zatímco serverové produkty Canto, včetně Enterprise Edition, která byla pro Mac OS dostupná poprvé, již na Mac OS X existují, uživatelské programy, jak pro přístup k datum na serveru, tak jednouživatelská verze, zatím k dispozici nebyly. První verze Canto Cumulus Client byla předváděná na Macworld Expo v San Franciscu. Podle Canta je přechod na Mac OS X drahý a náročný, ovšem zároveň doufají, že výkon a vlastnosti dostupné na Mac OS X budou pro uživatele přínosem. Serverové verze pro Mac OS X v porovnání s verzemi pro Mac OS vykazují výrazný nárůst výkonu a stability. Obě verze, jak Canto Cumulus Client pro serverové verze, tak Single User Edition budou dostupné v září 2003. Ceny za nové verze a upgrade budou ještě upřesněné.

Distributorem výrobků Griffin Technology a Canto v ČR a SR je společnost Quentin.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: