Novinky z Macworldu, 1. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Novinky z Macworldu, 1. část

9. ledna 2003, 00.00 | Na Macworld Expo se pochopitelně objevilo mnoho nových hardwarových i softwarových produktů od dalších výrobců - postupně si představíme všechny zajímavé. Dneska se podíváme na externí antény pro AirPort Extreme, produkty podporující FireWire 800 a programy Maya PLE a FontAgent Pro.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Na Macworld Expo se pochopitelně objevilo mnoho nových hardwarových i softwarových produktů od dalších výrobců - postupně si představíme všechny zajímavé, pojďme se tedy podívat na dnešní várku.

Dr. Bott

Německá společnost (jejíž výrobky u nás distribuuje společnost Quentin) zde vystavuje mimo jiné také antény, určené pro AirPort Extreme (byly vyvíjené ve spolupráci s Applem, podle ředitele společnosti za velmi velmi silných "bezpečnostních" podmínek). K dispozici jsou dva modely - ExtendAIR Direct a ExtendAIR Omni. Jak je již z názvu patrné, jedná se o směrovou a všesměrovou anténu - směrová má prodloužit dosah signálu na 150 m v daném směru, ovšem bude kvůli regulačním opatřením dostupná pouze v Severní Americe, všesměrová ExtendAIR Omni zvětšuje pokrytí signálu v poloměru 75 m. Všesměrová anténa bude stát 120 Euro a pozor, připojit ji je možné jen k dražší verzi základnové stanice AirPort Extended.

FireWire 800

Apple ve svém novém "vlajkovém" PowerBooku uvedl také podporu pro FireWire 800, technologie, která má dosahovat dvounásobně vyšší přenosové rychlosti než současný FireWire. Jelikož bez příslušných periferií bude toto rozhraní k ničemu, je důležité, aby se příslušenství objevilo co nejdříve. Na Macworldu jsme narazili na několik produktů - kromě LaCie, jejichž novinkám se budeme věnovat později, nabízí firma Initio (známá jako výrobce SCSI karet) převodní čip FireWire 800 - IDE, tedy pro snadné připojení IDE disků a mechanik na rychlý FireWire. Výrobcům bude nabízen jak samotný čip, obsahující kromě FireWire řadiče také IDE řadič, tak celé desky.

Maxtor uvedl svůj "FireWire 800" koncept, o kterém jsme se toho moc nedozvěděli - mechanika byla osazená 200 GB diskem Maxtor s 7200 otáčkami a 8MB Cache, v počítači se nacházela neznámá PCI karta (pravděpodobně založená na čipech Oxford). Design disku byl velmi "desítkový". Rychlost při "testu" kopírování z interního disku na externí se pohybovala okolo 30 MB/s - vzhledem k tomu, že se jednalo o testovací kousek a netušíme v jakém stavu byly ovladače atp. to nemůžeme nijak hodnit. Kromě toho se Maxtor pochlubil dvěma novinkami - jako první společnost obdržel možnost používat logo "FireWIre Compliance" od 1394 TA a také uvedl na trh nový disk Personal Storage 5000DV s již výše zmíněným 200 GB diskem, rozhraním FireWire a USB 2.0 a "OneTouch" technologií pro snadné zálohování souborů na disk. Disk stojí 399 USD.

Maya PLE

Firma Alias|Wawefront oficiálně oznámila dostupnost nové verze Personal Learning Edition svého programu Maya 4.5. Maya PLE je nekomerčně použitelná, volně dostupná verze programu Maya 4.5, která jednotlivcům umožňuje se naučit pracovat s 3D programem Maya. Maya PLE obsahuje několik omezení, jako například použití vlastního souborového formátu, který nelze převádět do plné verze či přetisky na výsledných obrazech. Kromě novinek, které vyplývají z upgradu na verzi 4.5, obsahuje Maya PLE několik změn oproti předchozí výukové verzi - umožňuje načítat soubory z plné verze Mayi a "wireframe" pohled neobsahuje přetisky, aby nepřekážely při editaci. Zajímavé je, že podle údajů AW patří uživatelé Maců k "early adopters", kteří se o nové verze zajímají výraznější měrou než uživatelé PC. Celkově činí podíl downloadu Mac verze 30 %. Maya PLE je volně k dispozici na webových stránkách, případně v setu s výukovým DVD za 19,95 USD.

FontAgent Pro

Společnost Insider Software uvedla novou verzi programu pro správu fontů pod Mac OS X, FontAgent Pro 1.1. FontAgent Pro je určený výhradně pro Mac OS X a obsahuje řadu pokročilých funkcí pro snazší práci s fonty. Kromě správy umožňuje také kontrolu chybných fontů. Nová verze má vylepšené například automatické aktivace písem v aplikacích v Mac OS X, zásuvné moduly pro automatickou aktivaci v InDesignu 2 a Quarku 4 a 5, zlepšenou správu paměti a výkonnost. FontAgent Pro obsahuje celou řadu funkcí, které výrazně zjednodušují práci s fonty pod Mac OS X - například rozdělení jednotlivých fontů v "kufřících" do samostatných souborů (pod OS X již kufříky nefungují), vyhledávání duplikátů, fontů s chybějícími bitmapami či naopak bitmap s chybějícím PS písmem, správu fontů v různých složkách v Mac OS X a další funkce. FontAgent Pro stojí 89 nebo 99 USD podle způsobu distribuce, vzhledem k možnostem ktere tento program nabizi se na nej v nejblizsi dobe podivame dukladne.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: