Co na nás chystá Apple? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Co na nás chystá Apple?

31. prosince 2002, 00.00 | Ačkoliv je Macworld Expo SF za dveřmi, víme toho žalostně málo: a tak se podívejme alespoň na spekulace o inovovaných modelech iMaců a eMaců. Zdá se, že vývoj procesorů PowerPC 970 jde zdárně kupředu a také že vývojové laboratoře v Applu opět vymyslely něco, co si my ani neumíme představit.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Ačkoliv Macworld Expo San Francisco začíná za méně než týden, informací a dohadů o novinkách je (již tradičně) poměrně málo. Jak jsme informovali, Apple poměrně ostře pronásleduje lidi z vlastních řad, kteří pronesli nějaké informace ven, a tak si to asi raději každý rozmyslí. Apple prostě dosáhl čeho chtěl.

Pojďme se tedy podívat alespoň na dohady, které jsou zatím trochu jasnější. Na MW podle všeho nebudou nové modely přenosných počítačů - jsou příliš nové. Jsme skeptičtí vůči uvedení Power Maců - procesory budou zrychlené jen na úroveň cca 1,4 GHz, to si Apple raději nechá na nějakou samostatnou "tichou" akci jak se stalo v roce 2002 zvykem.

Nejpravděpodobnější se proto jeví iMac a eMacy - konkrétní představy a ceny již byly na jednom serveru publikované, ale jak to bude doopravdy je otázka. Každopádně se zdá, že iMac s 19" palcovým LCD spíš nebude - byl by příliš rozměrný a vršek by byl těžký - jak z hlediska hmotnosti, tak designu. Je možné, že Apple uvede LCD monitor, kterým zaplní stávající mezeru (i cenovou) mezi svými LCD displeji.

Podle těchto informací (které je nutné brát s rezervou, jsou to jen spekulace) by zůstal jeden iMac s 15" LCD obrazovkou jako vstupní model za 999 USD, s 800 MHz PowerPC G4, CD-RW, GeForce 2, 128 MB RAM a 40 GB HD. Další iMacy by se pohybovaly v cenách 1199, 1499 a 1699 USD, všechny se 17" LCD obrazovkou, procesory PowerPC G4 867 MHz a 1 GHz, u vyšších modelů SuperDrive, všude GeForce 4 MX. Tato úvaha vypadá velmi realisticky (a také je týden před keynote, to už mohou začít průsaky i z jiných zdrojů než Apple), nejedná se o žádný skok, ale o mírné zlepšení parametrů a snížení ceny. eMacy by podle tohoto zdroje měly všechny dostat 867 MHz procesor.

Podle některých zdrojů by nové iMacy mohly obsahovat podporu pro Bluetooth a Apple by měl uvést Bluetooth klávesnici a myš - uvidíme.

Spekuluje se také o nějakém pokračování iPodu či obecně rozšíření této řady zařízení - zde je však tak velký prostor ke spekulacím, že se trefit asi bude nemožné. Počkáme si raději na Macworld.

Kromě toho se objevují informace o procesorech - nová verze PowerPC G4 od Motoroly 7457 by měla být v únoru na frekvenci 1,4 GHz, v červenci na 1,8 GHz - některé parametry čipu by měl být o něco lepší, například větší L2 cache a podpora větší L3 cache. Každopádně s velkou nadějí se nyní hledí na IBM a jeho PowerPC 970, které se prý vyvíjí rychleji než se čekalo. IBM prý již Apple dodal hodně testovacích čipů, na základě kterých se stavějí prototypy. Odhaduje se, že čipy by mohly dosáhnout rychlosti 1,8-2,0 GHz v třetím čtvrtletí 2003, což by už mohlo být v červenci - otázka ale jestli se Macworld v červenci bude ještě konat. Pokud by však počítače s těmito čipy byly opravdu uvedené už v třetím čtvrtletí, jednalo by se o poměrně výrazný úspěch - realistické odhady spekulovaly při uvedení PowerPC 970 o první polovině roku 2004.

Zajímavá bude situace, pokud jak IBM, tak Motorola dosáhnou ve stejný okamžik stejně rychlé čipy ve smyslu frekvence - jak se zachová Apple (pro který asi bude z technologického nasazení snažší použít Motorlu, IBM možná nejdříve půjde do serverů), a také jak na tom který čip bude výkonnostně - pokud však nebudou osazené v počítačích, můžeme porovnávat jen podle syntetických benchmarků.

No a nakonec chuťovka, která již pár dní koluje po internetu. Apple přece jen má nějký ten R&D (výzkum a vývoj) a tak podal patent na "počítačové zařízení s dynamickým vzhledem". Podle patentové přihlášky, kterou si můžete včetně obrázků prohlédnout zde je relativně náročné pochopit jak přesně to bude fungovat (právničtina v praxi), ovšem podle všeho Apple hledá cestu, jak upravit kryt zařízení tak, aby mohl měnit svůj vzhled a případně barvu na základě propouštění světla. Přičemž kryt může reagovat na nejrůznější vstupy, v případě monitoru například na to, co se na něm nachází, dost možná také ukazovat různé informace. Uvidíme, jak daleko se tento nápad dostane. Obrázky se zobrazují korektně pouze v IE.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: