Macworld SF 2003: co nás čeká? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld SF 2003: co nás čeká?

16. prosince 2002, 00.00 | Již za 20 dní začíná v kalifornském San Franciscu nejvýznamnější Apple veletrh, úvahy a spekulace o tom, co nás čeká, jsou však zatím velmi kusé a neostré. Ovšem tak jako obvkyle pro vás chystáme podrobné zpravodajství přímo z místa dění.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
V již pravidelném čase, hned po začátku nového roku, se opět koná největší Apple-akce, Macworld Expo & Conferences San Francisco 2003. I přes veškeré dohady ohledně budoucnosti Macworldu se Apple tváří, že právě lednový Macworld v San Franciscu ho zajímá nejvíce a je pro něj nejdůležitější. A tak už 7. ledna Steve Jobs tradičně předstoupí v Moscone Center před své věrné, aby jim podal nadílku novinek, které je mohou, ale také nemusí nadchnout. Samozřejmě, všechny novinky se aktuálně dozvíte na našem serveru, neboť pro vás opět připravujeme živé zpravodajství přímo ze San Francisca.

Letošní Macworld San Francisco se koná podle zaběhnutých kolejí, v pondělí 6. ledna začínají konference, v úterý, 7. ledna, nás pak čeká "hlavní bod" programu, keynote Steva Jobse, od které se pochopitelně vždy očekává nejvíce novinek - nové produkty, oznámené na keynote, jsou na Macworldu v podstatě nutností, jinak by byly davy uživatelé značně nespokojené. Uvidíme, jak výrazné novinky nás čekají po loňském předvedení iMacu, kvůli kterému (resp. kvůli časopisu Time, který mu věnoval první stranu a velký článek) byla celá akce posunutá o den, k velké nelibosti účastníků.

V případě vystavovatelů se nedějí žádné dramatické změny, na Macworldu uvidíme například Adobe, Corel či Macromedii (neuvidíme tradičně Quark), a samozřejmě řadu menších, leč důležitých společností. Vyjmenovávat vystavovatele důkladněji by nemělo smysl, protože Macworld je opravdu přehlídkou snad všech důležitých společnosti v oboru. Je tedy jisté, že se setkáme s řadou nových softwarových i hardwarových produktů. Seznam vystavovatelů čítá v daný okamžik 283 položek.

Samozřejmě, Macworld je místem, kde řada vystavovatelů představuje své produkty, ale zraky a spekulace všech se upírají směrem k Apple, který je samozřejmě největším magnetem. Spekulace jsou zatím relativně obecné a vycházejí ze "zvykových" informací, tedy například jak často Apple obnovuje produktové řady.

Hodně se hovoří o iMacu a eMacu, které by měly dostat rychlejší procesory (až 1 GHz), možná i rychlejší SuperDrive a iMac také asi větší obrazovku - možná bude 15" řada ukončená a nahrazená kombinací 17/19". iMacy byly uvedené před rokem na MWSF, v červenci se dočkaly obnovení (17" LCD u top modelu), nový "facelift" se dá očekávat. Uvažuje se i tom, že počítače dostanou štěrbinové mechaniky. Uvidíme, tyto modely jsou nejpravděpodobnějšími adepty na renovaci, mimo jiné i proto, že Apple Macworld zaměřuje především na spotřebitele, a kde jinde uvést nový model počítače pro spotřebitele.

Novinky v oblasti přenosných počítačů jsou méně pravděpodobné, neboť iBooky i PowerBooky mají nové konfigurace od podzimu - nejsou špatné a chvíli ještě vydrží. Může být zajímavé, jak to bude s Bluetooth, jehož interní verzi Apple připravuje již delší dobu. Některé spekulace hovoří o tom, že na MWSF bude oznámeno zabudovávání Bluetooth do všech počítačů (k tomu buďme skeptičtí, Apple si nechával schválit pouze moduly pro přenosné počítače). Zdá se však pravděpodobnější, že o přenosných počítačích ani o Bluetooth na Macworldu moc neuslyšíme (o Bluetooth vlastně ano, při předvádění iSyncu).

Na co všichni určitě čekají, jsou nové "pro" stroje - kde se nedá v prvním pololetí očekávat žádný velký převrat, ale alespoň posun o pár set MHz by neškodil. Apple však v poslední době uvádí PowerMacy mimo Macworldy, dost možná i aby nálada návštěvníků nebyla dotčená tím, že se opět nejedná o žádné velké inovace. I letos se dají nové verze PowerMaců očekávat spíše později.

Občas problesknout také úvahy o novém "digital lifestyle device", tedy následníkovi nebo bratříčkovi k iPodu - nic konkrétního se však zatím neobjevuje, na iPhone asi musíme zapomenout úplně (podle registrovaných ochranných známek to je spíš služba).

Předpokládá se řada softwarových novinek - plná verze iSync a také by mohly být aktualizované další iApps - iMovie či před rokem uvedené iPhoto. Uvidíme, jestli se dočkáme novinek v iChatu (podpora ICQ,telefonování a videkonferencingu), zde se však spekuluje spíš o létě (spolu s Mac OS 10.3).

Na veletrhu se určitě bude obšírně diskutovat o Mac OS X a (takřka) definitivní smrti Mac OS 9, například i na diskusi, které se bude účastnit i Steve Wozniak, o přechodu na Mac OS X - v úterý odpoledne. Na této akci se dá očekávat velký nával, jednak je to prudce aktuální téma, a také se bude jednat tak trochu o "návrat" Woze na domácí půdu. Desítce se bude věnovat i Philip Schiller, marketingový ředitel Apple ve svém (již tradičním) proslovu The Power of X. Uvidíme, jaké jsou nálady běžných uživatelů a jak se stavějí k likvidaci Mac OS 9.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: