Nové produkty Apple na Macworld Expo - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Nové produkty Apple na Macworld Expo

18. července 2002, 00.00 | Steve Jobs postupně ohlásil: uvedení Jaguara (Mac OS X 10.2), nové iTunes, kalendář iCal, nástroj pro synchronizaci s mobilními zařízeními iSync, přejmenování a zpoplatnění služeb iTools a také nový iPod s 20 GB diskem a iMac se 17" LCD obrazovkou. Důkladný přehled novinek najdete v článku!

Hlavní partneři zpravodajství:

 

Partneři zpravodajství:

DTPobchod
GIGA
Cables&Simms
MacPoint
O průběhu a pocitech z dnešní keynote Steva Jobse si můžete přečíst článek přímo od účastníka této akce, my se však podíváme podrobnější na novinky, na keynote představené. Novinek bylo představeno opravdu požehnaně, postupně si něco řekneme o novém software, nových službách a nakonec hardware.

Jaguar

Minimálně hodinu věnoval Steve Jobs předvádění připravované nové verze systému Mac OS X Jaguar, která se oficiálně bude jmenovat Mac OS X 10.2 a začne se prodávat 24. srpna - tedy mnohem dříve, než byly původní odhady. Apple plně převzal označení Jaguar a přizpůsobil tomu částečně i doprovodnou grafiku - viz. obrázky. Pokud vás to zajímá, "chlupaté" Xko vytvořil Pixar a je doopravdy chlupaté... Mimochodem, podle všeho se Apple po mnoha letech definitivně odklání od svého klasického "korporátního" písma Apple Garamond a začíná místo něj používat Lucidu Grande.

Cena nové verze je 129 USD a žádný upgrade neexistuje, což je pro mnohé uživatele studená sprcha. Pouze zákazníci, kteří zakoupí svůj počítač mezi 17. červencem a uvedením Jaguara získají update "zdarma" za 20 USD na poštovné a balné. Vzhledem k tomu, že nemálo uživatelů si zakoupilo plnou verzi OS X za 129 USD a nyní nemají jinou možnost, než investovat opět dalších 129 USD do nové verze, budou asi reakce uživatelů poměrně chladné a přechod na Jaguara pomalejší - obvyklý efekt známý z Windows, kdy uživateli stačí, co dokáže jeho systém a neinvestuje do upgradu na novou verzi. Nehledě na to, že to není rozhodně poslední částka, kterou se Apple bude snažit z kapes uživatelů v nejbližší době vytáhnout (či spíš pomalu vyrazit).

Jobs se také vyjádřil k nárůstu počtu uživatelů - v daný okamžik je podle odhadů Apple zhruba 2,5 mil. aktivních uživatelů OS X, do konce roku se předpokládá nárůst na 5 mil. Podle průzkumu který si Apple provedl zůstává až 77% uživatelů nových počítačů u Mac OS X, který je standardně nastavený jako primární.


Novinky v Jaguaru

Jaguar obsahuje více než 150 nových funkcí, jejich část jsme poměrně podrobně popisovali již v sérii článků po ohlášení nové verze (1. část, 2. část). Visačky podle všeho stále nebudou. Z novinek, které jsme blíže nepředstavovali, stojí za zmínku například Sherlock 3, fungující jako inteligentní rozhraní k nejrůznějším webovým službám: například na základě ZIP kódu vyhledá kina v okolí, nabídne program včetně časů promítání, ukázek a možnosti objednání lístku. Je samozřejmé, že tyto služby asi těžko použijí uživatelé mimo USA, několik služeb snad bude obecně použitelných.

Velký důraz byl kladen na novou technologii Randezvous, která umožňuje komunikaci aplikací a zařízení po IP síti s potřebou nulové konfigurace. Díky Randezvous tak mohou mezi sebou snadno komunikovat různé aplikace či například tiskárny nabízet své služby na síti. Tři výrobci, Epson, HP a Lexmark již ohlásili úmysl podporu pro Randezvous do svých tiskáren zahrnout. Praktické ukázky představovaly například sdílení seznamů skladeb v iTunes, kdy se v jedněch iTunes automaticky objevoval (a mizel) obsah druhého počítače, skladby se při přehrávání streamovaly (tato funkce bude v iTunes někdy zhruba za 6-9 měsíců). Randezvous využívá také iChat, který je jinak především určen jako IM kompatibilní se službou od AOL, dokáže však také vyhledat zapnuté iChaty na lokální síti a nabídnout komunikaci (nebo i přenos souborů) s takto nalezenými uživateli. Při tisku na tiskárnu HP (šlo o speciální demo kus, v prodeji zatím rozhodně žádná taková tiskárna není) stačilo tiskárnu připojit do sítě a sama se objevila v seznamu dostupných tiskáren. Technologie Randezvous je zcela otevřená a zdarma pro každého.

Součástí Jaguara bude také QuickTime 6 s podporou MPEG-4. Samotná keynote již byla nabízena buď v podobě pro uživatele s QT5, nebo jako MPEG-4 stream, záznam je k dispozici již výhradně v MPEG-4 podobě. Za jeden a půl dne od uvedení QT6 bylo staženo více než milion kopií. Mimochodem, QuickTime 6 je další místo, kde Apple z uživatelů bude tahat peníze - upgrade na plnohodnotnou verzi, která umožňuje například export dat nebo promítání přes celou obrazovku stojí 30 USD. Cink.

Nová verze Mailu je výrazně vylepšená po všech stránkách, velmi zajímavou funkcí je filtrování spamu (junk mail) na základě "adaptivní sémantické analýzy", bude tedy poznávat obsah mailu podle spíš podle jeho významu, než na základě pouhých klíčových slov.

Seznam nových funkcí je pochopitelně ještě mnohem delší. Zahrnuje například významně lepší verzi Address Booku, včetně možnosti propojení s mobilním telefonem - například možnost vytáčení čísla, zobrazení čísla příchozího hovoru či odeslání SMS zprávy, to vše přes Bluetooth. Zlepšená je i podpora pro Windows sítě, nyní lze procházet obsah sítě v panelu "Connect to" stejně jako u Apple sítí. Vylepšené UNIXové základy, zahrnující FreeBSD 4.4 a vývojářské nástroje založené na GCC 3.1. Samozřejmě bude zahrnut také diskutovaný Quartz Engine, který přenese na kartu řadu z garfikcých operací - kromě toho Jaguar mnohem lépe dokáže využít možností procesoru PowerPC G4 právě pro akceleraci grafických operací.

Jaguar je velmi významný update, který poměrně zásadním způsobem rozšiřuje funkčnost Mac OS X, měl by také výrazně lépe fungovat v našem národním prostředí. Jeho největší vadou na kráse tak je v daný okamžik relativně vysoká cena za update.

iTunes 3

Kromě všech novinek, které budou zahrnuté přímo v Jaguaru byly uvedeny další samostatné novinky - první je update programu iTunes na verzi 3.

iTunes je populární MP3 přehrávač, který kromě toho slouží také pro synchronizaci s osobním digitálním přehrávačem iPod. Mezi novinky patří například možnost "oznámkování" skladeb, počítadlo, kolikrát byly které soubory přehrávány, technologie která hlídá, aby hlasitost všech přehrávaných souborů byla shodná či podpora pro zvukové knížky ze serveru Audible.com. Za největší novinku Jobs považuje funkci Smart Playlist, tedy chytrý seznam skladeb, který na základě definovaných pravidel dynamicky vytváří svůj obsah - například vždy obsahuje skladby od určitého interpreta (i po přidání nových), obsahuje seznam nejposlouchanějších skladeb za určité období a například určitého stylu a podobně. iTunes 3 jsou zdarma ke stažení již nyní a jsou pouze pro Mac OS X.

Tyto nové funkce také doplňují funkce, které obsahují nové verze iPodu.

iCal

Mezi další novinky z oblasti "iAplikací" patří iCal, aplikace pro správu osobních kalendářů a tedy například i schůzek a podobně.

Aplikace patří svou podobou a způsobem ovládání mezi klasické "iApps" používající jedno přehledné okno. iCal dovoluje používat řadu různých kalendářů, například pro osobní, pracovní a školní záležitosti, zobrazuje pochopitelně konflikty mezi jednotlivými akcemi. Kromě toho umožňuje sdílení kalendářů po webu - jak nabídnout ostatním svůj kalendář (buď ho na webu pouze zobrazit, nebo také přímo přebrat do svého kalendáře), nebo přebírat kalendáře jiných, včetně pravidelné aktualizace. Pro využití této funkce je potřeba mít účet služby .Mac nebo libovolný jiný WebDAV server.

Dále bude možné pomocí aplikace iSync synchronizovat obsah kalendáře například s mobilním telefonem, s iPodem nebo s PalmOS zařízením.

iCal bude zdarma dostupný pro uživatele Mac OS X 10.2 v září tohoto roku.

iSync

iSync bude uživatelům dovolovat snadnou synchronizaci obsahu různých zařízení - například obsahu systémových aplikací Address Book a iCal s PalmOS zařízením, s iPodem nebo dokonce s mobilním telefonem vybaveným technologií Bluetooth - v první řadě budou podporovány mobily od Sony Ericsson. Kromě toho Apple oznámil, že ve spolupráci s firmami Sony Ericsson a americkým mobilním operátorem Cingular se chystají uživatelům nabídnout jednoduše použitelné řešení s názvem "Mac to Mobile".

Kromě toho iSync bude umožňovat také snadné zálohování obsahu mezi počítači - například mezi pracovním a domácím počítačem. iSyn je určen pro Mac OS X Jaguar a bude k dispozici v září.

.Mac

Další novinkou, tentokrát z oblasti služeb je ".Mac" (Dot-Mac). Název je odvozen od technologií Microsoftu .Net. Služba .Mac je v podstatě přejmenovaná a vylepšená služba iTools, ke které je k tomu přiložen účet na 99 USD ročně.

Služba .Mac bude svým uživatelům nabízet řadu nových služeb: kromě emailové schránky s kapacitou 15 MB, přístupné přes POP3, IMAP a webové rozhraní to bude iDisk s kapacitou 100 MB, nástroj pro antivirovou ochranu Virex, aplikaci Backup pro snadnou zálohu dat na iDisk nebo na CD či DVD. Dále bude moci uživatel využít například možnosti umístěný webových stránek na svůj iDisk nebo také sdílení kalendářů aplikace iCal právě přes iDisk.

Služby budou integrovány do systému tak jak je tomu i nyní - například přístup na WebDAV disky, tedy i iDisk, by měl být v Mac OS X 10.2 výrazně rychlejší.

Stávající uživatelé služby iTools se mohou do 30. září rozhodnout, zda přejdou na služby .Mac za zvýhodněných 49 USD - pokud ne, o své uživatelské účty prostě přijdou - včetně emailu a obsahu iDisku. Pro ostatní uživatele bude stát .Mac 99 USD za rok - stejně zaplatí už všichni uživatelé za další roky. Služby .Mac bude možné koupit i elektronicky, uživatelé jiných států než USA tedy naštěstí tentokrát nejsou vynecháni ze hry.

Ohlášení služby .Mac provází poměrně silná nevole uživatelů - pokud se dal přístup k drahému Jaguaru nazvat jako chladný, u .Mac jde vyložené o negativní odmítání. Apple se vydal cestou, která je již nějakou dobu vidět u mnoha internetových služeb v USA, tedy jejich zpoplatňování - vyloženě free služby (především free mail) začínají pomalu mizet, či se alespoň významně omezovat (například Hotmail od Microsoftu). Apple má v daný okamžik 2,5 milionu uživatelů služby iTools, kterým nabízí 20 MB pro iDisk (včetně prostoru pro mailové zprávy) - rozhodnutí zpoplatňovat své služby je jistě legitimní, ovšem naprosté zrušení bezplatných služeb a nemožnost odstupňování služeb a ceny uživatele vyloženě popudilo. Mimochodem, tiché omezování již začalo před nedávnem - počtem maximálních přístupů na web uživatele, resp. maximálním množstvím přenesených dat. Uvidíme, jestli negativní reakce donutí Apple uvolnit "omezenou" verzi zdarma, například malý iDisk nebo alespoň možnost přesměrování pošty s pěknou adresou @mac.com.

iPod

Kapesní MP3 přehrávač iPod označil Jobs za velký úspěch a oznámil výrazné změny. Nejnižší verze s 5GB diskem zůstává zachována, nyní za cenu o 100 USD nižší - 299 USD. Verze s 10 GB diskem byla o 10% (2 mm) zeštíhlena a získala nové ovládání - místo otočného kolečka je tu statická plocha fungující obdobně jako trackpad u přenosných počítačů. Cena 10 GB verze je 399 USD. K tomu byla uvolněná nová verze s diskem o kapacitě 20 GB (4 000 písní ve vaší kapse) za cenu 499 USD. Ke dvěma inovovaným modelům se také dodává dálkové ovládání a klip na opasek - dvě nejčastěji požadované funkce. Nový firmware iPodu podporuje všechny nové funkce iTunes 3 a k tomu například také synchronizaci s kalendářem přes iSync. Update firmware pro starší modely by měl být dostupný v srpnu.

Kromě toho Apple vysílá svého trojského koně do světa PC - oznámil totiž samostatné verze nových iPodů pro Windows, přičemž na vývoji ovládacího software spolupracoval se společností Musicmatch. Cena iPodů pro Windows je shodná s verzemi pro Maca.

Nové iPody pro Maca budou v prodeji od počátku srpna, verze pro Windows od konce srpna. V našem dalším článku najdete mnoho fotek a první poznatky ohledně nového iPoda přímo z Macworldu!

iMac

Přestože Jobs mluvil o iMacu jako o velkém úspěchu, od dubna se již neprodávají tak dobře, jak se předpokládalo. Proto je tu několik novinek, které by měly zlepšit prodeje. První je snížení ceny nejvyššího modelu o 100 USD na kdysi původních 1799 USD, druhou uvedení nového iMaca se 17" obrazovkou.

Nový iMac se 17" obrazovkou tak je již čtvrtým modelem v rodině iMaců. Kromě nové obrazovky nabízí větší disk (80 GB) a rychlejší grafickou kartu (nVidia GeForce 4MX), samozřejmě také PowerPC G4 na 800 MHz, 256 MB RAM a SuperDrive mechaniku. LCD není klasická 17ka, ale wide-screen provedení s rozlišením 1440 x 900 bodů (původní rozlišení 1024 x 768) - lze tedy zobrazit o něco širší obraz. Cena této nové verze bude 1999 USD, dostupný bude příští měsíc, stávající iMacy jsou dostupné ihned.

Komentář

Seznam novinek je především v oblasti softwarové dost rozsáhlý, hardware se dočkal pouze vylepšení, očekávané profi stroje se však budou konat asi až srpnu. Softwarové novinky však asi hlad uživatelů po nových strojích nezasytí...

Větší rozladění asi u uživatelů vyvolá tahání peněz z kapes - v podstatě v jeden okamžik by měl uživatel zaplatit 130 USD za Jaguar, 100 USD za .Mac a 30 USD za upgrade na QuickTime Pro, a to se ještě mluví o 20 USD za přehrávání MPEG-2 - to už je takřka 300 USD!

Nové softwarové produkty je však potřeba označit za poměrně výrazně inovativní - Apple naprosto jasně chce nabídnout co neúplnější "zážitek" z používání počítače a postupně obsazuje širší a širší pole svými aplikacemi a rozšířeními. V některých případech "leze do zelí" někomu jinému (například s podporou Windows sítí, s adresářem a kalendářem), v mnoha případech se však jedná naopak o věci, do kterých se moc jiným výrobcům nechce - například mohutný "tah" integrace s mobilními telefony. Nezbývá než podotknout, že je dobře, že se USA v některých věcech konečně začínají přibližovat v oblasti mobilní komunikace Evropě - to co je pro nás již relativně běžné, je pro američany dost velkou novinkou.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: