Mac OS X "Jaguar" pod pokličkou - 1. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X "Jaguar" pod pokličkou - 1. část

17. května 2002, 00.00 | Přinášíme vám první část našeho přehledu novinek v Mac OS X "Jaguar" - mnoho snímků nových funkcí a naše první zkušenosti s tímto systémem. Obrázky, které jinde neuvidíte! Pozor, vzhledem k velkému množství grafiky se stránka může načítat déle.

Dnes vám přinášíme první bližší pohled na novinky v připravovaném operačním systému Mac OS X "Jaguar", který byl ohlášený minulý týden na WWDC (v článku najdete oficiální přehled novinek, který uvolnil Apple). Apple se zatím všude vyhýbá označení číselnému, tak to budeme dodržovat také - pouze v přepínání startovacího disku najdeme číslo10.2. Vzhledem k tomu, že systém je ještě stále ve vývoji a neobsahuje řadu funkcí, případně funkce mohou být změněné, nepovažujte informace v tomto článku za 100% - vše může být na konec jinak. Vývojářská verze rozdávaná na WWDC v sobě ještě řadu vlastností, které byly oznámené, neobsahuje (namátkou nový Sherlock, podpora pro rozpoznávání písma).

První pozitivní novinka se týká už instalace: instalátor nyní nabízí buď instalaci systému, instalaci se smazáním disku a nebo zálohování stávající instalace s možností převzetí uživatelských a síťových nastavení.

V dnešní várce se podíváme na novinky, které se týkají především Finderu a Docku.

Systém se zatím představuje jen vývojovou verzí (zobrazí se po Alt-klepnutí na text).

Dock vypadá trošku jinak - zmizely především Aqua-linky, linka oddělující aplikace od zbytku Docku je výraznější (pro větší obrázek v samostatném okně klepněte na náhled).

Díky ikonce aplikace u minimalizovaného okna je navigace o něco snazší.

Pokud vytáhneme ikonu minimalizovaného okna z Docku, zůstane na ploše samostatně a zobrazuje se nad všemi aplikacemi. Uvidíme, zda to je nová část rozhraní, nebo jenom hrátky vývojářů. Podobným stylem se provádí minimalizace oken v UNIXu.

Lišta nástrojů je obohacená o několik novinek - kromě ikonky "Zpět" je tu nyní i "Vpřed" a přibylo vyhledávání. Jelikož Sherlock 3 bude určený pouze pro internetové služby (hurá), vyhledávání bude zajišťovat systém (pro větší obrázek v samostatném okně klepněte na náhled).

Pokud zadáme výraz pro vyhledávání do tohoto pole, bude systém prohledávat pouze obsah dané složky a jejich podsložek (pro větší obrázek v samostatném okně klepněte na náhled).

Pro nadefinovaní složitějších vyhledávání či pro snadné hledání na celém počítači je aplikace Find (pamětníci znají ze systému 7.5 - Mac OS 8), která by měla (alespoň podle stávající koncepce, která je naznačená) dovolovat vyhledávat VÍCE různých řetězců v názvu souboru. To, co na Win a dalších systémech řeší "hvězdičková konvence" (například Apple*.jpg), na Macu (kromě shellu) není standardními prostředky možné!! (pro větší obrázek v samostatném okně klepněte na náhled)

Přepracované jsou informace o souboru - umožňují naráz zobrazit všechny dostupné informace (pro celý obrázek se klepněte na náhled).

Upravené jsou předvolby zobrazení - umožňují změnit velikost písma (ovšem ne typ), přesnější nastavení velikosti ikon a také kde mají být umístěné popisky. V případě zobrazení ve sloupcích je možné vypnout zobrazování náhledů.

Jednou ze staronových funkcí jsou "vyskakovací složky" - pouhým přetažením ikony nad složku se složka otevřela, stejně tak případné další složky se otevíraly po přetažení ikony, po dokončení tažení se vše zase zavřelo. Nebylo tedy nutné "ručně" postupně otevřít a zavřít několik oken. V Mac OS X Jaguar je tato funkce zpět, funguje jak v zobrazení ikony a seznamů, tak sloupců. V případě sloupců však také dochází k otevření nové složky, nikoliv k zobrazení v rámci sloupců.

V Jaguaru se dá najít mnoho drobných vizuálních vylepšení - viz. například kurzor-šipka se stínem vlevo. Změnil se i rotující barevný disk, který se objevuje, když nás systém "ignoruje", nyní je modrý a lesklý, prostě Aqua. Tento nový kurzor se přes veškerou snahu nepodařilo "vyfotit". Další novinkou je animování otevírání okna včetně celého obsahu. Zatím trošku pomalé, uvidíme, jak to vylepší Quartz Extreme.

Změny najdeme v menu "Go" - klávesové zkratky, na které jsme si už zvykli (Home, Aplikace a pod.) jsou změněné. Pokud někdo oprávněně kritizoval pomalou práci s iDiskem, v Jaguaru se dostavilo viditelné zrychlení a díky vyšší podpoře multithreadingu by síťové služby v rámci Finderu neměly bránit v práci. Mimochodem, Finder již v Jaguaru podporuje Services, neboli služby, několik nových také přibylo: například čtení textu nebo síťové služby typu traceroute a lookup. Dialogy pro otevírání/ukládání dokumentů nedoznaly žádných změn ve vzhledu, ovšem nyní podporují také kolečko myši a vyhledávání souboru vyťukáním názvu (to se týká otevírání dokumentů).

Poslední novinkou, na kterou se dnes podíváme, je aplikace Preview. Ta se dočkala příjemného přepracování rozhraní, konkrétně lze snadněji procházet například PDF soubory či lze nechat zobrazit náhledy jednotlivých stránek. Obdobně se však Preview chová, pokud má otevřít naráz více souborů: místo mnoha oken zobrazí pouze jedno a na boku nabídne náhledy všech souborů (pro větší obrázek v samostatném okně klepněte na náhled).

Z kategorie kuriozit je následující obrázek, zachycující jak vypadá KURZOR pro označování plochy při vytváření otisku obrazovky (kombinace Apple - Shift - 4; v 10.1 je tento kurzor pouze křížek, který však naprosto vyhovuje). Vzhledem k velikosti ikony se opravdu TĚŽKO odhaduje, kde je střed a odkud začně ohraničovat rozsah otisku. Toto je snad opravdu jen vývojářský vtípek.

V dalších pokračováních chystáme prozkoumání změn v System Preferences, podíváme se na především funkční změny v Adress Booku a Mailu a také si zkusíme iChat. Rovněž připravujeme spíše technologický článek o novinkách, například k čemu bude dobrý Quartz Extreme. Pokud vás zajímají konkrétní funkce a vlastnosti nové verze Mac OS X, napište do diskuze, odpovíme na co budeme moct, případně informace zařadíme do připravovaných článků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: