Macworld přinesl možnost upgradu na 1GHz G4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld přinesl možnost upgradu na 1GHz G4

24. července 2002, 00.00 | Macworld nebyl tak skoupý na hardwarové novinky, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mezi nejzajímavější rozhodně patřily procesorové upgrady a další produkty od Sonnetu. Je libo povýšit na 1GHz? Již není problém.

Hlavní partneři zpravodajství:

 

Partneři zpravodajství:

DTPobchod
GIGA
Cables&Simms
MacPoint

Po keynote si mnoho návštěvníků Macworldu postesklo, že očekávané nové počítače nejsou a hardwarových novinek asi moc nebude. Paradoxně tak Apple přenechal prostor na vyniknutí dalším společnostem, na nichž bylo zaplnit tuto nečekanou skulinku. Jedním z největších hardwarových magnetů Macworldu se tudíž stal procesorový upgrade Sonnetu, který nabídl stávajícím uživatelům nejmodernější 1GHz procesor G4. Nicméně na stánku Sonnetu toho bylo k vidění výrazně víc.

Encore/ST G4 800MHz a 1GHz
Nejvýkonnějším jednoprocesorový upgradem na trhu je od Macworldu gigahertzová varianta Encoru. Sonnet použil nejnovější procesor Motorola G4 série 7455 vybavená 2MB DDR L3 BackSide cache. Karta je určena pro AGP G4ky včetně verze server a Cube. U Cube je potřeba speciální montážní kit a adekvátní servisní vybavení, takže není určen k uživatelské instalaci na rozdíl od ostatních počítačů, kde je instalace velmi jednoduchá. Upgradová karta automaticky detekuje rychlost sběrnice (100/133MHz). Do běžného retailu se karta dostane v průběhu srpna a to za 500 resp. 700 dolarů dle frekvence procesoru. Samozřejmostí je standardní podpora systémů 8.6 až X v rozsahu běžném u Sonnetích produktů.


Encore/ST G4

Crescendo PCI G4 800 MHz
Dalším představeným produktem je G4kový upgrade pro PCI PowerMac stroje. I tento upgrade využívá procesor nové řady 7455, tentokrát vybavení 1MB backside L3 cache paměti. Významnou změnou u tohoto procesoru je, že umožňuje i na 50MHz sběrnici dosáhnout vnitřní frekvence 800Mhz a tato rodina potenciálně umožňuje další zvyšování vnitřní frekvence procesoru se zachováním nízké frekvence vnější sběrnice. Další novinkou tohoto Crescenda je úprava designu upgradové desky, která umožňuje použití této karty u v plně obsazeném šestislotovém motherboardu a Sonnet dokonce u této karty rozšířil seznam podporovaných počítačů o celou řadu clonů. Namátkou můžeme jmenovat například Daystar Genesis, PowerTower Pro či UMAX J700/S900.
U tohoto produktu je pro použití se systémem MacOS X nutné použít berličku v podobě Sonnet's OS X Installeru, který si je nutné dokoupit za 30USD. Jinak karta samotná stojí skoro 400USD a bude k dodání opět v průběhu srpna 2002.

Crescendo/WS G4 500
Třetí představený upgrade je určen pro uživatele přenosných počítačů, jmenovitě starých dobrých PowerBooků G3. Jedná se o upgradové řešení osazené 500MHz Motorola G4 s 1MB Backside L2 cache. S tímto upgradem lze provozovat až 512MB operační paměti s tím, že jsou podporovány SO-DIMMy s kapacitou 32 - 256MB. S novým Crescendem WS G4 500 Sonnet řeší i problém s usínáním notebooku pod operačním systémem 9 a bez problémů a nutnosti speciálního SW podporuje i MacOS X.
Upgrade je určen pro počítače Macintosh PowerBook G3 Series 233, 250, 266, 292 a 300, stojí obligátních 400dolarů a je okamžitě k dostání.


Crescendo/WS G4

Crescendo/7200 G3 500
Poslední upgrade je určen milovníkům 7200vek. Umožňuje nahradit stařičký procesor 601 aktuálním IBM G3 procesorem s taktováním na 500MHz, 1MB L2 backside cache a navíc je vybaven trojicí slotů pro paměti DIMM a umožňuje tak rozšířit operační paměť až o 768MB. Karta je určena pro modely Power Macintosh 7200, 7215, 8200 a Workgroup Server 7250, s tím že podporuje systémy 7.5.3 - 9.1. Karta je k dodání okamžitě a to za cenu 270USD.

Další produkty
Sonnet kromě procesorových upgradů představil na Macwolrdu další produkty. Prvním je nová verze PCI ATA řadiče Tempo™ ATA133, která nově podporuje disky s rozhraním ATA133. Tuto kartu je možno instalovat do většiny PCI Macintoshů počínaje modely 7500. Na adekvátních počítačích je podporována v MacOS X jako nativní ATA řadič včetně možnosti připojení optických jednotek. Karta je již dostupná za necelých 100USD.
Dalším trochu netradiční produktem je PCI řadič Tempo™ HD. Ten umožňuje připojení až dvojice 2,5" disků s rozhraním ATA133 či nižším přímo k řadiči bez použití datového kabelu a jakékoli montážní pozice. Řadič je podporován systémy 8.5 až X (dle počítače). Lze použít prakticky ve všech PCI Macintoshich, ve kterých je dostatek místa. Takže pokud zrovna nemáte Cube, vaše šance jsou velké. Karta stojí 100USD bez disků a 220 až 320USD s disky 20 - 40GB.
Poslední novinkou je karta Tempo™ Trio, která v sobě kombinuje PCI ATA133 řadič, FireWire kartu a USB 2.0 kartu. Instaluje se do jediného PCI slotu, posporuje opět velkou škálu PCI Macintoshů včetně některých klonů a běží nativně pod MacOS 9 či X. Cena je 180USD, dostupnost okamžitá.

Hodnocení
Sonnet opět ukázal, že je v tomto okamžiku nejvýznamnějším dodavatel procesorových upgradu na trhu. Získal dvě ocenění "BEST OF THE SHOW" a to pro 1GHz Encore a PowerBookový upgrade. Kromě toho byl o jeho expozici i výstavní prodej opravdu zájem, takže si Sonnet na svojí účast na veletrhu rozhodně stěžovat nemohl. Vzhledem k současné cenové politice Applu a koneckonců i reálnému stavu dodávek nových G4kem rozhodně uvedené upgrady dávají smysl a mohou být pro mnoho uživatelů velmi zajímavé. Otázkou je, kolik po tradeinovém červnu zbylo v ČR starých Maců a kdo si může dovolit zaplatit upgrade na gigahertz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: