Drahé novinky od Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Drahé novinky od Apple

23. července 2002, 00.00 | Apple na červencovém Macworld Expo podle všeho nastoupil novou cestu - maximalizovat příjem ze software a služeb. Jaká je tedy situace s placením za systémy a služby .Mac a jak se to líbí uživatelům?

Hlavní partneři zpravodajství:

 

Partneři zpravodajství:

DTPobchod
GIGA
Cables&Simms
MacPoint
Apple poměrně často přijímá rozhodnutí, která jsou z hlediska uživatelů minimálně diskutabilní - nejčastěji se to týká konfigurací uváděných strojů, které jsou obvykle nižší než se očekává, a to i u počítačů, které jinak Apple vydává za hi-end. Najdou se i další příklady, určitě si vzpomenete na ohlášení iMaců a následné zvýšení cen všech modelů o 100 USD. Ovšem asi ještě nikdy se Applu nepodařilo vyrobit tolik kontroverzních témat naráz, jako na letošním Macworld Expo v New Yorku.

Jaguar

Nový systém, označovaný Jaguar, který se bude dodávat jako Mac OS X 10.2 bude stát 129 USD pro každého, kromě uživatelů, kteří si koupili počítač po ohlášení Mac OS X 10.2, tedy od 17. července. Tečka. Neexistuje upgrade, podle Apple se jedná o nový systém, který si uživatelé musí koupit znova. Pravděpodobně Apple ušlo, že verze 10.1 je první relativně použitelná verze jeho systému, kterou přesto uživatelé často označují jen za další betaverzi a až OS X 10.2 bude pro uživatele alespoň podobně komfortní a rychlý systém, jako je Mac OS 9.

Applu pravděpodobně také ušlo, že uživatelé, kteří jej nadšeně podporují po celou dobu oficiální existence Mac OS X už za tyto betaverze utratili nekřesťanské peníze. Mac OX X Public Beta se začala prodávat na Apple Expo v Paříží v roce 2000 za 29 USD. Plná verze Mac OS X 10.0 měla start 24. března a stála 129 USD - ti uživatelé, kteří v rámci testování betaverze ohlásili nějakou chybu prý dostali od Apple slevový kupon, takže ušetřili těch 29 USD, které již zaplatili. Verze 10.1, která se objevila v září 2001 byla sice jako update "zdarma", ale u Apple je zdarma minimálně 19,95 USD. Uživatelé si však nakonec "vykřičeli", ze mohli získat update opravdu zdarma.

Nyní přichází čas pro Jaguára a Apple se rozhodl zatnout drápy do peněženky či karty pořádně. Cena je 129 USD, ať jste již zasloužilý (šedivějící - z těch chyb!) uživatel, či nováček. Vzhledem k tomu, že se až do verze 10.1 včetně opravdu nedá hovořit o plnohodnotné náhradě za OS 9 (samozřejmě, v mnoha oblastech má desítka navrch), měl by Apple minimálně odměnit ty uživatele, kteří již Mac OS X používají, případně do něj alespoň investovali. Prostě nabídnout stávajícím majitelům OS X upgrade za zhruba poloviční cenu, tak jak je to obvyklé.

Mac OS X 10.2 Server

To o čem jsme se do teď bavili je však relativně slabý odvar oproti cenám za Mac OS X Server - 500 USD za verzi s omezeným počtem klientů (10) a 1000 USD za neomezenou. Stejně jako v případě "klientské" verze Apple novou verzi považuje za úplně nový systém a tak si chce nechat zaplatit úplně znova i již zmiňované částky. Pokud tedy někdo investoval do serveru s tím, že za 1000 USD má verzi s neomezeným počtem uživatelů a později pouze postupně upgraduje na novější verzi, musí být poněkud překvapen touto "pokročilou cenovou politikou".

Samozřejmě uživatel má na výběr, jestli chce upgradovat nebo ne, ale jak již bylo řečeno, vzhledem ke značnému "beta-stavu" se asi vyplatí upgradovat i serverovou verzi. To se týká také prvních uživatelů Xserve, o kterém se přímo říká, že všechny funkce využije až s verzí 10.2 - pro první majitele těchto serverů to určitě bude studená sprcha, neboť v době jejich uvedení Apple prostě na dané téma mlčel.

.Mac

Na závěr si necháme .Mac, neboli již bývalé iTools. Zde je reakce uživatelů asi nejhlasitější, neboť skoro každý z komunity uživatelů zde má svůj @mac.com účet, případně své stránky nebo soubory na iDisku. 50, resp. 99 USD není tak mnoho, ale není to zase ani úplně málo, zvlášť v případě kdy iTools používalo více členů rodiny. Objevily se spekulace o možnosti převedení na email-only účet, ale vzhledem k tomu, že Apple takovéto další účty, přidružené k hlavnímu .Mac účtu, prodává za 10 USD ročně, nezdá se, že by to šlo opravdu zdarma.

K tomu si již mnozí uživatelé spočítali, že za uvedené ceny mohou mít svou vlastní doménu druhého řádu, vlastní webhosting a podobně - samozřejmě, Apple v rámci .Mac nabízí také Virex, Backup a chce ještě služby dále rozšiřovat - ale pokud někoho tato nabídka nezajímá, má možnost si čistě webové služby pořídit levněji. Integrace s novými aplikacemi je velmi hezká, ale doufejme, že Apple nebude natolik drsný, aby neumožňoval jejich internetové funkce využít i bez přítomnosti .Mac účtu - například u iCal je možné publikovat kalendář na libovolný WebDAV server.

Reakce uživatelů jsou tedy poměrně jednoznačné: většina si asi .Mac účet nepředplatí, buď se to nevyplatí, nebo na to také nemají. Jeden z příspěvků byl od otce malé holčičky, které po narození vytvořil osobní účet v iTools, kde prezentoval její fotky a kam "jí" mohla psát rodina a podobně - toto dítko sice asi bude s podobnými elektronickými službami vyrůstat i nadále, ale nebudou již od Apple.

Prostě, pokud se naše maily @mac.com 30. září opravdu definitivně odmlčí, Apple si sice určitě bude moci zapsat v kolonce "příjmy" zajímavé číslo, ale na druhé straně si odepíše nemálo přízně svých loajálních zákazníků. Zdá se, jako by Apple zkoušel, jaká je hranice loajality zákazníků, kolik šoků vydrží - zatím však podle všeho jsou zákazníci Applu nezničitelní.

Pokud cítíte potřebu napsat Apple svůj názor, můžete použít "feedback" stránky - zde je pro Mac OS X a zde pro .Mac. Doufejme, že mnoho hlasů Apple přesvědčí, že jeho postup není právě ideální.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: