15. července 2005, 00.00 | V dnešním díle seriálu o hrách pro Mac OS X si povíme o Real Time strategii Warcraft III Reign of Chaos z dílen společnosti Blizzard, ostříleného veterána herního průmyslu.
První dva díly slavné série Warcraft, vypravující příběh mnohých válek fantastické země Azeroth, si dobyly celosvětovou slávu a úctu hráčů i kritiků. Není tedy divu, že do třetího dílu hry byly vkládány velké naděje a zvláště po zrušení slibně vypadajících Warcraft Adventures, se k autorům obracely tisíce pohledů naplněných očekáváním. Hra za svůj několik let trvající vývoj prošla mnoha formami, od téměř čistokrevného RPG, přes čistě válečnou hru až po výsledný mix, který dostanete do rukou po rozbalení krabice. A jak to tedy dopadlo? Tvůrci Warcraft III mají už něco za sebou, a vědí o slepé uličce, do které se žánr Real Time strategií dostal. Bylo by nemyslitelné přijít s další hrou stejnou jako všechny předchozí. Nevěda jak vylepšit žánr, rozhodli se tedy přidat do herního dortu něco z ingrediencí RPG her - druhé oblasti, ve které se skvěle vyznají. Výsledný mix je nazýván RPS (Role Playing Strategy) a je po dlouhé době první skutečně radikální změnou v tomto poli.
Ukázka concept artu z období pre-produkce hry
Základní mechanismus hry zůstal z větší části nezměněn; hráč staví základnu, těží zlato a dřevo, za které nakupuje jednotky a nové technologie nebo vylepšení pro vojáky. Oproti předchozím dílům je ale na zisk surovin z těžby uvalena jakási daň, zvaná upkeep, jejíž výše je přímo úměrná počtu jednotek, které hráč kontroluje. Výsledkem je znatelné omezení počtu vojáků, které v jednom momentě můžete ovládat. Je kladen daleko větší důraz na dobře zvolený výběr jejich typů a správně aplikovanou strategii boje. Kromě toho má každý hráč až tři hrdiny - ti jsou nejen podstatně silnější, než ostatní jednotky, ale také ovládají zvláštní schopnosti a jejich přítomnost v boji dává blízkým spřáteleným jednotkám výrazné bonusy. Hrdinové mohou také jako jediní ve hře sbírat zkušenosti a kouzelné předměty, které dále zvedají jejich sílu.
Celkem čtyři kampaně vyprávějí postupně příběh války lidí s novým démonickým nepřítelem z jiného světa. Vyzkoušíte si hru za čestného prince a paladina Arthase, který dovede svůj lid k vítězství nad silami temna i za legii nemrtvých, kterou démonická armáda přinutila ke službě. Prožijete také příběh orků, kteří konečně zakusili vůni svobody a rozpomenuli se na svou dávnou slávu a nakonec vybojujete historicky důležité bitvy za tajemný národ nočních elfů. Dějová linie hry je předem daná a nelze ji nijak ovlivnit - hráč následuje předem načrtnutou cestu a provádí jednotlivé hrdiny divadelní hrou osudu. To ale vůbec není na škodu! Vyprávění příběhu se nezastaví ani během samotných misí a doslova vás pohltí. Čtyři rasy, které postupně vystřídáte, jsou si dostatečně podobné pro rychlé zorientování během první mise, ale dostatečně odlišné, aby zajistily zábavnou změnu během hry.
Blizzard už od nepaměti tvoří jedny z nejkrásnějších animovaných sekvencí
Atmosféra je podtržena profesionálním dabingem (jehož česká verze je jako obvykle bohužel mizerná) a orchestrálním hudebním doprovodem. Zvuky ve hře skvěle doplňují celkový dojem, ale nikdy nezačnou vadit nebo naopak chybět. Jedinou výtku bych měl k namluvení jednotek - to je sice skvěle zvládnuté a obsahuje mnoho skutečně humorných hlášek (Přestaň na mě klikat nebo tě proměním v ovci), ale ozývá se až moc často. Pravda, v menu jde vypnout, ale tím se zase ochudíte o zábavný doplněk hry. Hře by jedině prospěla možnost jednoduše snížit frekvenci výskytu hlasové odpovědi na rozkaz. Stejně jako zvuk, je i grafické zpracování hry i dnes na úrovni a rozhodně neurazí. Engine je velmi rychlý a Warcraft III si tedy užijete i na slabších strojích. Ačkoliv hra nehýří pokročilými grafickými efekty, odrazy ve vodní hladině a volumetrickým světlem, autorům se podařilo namíchat až podivuhodně působivý mix technicky nenáročných, ale výtvarně dobře zvládnutých efektů. To ve spojení s vysokou mírou detailu a osobitým grafickým stylem vyvolává dojem živého a dýchajícího světa, do kterého se rádi ponoříte na několik parných letních dní.
Některé nestvůry v noci spí...
... jiné místo toho žerou lidi.
Samozřejmě, jako každý produkt společnosti Blizzard, obsahuje i Warcraft III akční a zábavnou síťovou hru přes server Battle.net. Ta funguje buď sólově nebo v týmech a po dohrání kampaní vás dokáže zabavit ještě po dlouhou dobu. Samozřejmostí je i hra po lokální síti, která funguje i s klienty na platformě MS Windows, což jistě mnozí uvítají.
Celkový dojem z třetího pokračování Warcraftu je pozoruhodně dobrý. Blizzard opět jednou ukázal, že skutečně umí a dal světu další zábavnou hru, která se do historie žánru zapíše zlatým písmem. A až Warcraft III dohrajete, můžete se pustit do obsáhlého a neméně zábavného datadisku Frozen Throne nebo do online RPG World of Warcraft, vypravující příbehy Azerothu zase z jiného úhlu pohledu.
Hodnocení
Výborná hra, která po delší době přinesla skutečně oživení do skomírajícího žánru Real Time strategií. Silný příběh je podpořen skvělou hratelností a různorodostí misí a nadprůměrně zábavnou hrou po síti.
Výrobce
Blizzard Entertainment
Podobné hry
Age of Mythology
World of Warcraft
Rise of Nations Gold (recenzováno na mujmac.cz)
Demoverze
Warcraft III Demo (demoverze obsahuje 5 misí za orky, z nichž 3 chybí v plné verzi hry!)