Star Wars: Battlefront - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

Star Wars: Battlefront

2. června 2006, 00.00 | Star Wars není nikdy dost!

Star Wars her není nikdy dost!

Je málokteré fiktivní universum v historii zábavního průmyslu se dočkalo stejně ohromujícího množství inkarnací, jako svět Hvězdných válek, z pera známého fantasty, páně Lucasova. Ponecháme-li stranou úvahy o tom, do jaké míry je tento úspěch zasloužený a do jaké dílem mistrného marketingu, zůstane faktem, že uchvátil diváky prakticky všech věkových skupin, národnosti i vyznání, jakkoliv plytký příběh z familiérního prostředí čestných pašeráků, hrdinných Jedi a temných Sithů.

Ještě než se pustíme do chvály a kritiky hry, řekněme si, o čem se vlastně bude mluvit: Battlefront je akční střílečka, viděná z pohledu první osoby. Herní systém je do značné míry založen na známé hře z druhé světové války, Battlefield 1942 – hra je tedy primárně určena pro více hráčů (až 32 po síti nebo Internetu) a v jednom člověku to zdaleka není taková zábava. Narozdíl od řady ostatních Star Wars her si nezahrajete ani za rytíře Jedi, ani za Sitha a celou hru si odehrajete v roli řadového vojáka/droida přímo na bitevním poli. V jednotlivých bitvách je pak vaším úkolem oslabit protivníka zabíjením jeho jednotek a obsazováním jeho velitelských stanovišť a konečně jej eliminovat, když počet jeho vojáků v záloze dosáhne nuly. Samozřejmě, že míra násilí ve hře přibližně odpovídá filmům: žádná krev, hodně létajících světýlek.

Divná věc s velkými koly

Napínavá přestřelka v podzemních koridorech planety Hoth

Boje se můžete zůčastnit v uniformě (nebo plechu) jedné ze čtyř frakcí, v jednom ze dvou časových období. Armáda droidů z prvních tří epizod vždycky bojuje proti klonové armádě Republiky a typické imperiální jednotky zase vždy čelí rebelům ze staré trilogie. Každá ze stran má čtyři druhy jednotek, které si navzájem víceméně odpovídají (granátník, medik…) a jednu unikátní jednotku, specifickou pro tu kterou frakci. Příběhových misí se účastní také filmoví hrdinové se světelným mečem, kteří se samozřejmě nedají zabít a obecně všem kazí hru – takový hrdina se totiž, ve své umělé neinteligenci, nejčastěji zastaví u některého kontrolního stanoviště a vytrvale zabíjí všechny hráče, kteří se tam respawnují (jinak řečeno, Mace Windu kempuje :-).

Když už jsme zavadili o AI, je třeba říci, že oproti Battlefieldu 1942 se rozhodně jedná o výrazné zlepšení –počítačem řízení hráči už alespoň bezdůvodně nevyskakují z leteckých dopravních prostředků, i když ideální situace stále ještě není. Boti často zabloudí do rohu mapy, zaseknou se za stromem nebo, a tohle považuji za neodpustitelné, se hromadně rozhodnou přiblížit na dostřel nepříteli na druhé straně řeky, při kterémžto manévru se samozřejmě ještě hromadněji utopí. Vzato kolem a kolem se ale vaši spolubojovníci, s tranzistory místo mozku, chovají celkem inteligentně a ve standardních situacích dokáží poměrně efektivně bránit i útočit.

Umělá inteligence se samozřejmě nemůže měřit s živími protihráči, kterých na Internetu najdete celou řadu. Uživatelé Maců a PC mohou dokonce hrát spolu, takže nedostatku protivníků se rozhodně bát nemusíte. Při hře online sice někteří uživatelé hlásili chyby, ale opravný patch problémy očividně opravuje. Jediné, co vám tedy bude kazit hraní, je celkem neohrabaně vyřešené ovládání GameRangeru – při každém přepnutí do něj se totiž hra vypne a po změně nastavení zase zapne. Blbé, ale mohlo být hůř.

Kráčející tank je vskutku strašlivá zbraň

To se jim to střílí, ze zákrytu

Grafický engine hry působí dojmem, technicky dobře zvládnutého software, dovede vykouzlit poměrně atraktivní efekty, třpytivou vodní hladinu i pohledné stíny na postavách a navíc funguje poměrně svižně i v rozsáhlých arénách. Na druhou stranu, modely postav a objektů ve hře, stejně jako některé textury, vypadají na něco, co během týdne vytvořily tři odděleně pracující týmy grafiků, bez jakéhokoliv centralizovaného dozoru. Nu dobře, možná že to trochu přeháním, ale grafický styl jednoznačně budí dojem jisté nedotaženosti, tolik typické pro narychlo vařené hry. Například animace hlavních hrdinů se světelnými meči jsou přítomny všehovšudy dvě: běh a jeden švih mečem.

Hudebnímu a zvukovému doprovodu není jednodušše co vytknout (taky se na něm u Star Wars hry nedá pomalu nic zkazit). Charakteristické bzučení lightsaberu, svištivé zvuky blasterové střelby i vítr ve větvích stromů Naboo všechny znějí přesně tak jak mají. Hra navíc dovede přepočítávat rozložení zvuku ve stereo nebo 3D tak, že poznáte odkud a z jaké vzdálenosti se šíří, což je v bitevní vřavě celkem užitečná funkce. Soundtrack Battlefrontu pochopitelně sestává z instrumentálních popěvků a orchestrálních chórů Johna Williamse – co více je ještě třeba říkat?

A je po srandě…

…ještě zapózovat fotografovi, a vzhůru vstříc dalším dobrodružstvím!

Jedinou podstatnější výtku bych měl k ovládání herních prvků. To je sice zvládnuto bezproblémově pro postavu hráče a celkem intuitivně i pro vozidla, ale bohužel zcela absolutně nezdokumentováno. Herní manuál vám nepoví ani takové základí věci, jako že pro pohyb Droideky je třeba stisknout klávesu pro nástup do vozidla nebo že létající baťůžek imperiálních vojáků je zcela k ničemu, pokud vás nenapadne skákat ve vzduchu. Pokud se vám tedy nepodaří nalézt odpovědi na herních fórech na (anglickém, jak jinak) Internetu, jste zkrátka nahraní. Tedy nejste, protože to nejdůležitější jsem vám právě prozradil v recenzi, ale kdybych to neudělal, byli byste nahraní! (Vidíte, jak je důležité nepřeskakovat nudné odstavce? :-)

Celkově vzato je vidět, že na Star Wars: Battlefront firma Aspyr odvedla kus dobré práce a port na Mac OS X se jí celkem vydařil. Těch několik problémů, které se hře nevyhly, se dá bez většího sebezapření vydržet a odměnou vám pak bude velmi zábavná 3D akce z prostředí Hvězdných válek. Pokud máte po ruce větší síť a pár kamarádů, jedná se prakticky o povinost.

Za zapůjčení hry k recenzi děkujeme společnosti Tauer Computer.

8/10

Star Wars:Battlefront
Výrobce
Aspyr Media
Demoverze
Není
Shrnutí
Star Wars: Battlefront je zábavná akční střílečka ze světa Hvězdných válek. Pokud máte po ruce síť alespoň střední velikosti a partu kamarádů, neváhejte ani vteřinu!
Podobné hry
Star Wars: Knights Of The Old Republic (Recenzováno na MujMacu)
Unreal Tournament 2004 (Recenzováno na MujMacu)
Doom 3 (Recenzováno na MujMacu)
Kde koupit?
Platformy
PowerPC
Hardware nároky
CPU: 1GHz G4
Paměť: 256 MB, doporučeno 512 MB
Grafická karta: Radeon 8500 nebo GeForce4 MX 64 MB VRAM, doporučeno 128 MB VRAM
Testovali jsme na
PowerBook G4 HiRes
CPU: 1.67GHz G4
Paměť: 1.5 GB
Grafická karta: Radeon 9700, 128 MB VideoRAM

Hra funguje rychle a bez problémů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: