Tux Racer a Frozen Bubble - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

Tux Racer a Frozen Bubble

22. července 2005, 00.00 | Opět se setkáváme u našeho herního seriálu. Dnešním dílem se opět zaměříme na dvě nekomerční hry, tentokrát ve znamení tučňáka. Čeká nás barevná arkáda Frozen Bubble a dětská závodní hra Tux Racer. Obě pocházejí ze světa Linuxu, ale na Mac OS X se cítí jako doma.

Frozen Bubble

Červená - modrá - modrá - zelená - červená! Asi tak by se dal shrnout průběh hry Frozen Bubble - hry, která zakulatí vaše vnímání reality. Ale abych začal začátkem a skončil koncem, nebral nit za špatný konec, zkrátka aby naše recenze měla hlavu a patu, slušelo by se začít slovy "pojďme se teď podívat na arkádu Frozen Bubble." Tak tedy:

Pojďme se teď podívat na arkádu Frozen Bubble. Jedná se o hru v principu poměrně jednoduchou; před hráče je postaveno hrací pole s chaoticky působící skupinou barevných koleček přilepených k vrchní stěně a malým tučňákem s příručním dělem v části spodní. Onen kanón pomocí šipek na klávesnici otáčíte doleva a doprava a snažíte se odpalovanými kuličkami zasáhnout vždy slepenec stejné barvy. Když se zásah podaří, slepenec je odstraněn a na konto přibudou bodíky - když ne, přibude místo toho další kulička do velikého chumlu u stropu, který hrozí, že nebohého tučňáka umačká. Po odstranění všech kuliček kolo končí a pokračuje se další, obtížnější úrovní. Hra pro dva hráče je podobná, ale místo jednoho pole kuliček jsou na obrazovce dvě a čím je jeden hráč úspěšnější v likvidaci kuliček na své polovině obrazovky, tím více život komplikujících kuliček se objeví na soupeřově půlce. Hra dvou hráčů také zahrnuje zábavnou řetězovou reakci, která na herním poli způsobí někdy až neuvěřitelný zmatek.

Frozen Bubble se může pyšnit stylovým grafickým zpracováním

Tento koncept je sice výjimečně zábavný při hře ve dvou lidech, ale po delší době začne lehce pokulhávat hratelnost pro jednoho. Obtížnost takové hry je totiž, alespoň ze začátku, skutečně triviální. To, v kombinaci s nemožností pokračovat z minule dosažené pozice, může hráče frustrovat nekonečným opakováním stále stejně jednoduchých počátečních úrovní. Naštěstí je společně s hrou dodáván i intuitivní editor levelů, takže vytvořit si vlastní, pekelně obtížný balík úrovní je otázkou několika desítek minut.

Grafické zpracování hry je jednoduché, ale svůj účel plní. Ačkoliv hra neobsahuje žádné pokročilé grafické efekty, ručně kreslené prostředí a barevné zpracování objektů působí velmi profesionálně. Vše od tučňáků samotných až po zamrzající kuličky navozuje správnou zimní atmosféru a stylově do sebe zapadá. Zvuky přítomné ve hře jsou poměrně dobře zpracované, ale není jich mnoho. Hudební doprovod se sice výborně hodí k jásavé, barevné grafické stránce hry, ale zhruba po půl hodině z něj začne bolet hlava a raději šáhnete po nějakém vlastním kousku. Z nepochopitelného důvodu však není možné vypnout pouze hudbu a ponechat zapnutý zvuk, takže chcete-li slyšet, co se ve hře děje, musíte se smířit s arkádovou melodií linoucí se z reproduktorů.

Pokud hledáte něco na ukrácení času, je Frozen Bubble skvělou volbou. Stejně tak výborně poslouží jako jednoduchá hříčka pro mladší děti nebo občasné hráče. Poněkud patetická obtížnost v první části hry se vyrovná v pozdějších kolech a máte-li navíc po ruce kamaráda, může se hra stát skvělou zábavou i na delší dobu.

Hodnocení
Povedený remake notoricky známé bublinkové hry, kterým se dá skvěle zabíjet čas - zvláště ve dvou lidech.
Výrobce
Open Source - http://www.frozen-bubble.org/

Podobné hry
NervousBreakdown
FloboPuyo (recenzováno na mujmac.cz)
GLTron
Stažení
Frozen Bubble pro Mac OS X

Tux Racer

Každý alespoň jednou viděl v televizním dokumentu klouzačky, po kterých tučňáci ve svém přirozeném prostředí sjíždějí do studených vod jižního pólu. Tito malí nelétaví ptáci dosahují na takovém skluzišti poměrně úctyhodných rychlostí, což pravděpodobně dovedlo autora hry Tux Racer k myšlence, "co kdyby v tom klouzání tučňáci závodili?" Odpověď na tuto jistě zásadní otázku naleznete v následujících řádcích.

Námět hry je jednoduchý, tučňáci závodí o nejlepší čas v řadě vysokohorských oblastí od mírného Bunny Hill až po vražedně strmý Ice Canyon. Činí tak zcela svévolně - jakožto čistě závodní arkáda totiž Tux Racer postrádá jakýkoliv příběh a veškeré dění vně závodní tratě sestává z prosaicky nepoetického výběru místa a času závodu. To ale u podobné hry nevadí, motivaci k tučňáčímu počínání si domyslíme každý sám a podíváme se rovnou na herní módy. Ty hra nabízí v zásadě dva - cvičnou jízdu a pohár. První spočívá v prosté volné jízdě po vybraném svahu ve snaze dosáhnout nejlepšího času; druhý mód je v podstatě stejný, ale tratě jsou vám nabízeny postupně, od té nejlehčí, až po tu nejobtížnější. Ve hře bohužel zcela chybí podpora pro více hráčů - škoda, podobné arkády jsou obvykle ve více lidech zábavnější.

Jak se Tux dostal z jižního pólu do sportovních areálů v Alpách se ve hře nedozvíte

Zážitek z jízdy poněkud kazí špatně zpracovaný fyzikální model tučňáka. Nejsem sice expert na kinematiku tlustých ptáko-ryb, ale myslím že srážka zvířete se stromem při rychlostech v řádu stovek kilometrů v hodině obvykle nekončí pouhým zastavením a otočením o 90 stupňů doleva. Stejně tak se hlavní tučný protagonista chová přinejmenším podivně při zatáčení a akceleraci. Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o arkádu než o skutečné závody, na tom snad tolik nezáleží.

Na freeware hru, navíc z roku 2001, je Tux Racer graficky zvládnutý na jedničku. Nedočkáte se sice žádných technicky pokročilých efektů, bump map nebo měkkých stínů, ale zato vám hra poběží svižně i na starších strojích. Tučňák za sebou ve sněhu nechává stopu, ledové krusty odrážejí okolní prostředí a celé vysokohorské kluziště se tváří optimisticky a přátelsky. Zvuky se ve hře vyskytují spíše sporadicky, ale když se nějaké ozvou, většinou působí poměrně kvalitně a přirozeně. Hudba je veselá a jásavá a perfektně se hodí k dětské atmosféře zimních radovánek.

Vzato kolem a kolem je Tux Racer kvalitní freeware hra, která možná neznamená revoluci žánru, ale rozhodně dokáže potěšit a zabavit. Hledáte-li skutečnou závodní hru, podívejte se raději po něčem jiném, jinak je Tux Racer dobrá volba. Projekt stojící za hrou sice svou činnost ukončil v roce 2001, ale byl nedávno obnoven a v nejbližší době se možná dočkáme nové verze hry - pokud ano, povíme si o ní někdy příště.

Hodnocení
Skělá závodní arkáda, která sice trpí několika drobnými nedodělky, ale rozhodně zabaví. Výborně se hodí pro mladší hráče.
Výrobce
Open Source (projekt skončil)

Podobné hry
TuxKart
SuperTux
BugThug
Stažení
Tux Racer pro Mac OS X

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: