X² The Threat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

X² The Threat

16. června 2006, 00.00 | Pokud ještě pamatujete legendární vesmírný/obchodní simulátor Elite, vaše nostalgická stránka zaplesá nad hrou X²: The Threat.

Ve hře se vtělíte do role pašeráka a zloděje, známého pod jménem Julian Gardna. Julian je na začátku příběhu propuštěn z vězení, dostane malou přepravní loď a je mu dána druhá šance na slušný život (nebo na zdařenější útěk před rukou zákona). Příběh hry se dále rozvíjí také o invanzi jakýhsi emzáckých barbarů a celou řadu celkem nepovedených animovaných průstřihů – naštěstí vám ale hra dává ohromnou volnost a ústřední příběh je vám dokonce dovoleno zcela ignorovat, když se vám nezalíbí.

S malou vesmírnou lodí, pár set kredity na účtu a sobě vlastním elánem se pak pustíte do složitého vesmíru obchodu, cestování mezi hvězdami, boje s piráty, boje s policií… :-) Ať už si ale zvolíte roli pašeráka nebo počestného obchodníka, hra vám dá neuvěřitelnou volnost, dělat si, co se vám zlíbí.

Virtuální kokpit není jen na ozdobu

Asi nejsilnější stránkou hry je nepřeberný arsenál lodí, které jsou vám k dispozici – rozdělených mezi 11 tříd dostane se vám přístupu k 70 druhům hvězdných plavidel, od těch nejmenších, až po obří vesmírné křižníky. Narozdíl od jiných podobných her, můžete v X² navíc raketek vlastnit, kolik se vám jen zlíbí. Máte náladu na vybudování obchodního (pirátského, vojenského) impéria? Žádný problém! Tedy až na peníze pochopitelně…

A právě peníze jsou problém vskutku nemalý – již od začátku je patrný výrazný nepoměr mezi cenou vybavení a vaším výdělkem. Pro srovnání: lepší loď obvykle stojí kolem milionu kreditů; váš výdělek se na začátku hry (a ještě několik dalších dní hraní) pohybuje v řádu stovek kreditů. Největší překážkou efektivního ovládnutí fungujícího herního stylu je pak, místy až šílená, komplexita všeho a myriády možností, se kterými jste prezentováni na každém kroku. Po pár dnech hraní se vám sice vše podaří pochopit, ale ze začátku se připravte na pořádnou dávku zmatení.

X² je zkrátka od začátku až do konce neuvěřitelně megalomanská hra, ve které by i přelet mezi dvěma sousedícími systémy trval půl hodiny skutečného času, kdyby nebylo možnosti hru dočasně zrychlit. A věřte, že herní vesmír je obrovský – každý ze 130 hvězdných systémů, do kterých se dostanete, je v nějakém směru jedinečný, obsahuje nejrůznější vesmírné anomálie, instalace, planety a cizí lodě, se kterými můžete obchodovat, komunikovat, bojovat…

Pěkné, což?

Souboje mezi dvěma nebo více hvězdnými plavidly jsou celkem nečekaně rychlé a zběsilé. Účastníci přestřelky okolo sebe krouží v malých kruzích, energetické i raketové zbraně běsní a vy se snažíte ochránit své poctivě vydřené (nebo nakradené) vybavení. Drobnou výtku bych měl k vyváženosti soubojů – zatímco v první části hry jste omezeni na slabou lodičku, jejíž šance na přežití v bitvě zhruba odpovídá pravděpodobnosti výhry v ruské ruletě s plně nabitou zbraní, hned vaše druhé plavidlo je schopné bez větší snahy zadupat do země i menší letku nepřátel, z nichž jediný byl ještě před hodinou smrtelným nebezpečím. Trochu zde zkrátka chybí populární fáze, kdy je boj vyrovnaný a záleží hlavně na vašich schopnostech, místo toho, kdo má zrovna větší raketku a víc kanónů a výbušnin.

Po grafické stránce je hra jednodušše krásná. Herní engine zvládá slušnou řadu seretpiček, jako bump mapy, realistické stíny, apod. Největší silou vizuálního zpracování jsou ale nádherně vyvedené modely lodí, vesmírných stanic a vybavení, detailní textury a kýčovité efekty, kterými je hra doslova lemována. Každý ze 130 hvězdných systémů má navíc svůj vlastní grafický kabátek s fantastickými mlhovinami na pozadí a jiným, vzhledově atraktivním harampádím. Samozřejmě, že za krásu se platí a X² rozhodně není nenáročný host, na vašem počítači. Na zánovním PowerBooku s grafickou kartou Ati Radeon 9700 se ale engine choval svižně i s relativně vysokým nastavením kvality, takže pokud máte stolního Maca, nejpíš nebudete mít problém; hardwarové nároky jsou ve shrnující tabulce na konci recenze.

Zvuky a hudba vám velmi pohotově připomenou, že jste sami v gigantickém vesmíru. Ambientní tóny na pozadí neobtěžují a příjemným způsobem dotvářejí poklidnou atmosféru něčeho velkého a harmonického. Občasné zasyčení ventilů nebo mechanické cvaknutí ve vaší lodi působí uklidňujícím dojmem a obecně se k námětu hry perfektně hodí. Bohužel o něco horší je namluvení herních postav. Dabing má sice snesitelnou úroveň ve hře, ale v animovaných příběhových průstřizích je zkrátka strašný (stejně jako ony průstřihy).

Těžařská stanice… jestlipak mají Kozla?

Radost ze hry vám možná lehce zkalí absence hry více hráčů. Na jednu stranu je pochopitelné, že bez možnosti zrychlení herního času – v multiplayeru něco nemožného – by se u X² uhryzal nudou buddhistický mnich, stoletá želva, ba dokonce i kus šutru. Ale i přesto se zdá jako škoda, nepokusit se najít řešení a atraktivní hru po síti prostě vypustit. Inu, člověk nemůže mít všechno.

Podstatnější výtku bych však měl ke stabilitě programu. Před instalací patche, který mimochodem najdete ke stažení v tabulce na konci recenze, X² padala doslova každých pár minut. Opravný update sice vyřešil problémy s knihovnou OpenAOL, ale i tak je na aplikaci tu a tam znát, že proces portování někdo možná lehce uspěchal. Naštěstí se zdá, že patch opravuje ty nepalčivější bolístky hry a nejedná se tedy hrozného.

Pokud nacházíte zalíbení ve vesmírných simulátorech nebo obchodních strategiích, mohu X² směle doporučit – hra vás rozhodně nezklame a poslouží vám jako zábava na mnoho vleklých večerů. Zatím se také můžeme těšit na port hry X³, která pro PC vyšla nedávno a ve které se konečně podíváme i na dlouho odříznutou planetu Zemi.

Za zapůjčení hry k recenzi děkujeme společnosti Tauer Computer.

8/10

X² The Threat
Výrobce
VP Games
Demoverze & patch
Demo PowerPC (156 MB)
Patch 1.4.2 PowerPC (10 MB)
Shrnutí
Skvělá hra s krásnou grafikou a dlouhou výdrží.
Podobné hry
FreeSpace
Homeworld 2
Oolite
Kde koupit?
Platformy
PowerPC
Hardware nároky
CPU: 1,25GHz G4
Paměť: 256 MB, doporučeno 1 GB
Grafická karta: Radeon 7000 nebo GeForce 3 doporučeno Radeon 9600 nebo GeForce 4 Ti
Testovali jsme na
PowerBook G4 15"
CPU: 1,67GHz G4
Paměť: 1,5 GB
Grafická karta: Radeon 9700, 128 MB VideoRAM

Hra běhá přijatelně rychle se středním nastavením kvality.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: