OpenTTD a iSudoku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

OpenTTD a iSudoku

5. srpna 2005, 00.00 | Jako každý druhý pátek, přinášíme vám i dnes recenze na dvě vybrané Freeware hry. Dnes si představíme logickou hříčku iSudoku a open source remake legendární budovatelské strategie Transport Tycoon. Příjemné čtení!

iSudoku

První hra, kterou si dnes představíme, působí na první pohled fádně. Jak už to tak ale bývá, za zdánlivou prostotou se skrývá netušená síla a geniální herní mechanismus. Hra Sudoku původně pochází z ostrovů zapadajícího slunce, Japonska. V průběhu historie Japonci hrami jako Go a Shogi prokázali, že logické a strategické hry se jim tvořit daří. Konkrétně Sudoku je potom hra světové popularity - často vychází v novinách vedle šachových hlavolamů nebo společně s křížovkami a dnes přichází i na váš počítač prostřednictvím elegantní freeware hry iSudoku.

Princip hry je jednoduchý - máte čtverečkované pole 9x9, rozdělené na 3x3 čtverců o 9i polích. V této síti jsou rozmístěna čísla od 1 do 9 a vaším úkolem je doplnit zbylá čísla do prázdných polí a to tak, aby každé číslo bylo pouze jednou ve své řadě sloupci a čtverci 3x3. Zdánlivě jednoduchý úkol se může stát i pekelně obtížným, je-li zadaných čísel málo a jsou nepříhodně rozmístěna. Míra obtížnosti Sudoku je však přesně vyvážená tak, aby člověka nutila přemýšlet, i pokud už zná zákonitosti řešení, ale zároveň neodradila nováčka. Samozřejmě existují situace různých obtížností, ale řešení je vždy jen jedno a vždy se k němu dá dopracovat logickým uvažováním.

iSudoku působí na první pohled primitivně.

iSudoku se vám snaží hru všemožně zpříjemnit; poskytuje například režim nápovědy, který vám červeně označí špatně vyřešené pole. Také vám neumožní nepozorně zadat jedno číslo 2x do stejného sloupce a po hranách políček poskytuje prostor, do kterého si můžete vpisovat možné hodnoty. Zkrátka a jednoduše, nováček se v něm jistě neztratí.

Princip hry neumožňuje žádné grafické orgie rázu komerčních 3D her, přesto však decentní použití průhlednosti a metalického pozadí desky působí elegantně a přesně zapadá do industriálního designu Mac OS X. Zvuky a hudba jsou ve hře pochopitelně také veškeré žádné, což je v této kategorii spíše klad, nežli zápor. Vzato kolem a kolem, je iSudoku zábavná hra na 5 až 10 minut času, která vám příjemně protáhne mozkové závity - mohu doporučit.

Hodnocení
Parádní logická hra pro hráče všeho věku.
Výrobce
Michel Pollet

Podobné hry
Goban
Fish Fillets (Recenzováno na Mujmac.cz)
MacShogi
Stažení
Zde

OpenTTD

Za dávných dob, když ještě muži byli pravými muži, ženy byly pravými ženami a počítače byly šedé plastové krabice s elektrickou spotřebou i hlučností kombajnu, probíhala ve světě elektronické zábavy exploze nápadů a nápaditých herních mechanismů. Tato éra originality, podnícená bouřlivým rozvojem netušených technologických možností, už bohužel pominula - kromě vzpomínek plných nostalgie nám po sobě však zanechala mnohé plody herních géniů klasického období tohoto nejnovějšího odvětví zábavního průmyslu. Sem patří i Transport Tycoon, hra, která svou popularitou překonala všechno, co do té doby tehdy ještě mladý herní svět viděl. Transport Tycoon se dočkal několika rozšíření a revizí, ale nakonec zestárl a komerčně zapadl - zůstala po něm však široká komunita fanoušků, která se své hry nechtěla vzdát a začala na vlastní pěst tvořit nové verze, kompletní přepisy či jednoduché modifikace původní hry. Nejúspěšnější takový projekt je bezpochyby Open Transport Tycoon nebo zkráceně OpenTTD.

Jak Transport Tycoon tak jeho open source bratranec jsou ekonomické strategie budovatelského rázu. Vaším úkolem majitele nově založené transportní společnosti je stavět dopravní spoje mezi důležitými body roztroušenými po mapě, vypravovat vlaky, lodě či jiná vozítka a za přepravu zboží ve finále inkasovat co největší sumu. V tom vám kromě terénních překážek, lokálních politiků a přírodních katastrof brání ještě počítačem řízení konkurenti snažící se o totéž. V rámci obchodního boje může hráč platit reklamní kampaně v jednotlivých městech, financovat rozvoj regionu či jinak získávat a ztrácet výhody. Přes všechny tyto finesy však 90% času ve hře strávíte stavbou komplikovaných železničních křižovatek, organizací sítě leteckých mostů a vypravováním roztomile vypadajících vláčků (při pohledu na parní lokomotivu razící si cestu krajinou zaplesá nejedno srdce). Aby hra nezačala časem nudit, je v ní zakomponován i jistý pozvolný technický rozvoj, který vám vždy jednou za čas zpřístupní rychlejší letadlo, větší loď nebo ekologičtější elektrifikovanou železniční trať.

OpenTTD působí lehce staře, ale profesionálně

Oproti původnímu Transport Tycoon Deluxe nabízí OpenTTD řadu přídavných možností a funkcí. Počínaje drobnými vylepšeními na poli ovládání přes možnost nastavení velikosti mapy až po detailní nastavení ekonomiky jsou vám všechny odlišnosti od původní hry zpřístupněny v přehledném menu, kde je můžete jednotlivě zapínat a vypínat, jak se vám zlíbí. Většina novinek jsou vítaná vylepšení - nové struktury jako průplavy pro lodě, vylepšená navigace vozítek nebo možnost stavět cesty na šikmých plochách přispívají k zábavnosti hry a dělají z ní návykovou záležitost.

Graficky OpenTTD vychází ze své předlohy a všechny rozdíly mezi původní hrou a jejím novodobým klonem jsou po grafické stránce zpracovány tak, aby zapadly do už existujícího modelu. Díky tomu působí grafika OpenTTD na freeware hru až překvapivě profesionálním dojmem - přece jen, Transport Tycoon technicky předběhl svou dobu o několik let. Podobně autoři přistupovali ke zvukové a hudební stránce hry a prostě použili dat z původní DOSové předlohy, kterou, pokud si dobře vzpomínám, doprovázely příjemné jazzové popěvky jakoby vypadnuvší z období 20. let v USA. Bohužel, ačkoliv manuál uvádí opak, nikdy se mi nepodařilo hudbu v OpenTTD donutit hrát a raději tedy jazz ve hře nahrazuji jazzem v iTunes.

Jedním z největších přínosů open source komunity k této hře je bezpochyby možnost hry po internetu. Hra, tolik zábavná v jednom člověku, se na přeplněných serverech běžících 24 hodin denně nečekaně mění, získává na soutěživosti a obtížnosti a dokáže zaplnit mnoho dlouhých večerů. Ačkoliv je OpenTTD, technicky vzato, téměř 15 let stará hra, neztratil nic ze své chytlavosti a hratelnosti, která vás přinutí k němu znovu a znovu sedat, radovat se z každé nové verze hry a po nocích budovat rozlehlá transportní impéria. Příjemnou zábavu!

Hodnocení
Remake legendární ekonomické strategie Transport Tycoon - hra, ke které se bude i po letech vracet.
Výrobce
Open Source - www.openttd.com

Podobné hry
The Battle for Wesnoth
Oolite
Stažení
Včetně původních grafických souborů - viz. poznámka autora
Oficiální verze

Poznámka autora:

Přestože OpenTTD samotný je OpenSource hra, copyright na původní grafické soubory Transport Tycoonu nebyl nikdy uvolněn. Hra je však obecně považována za abandonware a je volně ke stažení na mnoha místech na internetu. OpenTTD který si stáhnete z oficiálních stránek projektu tedy grafické sice soubory neobsahuje, ale není problém je získat jinde. Pokud se i tak chcete nahánění použitelné verze původní verze Transport Tycoonu vyhnout, můžete použít tento [5mb] neoficiální balíček, který obsahuje nejnovější verzi hry včetně potřebných datových souborů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: