Neverball a Scorched3D - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

Neverball a Scorched3D

7. října 2005, 00.00 | Uplynul další týden a na vás, čtenáře MujMaca, čeká pravidelná dávka počítačových her. Tentokrát se dostane na balónkovou arkádu a remake legendární válečné hry Scorched Earth.

Neverball & Neverputt

Je podivuhodné, jak ohromné množství skákacích arkád dokáže herní svět unést. Počínaje starými izometrickými stařečky v dřevních dobách největší slávy DOSu, až po dnešní 3D rychlovky, dominuje tomuto hernímu žánru jeden velmi specifický druh her, kterému osobně rád přezdívám balónkové hry. Hry spadající do této kategorie se vyznačují kuličkou, balónem nebo míčem v hlavní roli, který se hráč snaží nějakým způsobem dostat přes všechny překážky až do cíle.

Neverball spadá do té úplně nejzákladnější třídy balónkových her; hráči je svěřen jakýsi dvoubarevný míč, který je třeba provést každou z více než sedmdesáti úrovní. Aby to nebylo tak jednoduché, je pro aktivaci východu nutné nejdříve posbírat stanovené množství penízků, rozházených různě po prostorech úrovně a navíc to vše stihnout v zadaném časovém limitu. Z popisu působí hra velmi jednoduše, ale ovládání vašeho balónu je poměrně náročnou a citlivou záležitostí, a chcete-li vyhrát, doporučuji mít po ruce kvalitní myš. Jako bonus je navíc ke hře přiložen druhý herní mód, zvaný Neverputt, ve kterém svůj balónek herním prostředím provádíte ve stylu klasického minigolfu. Kromě toho, že se jedná o velmi zábavnou minihru, je také možné úrovně určené pro Neverputt hrát až ve čtyřech hráčích.

A v hlavní roli - dvoubarevný balón!

Za vizuální zpracování Neverballu by se nemusela stydět leckterá komerční hra. Vše od samotného balónku, přes ostatní herní objekty, až po oblohu na pozadí je krásně a detailně zpracován a vyhlazeno. Herní engine podporuje antialiasing, stíny i širokoúhlý režim, tolik důležitý pro Macy. To vše navíc funguje poměrně obstojně rychle i na slabších sestavách a i když si hru asi nezahrajete na skutečně starodávných počítačích, dnešní iBook nebo Mac Mini bohatě postačí. V podobném duchu jako grafika se nesou i hudba a zvuky, pro které autoři zvolili jakýsi elektronický charakter, který sice zpočátku působí velmi dobře, ale po čase začne lehce lézt na nervy - naštěstí lze obojí jednoduše vypnout, stejně jako některé pokročilejší grafické efekty, pokud nestíhá videokarta.

Počítačové hry zdarma lze čistým řezem rozdělit do dvou jasně vymezených kategorií - na ty profesionální a na ty amatérské. Hry amatérské jsou většinou tvořeny za pomoci některého z mnoha herních studií typu udělej si sám a zejména pro platformu Windows jich existuje přehršel. Vyznačují se nesladěnou, často kradenou grafikou, primitivním námětem a často i gramatickými chybami a celkově se nacházejí o mnoho tříd pod jakýmkoliv komerčním produktem. Hry druhé kategorie jsou často tvořeny skutečnými profesionály, kteří se mnohdy výrobou her živí a freeware programu se věnují jen jako nenáročnému cvičení z nudy. Z jejich tvorby potom pochopitelně vycházejí tituly áčkové, srovnatelné i s tou nejtužší konkurencí - tituly jako například Neverball. Berte všemi deseti!

8/10
Neverball & Neverputt
ShrnutíPodobné hry
Neverball je výjímečně chytlavá hra s líbivou, uhlazenou grafikou, velkým počtem úrovní a především zábavným námětem. I přes drobné nepříjemnosti je stále o třídu kvalitnější než mnohé nejmenované komerční produkty s podobným námětem. Marble Blast
Jazz Jackrabbit
Košíková :)
Stránky hryDownload
icculus.org/neverball/ Ze stránek hry
Hardwarové nárokyTestovali jsme
cpu: G3, 500mhz
ram: 128MB
OS X: 10.2 a lepší
iBook G4
cpu: G4, 1.2ghz
ram: 512MB
video: Ati Radeon 7500, 32MB

Hra funguje plynule, s nižšími detaily.

Scorched3D

Do pradávné DOSové epochy počítačového středověku už jsme se dnes jednou krátce ponořili - nyní je načase si podrobněji projít místnost zlatého fondu, našeho pomyslného muzea informatiky. V mnoha vitrínách tu září takové tituly, jako Prince of Persia, Lands of Lore a původní Tetris. Po pravé straně si povšimněte zachovalých disket uchovávajících pro budoucí generace originální verzi Legend of Kyrandia; nalevo potom můžete spatřit Scorched Earth v provozuschopném stavu. Ale kdo by dnes chtěl hrát původní Scorched Earth, vždyť k nám právě dorazil nejnovější remake této zlaté klasiky počítačových her.

Onen zázrak se jmenuje Scorched3D a je přesně tím, za co se vydává, tedy trojrozměrnou verzí pradávné šestnáctibarevné klasiky. Netřeba se ale bát, ačkoliv se forma změnila, obsah zůstal stejný. Opět je před hráče postaven náhodně vygenerovaný terén, po kterém je rozmístěno prakticky neomezené množství maličkých tančíků všech myslitelných tvarů a podob, kterým je do vínku dána omezená možnost pohybu a smrtící arzenál nejrůznějších zbraní, z nichž většina pálí po balistické křivce a je závislá na povětrnostních podmínkách. Tímto repertoárem vražedných nástrojů se potom každý hráč pochopitelně snaží ukončit pozemskou mizérii tančíkům ostatních hráčů. To vše je vyvedeno v líbivém plastickém provedení, které nejen že vypadá poměrně atraktivně, ale také umožňuje dynamické změny tvaru terénu, čehož bohatě využívá většina silnějších zbraní z tančíkové výzbroje. Ať už toužíte po krásně kulatých kráterech, nebo nenápadných zákopech, můžete si je vytvořit. Stejně tak je možné zahrabat jiný tančík pod vrstvu zeminy nebo si třeba pohrát s krajinou a stvořit nový ostrov uprostřed klidných vod oceánu.

Nukleární idylka

Grafický engine hry také disponuje poměrně širokou nabídkou atraktivních vizuálních efektů pro nejrůznější výbuchy, příbojové vlny a sesuvy půdy. Nic z toho se sice nedá srovnávat s takovým Simcity 4, ale na druhou stranu vám hra poběží i na základních sestavách. Ostrovy jsou posety stromy, z nebe padá sníh nebo déšť a na vodní hladině se objevují vlnky, když do ní náhodou něco spadne. Zkrátka grafika je líbivá a, stejně jako u předchozího titulu, je i plně širokoúhlá. Zvuky i hudba ve hře nějaké jsou, ale já vřele doporučuji použití iTunes a vlastních nahrávek, které budou jistě zdravější pro vaše uši i duši.

Co říci závěrem - Scorched3D je velmi dobře zvládnutý remake jednoho z prarodičů herního žánru a svému předchůdci a vzoru rozhodně ostudu neudělá. Uživatele na Mac OS X možná lehce zamrzí závislost na balíčku X11 a místy zpomalená grafika při vyšších rozlišeních, ale jinak se u hry jistě výborně zabaví na dlouhou dobu. K dobru je nutno také připočítat fakt, že je možné k jednomu počítači naměstnat prakticky neomezené množství lidí, pro které se najde místo i na samotné herní mapě. Celkově vzato, nemohu jinak, než Scorched3D vřele doporučit, a to nejen fanouškům původní hry.

8/10
Scorched3d
ShrnutíPodobné hry
Legendární DOSová klasika se vrací a to rovnou ve třech rozměrech. Scorched3D je návyková, zábavná, chytlavá a nekonečně variabilní, stejně jako její stařičký předchůdce. Wormds 3D
BZFlag
Stránky hryDownload
scorched3d.co.uk Ze SourceForge.net
Hardwarové nárokyTestovali jsme
Nejsou uvedeny iBook G4
cpu: G4 1.2ghz
ram: 512MB
video: Ati Radeon 7500, 32MB

Hra funguje s občasnými záseky.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: