Rise of Nations - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

Rise of Nations

24. června 2005, 00.00 | Dnešním dnem začínáme nový seriál o počítačových hrách pro Mac OS X. V tomto prvním díle se podíváme na skvělou, i když trochu starší hru Rise of Nations Gold od společností MacSoft a Big Huge Games.

Od dob, kdy jsme všichni ještě na Mac OS 9, nebo Windows 98 slintali nad krásnou, kreslenou grafikou Age of Empires, již uplynulo hodně vody a žánr real-time strategií se vyvinul z jednoduchého modelu "postavím co nejvíc vojáků a zbořím ti základnu" do o něco více rozmanité a různorodé rodiny počítačových her. Ačkoliv je Rise of Nations spíše tradičnějším zástupcem této skupiny, dávku hratelnosti má dostatečnou na to, aby se mohla bez ostychu postavit na roveň hrám jako Warcraft III nebo Age of Mythology.

Bitva

Alexandr Veliký v bitvě

Vzestup a pád mocných národů v průběhu historie - tak by se dalo ve stručnosti popsat ústřední téma této vynikající strategické hry. A skutečně, hra zachycuje vše, od skromných začátků ve slaměných chýších s tlupou divochů přes starověká tažení Alexandra Velikého až po leteckou bitvu o Británii nebo studenou (či také pořádně nukleárně horkou) válku mezi Spojenými Státy a Sovětským Svazem. Z principu věci bohužel vyplývá, že hra postrádá jakýkoliv ucelený příběh nebo ústřední postavy; místo nich je nám nabídnuta pouze čtveřice historicky důležitých tažení, což je trochu zklamání. Kampaně jsou výborně zpracované ve formě obří strategické mapy celého světa, rozdělené na oblasti, po kterých pohybujete svými armádami a dostáváte se tak do taktických konfliktů. Podle období nabízejí kampaně tématická zpestření, jako diplomatická jednání, špionážní mise nebo strategické zbraně a dávají hráči ohromnou svobodu v rozhodování. Bohužel, většina misí sestává z klasické stavby základny následované totální anihilací soupeře, což se hráči po několika kolech omrzí a začne ho pálit absence příběhových úkolů. V takové chvíli se obvykle naštěstí objeví možnost speciální špionážní mise, osvobození zajatců nebo podněcování revoluce na Kubě; tyto speciální úkoly jsou sice náhodně generovány podle několika jednoduchých šablon, ale alespoň částečně zpestřují jinak monotónní tažení za dobytím světa.

Taktická složka hry je zvládnuta na jedničku - je dostatečně podobná ostatním strategickým hrám (zkušeným hráčům je určen zvláštní tutoriál, který ve zkratce demonstruje hlavní rozdíly Rise of Nations) a přece si udržuje vlastní jedinečnou podobu. Podle období ve kterém se mise odehrává shromažďuje hráč různé typy surovin, staví všemožné speciální struktury, jako Sochu svobody nebo Babylonské vysuté zahrady a především se výborně baví. Rise of Nations je jedna z mála real-time strategií, jejíž autoři dokázali vytvořit tak propracovaný a zároveň snadno pochopitelný model ekonomiky, že dokáže hráče na dlouho zabavit i bez válečného konfliktu s dalšími stranami. Mezi vší tou stavbou měst, chrámů a knihoven, rozvojem společnosti, výzkumem a diplomacií prostě na boj často nemáte ani pomyšlení, ale když už k němu dojde, budete příjemně překvapeni jeho propracovaností. Hra nabízí systém generálů, jednotek se speciálními schopnostmi a bonusy pro ostatní oddíly, nepřeberné množství formací a možných strategií a hlavně realismus. Letadlo lukem nesestřelíte, tanky indiány prostě rozjezdí a vojáci v nepřátelském území časem padnou za oběť partyzánům a milici.

Strategická mapa

Strategická mapa - vojevůdce plánuje

Až vás omrzí kampaně, nabízí Rise of Nations zábavnou síťovou hru, nebo skirmish mise proti počítači, které na rozdíl od misí kampaňových zpřístupní i strategické zbraně a přechody mezi historickými obdobími přímo v průběhu mise. Ačkoliv hra jinak přesně kopíruje funkcionalitu Windows verze, bohužel není síťově kompatibilní s hráči na jiných platformách, díky použití technologie DirectPlay v původní hře. Na CD hry najdete i přehledný editor map a přibalen je v základní instalaci i datadisk Thrones and Patriots, který do hry přidává další národy, jednotky a technologie.

Grafika je příjemná, detailní kombinace 2D a 3D, nabízející hezké efekty, plynulé animace a několik stupňů přiblížení, takže na obrazovku se vám vejde jak obrovská armáda, tak i detail dřevorubců v lese. Při plných detailech je v animacích jednotek skvěle vidět jejich momentální činnost - obchodník vybalující zboží skutečně chodí mezi svým oslíkem a novým krámkem a přenáší nejrůznější koberce, nádoby a nástroje, dokud nedostaví krámek, okolo kanónu obíhají vojáci a ládují do něj munici a za generálem se táhne vlajkonoš. Přesto, i když je při velkých bitevních scénách občas potřeba trochu snížit detaily, běží hra svižně i na slabších strojích, což jistě ocení majitelé laptopů.

Město před zásahem

Nic netušící město před zásahem...

Město při zásahu

... při zásahu...

Město po zásahu

... a po zásahu taktickou jadernou bombou.

Jsou-li real-time strategie vaším oblíbeným žánrem, poskytnou vám Rise of Nations zábavu na mnoho nudných večerů. Nekompatibilita s Windows verzí a místy zastaralá grafika jsou vyváženy dobře zpracovanou síťovou hrou a přibaleným datadiskem. Celkově se jedná o velmi dobrou volbu, kterou nelze než doporučit. Pokud se vám Rise of Nations zalíbí, můžete se pomalu začít těšit na pokračování Rise of Nations: Rise of Legends, které poběží na kompletně novém engine a k existujícímu hernímu modelu přidá tradiční prvky magie a mýtických stvůr. A jak to dopadne? Doufejme, že vývojáři v Big Huge Games vědí, co činí; po grafické stránce hra vypadá rozhodně lákavě, posuďte sami.

Hodnocení
Vyvážená a kvalitní real-time strategie se silnou síťovou hrou, ale bez pořádné příběhové linie a ústřední kampaně. Doporučuji alespoň zkusit.
Výrobce
MacSoft

Podobné hry
Warcraft III
Command & Conquer Generals
Homeworld II
Demoverze
Není

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: