Unreal Tournament 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

Unreal Tournament 2004

16. září 2005, 00.00 | Po týdenní přestávce, způsobené technickými potížemi, pokračujeme náš seriál Hry pro Mac OS X a to skvělou 3D akční hrou Unreal Tournament 2004.

Unreal Tournament 2004

Pomalu už do fondu herní klasiky patří původní Unreal Tournament, hra která společně s Quake 3 a Counter Strike prakticky opanovala veškerá multiplayerová klání u nás i ve světě. Vyskytlo se mnoho pokusů narušit herní nadvládu těchto tří nekorunovaných králů multiplayerové scény, ale na dlouhou dobu neuspěly ani tak ambiciozní projekty jako Halo a Tribes. Dnes už ID Software v tichosti pomalu připravuje čtvrtý díl Quake, Half Life 2 a s ním i nový Counter Strike jsou už nějakou dobu na světě a po počátečním nezdaru v roce 2003 se vrací i třetí zápasník, v podobě hry Unreal Tournament 2004, aby se v tvrdém konkurenčním boji utkal o přízeň odborné kritiky i běžných hráčů - a tentokrát i na monitorech počítačů Macintosh.

Autoři se tentokrát zjevně poučili z neúspěchu svého předchozího dílka a zaměřili se hlavně na nápravu nejčastěji vytýkaných nedostatků. Do hry se tak vrátil populární úkolový mód Assault, ve kterém se jeden tým snaží prorazit obranu druhého týmu a splnit zadanou misi dříve, než vyprší časový limit. Zpátky je také tolik milovaná a nenáviděná odstřelovačská puška; mocná to zbraň ve zkušených rukou. Pro hru ve větším počtu hráčů je určen zbrusu nový režim Onslaught, ve kterém se dva týmy utkávají v olbřímích venkovních arénách, plných vozidel, letadel, tanků, zbraní hromadného ničení a strategicky důležitých opevněných držav. Každý tým se potom snaží vydobýt si takticky výhodné pozice pro drtivý útok na nepřátelskou základu, po jejímž zničení vítěz získává bod a hra pokračuje novým kolem. K tomu si připočtěme kompletní sestavu všech arén z předchozího dílu, slavný návrat několika legendárních map a zbraní z dílu prvního a doslova stovky možností upravení hry. Zkrátka a dobře, autoři ze sebe během pouhého roku vývoje vydali skutečně výjímečný výkon a připravili dostatečné množství novinek, aby herní scénu zabavili alespoň na pár let.

Letecké dopravní prostředky disponují naváděnými raketami.

Scény brutálního násilí je pro mladší hráče možno omezit vypnutím některých naturalističtějších grafických aspektů hry v hlavním menu.

U titulu zaměřeného primárně na síťovou hru se obvykle ani nečeká jakákoliv jiná možnost hry jednoho hráče, než prosté utkání s počítačem řízenými boty v jedné z multiplayerových arén. UT2004 ale plnohodnotný singeplayer mód obsahuje a to nejen ve formě poměrně obvyklého žebříčku map, po jehož narýsované linii hráč postupuje od mapy A do mapy C přes mapu B, s postupně se zvyšující obtížností. Místo toho je ve hře přítomen jakýsi týmový manager, s jehož pomocí hráč spravuje svůj virtuální tým gladiátorských válečníků, utkává se s jinými týmy a postupuje po ligách nejen směrem vzhůru, nýbrž i opačně - to pokud jeho tým podává špatný výkon. Celý tento systém je založen na jakési blíže nespecifikované monetární veličině, která slouží k placení vstupních poplatků a platů jednotlivých členů týmu. Tady samozřejmě platí, že čím lepší bojovník, tím vyšší plat, takže je občas výhodnější vyrazit do utkání třeba ve slabší sestavě, aby se ušetřily finance. Dostane-li se hráčský tým do nejvyšší ligy a porazí posledního soupeře, hra končí a jede se znova na vyšší obtížnost. Hlavní síla UT2004 ovšem jednoznačně leží ve hře více hráčů. Ta je perfektně optimalizovaná a skutečně funguje rychle i přes obyčejný modem. Přes u nás už poměrně běžné (A)DSL je potom možné vést skutečné bitvy třeba i v týmech po patnácti členech, které mohou své rozsáhlé počty organizovat kromě standardní textové komunikace také pomocí hlasového přenosu, který funguje překvapivě rychle i na pomalejších linkách. Důležitý je také fakt, že hra je zcela plně víceplatformní a multiplayeru si tak mohou bez rozdílu spolu navzájem užívat hráči na Windows, Mac OS a dokonce i Linuxu.

Jak je vidět z obrázků, které si počínaje dnešním dnem mimochodem můžete kliknutím zvětšit, grafická stránka hry je i přes postarší engine stále ještě na špičkové úrovni. Bohužel, OpenGL engine, který je použit v Mac a Linux verzi hry nemá všechny funkce svého Direct3D bratříčka ze světa Windows, a uživatelé Mac OS jsou tak ochuzeni o některé speciální efekty. Naštěstí jich ale není mnoho a bez podrobnějšího zkoumání si rozdílu ani nevšimnete. Na druhou stranu skvělou vlastností hry je perfektní optimalizace i pro širokoúhlé obrazovky - jak můžete vidět na obrázcích, je obraz skutečně širší a poskytuje lepší výhled do stran. To je neocenitelná taktická výhoda, kterou nebudou schopni dostatečně ocenit hlavně majitelé Powerbooků a iMaců, které jsou v základu vybaveny obrazovkami s poměrem stran 16:10, respektive 16:9. Za zmínku stojí rovněž perfektní optimalizace enginu pro hru na velkých mapách, které zvládá vykreslovat skoro stejně rychle, jako ty malé. Platí zde samozřejmě obvyklé nehorázné požadavky na operační paměť, na které už jsme si všichni pomalu zvykli.

Bum!

I základní puška se může stát smrtící zbraní - má totiž zabudovaný granátomet.

Skvělá úroveň technického zpracování platí i pro hudební a zvukovou tvář UT2004. Zvuk je plně prostorově šestikanálový a v rámci možností i realistický. Hudba je tradičně profesionální a narozdíl od prvního dílu, který možná až příliš očividně vykrádal Led Zeppelin, je snad i plně původní. Od jásavých fanfár v hlavním menu, přes svižné elektronické rytmy až po ponurou ambientní melodii hrající v podzemních prostorách, vám hudba rozpumpuje adrenalin v žilách a zhruba po půl hodině poslechu vám také nejspíše způsobí bolení hlavy. Naštěstí je ve hře zabudován i plně funkční přehrávač hudebních souborů, takže si hráč může připravit vlastní hudební doprovod, aniž by při tom musel opustit hru. Jako třešnička na dortu byla přidána podpora pro ovládání hlasem, kterou se mi i přes značnou snahu nepodařilo zapnout a kterou si pravděpodobně neužiteje. :)

Ti z vás, kdo už po očku čtou závěrečné číselné bodování, poměrně správně tuší, že dnes budu v posledním odstavci pět slova chvály. UT2004 je vpravdě jednou z nejlepších 3D akcí, které jsem za posledních několik let hrál a i samo o sobě by si zasloužilo vysoké ohodnocení. K tomu ještě připočítejme dva obří balíky přídavných map a herních doplňků profesionální kvality, které jsou volně ke stažení na stránkách výrobce a nepřeberné množství herních modů vytvořených hráči samotnými. Na Internetu jsou k nalezení desítky dodatků k této hře, od drobných úprav a nových vozidel či zbraní, až po kompletní předělávky, třeba do podoby leteckého simulátoru obřích vzducholodí nebo bitevního pole z Hvězdných válek. Řekněme si tedy závěrem prosté "UT2004 berte všemi deseti;" uvidíme se na bitevním poli.

8/10

Hodnocení
Výborná 3D akční hra, která zaručeně rozproudí krev v žilách. V síťovém provedení se faktor zábavnosti zvyšuje s čtvercem počtu hráčů. :)
Výrobce
Epic Games

Podobné hry
Quake 3
Doom 3
Rainbow Six 3
Demoverze
Na stránkách hry

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: