Kiki the Nanobot a Supertux - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

Kiki the Nanobot a Supertux

30. září 2005, 00.00 | Dnes na vás opět čeká dvojice freeware her pro počítače s Jablkem. Máme pro vás přichystánu plošinovku Supertux a logickou hru Kiki the Nanobot.

Kiki the Nanobot

Bylo nebylo, v jednom malinkatém subatomárním mikrokrálovství žil byl nanobot jménem Kiki. Spolu s dalšími nanoboty žil šťastný a spokojený život, vyplněný z větší části sbíráním mikroskopických stavebních součástek pro tvorbu dalších nanobotů. Jednoho dne se však něco pokazilo a zničilo řídící program, který udržoval mikrosvět v chodu. Všichni roboti zešíleli a začali svůj domov systematicky ničit; všichni kromě Kikiho, který se vydal na dlouhou a strasti plnou cestu nebezpečným prostorem plným zbloudilých atomů a molekul, aby našel a opravil řídící program.

Aby splnil svůj epický úkol, nanobot Kiki musí překonat mnohé nástrahy svého mikroskopického domova. Každý ze třiadvaceti levelů je uzavřený prostor ve tvaru kostky, naplněný vaším robotem, východem, kterého je třeba dosáhnout a různým množstvím subatomárního harampádí, které vám ve vašem postupu pomáhá nebo naopak překáží. Setkáte se s klasickými úrovněmi, které stačí projít/proskákat, i s takovými, ve kterých je třeba nejdříve východ nějakým způsobem aktivovat a potom si k němu proklestit cestu. V roli Kikiho bude hráč muset sestavovat elektronické obvody, odpalovat protonové bomby, posouvat částice velikosti atomového jádra a pohybovat se v prostoru, kde se i gravitace mění s momentálním úhlem pohledu - Kiki pokaždé padá tím směrem, kterým zrovna náhodou míří jeho podvozek. Jak si asi dovedete představit, ke zdolání této hry je zapotřebí notná dávka prostorové představivosti a klaustrofobickým náladám odolná psychika.

Jeden z šedivějších koutů Kikiho domova

Grafické zpracování Kikiho vás sice nechytne za srdce a neuchvátí svým leskem a třpytem, ale zato bude fungovat svižně i na starých strojích. Od samotného Kikiho, který je vyobrazen jako jakýsi prapodivný tvor s kolečky, až po samotnou architekturu jednotlivých úrovní, se celá vizuální stránka hry nese ve znamení základních geometrických tvarů a kontrastního ambientního osvětlení. Tato kombinace je po čase překvapivě efektivní, a kromě toho, že významnou mírou přispívá k přehlednosti trojrozměrného prostoru, se také skvěle hodí k námětu hry. Zvuků se z reproduktorů sice neline nějak velké množství, ale ty co uslyšíte, jenom dodají na elektronkové atmosféře světa, ve kterém se, co by robot v hlavní roli, pohybujete. V některých verzí hry je ke slyšení také originální skladba od skupiny N(S)N, ale ve verzi pro Mac OS X ji zatím ještě nenajdete.

Bohužel, Macovému portu se nevyhnulo menší množství chyb, a tak hru dokáže spolehlivě shodit i neopatrné stisknutí onoho záhadného tlačítka, které se na české klávesnici nachází hned vedle Enteru. Což mi připomíná, že je možná načase nahradit český model klávesnice pro iBook něčím méně šíleným s Enterem širším než 4 mm. Naštěstí se tento problém vyhne všem majitelům amerického vzoru Macintoshe nebo klasické USB klávesnice.

Logických her nemůže být nikdy dost a Kiki patří k těm nejzábavnějším. Pokud disponujete dobrou orientací v trojrozměrném prostoru a nevadí vám místy lehce klaustrofobická architektura levelů, je Kiki hrou pro vás. I přes pár drobných chybek a nedodělků jde totiž o jednu z nejlepších logických her pro Mac.

8/10

Hodnocení
Kiki je jedna z nejoriginálnějších logických her posledních let. Pro fanoušky žánru se jedná v podstatě o povinnost, ostatní si mohou vyzkoušet alespoň pár začátečních úrovní, které se ještě dají zvládnout bez pomoci halucinogenních látek. :)
Výrobce
Dobří lidé na kiki.sourceforge.net
Hardwarové nároky
CPU: G3 500mhz
Video: OpenGL 3D Grafická karta

Podobné hry
Sokoban
Fish Fillets (recenzováno na mujmac.cz)
Darwinia (recenzováno na mujmac.cz)
Stažení
Tady
Testovali jsme na
iBook G4
CPU: G4 1.2ghz
Video: Ati Mobility Radeon 7500
Video RAM: 32MB
RAM: 512MB
Výkon: 100%
Na testované sestavě hra funguje zcela plynule i při nevyšším možném nastavení.

Supertux

Od doby, kdy se oficiálním maskotem Linuxu stal tučňák jménem Tux, zažil tento živočišný druh bezprecedentní nárůst popularity a stal se hvězdou mnoha počítačových her. Na MujMacu už jsme se setkali s Tuxem závodníkem, ale dnes si tuto mladou star herního světa představíme ve zcela novém světle. Ve hře Supertux se totiž všemi milovaný tučňák stává superhrdinou Hollywoodského kalibru. V krátkém intru se dozvíte v podstatě tolik, že zlý záporňák Nolok unesl Tuxovu vysněnou lásku Penny a ukryl ji ve svém hradě kdesi na jižním pólu. Je samozřejmě jasné, že hrdinný tučňák si nenechá podobnou impertinenci od svého arcinepřítele jen tak líbit a vydá se jej ztrestat a zachránit svou milovanou.

Než se s Penny znovu setká a vyrve ji z Nolokových špinavých spárů, musí Tux projít skutečně úctyhodné množství klasických 2D skákacích úrovní, které jakoby z oka vypadly některým částem legendárního SuperMaria - pokud si odmyslíte všechen ten sníh a led, pochopitelně. Jak už je u plošinovek zvykem, úkolem hráče je projít každou placatou úrovní od začátku až do konce. V tom se mu snaží bránit nejrůznější varianty průměrné stupidní příšery, chodící donekonečna tam a zpátky (tm), a samozřejmě nejrůznější pasti a nástrahy, které je třeba prolézt a proskákat. To vše je vyvedeno v ručně kreslené grafice, která ač velmi jednoduchá a lehce repetetivní, působí velmi dobrým dojmem a hráče přinejmenším neurazí. Samozřejmě nesmí chybět ani jásavý hudební doprovod a zvuky ve stylu herních automatů 80. let.

Herní engine Supertuxe je zatím na Mac OS X relativním zelenáčem a kromě občasného, lehce iritujícího rozmazávání hlavní postavičky při použití OpenGL, je také zcela znemožněna hra v režimu celé obrazovky. Bohužel, Mac OS X uchovává všechna okna v paměti 2x, což v důsledku vede k celkem drastickému snížení rychlosti některých programů založených na knihovně SDL, běžících v okně. Kvízová otázka: na jaké knihovně si, milý čtenáři, myslíš, že je Supertux založen? Naštěstí není zásah do výkonu v tomto případě nijak drastický a dosti nízké hardwarové nároky hry nezpůsobí na většině moderních sestav žádné viditelné potíže.

Supertux v akci

Potěší naopak přítomnost editoru úrovní, ve kterém není problém vytvořit si vlastní mapy k obrazu svému nebo třeba i vytvořit zcela novou kampaň. Dodáván je také ohromný balík bonusových úrovní, které jsou obvykle zlomyslným způsobem zákeřné, a na kterých si většina hráčů s nedostatkem trpělivosti vyláme zuby. Vzato kolem a kolem, je tedy Supertux nadprůměrně kvalitní arkáda, která potěší herním systémem i veselým zpracováním - to zejména díky výrazné inspiraci příběhem jistého francouzského instalatéra s červenými kšandami a knírkem. Není tedy proč otálet, nebohá Penny čeká na svého zachránce!

7/10

Hodnocení
Zábavná skákací arkáda s tučňákem v hlavní roli. Kdo někdy hrál stařičkého Super Maria, bude v této hře jako doma.
Výrobce
Dobří lidé na supertux.berlios.de
Hardwarové nároky
Neuvedeny

Podobné hry
SuperMario
Tux Racer (recenzováno na mujmac.cz)
Tux Kart
Stažení
Tady
Testovali jsme na
iBook G4
CPU: G4 1.2ghz
Video: Ati Mobility Radeon 7500
Video RAM: 32MB
RAM: 512MB
Výkon: 100%
Na testované sestavě hra funguje zcela plynule i při nevyšším možném nastavení.

P.S.

Nedávno recenzovaná hra Battle For Wesnoth má nyní novou verzi 1.0rc1 (poslední krok před finální verzí hry). V této verzi přibylo značné množství oprav a dodělávek. Pokud se vám tedy Battle For Wesnoth líbila, neváhejte a stahujte!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: