Star Wars: Knights Of The Old Republic - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Star Wars: Knights Of The Old Republic

26. srpna 2005, 00.00 | Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii...

Star Wars: Knights Of The Old Republic

Her podle filmu nebo seriálu už jsme tu měli celou řádku. Finding Nemo, Riddick: Escape From The Butcher Bay nebo nepřeberné množství her na motivy seriálu Star Trek. Ať už jsou tyto tituly tvořeny podle jakékoliv šablony a spadají do jakéhokoli žánru, obvykle jsou silně podprůměrné, až mizerné kvality. Pomineme-li několik světlých výjimek, jediným filmovým světem, kterému se dosud dařilo hostit děj mnoha vesměs nadprůměrných her, je vesmír Hvězdných válek. Simulátory hvězdných stíhaček, 3D akční hry s rytířem Jedi v hlavní roli, ba dokonce i real-time strategie ve stylu Age of Empires - populární vesmírná opera George Lucase se dočkala všech těchto zpracování, a jen málo z nich hráče zklamalo.

Existuje však jeden žánr, kterému se hry se slovy Star Wars v názvu dosud obloukem vyhýbaly. Řeč je samozřejmě o dříve tolik populárních RPG hrách. Star Wars: Knights Of The Old Republic (dále jen KOTOR) byl od prvního dne své existence kontroverzním projektem. Samozřejmě, že fantastické prostředí plné hrdinských Jedi, čestných, ale drsných pašeráků a tajemně hrozivých lordů ze Sithu se výborně hodí pro adrenalinové hry vyplněné akcí, od začátku do konce. Ale jak se v něm bude dařit klasické RPG hře s hlubokým příběhem a sáhodlouhými dialogy? Tyto a jiné otázky se bezpochyby honily hlavou i herním projektantům vývojářských studií Bioware, kde hra vznikla. Nakonec přišli s překvapivě elegantním a funkčním řešením; KOTOR je vytvořen na motivy stejnojmenného komiksu, vyprávějícího příběh skupiny rytířů Jedi z období Staré Republiky, 4000 let před filmovou trilogií. I když jsou časový rámec a tedy i situace a pozadí děje odlišné od filmového období, klíčové spojující motivy můžeme nalézt i zde. Najdeme tu řád rytířů Jedi, kteří stejně jako jindy chrání Republiku před ďábelskými plány Sithů. I tady se setkáme s vesmírnými bitvami, humornými nebo děsivými mimozemšťany a neohrabanými droidy. A ano, i v této době se setkáme s tradičními světelnými meči, které už pomalu začínají nahrazovat tradičnější vibromeče z výjimečně odolné zbrojířské oceli.

Herní systém KOTORu byl z větší části převzat z papírového RPG Star Wars, které je zase založeno na systému proslaveného Dungeons and Dragons 3rd Edition. I když se najde dost odpůrců tohoto systému, z herního hlediska se jednalo o skvělé rozhodnutí - kdo kdy hrál jakoukoliv jinou hru vycházející z tohoto základu, bude tu jako doma a na první pohled se vyzná ve všech statistikách, vlastnostech a jiných údajích o své postavě. Potěší způsob, jakým je vyřešen bojový systém. Zdánlivě je real-time, ale ve skutečnosti se vše odehrává na kola. V kterémkoli chvíli se dá, podobně jako v Baldur's Gate, zastavit mezerníkem, libovolně otáčet (což je velice efektní i efektivní) a rozdělovat příkazy členům týmu. Snad jediné co bych v této oblasti hře vytkl je absence systému Vitality a Wound bodů, známého právě z papírového Star Wars RPG. Systém Hit Pointů převzatý jednoduše z Dungeons and Dragons se dle mého názoru do tohoto prostředí nehodí.

Dočkáte se i dvojitých světelných mečů.

Ačkoliv je hra samotná zábavná, její nejpoutavější složkou a hlavní motivací hráče je bezpochyby samotný příběh. Od prvních momentů úvodní animace se odvíjí dobrodružná zápletka plná dějových zvratů a zakončená několika možnými konci hry. Každá z devíti postav, která se v průběhu hry přidá k vaší putující skupině, má jedinečnou osobnost a svůj vlastní příběh nebo tajemství. Skrze nepřeberné množství dialogů, které vedou s vámi či s jinými figurami v příběhu, vám přirostou k srdci nezapomenutelní hrdinové jako maniakálně vražedný sarkastický droid HK-47, hrdý válečník Canderous, chlupatý Wookie Zalbaar a další. Bez záhadné minulosti a strašlivých tajemství není ani hlavní postava, která je z důvodů, z počátků známých jen radě rytířů Jedi, vyslána na obtížnou a nebezpečnou misi ve stopách mocného Sitha Malaka... Zkrátka děj KOTORu by bezmála vydal na samostatný film a rozhodně by překonal leckterou epizodu nové filmové trilogie.

Hloubka příběhu bohužel očividně odvedla pozornost autorů od některých složek herního systému, které občas působí lehce nedotaženým dojmem. Zatímco v klasických RPG se hráč mohl na mnoho hodin ztratit ve změti vedlejších úkolů a tréninkem své postavy, lineární děj KOTORu vás od začátku do konce vede po načrtnuté lince, ze které vede jenom minimální množství odboček. Vedlejších úkolů je poskrovnu, rozvoj postavy je až na drobnosti daný od začátku a znovuhratelnost je také díky pochopitelné absenci multiplayeru prakticky nulová. Hrajete-li poprvé, bavíte se výborně, ale napodruhé už znáte příběh i většinu celé hry nazpaměť a brzy se začnete lehce nudit.

Hra je doplněna zábavnými minihrami - například závody kluzáků.

Graficky je hra zpracována přinejmenším nadprůměrně kvalitně. Engine, jehož kořeny sahají k populárnímu RPG Neverwinter Nights už sice není žádná technická novinka, ale pravidelné dávky modernizace jej udržely v dobré kondici až dodnes. Od epických záběrů rozsáhlých planin na Dantooine, přes bojové scény v mlhavých tmách Kashyyku až po detailní záběry mimiky obličeje při rozhovorech, vizuální stránka hry vypadá i na dnešní poměry relativně dobře. Pochopitelně, chcete-li si hru užít v nejvyšších detailech s vyhlazováním hran a měkkými stíny, budete potřebovat odpovídající stroj. Ačkoliv KOTOR spustíte i na nižších konfiguracích (alespoň 32 Mb video paměti a procesor G4), budete pravděpodobně vzhledem i rychlostí hry zklamáni. Jako ideální minimum pro všechny grafické efekty se jeví grafická karta s podporou Core Image a alespoň 64Mb video paměti a chcete-li si hru opravdu užít, sáhněte raději po novějším modelu PowerMaca.

Hudební doprovod, ač nebyl, jak je zvykem, vytvořen Johnem Williamsem, výborně podtrhuje atmosféru hry a zároveň si uchovává tradiční motivy hvězdných válek. Od tradičního letícího textu na úvod, až po závěrečné titulky vás bude provázet efektní mix orchestrální hudby a jednoduchých, leč účinných popěvků, vážících se k jednotlivým postavám a místům v příběhu. V některých chvílích zazní dynamický rytmus, který rozproudí posluchačův krevní oběh, jindy vás zase překvapí chvíle dramatického ticha.

Ruku v ruce s muzikální stránkou hry jdou zvukové efekty, dokreslující děj na obrazovce. I ty jsou zvládnuty na jedničku a mnoho jich pravděpodobně bylo převzato přímo z archivů filmových tvůrců. Světelné meče tedy vydávají charakteristický hypnotický bzukot, vesmírné lodě dělají při průletu tradiční "vžum" a mimozemské dialekty zní skutečně filmově autenticky. Všechny rozhovory, se kterými se vaše postava ve hře setká (a že jich je hodně, KOTOR je stejně ukecaná hra jako například Baldur's Gate) jsou profesionálně, i když místy lehce koženě, namluveny. Filmový dojem dialogů dokresluje kromě hlasového doprovodu i širokoúhlý formát a dynamické změny záběru na obličejovou mimiku postav. Ovládáte-li navíc angličtinu, je možné vypnout titulky u rozhovorů s nemimozemšťany a spoléhat se čistě na hlasy postav.

Co říci závěrem? Zkušeným herním veteránům v Bioware se opět zadařilo a připravili nám hru zábavnou a propracovanou, i když možná lehce předčasně vydanou. Fanoušek Hvězdných válek zaplesá a bude hru hrát, třeba i třikrát dokola. A v tomto případě by neměli váhat ani lidé světem magické imaginace George Lucase nedotčení. Zkrátka a dobře, berte všemi deseti!

Hodnocení
Vynikající RPG od tvůrců her jako Baldur's Gate a Fallout, tentokrát navíc z fantastického světa George Lucase. Pro fanoušky Star Wars se jedná prakticky o povinost.
Výrobce
Aspyr - Mac Verze
Bioware - Původní hra

Podobné hry
Baldur's Gate II: Shadows of Amn
Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Academy
Planescape Torment
Demoverze
Není

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: