Battle For Wesnoth a Armagetron - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Battle For Wesnoth a Armagetron

2. září 2005, 00.00 | V dnešním díle seriálu o hrách pro Mac OS X se podíváme na závodní arkádu Armagetron a návykovou tahovou strategii Battle For Wesnoth - obě dvě freeware.

Armagetron

Když se v 80. letech poprvé objevil na stříbrném plátně, způsobil film Tron menší revoluci v obecném povědomí o virtuálním světě za skly monitorů. Ze všech dobrodružství, která Kevin Flynn na své pouti elektronovým světem umělé reality prožil, je pro videohru nejzáživnější pravděpodobně legendární závodní scéna se světelnými motorkami. I když herně zpracovány byly nejspíš všechny části filmu, tato je zdaleka nejpopulárnější mezi hráči i autory.

Pravidla hry jsou v lecčem podobná prastaré hře Snakes známé už od dob osbmitiů. Do arény, vyobrazené v efektní i efektivní grafice založené na OpenGL, jsou vypuštěni jezdci na světelných motorkách. Každá z motorek se žene kupředu neříditelnou rychlostí a za sebou nechává stopu v podobě barevné světelné stěny. Pokud nějaká motorka narazí do zdi arény nebo stěny vytvořené jinou motorkou, exploduje a je i se svým jezdcem vyřazena ze hry. Tak se hraje dokud nezůstane jen jeden poslední hráč, který se pak stává vítězem. A aby bylo gladiátorské divadlo kompletní, je možné svůj stroj velmi výrazně zrychlit jízdou podél nějaké překážky, což je sice riskatní manévr, ale umožní hráči předehnat soupeře a uříznout mu únikovou cestu.

Grafické ztvárnění Armagetronu připomíná svou filmovou předlohu.

Hra proti počítači je sice zábavná, ale pravý adrenalin a legrace se užije až teprve při hře více lidí proti sobě - třeba i na jednom počítači. Populární volbou je klasický splitscreen, tedy režim ve kterém se obrazovka rozdělí na více částí, z nichž každá slouží jinému hráči. Ten umožňuje k jednomu počítači natěsnat až čtyři závodů chtivé osoby, což nepochybně ocení zejména majitelé notebooků s dvanácti palcovým displejem. :) Armagetron samozřejmě podporuje i utkání přes internet a lokální síť a to i s hráči na jiném operačním systému.

Technická stránka hry sice už dnes u nikoho padající čelist nevyvolá, ale ke grafickému stylu hry se hodí až nečekaně dobře. Pozitivní roli zde hraje i podobnost s filmovou předlohou - hra barevných světel a křiklavě psychedelických barev vyvolává zhruba po hodině hraní i u otrlejších hráčů přesvědčení, že autoři by možná měli vysadit LSD. Jediný rozdíl spočívá v tom, že režisér Steven Lisberger v době natáčení potřeboval na vyvolání patřičeného dojmu nejvýkonější super počítač a několik měsíců trvající postprodukci, zatímco nám se poštěstilo si blikající vizuální šílenství užít interaktivně.

Co říct závěrem - patříte-li mezi fanoušky prastarých her s dvojrozměrným hranatým hadem v hlavní roli, pravděpodobně si Armagetron zamilujete. Hráčům podobnou hrou netknutým bych jej doporučoval alespoň zkusit; třeba si jej oblíbíte. Rozhodně se jedná o kvalitně zpracovanou arkádu, jakých není nikdy dost.

7/10

Hodnocení
Adrenalinové závody světelných motorek ve virtuálním světě. Kvalitní, i když už mírně zastaralá hra, která dokáže na jednom stroji zabavit až čtyři nudící se hráče.
Výrobce
Ben Hines

Podobné hry
Tux Racer (recenzováno na mujmac.cz)
Marbol Blast
Nervous Breakdown
Stažení
Tady

Battle For Wesnoth

To jsem si tak jednou sedl k náhodně pečlivě vybrané freeware hře s úmyslem ji vyzkoušet, pořídit několik screenshotů a připravit si v hlavě osnovu recenze. Ale co se nestalo - hra, od které jsem čekal klasické vlastnosti freewaru, tedy nedotažený herní systém a amatérskou grafiku mě uchvátila natolik, že jsem od ní vstal až druhý den ve dvě ráno (když jsem k ní sedal, byla už pozdní noc, čestné slovo). Na několik hodin jsem se ponořil do magického světa Wesnothu, obývaného elfy, draky a čarodějnicemi a sledoval jsem, pravda trochu otřelý, příběh mladého následníka trůnu, jehož zemi uchvátila zlá královna se svou armádou divokých skřetů. Řeč dnes bude o hře Battle For Wesnoth.

Herní systém Wesnothu je úplně klasická poziční tahová strategie. Každý hráč začíná s jedním hrdinou, který sedí uprostřed hradu a jako jediný může za zlato najímat další jednotky. Zlato získává každé kolo z okolních vesnic, které zase obsazují najatí vojáci, lučištníci, mágové a jiné fantastické bytosti. Cílem většiny misí je fyzická likvidace protivníkova hrdiny, k čemuž je obvykle nejdříve potřeba dobýt co největší část jeho území a zabrat co největší množství vesnic, aby byl zajištěn přísun financí. Celý systém je ještě lehce zkomplikován magickými předměty rozmístěnými náhodně po mapě a samozřejmě různými vlastnostmi jednotek a terénu, na kterém se utkávají. Vaši vojáci získávají bojem zkušenosti a postupují spolu s hrdinou kampaní, takže se vyplatí myslet strategicky, jednotky opatrovat a léčit a vědět kdy se stáhnout a kdy naopak zaútočit i za cenu ztrát.

Přes zdánlivou jednoduchost dokáže Battle For Wesnoth zabavit na velmi dlouhou dobu, hlavně při hře více hráčů. Ta je možná i na jednom počítači - hráči se, podobně jako v jiných tahových strategiích, střídají každé kolo o myš a klávesnici. Dnes už samozřejmostí je hra přes internet. Na oficiálním serveru hry je připojených několik hráčů v každou denní dobu a není se tedy třeba bát nedostatku soupeřů.

Grafika je ručně kreslená a animovaná a velmi jednoduchá. Svým stylem tak trochu připomíná ducha stařičkých Warlords, kterými se nejspíš tvůrci lehce inspirovali. Pár bodů k dobru patří autorům za jednotnost celého vizuálního zpracování hry, ať už jde o ikonky v ovládání nebo o figurky elfích lučištníků a rudých draků na bojišti. Tato vlastnost je totiž u podobných Open Source projektů, s neustálým přílivem a odlivem pracovních sil, velmi těžko udržitelná. Na druhou stranu působí výtvarná ztvárnění některých objektů ve hře lehce amatérsky, až nedotaženě. Grafický styl Wesnothu se ovšem viditelně zlepšuje s každou další verzí a nekvalitní části grafiky budou pravděpodobně nahrazeny povedenějšími ještě před vydáním verze 1.0.

Hrdinná kavalérie se brání zbabělé skřetí přesile.

Hudební doprovod je na hru zdarma až překvapivě kvalitní a, ač nemůže konkurovat profesionálním skladbám v komerčních titulech, subtilní tóny některých skladeb skvěle vystihují fantasy téma hry. Nejedná se přitom o žádnou syntetickou hudbu z GarageBandu nebo MIDI - všechny skladby jsou poctivě nahrány akusticky. Od úvodních houslí v hlavním menu až po pochodový rytmus bubnů v bitevním poli, hudba v Battle For Wesnoth plní svůj účel a, až na několik málo méně podařených kousků, neurazí ani ucho posluchače. Zvuky jsou na tom kvalitou o něco hůř, ale přesto ve většině situací fungují dostatečně dobře.

Battle For Wesnoth je jedna z mála Open Source her přístupná širokému hernímu publiku a rozhodně jedna z nejlepších freeware her, které se v tomto seriálu dosud objevily. I když se stále ještě jedná o verzi 0.9 a zatím nebyla prohlášena za hotový produkt, stává se tato hra s každou další verzí více a více titulem, který si prostě musíte zahrát. Howgh, dorecenzoval jsem.

8/10

Hodnocení
Překvapivě zábavná tahová strategie ve stylu Warlords. Ručně kreslená grafika, čtyři příběhové kampaně a multiplayer po síti i internetu dělají z téhle hry návykovou záležitost.
Výrobce
Open source tým na wesnoth.org

Podobné hry
Open Transport Tycoon (recenzováno na mujmac.cz)
MacShogi
Heroes of Might and Magic III
Stažení
Tady

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kde jsou xakru nejaký řidítka!

Autor: Kessa Muž

Založeno: 02.09.2005, 08:32
Odpovědí: 0

Asi jsem úplnej tumpach, ale nemůžu přijít na to, jak tu motorku přinutit změnit směr :-)) Jezdí si to, jak chce...

Odpovědět na příspěvek

Jen taková technická připomínka

Autor: Lulda Muž

Založeno: 02.09.2005, 12:47
Odpovědí: 0

Říkám si kdy konečně budou na mujmacu v článcích pořádný screenshoty. Mít možnost si ho zvětšit kliknutím na něj mi chybí ve všech článcích na mujmacu. A v článcích o hrách tato možnost chybí obzvlášť.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen taková technická připomínka

Autor: kaaja Muž

Založeno: 04.09.2005, 23:55

Jo, tak s tim souhlasim. Moznost zvetsit si obrazek kliknutim je na jinych serverech standartem.

Odpovědět na příspěvek

Odkazy na stranky her...

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 05.09.2005, 16:45
Odpovědí: 0

...by se taky hodily. Odkaz na stazeni je prima, ale ocenil bych i na web hry.

Odpovědět na příspěvek

jo

Autor: bogo Muž

Založeno: 06.09.2005, 13:11
Odpovědí: 0

tak přesně ten samý problém jsem měl, když jsem se to pokoušel hrát.
Ale Wsnhoth je super hra tu zkuste. jinak tako ofkiko stranka je tady http://www.wesnoth.org/

Odpovědět na příspěvek

Hardwarové nároky

Autor: vlasatec Muž

Založeno: 06.09.2005, 21:04
Odpovědí: 0

Nebylo by na škodu, zvláště u složitějších her, napsat minimalní hardwarové nároky. Také by bylo dobré u freewarových her napsat velikost souboru ke stažení (mám totiž jen dial-up :-( Ale jinak to jsou dobrý články.

Odpovědět na příspěvek

Armagetron.cz

Autor: pomi Muž

Založeno: 07.04.2009, 19:34
Odpovědí: 0

Více o hře Armagetron Advanced se můžete dočíst na Armagetron.cz

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jo, tak s tim souhlasim. Moznost zvetsit si obrazek kliknutim je na jinych serverech standartem.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: