Pojďme si hrát... s GarageBandem! (8) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (8)

12. července 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Ale vy už jste přece začali! Nebo snad ne? Na co vlastně ještě čekáte? Vždyť i Dubecký už nahrával! A dneska si s tou nahrávkou už budeme jenom pěkně hrát, vytáhneme si stavebnici značky MIDI a přestavíme si z Kočky Vltavu, z hasičáku pračku a z pračky hasičák!

Úpravy MIDI

(V textu psaném kurzívou naleznete některé zpřesňující a detailní informace, tipy, rady a zajímavosti.)

Takže pokud si vzpomínáte, posledně jsme si hráli s "Kočkou"- ano tou, co leze dírou, a ještě jsme ji pak různě tahali za ocas: nechali ji běhat dokolečka, zrychlovali, zpomalovali a měnili její jemné mňouknutí na řev divoké lvice a jánevímcoještě.

Dnes na to půjdeme jinak. Dneska už ani ta Kočka nezůstane Kočkou. "Že Kočka není pes? A včera není dnes?" "A skákal pes přes oves?" Rozluštění se skrývá dole pod černým trámcem se značkou nůžek. A ty patřily tajemnému E. S. - Editoru Stop...

 

Editor Stop

Našli, moji žáčkové? Áno, klepnutím na tlačítko s nůžkami, zkratkou [apple-E] či poklepáním na Region se otevře poklop a vy se můžete Kočce podívat pěkně na zoubky. Stejně jako u Prohlížeče smyček vám doporučuji posunout si černý trám co nejvýše.

Nejdříve si vše pořádně prohlédneme. Zatáhněte za modrý posuvník vlevo dole a zvětšete si tak rentgen Kočičí kostřičky.

 

Co tam vidíte, pane doktore?

"Tak ta vaše Kočka, ta je poměrně zdravá, všechny kosti jsou na svých místech, podívejte, podle klávesnice vlevo jdou pěkně po bílých klapkách postupně od c2 po g2, což je naprosto v pořádku, tak se to pro Kočku sluší.

Ale to bych nebyl doktor, kdybych vám přece jen nějakou nemoc nenašel. Všimněte si, jak se vám ta Kočka předbíhá. Už druhá nota d je podle daného tempa trochu před druhou dobou a pátá "g" už utekla opravdu příliš. No, nebojte se, není to nic vážného a hlavně, my to tady umíme výborně léčit."

 

Léčíme nemocnou Kočku

Postup "drsný řezník":

- klepnutím na region v hlavním okně jej celý označte, případně označte dole v Editoru jen noty, které se vám opravdu nelíbí (shift-klepáním nebo chycením do "lasa")

- klepněte na tlačítko "Fix Timing"
- všechny noty jsou najednou na svých místech! (možná až moc přesně...)

Postup "jemný chirurg":

- každou notu jednotlivě chytněte a táhněte, sama vám skočí na mřížku
- pokud si mřížku vypnete (Control > Snap To Grid, [apple-G]), můžete pak noty k mřížce jen přiblížit a ponechat tak své Kočce přece jen trochu života (to bych vám teda radil...)

 

Hraje to jak hloupý kolovrátek

Kdo z vás má doma kočku, tak ví, že kočky prostě umí žít. Když se mazlí, tak superjemně, když se perou, tak superdrsně. A kdo z si vás někdy brnkal na piano, tak ví, že piano tohle umí taky. A pořádnej pianista, ten si to umí podat!

Nám to ale hraje všechno stejně tupě, chybí tomu přednes, dynamika, aby některá nota jen měkce pohladila a jiná klepla, břinkla až vystrašila. Na pianu se toho dosáhne silou úderu, na MIDI klávesnici to jde také, měří se tam rychlost stisknutí klávesy, odtud název "Velocity", česky se ale spíš mluví o "Citlivosti". Záleží ovšem na kvalitě klávesnice, některé mají stupňů citlivosti jen pár a ani zdaleka se klavíru nepřibližují, jiné zase obsahují přímo kladívkovou mechaniku, takže pak už jste omezeni jen kvalitou samplu - tedy kolik samplů jedné noty zahraných s různou citlivostí váš zvukový modul obsahuje.

(GB například má pro piano nasamplovány 3 různé zvuky a stupně mezi nimi tvoří prolínáním. To je dnes takový minimální standard, mohlo by to být spíše lepší. Stejně tak se při samplování šetří na tónech: GB má samply jen pro každou pátou notu, např. c a potom až e, 3 noty mezi se tvoří softwarovým přeladěním, což samozřejmě na věrohodnosti nepřidá.)

No a kdo má klávesnici jako já z památného roku 1984, tak tam není dynamika žádná. Proto si teď zkusíme dynamiku dodatečně vytvořit v GB.

 

Hraje to jak citlivý muzikus

Zkuste si Kočku pěkně zazpívat. Ale pěkně, ne jen zabručet... No - nestyďte se a dejte do toho celou duši! Jestli to cítíte jako já, tak na začátku to bude spíše jemnější a síla přednesu bude stoupat se špičkou na slabice "le" a pak zas strmě klesat. Zkusíme si to.

- označte první notu c (Ko-) a posuňte táhlo Velocity na 52
- druhou notu d (-čka) dejte na 86
- třetí e (le-) na 95
- a čtvrtou f (-ze) zase na 86
- a dál to nechám na vás...

Tak jak se vám Kočka líbí teď?

 

Příště: Tu naši MIDI-Kočku ještě trochu víc potrápíme...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

neeeeeee

Autor: db Muž

Založeno: 12.07.2004, 09:21
Odpovědí: 0

uz nechci... kolik pokracovani to ma? neco jako rodina pouta, nebobo doktor z hor?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: