Pojďme si hrát... s GarageBandem! (11) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (11)

9. září 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Nebojte se, stačí nahrát 8 not a přelaďováním z nich uděláte rock'n'roll! Ale Dubi - nech toho prosím tě s tím rádiem...

Přeladění regionu

(V textu psaném kurzívou naleznete některé zpřesňující a detailní informace, tipy, rady a zajímavosti.)

Zmenšete si zobrazení regionu tak, abyste ho v hlavním okně viděli celý i s rezervou.

(Už jsem vám říkal, že místo posouvání táhla mužete použít klávesové zkratky Cntrl-šipka vpravo/vlevo?)

Na region klepněte, abyste ho označili, standardními příkazy ho pak zkopírujte do schránky a vložte na pozici přehrávací hlavy. Vložení několikrát zopakujte, hlava vám bude šikovně automaticky skákat vždy na konec vloženého regionu.

(Pro stejnou akci můžete použít také alt-tažení. Pokud však chcete kopírovat vícekrát, je praktičtější postup přes schránku.)

Proč vás nutím regiony kopírovat, když vy přece víte, že pro jednoduché opakování stačí region natáhnout za pravý horní roh?

Protože chceme každý region upravit nezávisle na ostatních. Pokud byste region jen natáhli, tak vlastně nevytvoříte jeho kopie, ale jen zástupce (neboli aliasy, instance, symboly), který jen odkazuje na originál. Jakákoliv změna, kterou pak provedete na originále, se projeví na všech jeho opakováních.

(Zkuste si to, natáhněte region a přesuňte v něm nějakou notu. A vidíte, přesune se i ve všech dalších.)

Nyní označte druhý zkopírovaný region a dole v Editoru stop posuňte táhlo Transpose na číslo 2, tedy o celý tón, odborně velkou sekundu.

Co se vlastně stalo, vždyť všechny noty zůstaly na svých místech? GB to sice zobrazuje pouze v poli Transpose, ale nyní pro vás přelaďuje komplet celý region. Pokračujte, přelaďte si různě i ostatní regiony-kopie.

 

Pár přeladění - a rock'n'roll je na světě!

S Kočkou je to trošku pro kočku, ale zkuste si místo ní nahrát třeba jeden takt klasického rock'n'rollového postupu: c - e - g - a - b - a - g - e.

Klepnutím na ikonku nehrajícího reproduktorku Kočičí stopu vypněte, klepnutím na její záhlaví ji označte a příkazem Track > Duplicate Track [apple-D] si vytvořte novou stopu se stejným nástrojem.


Zpomalte si tempo tak na 100, abyste melodii pohodlně stihli vyťukat.

Zmáčkněte rekord, nechte pár taktů běžet jen metronom, abyste si zvykli na tempo a nahrajte motiv dlouhými táhlými tóny, raději vícekrát za sebou.

Poklepejte na region, aby se vám otevřel dole v Editoru, vyberte nejlepší, opravte nesprávné noty a pak je ještě označte a zarovnejte přesně na mřížku tlačítkem Fix Timing.

 


Přehrávací hlavu umístěte přesně na začátek první noty, klepněte do regionu v hlavním okně a použijte příkaz Edit > Split [apple-T]. To samé na konci poslední noty.

Pak už jen kopírujete a přelaďujete... Nejprve o kvartu (Transpose: 5), pak kvintu (7)... dál už vám radit nebudu, však na to přijdete sami.

([alt]-klepnutím táhlo vrátíte do výchozí polohy)

Až budete hotovi, označte všechny vaše regiony a příkazem Edit > Join Selected je spojte do jediného. Ten pak tažením za pravý horní okraj naklonujte, kolikrát je libo.

(Všimněte si, že teď už GB noty přeladil doopravdy.)

A pak to všechno pěkně zrychlete na 160, židle do uliček a holky na stoly!

 

Příště: Kočkopes

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: