Pojďme si hrát... s GarageBandem! (7) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (7)

16. června 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Ale prvně skočit do vody jste se jako děťátka přece taky báli. A jak se vám pak v ní líbilo! Dneska si spolu budeme poprvé doopravdicky nahrávat, milánkové, mám kvůli tomu takovou povznesenou,
slavnostní náladu... Dubecký!!!! -
na co si sakra myslíš, že ti bude
ta mi-ču-da!?!

Nahrávání MIDI

(V textu psaném kurzívou naleznete některé zpřesňující a detailní informace, tipy, rady a zajímavosti.)

Takže nejprve vás potrápím s trochou teorie:

Co je to, to "MIDI"?

Dobrá, je mi jasné, že se vždycky najde někdo, kdo si to ještě nezapamatoval, že, Du-bec-ký...

MIDI je zkratka pro Musical Instrument Digital Interface, tedy digitální rozhraní hudebních nástrojů. I já si ovšem pod slovem "rozhraní" představím spíš "rozhraní mezi dvěma světy"... tady jde ale prostě o "způsob kódování a přenosu informací", jak to definuje D. Forró.

Pro Dubeckého to ještě zjednoduším:
MIDI nahráváme digitálně na klávesy,

Audio akusticky přes mikrofon.

(Jenomže tak jednoduché to není - Audio můžeme nahrávat digitálně pomocí elektrické kytary zapojené do počítače a stejně tak můžeme na MIDI možnosti kláves resignovat a nahrávat je rovnou jako Audio. A MIDI lze zase pomocí speciálních převodníků zaznamenávat i z elektrické kytary, saxofonu, bicích, dokonce i mikrofonu.)

 

Propojení

Pro používání MIDI v GB vám stačí vědět, že máte propojit výstup-OUT z kláves se vstupem-IN převodníku. Další zdířky vás nemusí zajímat, GB umí data pouze přijímat, nikoliv vysílat či přeposílat.

(MIDI můžete nahrávat pomocí pětipinového DIN konektoru (stejného, jaký se používal (ne)blahého času ve státech RVHP na propojení domácí hi-fi aparatury s gramcem, magnetofonem a zesilovačem), ten se do počítače zapojuje přes USB nebo PCI MIDI převodník. Pro starší Macy se používal sériový RS-232 port, ten se na klávesách a zvukových modulech nazývá To Host, nyní se konečně rýsuje pohodlná varianta s klávesami, které už mají MIDI převodník zabudovaný a posílají data přímo přes USB.)

 

Jak se MIDI liší od Audia?

(Pro lenochy zde přepisuji, co jsem o MIDI uvedl v 1. a 3. lekci)

Na rozdíl od Audia MIDI vlastně žádný zvuk nenahrává, zaznamenává se zde pouze informace "nota zapnuta, nota vypnuta". Zvuk se z toho stane až v počítači.

To má dvě zásadní výhody:
Za prvé si můžete donekonečna vybírat, zda vaše sólo vyzní lépe spíš jako piano, cello či trubka, o všelijakých podivných zvucích ani nemluvě, za druhé se MIDI noty velmi snadno a přesně upravují, což vám umožní dostat vaši neumělou hru na profesionálně znějící úroveň.
K dispozici máte 50 nástrojů a 64 MIDI stop.

MIDI žádné zvukové vlny neobsahuje. Namísto toho se zde plní takové příkazy - něco jako: "Přesně na první době čtrnáctého taktu zahraj rychlostí úderu 127 (nejhlasitěji) notu F2 a na druhé osmince téhož taktu ji vypni". Pak tam také může být: "Na patnáctém taktu začni všechny noty, které se tam nacházejí, přelaďovat, až na konci taktu doletí o malou tercii výš, pak je během jedné doby vrať na původní výšku..."

Zvuk, kterým budou tyto povely přehrávány, určujete v Inspektoru stop. V GB se těmto virtuálním nástrojům říká Software Instrument pro lepší rozlišení od Audia, kde se hovoří o Real (skutečném) Instrumentu. Nastavení, která v Inspektoru stop vidíte, vypadají podobně, jde ale o něco úplně jiného - u Audia si nenastavujete _zdroj_ zvuku, ale pouze jeho _úpravy_ - tedy různé efekty, včetně těch, které vypadají spíš jako Software Instrument, protože vám původní zvuk změní k nepoznání...

 

Význam a historie

Když bylo v letech 1981-86 MIDI uvedeno, znamenalo opravdovou revoluci v hudbě. Najednou nebylo nutné platit drahé muzikanty a orchestry, pomohlo to jak nadšeným amatérům, tak profesionálům. Všechny znělky, které slyšíte v TV, filmová, popová a v menší míře i rocková hudba používají MIDI. A taneční hudba, která dnes sice více používá živě nahrané smyčky, vznikla kdysi právě díky MIDI.

(Přes MIDI můžete nejenom hrát, můžete tak ovládat a programovat změny efektů a šavle mixážního pultu, vytvářet "barevnou hudbu" a ovládat osvětlení sálu, spouštět a zastavovat sequencer, synchronizovat tempo s živým bubeníkem, zobrazovat si na display noty a texty písní atd.)

 

Další zdroje informací

Zadáním "MIDI" do vyhledávacího okna Googlu naleznete 8 a půl milionu odkazů (v angličtině, češtině a slovenštině). Mnoho z nich poskytuje Základy MIDI či MIDI soubory ke stažení a novinky o MIDI hardwaru a softwaru.

(Vážným zájemcům o MIDI doporučuji starší, ale dosud nepřekonanou knihu "pana MIDI" D. Forró "MIDI komunikace v hudbě", resp. aktualizované vydání "Svět MIDI". U vydavatele Grada ji neseženete, spíše v zapomenutých knihkupectvích, nebo v internetovém obchodě vydavatelství Black Point.)

 

A teď konečně může začít praxe:

Příprava na nahrávání

(Pokud máte problémy s propojením, projděte si znovu informace v odstavci, restartujte, přeinstalujte ovladače nebo mě .)

- vytvořte novou skladbu [apple-N]

(Nastavení v dialogu ignorujte, můžete je později kdykoliv změnit)

- klepnutím na zelenou si okno maximalizujte

- GB pro vás předpřipravil MIDI stopu Grand Piano

- jakmile teď zmáčknete jakoukoliv klávesu (ale Dubecký, ne tu s písmenkama, tu s klapkama), mělo by to hrát!

(Pokud to nehraje, tak ještě než začnete něco sprostě vykřikovat, zkontrolujte, zda se při opakovaném mačkání kláves v proužku Mixeru objevuje zelený sloupec - pokud ano, tak MIDI cesta je v pořádku a problém hledejte na Audio výstupu - ztlumený zvuk, vypnutý zesilovač, jiný výstup v Systémových předvolbách.

Pokud se sloupec ani puntík vedle ukazatele tempa neobjevují, je problém v MIDI. Prohlédněte předvolby GB, podívejte se do utilitky Audio MIDI Setup.)

 

Nastavení tempa

- abyste slyšeli metronom, musíte začít nahrávat

(V předvolbách si můžete nastavit, aby metronom hrál i při přehrávání.)

- klepněte na kulaté červené tlačítko [R], zaposlouchejte se do klikání metronomu a zkuste si do toho představit vaši melodii

(V mém případě to bude má oblíbená "Kočka leze dírou", tempo 126)

- klepněte na zobrazení tempa a táhnutím tempo upravte podle potřeby

- můžete to udělat i obráceně: zahrajte nebo zabroukejte si melodii bez nahrávání, začněte si klepat nohou, nepřestávejte klepat, spusťte metronom [R] a posouvejte táhlo tempa, dokud se nekryje s tempem vaší nohy; pokud ujedete, zastavte metronom a zkuste to znovu - postup: zahrát, klepat, spustit metronom, zastavit a nastavit tempo, několikrát opakujte

(Pro začátečníky může být stanovení tempa docela problém - nemusíte jej naštěstí nastavit zcela přesně, ještě bude čas to doladit.

Nastavovat se vám bude lépe s poklepáváním spíše častějším, tedy na každou slabiku "Ko-čka le-ze...".

Můžete samozřejmě nahrávat i bez metronomu - Control > Metronome [apple-U], přijdete ale o mnoho užitečných možností při dalších úpravách a aranžování.)

 

Připravte se... a jedeme!

"Stopa připravena?" - "Připravena!"
"Tempo připraveno?" - "Připraveno, Gustíku!"
"Tak nabít tříštivým a pal!"

- převiňte kotouč na začátek [Z, Home], zmáčkněte Record [R] a ukažte všem, co ve vás léta dřímalo!

 

Změna tempa

- zapněte si žlutý režim opakování-Cycle (tlačítko s opakujícími se šipkami [C]), posuňte a rozšiřte si jej na celou délku vaší melodie

- klepněte na tlačítko "Play" [mezerník] a v průběhu přehrávání měňte tempo

(Jedna z výhod MIDI je naprostá nezávislost kvality zvuku na rychlosti přehrávání. Zkuste měnit tempo až do extrémů a poslechnout si Kočku - tak nějak nově...)

 

Změna MIDI nástroje

A pro dnešek poslední hračka:

- klepnutím na tlačítko s ikonkou "i" [apple-I] si otevřete Inspektor stop

- zůstaňte zde v sekci Software Instrument, v levém sloupci si vyberte typ a v pravém změňte nástroj

Co takové Piano/Fuzz Clav?
Nebo Choir/Olympus Voices - poznal by ještě někdo Kočka leze dírou?
Nevystavěl by někdo na Synth Basic/Escape Velocity pořádnou art rockovou hymnu?
A co Strings/Orchestral Strings? Neběhala náhodou taky nějaká posmutnělá kočka po klavíru šílenému Bedřichovi, když komponoval Vltavu?

 

Příště: Úpravy MIDI

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: