Pojďme si hrát... s GarageBandem! (13) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (13)

30. listopadu 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Ale vždyť je to tak snadné! Nevěříte? Tak já si dnes dovolím takový jako husarský kousek - nechám jednoho z nejhorších studentů na světě, mistra Dubeckého, aby vám sám svými slovy vyložil, jak se nahrává a upravuje audio! Ano, dneškem začíná slavný "Dubiho tutorial"! A na jeho konci vás čeká sladké překvapení...

Dubiho tutorial 1 - Základní stopa

Dnes si dovolím husarský kousek - abych vás přesvědčil, jak je to snadné, nechám dnes jednoho z nejhorších studentů na světě, mistra Dubeckého, aby vám sám svými vlastními slovy vyložil, jak se nahrává a upravuje v GB audio! A já ho budu jenom lehce doplňovat... (A pak ho nechám zmizet!)

Obsah:

Stopa pro audio
Vstup a monitoring
Metronom
Nahrání základní stopy

 

Stopa pro audio

Dubi: Takže vytvořím si pěkně novou skladbu - nastavení tempa a tóniny v dialogu si nevšímám, protože ho můžu kdykoliv změnit.

Kakaxa: Spráávně.

nova skladba

Dubi: Klepnu na zelenou, aby se to roztáhlo a vymažu zelenou MIDI stopu piana, aby mi tam nepřekážela.

Kakaxa: Nejen aby nepřekážela, ale hlavně aby nezatěžovala procesor počítače neustálým vypočítáváním zvuku.

Tip: V tom je totiž docela paradox - nahrávání MIDI not je pro počítač hračkou, protože velikost dat, která musí zapsat, jsou tak na stejné úrovni jako u obyčejného textu. Oproti tomu audio vám zaplní disk víc než grafika z Photoshopu (1 min stereo stopy v CD kvalitě = 10MB). Ovšem přehrávání či zápis audia procesor nijak dramaticky nezatěžuje. Pokud tedy máte starší počítač, používejte co nejvíce audio a vyhněte se MIDI stopám. Pokud si vyberete MIDI smyčku (zelená), tak při tažení do hlavního okna podržte [alt] - smyčka bude přepočítána na audio. Nebo si tuto funkci v předvolbách rovnou zaškrtněte. Tažením s [alt] pak naopak ponecháte smyčku v MIDI.

predvolba convert

Dubi: No vymažu ji teda - [apple+backspace] a vytvořím novou, klepnutím na tlačítko plus. Objeví se dialog, tam se proklikám přes Real Instrument na Basic Track a No Effect a je to.

Kakaxa: Dobře, Dubi, ještě si ale zaškrtni formát mono, tím ušetříš místo na disku, a až na stopu později použiješ efekty, tak i procesor.

Tip: Tomuhle neustálému proklikávání se lze vyhnout - povelem Track > New Basic Track. A jak to, že já tam mám i zkratku [apple+shift+N], a vy ne? Protože jsem si ji nadefinoval v Systémových předvolbách, panel Klávesnice & Myš, záložka Klávesové zkratky. Klepněte na plus, vyberte v seznamu GarageBand, napište přesně povel z menu a zmáčkněte zkratku. Proč to Apple neudělal rovnou? Asi aby měli lidé jako já o čem psát...

menuzkratky

 

Vstup a monitoring

Dubi: Ještě je tam přepínač Monitor - on/off...

Kakaxa: Ježišmarjá, nemačkej to, nebo nám všem urveš uši!!! Pokud máš v předvolbách nastaven jako vstup zabudovaný mikrofon, tak by to teď chytlo vazbu, že bychom si pak už taky třeba nikdy s muzikou nepohráli... Pozor na to, prosím, zvuk dokáže i zabíjet...!

monitor

Dubi: ...tak proč to tam je...?

Kakaxa: Mno, to je správná otázka, je to tam pro ty případy, kdy se nenahrává mikrofonem, jako třeba když budeš nahrávat elektrickou kytaru nebo audio výstup z kláves, nebo když se sice nahrává mikrofonem, ale poslouchá se do sluchátek. Máš vůbec sluchátka? Dobře, dneska je ještě nebudeme potřebovat, tak příště.

drivercitlivost vstupu

Tip: Vstup a výstup se nastavuje v předvolbách GB, nikoliv v Systémových, jak jste zvyklí třeba pro iTunes, QuickTime, Finder či Safari. Naproti tomu nastavení hlasitosti vstupu byste v GB hledali marně - táhlem, které vidíte na stopě, se nastavuje pouze hlasitost odposlechu. Citlivost vstupu musíte totiž nastavit zase v Systémových předvolbách. Nepraktické? Pište do Cupertina!

piste

Metronom

Dubi: Tak teď než začnu nahrávat, musím ještě nastavit metronom.

Kakaxa: Proč?!

Dubi: Přece jste říkal, že...

Kakaxa: Já vím, ale vedeš tutorial, musíš přitom všechno vysvětlovat.

Dubi: Tak je to proto, že teď mám zatím jenom základní nápad s kytarou, ale pak k tomu budu chtít přidat smyčky a taky to možná trochu předělat, jako že třeba někde část skladby vyhodit nebo přesunout a k tomu je prostě nutný nahrát to už teď s metronomem.

Kakaxa: A jak ho tedy nastavíš?

Dubi: Já si většinou v duchu zpívám a k tomu klepu tempo na stehno a mezitím vždycky zkusím posunout to táhlo vpravo dole na displeji. Pak si do toho zkusím hrát s kytarou a většinou si nejsem moc jistý, jestli je to to tempo, co jsem původně měl, je to docela náročný.

tahlo

Dubi: Jo a metronom se zapíná povelem Control > Metronome [aple+U] a taky v předvolbách se dá nastavit, aby hrál i při přehrávání, nejen nahrávání.

 

Nahrání základní stopy

Dubi: No a teď bych teda nahrál základní stopu, je to červený tlačítko, nebo klávesa [R]. Mám to jen s kytarou a zpěv, ani text ještě není a na kvalitě moc nezáleží, protože se to pak vlastně celý znova nahraje pořádně a s jinou aranží. Ta stopa je pro mě jenom taková šablona, něco jako když vezmete průklepák a obkreslíte ten obrázek pod tím.

Kakaxa: No já zírám na mistra... A tady je jeho skladba, zatím jen polotovar, ale uvidíte, že z ní ještě něco společně vytřískáme!

Dubi: A pro zájemce je tam A dur, D dur, E dur a pak jednou Fis dur. Pak ještě H moll, ale tuhle část jsem nahrál zvlášť, ještě nevím, kam jí dám.

skladba

Tady je ke stažení ještě kompletní skladba v GB souboru (6MB).

___________________________________________________

Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!

Tip: Nezapomeňte se naladit podle ladičky nebo kláves. Až pak začnete přidávat smyčky, mohli byste se divit. A použijte sluchátka, ať se udržíte v tempu! Pár užitečných zkratek: [Z] nebo [HOME] vás hodí na začátek, [mezerník] spouští a zastavuje. Pokud ledky na stopě svítí červeně, snižte citlivost mikrofonu. Když se vám nahrávka nepovede, použijte undo a začněte znovu. Skladbu nemusíte nahrát celou v kuse, můžete po částech a později ji sestavíte.

 

Příště: Dubiho tutorial 2 - Opravy a úpravy

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: