Pojďme si hrát... s GarageBandem! (1) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (1)

17. února 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Zahoďte obavy a směle vstříc novým dobrodružstvím! Apple vám přináší vaší osobní doprovodnou skupinu, partu šikovných maličkých muzikantů, skrytých ve vašem Macintoshi, váš GarageBand!

iLife

[Sálem duní zvučný hlas suverénního prezentátora-terminátora]
Začalo to v roce 2000 aplikací iMovie, pokračovalo s iTunes, iDVD a iPhoto. Dnes nám připadá zcela běžné, že si můžeme rychle a jednoduše sestříhat vlastní video a s veškerou parádou ho předvést na DVD, vybrat a upravit fotografie a vystavit je na webu.

[střih, vaše dětství]
"Což takhle zkusit také nějakou vlastní muziku?" řekli si Křemílek s Vochomůrkou a vyrazili na jablka. Krásná, velká dvacetiletá jabloň se naklonila a shodila jim jedno obzvlášť šťavnaté jablíčko. Křemílek s Vochomůrkou se o něj začali hádat a přetahovat. To bylo muziky!

Všechno je jednodušší... na Macu!


[střih, zpátky v sále]
A já dodám ještě - logičtější, rychlejší, hezčí, elegantnější, šikovnější, zábavnější. A v tom to opravdu vězí, v tom je i hlavní síla GarageBandu. Všechno vám totiž maximálně usnadní. Nemusíte být profesionální muzikanti a učit se léta na nástroj - stačí, když máte cit a vkus. A to předpokládám, že máte, když jste si pořídili Apple Macintosh. Apple je opět muzikantská platforma, jeho pověstné uživatelsky přívětivé...

[střih, tzv. Lidová škola umění]
Prázdná struna, první prst, druhý prst teď trošku dál... "Vždyť je to falešně, copak to neslyšíš!!!" ječí hysterická učitelka na broučka, který sotva udrží housličky pod bradou, smyčec mu padá z rukou.
"Cvičit, cvičit..." zní mu v hlavě, když pak doma jakoby "omylem" housličky rozšlapává.


Každý umělcem!


[střih, opět prezentátor]
Dámy a pánové,
jen si vezměte, kolik talentů už bylo takhle zničeno. Od dětství vás všichni přesvědčují, že všechno se musí dělat pořádně, všechno se musíte do hloubky naučit, všechno se musí dojídat, do-jí-dat...
Že to je moc složité, že tomu nerozumíte, že možná, když se budete moc a moc učit...

[střih, starostlivý otec]
"A né že s tím za měsíc praštíš, když ti tu kytaru koupím, tak budeš pěkně chodit na hodiny, paní profesorka tě připraví na zkoušky na konzervatoř, musíš se přece něčím živit, chceš snad radši válet popelnice?"

[střih, prezentátor]
Já jako autor manifestu "Každý umělcem!" s tímto elitářským pojetím umění naprosto nesouhlasím. Tento přístup vede společnost k tvůrčí pasivitě a až k nesmyslnému podceňování sebe sama typu: "já tomu nerozumím".
Čemu chcete "rozumět"? Umění je přeci o citu, a ten máme všichni. Buď to na vás udělá nějaký dojem, nebo neudělá. Proč si zakazovat něco hodnotit? Proč se bránit zamyšlení a cítění? Proč nezkusit něco namalovat, napsat báseň, povídku, fejeton, složit nějakou melodii?

Prostředky tu jsou. Díky počítačům dnes můžete dělat tolik věcí! Proč byste to hned museli dělat na špičkové úrovni? Když to přednesete přátelům či rodině, je to málo?

Co tedy vlastně GarageBand umí?


GarageBand lze rozdělit na 3 základní části:
- smyčky
- MIDI
- Audio


Smyčky


K dispozici máte geniálně řešený prohlížeč s tisícovkou zajímavých a chytře udělaných smyček. S jejich pomocí si skladbu sestavíte jako stavebnici, nepotřebujete k tomu nic než myš a smysl pro proporce. Samozřejmě můžete taky zmagořit a složit kakofonii a úchylárnu, až se tomu sami budete smát. No, takovéhle skladby v rádiu neuslyšíte. A já myslím, že takovéhle skladby tady dokonce docela chybí.

Že to není žádné umění, že jste nic sami nenahráli?
A za co jsou placeni všichni ti aranžéři, producenti, dramaturgové, režiséři...?
Ti také sami nic nenahráli - a jak jsou slavní.

MIDI


Vy navíc můžete jít dál, necháte se inspirovat smyčkami a pak pomocí klávesnice nahrajete nějaké MIDI.

Co to vlastně je, to MIDI?
Na rozdíl od Audia MIDI vlastně žádný zvuk nenahrává, zaznamenává se zde pouze informace "nota zapnuta, nota vypnuta". Zvuk se z toho stane až v počítači.

To má dvě zásadní výhody:
za prvé si můžete donekonečna vybírat, zda vaše sólo vyzní lépe spíš jako piano, cello či trubka, o všelijakých podivných zvucích ani nemluvě, za druhé se MIDI noty velmi snadno a přesně upravují, což vám umožní dostat vaši neumělou hru na profesionálně znějící úroveň.
K dispozici máte 50 nástrojů a 64 MIDI stop.

Audio


Takže teď už jste se tak rozjařili, že se chystáte k tomu něco i nazpívat. Stačí vám jakákoliv sluchátka a mikrofon vašeho iMaca. GarageBand vám k hlasu umí přidat efekty, že se vám pak váš hlas bude třeba i líbit. Stačí si jen vybrat preset. Lahůdkou pro kytaristy jsou potom zabudované zvuky kytarových aparátů, takže jenom zapojíte kytaru a jedete. Vaše stará Diamantka se rázem promění v oslňující nástroj.

K dispozici máte až 255 audio stop. Pro smyčky se vám bude hodit hodně RAM paměti, pro vámi nahrané audio zase rychlý hard disk.


Mix a efekty


Pak je třeba to vše nějak uspokojivě smíchat. Na to tu máte docela profesionální možnosti:
nejen, že můžete nastavit hlasitost jednotlivých stop jako celku, můžete také nakreslit automatizační křivku a přidat tak pasáž, kde jste se odklonili od mikrofonu, ztišit místo, kde už ječíte přespříliš, nebo na konci pomalu ztišovat. K úpravě zvuku zde máte sadu všech základních efektů, které se ve studiích běžně používají, včetně některých speciálních, kterými lze skladbě přidat úplně novou atmosféru.

Ve finále potom skladbu vyexportujete do iTunes, což je docela příjemné, automaticky se vám tam vytvoří playlist s vaším jménem a vy si pak můžete ve společnosti všech těch hvězd připadat jako umělec či umělkyně. V iTunes pak můžete vaši skladbu převést na MP3 či AAC a rozeslat mailem známým, rodičům, managerům, vydavatelstvím...

[střih, scéna z vašeho podvědomí]
"A to jsi udělal sám, jo? No to je hezký, to jsem nevěděla, že umíš dělat muziku, to by se klidně mohlo pouštět na Radiu 1... Hele a nepůjdem večer někam na koncert?"

A cena?


To vše pořídíte spolu s novým balíkem iLife za 50 dolarů, s navým Macem zdarma. Za 100 dolarů si můžete přikoupit dalších 2 000 smyček, 100 MIDI nástrojů, 100 presetů a 15 nových kytarových zvuků.

Hardwarové nároky

Procesor G3 na 600MHz, s jistými omezeními lze ovšem GarageBand provozovat i na iMacu s 400MHz, 256MB RAM a Mac OS X 10.2.6. Dále DVD mechaniku, instalace má 1.4GB.

Pro nahrávání MIDI je rozhodně vhodné zakoupit nějakou klávesnici. Součástí GarageBandu je sice virtuální klávesnička, na kterou stačí klepat myší, ale to vám dlouho nevydrží. Na stránkách Applu je nabízena velmi levná (100$) a šikovná klávesnice, která už nepotřebuje externí MIDI převodník, zapojuje se rovnou do USB portu.

Dámy a pánové, sledujte server MujMAC


V příštím článku si už s GarageBandem začneme doopravdy hrát. ...A kupujte Apple Macintosh, vyplatí se vám to!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: