Pojďme si hrát... s GarageBandem! (23) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (23)

16. března 2006, 00.00 | Novinky v GarageBandu 3 Kakaxu s Dubeckým příliš nepotěšily. Pro muzikanty nic moc nového. Ale kdo si chce připravit hudební kulisu k videu lépe než v iMovie, kdo chce vytvářet podcast, nebo si nahrát diskusi z iChat, ten zajásá.

Z GarageBandu se nyní stala služba ostatním aplikacím. A je to tak dobře, kam jinam by Apple měl amatérské uživatele směřovat.

Grafické rozhraní

Jako všechny iLife 06 aplikace má GB jemnější (a hezčí) grafické rozhraní. Na rozdíl od iPhoto ale GB nezrychlil... (Pokud máte starší počítač a chcete jenom trošku víc, než si k muzice přičuchnout, pak doporučuji Logic Express - dostanete od něj mnohem víc, jak výkonem, tak možnostmi.)

trojka

Vítám přesunutí ikony a palety Inspektor vpravo, nyní integrovánu do hlavního okna. Jednookenní koncept je rozhodně příjemnější. Inspektor se vpravo střídá s novým Media prohlížečem - přímým vstupem do iTunes a iPhoto databází a složkám s filmy a GB skladbami. Volám hurá, protože drag and drop (táhnout a pustit) už není jediná metoda, jak do GB dostat jiné audio. (A mnoho lidí to často ani nenapadne.)

 

Podcasting

Asi nejvíce mediálně žhavená funkce, ve světě totiž Podcasting opravdu jede. Jde o přednatočené vysílání čehokoliv, od bloggerů po profistanice s tematickými pořady a rozhovory. Stačí si objednat a automaticky se vám stahují do vašeho iPodu.

new

Při vytváření nové skladby máte nyní možnost vybrat si také šablonu Podcast a Movie. V tomto směru se Apple opravdu vytáhnul: najdete zde 4 předpřipravené stopy a mnoho dalších možností, jak udělat špičkové vysílání.

sablona

Můžete si přidat grafiku, Markers - značky kapitoly a webovou adresu. V Podcast stopě se zadává grafika a na zvukových stopách máte nastaven tzv. ducking, což je technika, používaná pro automatické ztišení hudby když mluví speaker. Oranžová šipka značí stopu, jejíž nahrávka bude stopy s modrými šipkami utlumovat.

Tip: Tyto vymoženosti samozřejmě můžete využít i ve skladbě nezaložených na Podcast šabloně, zobrazení šipek se aktivuje z menu Control > Ducking [apple-shift-F], z menu Track si vyberete stopy Podcast nebo Movie.

speech

A protože Apple vždy předkládá ucelené řešení, přidal vám sadu nastavení stopy pro Podcasting s novým kombinovaným pluginem Speech Enhancer. Ten umí potlačit šum a vylepšit frekvenční spektrum dle zadání zdrojového mikrofonu a cílového hlasu. Potěší nastavení pro zabudovaný mikrofon specifického modelu vašeho počítače.

Podcast lze také poslat do nové aplikace iWeb a odtud na internet.

Hudba k iMovie projektu

V iMovie zvolíte Share > GarageBand, proběhne automatický export a vytvoření nové skladby se stopami Movie a Video Sound. A že se v GB udělá zvukový doprovod lépe, než v iMovie, tím si buďte jisti. Jako u Podcastingu si můžete přidávat značky a webové adresy.

movie

Pro dokončení projektu použijte povel z menu Share > Export as QuickTime Movie... nebo Send Movie to iDVD. Pro export skladby (dříve File > Export to iTunes) se nyní používá také povel z tohoto menu.

share

Nové zvuky

Pro Podcasting a doprovod k videu bylo do GB přidáno 1,4 GB zvuků. Můžete je používat jak ve formě smyček, tak jako Software instrument, kdy si se zvuky můžete krásně pohrát a mačkáním kláves je rychle střídat - nebo prostě blbnout...

Tip: Když najedete kursorem nad klávesu Musical Typing, řekne vám nápověda, který zvuk klávesa hraje.

sounds

Do prohlížeče smyček byly tyto zvuky přidány přehlednějším způsobem: dostaly vlastní sekci Podcast s ikonkou vysílajícího panáčka. Najdete zde klasické sranda "Warner Brothers" zvukové efekty z kreslených filmů, scénické ruchy, rádiové znělky i podkresovou hudbu v různých délkách a k různým příležitostem.

podcast

Ukládání s náhledem - používat, nepoužívat?

Ukládání skladby s náhledem - rozuměj: souborem s mixem skladby - je jistě dobrá myšlenka. Pokud si totiž chcete v iPhoto vybrat ke Slideshow hudbu, můžete si přímo přehrát i GB skladbu. (To dříve šlo pouze, když jste skladbu vyexportovali do iTunes.) Stejně tak v iMovie, iDVD, iWeb, Pages a Keynote, ale i v samotném GB. V Media prohlížeči skladbu s náhledem poznáte podle ikonky samotné kytary - ty bez náhledu mají obdélníkovou ikonku souboru s kytarou.

náhled

Bohužel je tato dobrá myšlenka špatně implementována: GB totiž musí při každém uložení skladby celou vyrenderovat (vyexportovat, smíchat). A to trvá. Pokud jste zvyklí mačkat [apple-S] téměř po každé akci, kterou uděláte (jako my profíci, vycvičení nestabilitou jistého profesionálního softwaru, s kterým pracujeme...), pak se z toho dozajista zblázníte. Tato funkce se bohužel zapíná v předvolbách (Render a preview when saving), což znamená, že ji mám nastálo vypnutou a teprve když chci se skladbou končit, skočím do předvoleb a zapnu ji. Povel v menu na jednorázové uložení s náhledem by byl lepší (snad mě Steve opět vyslyší ;-)).

náhledSkladby ve skladbě

Skladby s uloženým náhledem poskytují další zajímavou službu: lze je vložit do jiné skladby a zase zpátky upravit, když zjistíte, že byste ji ještě měli předmíchat. GB si pamatuje, z které skladby náhled pochází, takže ji můžete otevřít, upravit - a po zavření skladby se automaticky otevře ona skladba, do které jste importovali.

oranž

Pro názornost příklad: do skladby s videem "Moje Božka Božská" vložíte náhled ze skladeb "Jsi úžasná", "Zase mě svádíš" a dalších. Pak ale podle obrazu vidíte, že do scény, kde vaše krasavice recituje Šrámka, se skladba "Jsi úžasná" sice hodí, ale potřebovala by zpomalit a hlavně vypnout váš zanícený zpěv, protože prostě ruší. Na region "Jsi úžasná" (oranžový s ikonkou kytary) poklepete, dole se otevře zásuvka s Editorem stop. Zde najdete tlačítko Open Original. A dál už vás GB vede sám.

original

Samozřejmě, vše funguje pouze, máte-li v předvolbách aktivováno Render a preview. GB vás navíc o celém procesu korektně informuje a máte i možnost ponechat si v "Moje Božka Božská" starší versi "Jsi úžasná" a toto propojení tak nastálo vypnout.

 

Přehrávání komprimovaného audia

Pokud do okna GB nyní vhodíte soubor AAC nebo Apple Lossless Audio, nebude už konvertován do AIFF, ale přehráván přímo. To znamená nejen zrychlení práce a zmenšení skladby, ale i zlepšení kvality: nejsem si zcela jist jak u AAC, ale u MP3 zřetelně platí, že dekódováním se kvalita zvuku znovu zhorší. Pokud ovšem budete chtít v souboru dělat nějaké změny, stejně ke konverzi dojde. Škoda, že to nefunguje i pro MP3.

 

Zkomprimování celé skladby

Hlavní určení této funkce je umožnit sdílení GB skladeb po internetu. V dialogu File > Save as... přibyla volba Compact project, což nás s Dubeckým nadchlo, protože teď vám budeme moci nabídnout jeho tutorial skladbu v 10x menším souboru.

compact

 

Drobná vylepšení

- jednotlivé smyčky a audio regiony v GB nahrané se již nemusí zrychlovat a zpomalovat podle tempa skladby (Follow Project Tempo) - takto si můžete smyčku poslechnout v původním tempu a (pokud je pro vás tak důležitá) tempo dodatečně změnit podle ní, případně tuto možnost oceníte při práci s mluveného slovem a doprovodem k němu - slovo zrychlovat nechcete, ale najít vhodné tempo pro doprovod chceme.

tempo

- lze velmi snadno nahrávat konferenci z iChat, GB vám automaticky vytvoří příslušné stopy

- noty při vkládání ukazují na časové ose místo, kam budou vloženy. Také je příjemné, že náhled noty rovnou vidíte a že její délku můžete dodatečně graficky změnit. (V Logicu například jde toto pouze číselně.) Hmm. To ovšem není nová funkce.

notace

- zdvojnásobena max. délka skladby na 1 999 taktů (při tempu 120 BPM něco přes hodinu - pokud potřebujete - např. při práci s videem - víc, snižte tempo)

- při tažení posuvníkem aranžovacího okna se zobrazuje čas levého okraje okna

cas

- okna efektů dostala alespoň ilustrační foto (tedy v tomto směru se Apple moc nepředvádí, spíše profesionál si vystačí jen s táhly a čísly, právě u aplikace pro amatéry bych čekal rozhraní více uživatelsky přívětivé)

screen

- zkratka [apple-shift-N] pro New Basic Track (díky, Steve, že plníš moje přání)

basic track

Takže, Steve, do další verse si přejeme:

- fady a crossfady (ztišení a prolínačky) pro audio regiony (jsme sice amatéři, ale takovéhle lupance slyší i žena inspektora Colomba...)

- export MIDI regionů a tisk notace (nyní lze pouze přes otevření GB skladby v Logic)

- v prohlížeči smyček volbu All (každá smyčka náleží vždy pod vícero kategorií, takže si neustále pouštíte již slyšené)

- rychlejší indexaci smyček (je vážně neuvěřitelně a nesmyslně pomalá i na seberychlejším počítači)

- Save with iLife prewiev jako povel v menu, nikoliv volbu chování v předvolbách (ve stávající implemantaci je služba prakticky nepoužitelná)

- GM zvuky (klidně ty z QuickTime, ale aby šlo korektně přehrát základní MIDI soubor s větší aranží)

- optimalizovanější výkon (proč to nejde jako v Logicu Express, když jde o stejný audio engine?)

- povely pro import audia v menu (drag & drop nebo cesta přes Media Browser není vždy nejlepší)

- grafické rozhraní pro efekty (výrazně zlepšuje pochopení funkcí a parametrů)

Příště: Dubiho tutorial 11 - Jak si vytvořit vlastní smyčku

 

Pokud chcete vidět GarageBand v akci a máte v pondělí 20. března večer čas, přijďte se podívat do smíchovského Apple Centra, kde proběhne workshop věnovaný tomuto programu z balíku iLife'06. Seminář začíná od 18:00 hodin, vstup je zdarma, registrovat se můžete zde.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: