Pojďme si hrát... s GarageBandem! (1) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (1)

17. února 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Zahoďte obavy a směle vstříc novým dobrodružstvím! Apple vám přináší vaší osobní doprovodnou skupinu, partu šikovných maličkých muzikantů, skrytých ve vašem Macintoshi, váš GarageBand!

iLife

[Sálem duní zvučný hlas suverénního prezentátora-terminátora]
Začalo to v roce 2000 aplikací iMovie, pokračovalo s iTunes, iDVD a iPhoto. Dnes nám připadá zcela běžné, že si můžeme rychle a jednoduše sestříhat vlastní video a s veškerou parádou ho předvést na DVD, vybrat a upravit fotografie a vystavit je na webu.

[střih, vaše dětství]
"Což takhle zkusit také nějakou vlastní muziku?" řekli si Křemílek s Vochomůrkou a vyrazili na jablka. Krásná, velká dvacetiletá jabloň se naklonila a shodila jim jedno obzvlášť šťavnaté jablíčko. Křemílek s Vochomůrkou se o něj začali hádat a přetahovat. To bylo muziky!

Všechno je jednodušší... na Macu!


[střih, zpátky v sále]
A já dodám ještě - logičtější, rychlejší, hezčí, elegantnější, šikovnější, zábavnější. A v tom to opravdu vězí, v tom je i hlavní síla GarageBandu. Všechno vám totiž maximálně usnadní. Nemusíte být profesionální muzikanti a učit se léta na nástroj - stačí, když máte cit a vkus. A to předpokládám, že máte, když jste si pořídili Apple Macintosh. Apple je opět muzikantská platforma, jeho pověstné uživatelsky přívětivé...

[střih, tzv. Lidová škola umění]
Prázdná struna, první prst, druhý prst teď trošku dál... "Vždyť je to falešně, copak to neslyšíš!!!" ječí hysterická učitelka na broučka, který sotva udrží housličky pod bradou, smyčec mu padá z rukou.
"Cvičit, cvičit..." zní mu v hlavě, když pak doma jakoby "omylem" housličky rozšlapává.


Každý umělcem!


[střih, opět prezentátor]
Dámy a pánové,
jen si vezměte, kolik talentů už bylo takhle zničeno. Od dětství vás všichni přesvědčují, že všechno se musí dělat pořádně, všechno se musíte do hloubky naučit, všechno se musí dojídat, do-jí-dat...
Že to je moc složité, že tomu nerozumíte, že možná, když se budete moc a moc učit...

[střih, starostlivý otec]
"A né že s tím za měsíc praštíš, když ti tu kytaru koupím, tak budeš pěkně chodit na hodiny, paní profesorka tě připraví na zkoušky na konzervatoř, musíš se přece něčím živit, chceš snad radši válet popelnice?"

[střih, prezentátor]
Já jako autor manifestu "Každý umělcem!" s tímto elitářským pojetím umění naprosto nesouhlasím. Tento přístup vede společnost k tvůrčí pasivitě a až k nesmyslnému podceňování sebe sama typu: "já tomu nerozumím".
Čemu chcete "rozumět"? Umění je přeci o citu, a ten máme všichni. Buď to na vás udělá nějaký dojem, nebo neudělá. Proč si zakazovat něco hodnotit? Proč se bránit zamyšlení a cítění? Proč nezkusit něco namalovat, napsat báseň, povídku, fejeton, složit nějakou melodii?

Prostředky tu jsou. Díky počítačům dnes můžete dělat tolik věcí! Proč byste to hned museli dělat na špičkové úrovni? Když to přednesete přátelům či rodině, je to málo?

Co tedy vlastně GarageBand umí?


GarageBand lze rozdělit na 3 základní části:
- smyčky
- MIDI
- Audio


Smyčky


K dispozici máte geniálně řešený prohlížeč s tisícovkou zajímavých a chytře udělaných smyček. S jejich pomocí si skladbu sestavíte jako stavebnici, nepotřebujete k tomu nic než myš a smysl pro proporce. Samozřejmě můžete taky zmagořit a složit kakofonii a úchylárnu, až se tomu sami budete smát. No, takovéhle skladby v rádiu neuslyšíte. A já myslím, že takovéhle skladby tady dokonce docela chybí.

Že to není žádné umění, že jste nic sami nenahráli?
A za co jsou placeni všichni ti aranžéři, producenti, dramaturgové, režiséři...?
Ti také sami nic nenahráli - a jak jsou slavní.

MIDI


Vy navíc můžete jít dál, necháte se inspirovat smyčkami a pak pomocí klávesnice nahrajete nějaké MIDI.

Co to vlastně je, to MIDI?
Na rozdíl od Audia MIDI vlastně žádný zvuk nenahrává, zaznamenává se zde pouze informace "nota zapnuta, nota vypnuta". Zvuk se z toho stane až v počítači.

To má dvě zásadní výhody:
za prvé si můžete donekonečna vybírat, zda vaše sólo vyzní lépe spíš jako piano, cello či trubka, o všelijakých podivných zvucích ani nemluvě, za druhé se MIDI noty velmi snadno a přesně upravují, což vám umožní dostat vaši neumělou hru na profesionálně znějící úroveň.
K dispozici máte 50 nástrojů a 64 MIDI stop.

Audio


Takže teď už jste se tak rozjařili, že se chystáte k tomu něco i nazpívat. Stačí vám jakákoliv sluchátka a mikrofon vašeho iMaca. GarageBand vám k hlasu umí přidat efekty, že se vám pak váš hlas bude třeba i líbit. Stačí si jen vybrat preset. Lahůdkou pro kytaristy jsou potom zabudované zvuky kytarových aparátů, takže jenom zapojíte kytaru a jedete. Vaše stará Diamantka se rázem promění v oslňující nástroj.

K dispozici máte až 255 audio stop. Pro smyčky se vám bude hodit hodně RAM paměti, pro vámi nahrané audio zase rychlý hard disk.


Mix a efekty


Pak je třeba to vše nějak uspokojivě smíchat. Na to tu máte docela profesionální možnosti:
nejen, že můžete nastavit hlasitost jednotlivých stop jako celku, můžete také nakreslit automatizační křivku a přidat tak pasáž, kde jste se odklonili od mikrofonu, ztišit místo, kde už ječíte přespříliš, nebo na konci pomalu ztišovat. K úpravě zvuku zde máte sadu všech základních efektů, které se ve studiích běžně používají, včetně některých speciálních, kterými lze skladbě přidat úplně novou atmosféru.

Ve finále potom skladbu vyexportujete do iTunes, což je docela příjemné, automaticky se vám tam vytvoří playlist s vaším jménem a vy si pak můžete ve společnosti všech těch hvězd připadat jako umělec či umělkyně. V iTunes pak můžete vaši skladbu převést na MP3 či AAC a rozeslat mailem známým, rodičům, managerům, vydavatelstvím...

[střih, scéna z vašeho podvědomí]
"A to jsi udělal sám, jo? No to je hezký, to jsem nevěděla, že umíš dělat muziku, to by se klidně mohlo pouštět na Radiu 1... Hele a nepůjdem večer někam na koncert?"

A cena?


To vše pořídíte spolu s novým balíkem iLife za 50 dolarů, s navým Macem zdarma. Za 100 dolarů si můžete přikoupit dalších 2 000 smyček, 100 MIDI nástrojů, 100 presetů a 15 nových kytarových zvuků.

Hardwarové nároky

Procesor G3 na 600MHz, s jistými omezeními lze ovšem GarageBand provozovat i na iMacu s 400MHz, 256MB RAM a Mac OS X 10.2.6. Dále DVD mechaniku, instalace má 1.4GB.

Pro nahrávání MIDI je rozhodně vhodné zakoupit nějakou klávesnici. Součástí GarageBandu je sice virtuální klávesnička, na kterou stačí klepat myší, ale to vám dlouho nevydrží. Na stránkách Applu je nabízena velmi levná (100$) a šikovná klávesnice, která už nepotřebuje externí MIDI převodník, zapojuje se rovnou do USB portu.

Dámy a pánové, sledujte server MujMAC


V příštím článku si už s GarageBandem začneme doopravdy hrát. ...A kupujte Apple Macintosh, vyplatí se vám to!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Co se to děje...?

Autor: Honzig Muž

Založeno: 17.02.2004, 07:56
Odpovědí: 0

Nevycházím z údivu, je 8:00 a na MujMacu jsou 2 nové články... :-)

Jen houšť...

Odpovědět na příspěvek

RE: Co se to děje...?

Autor: micker Muž

Založeno: 17.02.2004, 09:27

k ranimu caji vyborne poctenicko :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co se to děje...?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 17.02.2004, 17:59

...taky jsem z teho byl v shocku! ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Co se to děje...?

Autor: iPod Muž

Založeno: 17.02.2004, 18:17

tz brďo!!!!

PS:podívejt
ese do diskusí na téma software, a pokuď možno odpovězte na můj příspěvek: iChat AV!! děkuji

Zdravý iPod

Odpovědět na příspěvek

Bravo :-)

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 17.02.2004, 08:11
Odpovědí: 0

Ten spravne odlehceny styl, jakym je clanek napsan se mi libi. Dobre oziveni pro MujMac :-)

Odpovědět na příspěvek

Garage

Autor: Glitt Muž

Založeno: 17.02.2004, 08:16
Odpovědí: 0

Tomuto softu fandim. Byl jsem na Appleforu v Praze a tohle byla vec, ktera me zaujala. Nasel jsem obdobny soft na instal.CD u Final Cut Pro - Soudtrack 4GB smycek jen mi chybi midi, ale jinak je to super. Jen houst chlapi. (Uz shanim starou Diamantku.)

Odpovědět na příspěvek

KFP

Autor: ushneek Muž

Založeno: 17.02.2004, 10:52
Odpovědí: 0

kakaxa for president

Odpovědět na příspěvek

Byl by to hezky clanek

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.02.2004, 13:28
Odpovědí: 0

kdyby si autor ospustil vylevy typu: "..máte cit a vkus. A to předpokládám, že máte, když jste si pořídili Apple Macintosh."

Proc to tam autor pise? Zbytecne tak provokuje ctenare od PC a spise tak urazi potencialni switchery. Pochybuji, ze mezi lidmi kteri maji penize na Maca jsou moderni tendence "byt in a nebyt out", to by mohlo zapusobit na teenagery, ti vsak zase v nasi zemi nemaji penize na Maca a kdyz ano, uz jej vlastni.

Muj pocit z toho je rozladenost, az negativni nalada na Maca. Misto aby mi autor ukazal, ze Mac je super, ze ma aplikace ktere jsou skvele, svymi "radobyvtipnymi" narazkami mam z toho clanku pocit spise opacny. Skoda.

Odpovědět na příspěvek

RE: Byl by to hezky clanek

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 17.02.2004, 14:19

Pokud nekdo napise, ze clovek ktery si poridil Macintosh ma cit a vkus, tak tim prece soucasne nesdeluje, ze uzivatel PC nebo cehokoli jineho vkus nema.

Ze pocitace Apple jsou povetsinou elegantni a OS i software jsou designu vkusneho je vseobecne znamo.

A ze je GarageBand skvela aplikace je fakt a zadny clanek to nemuze zmenit ani ovlivnit.

Toz tak, aby rec nestala :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Byl by to hezky clanek

Autor: ernesto Muž

Založeno: 17.02.2004, 14:31

KAKAXA RULEZ

Odpovědět na příspěvek

RE: Byl by to hezky clanek

Autor: vojtar Muž

Založeno: 17.02.2004, 15:12

trochu paranoia ten vas prispevek coz?

Odpovědět na příspěvek

RE: Byl by to hezky clanek

Autor: claire Muž

Založeno: 17.02.2004, 17:21

Premyslim, jestli vam chybi nadhled, smysl pro humor nebo neco jineho.

Odpovědět na příspěvek

RE: Byl by to hezky clanek

Autor: Mirek Muž

Založeno: 17.02.2004, 19:18

Promiň, ale tohle myslím nebyl vědecký článek. A jestli chodíš na diskošky, tak tohle byl čajíček. Autor je pokud vím (trochu nekonformní) hudebník, stačí kliknout na odkaz a seznámit se. Nicméně asi umí. Na druhou stranu pokud Vám jeho styl vadí, tak to nečti a nekomentuj. Já taky neposlouchám dechovku, ale nenavážím se do těch, kteří jí mají rádi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Byl by to hezky clanek

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.02.2004, 20:47

FOrum je k tomu, abych napsal svuj nazor, myslim ze jsem ho napsal slusne a nijak jsem nikomu nenadal.

Jestli nesneses cizi nazor, pouziji proti tobe tvoji retoriku: necti si jej :)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Byl by to hezky clanek

Autor: claire Muž

Založeno: 17.02.2004, 21:05

'... mate cit a vkus. A to predpokladam, ze mate, kdyz jste si poridili SAAB.'

Citi se snad nektery z majitelu automobilu jine znacky urazen? Ci snad to chape jako provokaci?

Pouzil jste slova jako vylev, provokovat, urazet, 'radobyvtipny' ... Ehm, autora patrne neznate a o macich toho asi moc nevite, tim spise ne o zminenych aplikacich.

Tudiz vas prispevek je docela dobre mozno vnimat rozladene az negativne. Lidove receno - curate si do vlastni kapsy :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: FLAME

Autor: Ušgrň Muž

Založeno: 17.02.2004, 21:23

Já taky! Taky! Taky se chci přidat do FLAME!!!!

Fakt je, že se ten článek nedá číst :-)
Pokud to bylo míněno, jakožto recenze, návod či něco takového, tak potěš koště...
Pokud to bylo něco ve stylu uměleckého slohu, tak fajn, ale proč to je na MujMacu???

Když čtu článku na odborném webu o Apple tak nechci číst věci ve stylu BLESKu, SPY a pod. "časopisů"

Docela mi to připomíná styl "REKLAMNÍCH" recenzí c CHIPu jednoho nejmenovaného autora :-)
Ač příznivce Maců mě texty a články tohohle typu FAKT... (přesně to!!!)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Byl by to hezky clanek

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.02.2004, 21:55

Ale kdeze. Vzdyt ten clanek opravdu nebyl napsany korektne, jakoby nezaujate. Vzdyt to oprvdu byl vylev srdicka autora, navic psany - mozna podle nej - vtipne. Me ale naprosto nezajima co citi autor, jaky ma vkus ci ze miluje Apple; ani mi nepripadaji vtipne pasaze s Vochomurkou.

Ja se chtel dozvedet neco o dane aplikaci, v cem je zajimava a proc bych mel koupit Maca a za dalsich 100 dolaru nejakou aplikaci.

Misto toho jsem se dozvedel spoustu zbytecnosti o tom, co si autor mysli o komponovani hudby a jak by se mela hodnotit umelecka tvorba. K tomu me vysvetlil, ze kdyz mam dobry vkus tak mam Maca; jelikoz Maca nemam tak mam logicky spatny vkus.... jak tohle souvisi s GarageBandem?

Takze misto aby me navnadil na dobrou aplikaci, ktera mohla pridat na argumentu proc vyhodit priste penize za Mac, ziskal jsem dojem spise opacny; ze misto dobrych aplikaci budu "cool", budu "in" a budu mit vkus. Dekuji, ale presne tohle nechci. Nechci byt "cool", ani "in" ani mit vkus jako ma autor a uz vubec ne si kupovat pocitac podle nej.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Byl by to hezky clanek

Autor: claire Muž

Založeno: 17.02.2004, 22:53

Yepp, takhle jste mohl napsat prvni prispevek, tohle uz dava rozhodne smysl.

Zkuste pockat na pokracovani, treba se v nem autor uz bude venovat hlavne vecem, ktere by mohly zajimat i vas.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Byl by to hezky clanek

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 18.02.2004, 08:12

S timto nejak nemohu souhlasit. Protoze:

a, chci se dozvedet, jak to citi autor, jaky ma vkus a proc si poridil Maca - potom ctu clanek na MujMacu. Sucha fakta tady neocekavam.

b, chci se dozvedet neco o dane aplikaci, v cem je zajimava a odhalit jeji funkce - potom ctu informace na serveru Apple. Tady sucha fakta vyhledavam.

Clanek na serveru jako je MujMac muze (ale nemusi) mi takove informace podat. Muze byt nekonvencni, coz v tomto pripade je a nemusi to byt prosta recenze. To se nemusi kazdemu libit, v tomto bode souhlas.

Autora vubec neznam, jenom se mi libi kdyz neco vybocuje z prumeru a zazitych konvenci. Ale nemam pocit, ze by mi nejak svym projevem daval najevo, ze budu "cool" ci "in". Verim za na postatnou cast zdejsiho ctenarstva to tak nepusobi.

BTW kdyz budu chtit byt "in" tak si poridim PC s Windows, ne ? Jak mohu byt "in", kdyz se pripojim k mensine, to jsem nepochopil :-)

A konecne, vzdyt prave pokracovani ve stylu popisu aplikace je jiz v samotnem clanku prislibeno na dalsi dil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Byl by to hezky clanek

Autor: Martin Muž

Založeno: 18.02.2004, 09:39

V poradku, ja svuj nazor rekl, Vy jste svuj nazor rekl; autor si vybere :)

Byt "in" se vzdy zezacatku stavi na odlisnosti, na novem trendu, ktery zacne jako potucek a pak preroste v reku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Byl by to hezky clanek

Autor: Daniel Bocek Muž

Založeno: 18.02.2004, 08:14

Mala poznamka - pokud si koupim Mac, tak za tu "nejakou" aplikaci nemusim davat nic. Je, stejne jako cely balik iLife, uz v cene. Tech 100 $ je za add-on. A jak Kakaxa pise, o tom jak se s Garage Band pracuje, se mame dozvedet v dalsich pokacovanich.
Mimochodem
, styl clanku je ponekud "odlehceny", ale na druhou stranu je autor hudebnik a ne spisovatel. Proste si zvolil styl, ktery mu je blizky. A vubec muzeme byt radi, ze tu nekdo vubec publikuje sve clanky, jinak bychom nemeli co cist a ani bychom si nemohli na nic stezovat, ze.

Odpovědět na příspěvek

Bravo!

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 18.02.2004, 07:58
Odpovědí: 0

Výborně, pane Kakaxo!

V oblasti hudby jsem naprostý laik (teda iTunes jsem jakž takž zvládnul), ale tímhle článkem jste mě naplnil očekáváním příjemného... iLife'04 jsem si včera přinesl domů, zatím jsem nainstaloval pouze iPhoto a iTunes, s tím ostatním váhám (zatím nepoužívám). Možná se ale podívám na tu garážovou skupinu a začnu si hrát...

Díky za takovéto počiny, a nenechte se otrávit řečmi závistivců. Pište dál svým stylem, já jsem si v tom své našel a věřím že nejsem jediný.

Tomáš

Odpovědět na příspěvek

SMYCKY-SLUCKY-SAMPLE

Autor: boro Muž

Založeno: 18.02.2004, 10:16
Odpovědí: 0

nad Grarazou uvazujem, len som nikde nenasiel na nete co tento sw, dokaze "komunikovat-importovat" stadartne sample-vzorky od vyrobcov ako trebars AKAI a pod. a ci je v nom potom moznost pouzivat to ako napr. HALION do steinberbu
teda virt.instrument.
(ludia co robia muziku vedia o com pisem)

dik za kazdu odpoved

boro

Odpovědět na příspěvek

RE: SMYCKY-SLUCKY-SAMPLE

Autor: Kristian Muž

Založeno: 18.02.2004, 14:33

Uspesne som tam hodil sss (vyrobene cez Virus) z tohto zdroja a funguje to dokonale - ladenie, tempo etc.

http://maccentral
.macworld.com/news/2004/0
2/06/access/

je to zadara + registracia

Odpovědět na příspěvek

GB vs Strack vs Logic vs Ptools ... diky

Autor: ED Muž

Založeno: 19.02.2004, 10:23
Odpovědí: 0

Slo by udelat trochu odbornejsi porovnani Sountracku, Garage Bandu, Logicu, Logicu expres a Pro tools? Objevi se Protools FREE pro OSX?
Dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: GB vs Strack vs Logic vs Ptools ... diky

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 19.02.2004, 23:50

Snad se k tomu dostanu, ale bude to trochu trvat.
Prozatím jen v krátkosti:
(vse v porovnani s GB)

Soundtrack (200$)
+ video
- nema MIDI a ani žádné kytarové zvuky
= na skládání nevhodné

Logic Express (300$)
+ vše co je v GB, ale víc a lépe
- mnohonásobně složitější, často nelogické, nemacovské menu
= pro začátečníka nevhodné, pro mírně pokročilé ano

Logic (1000$)
+ profi aplikace, množství přibalených virtuálních nástrojů a efektů, samplery...
- už dost drahé za samotný soft bez hardwaru, těžká složitost, pro většinu lidí nezvládnutelné a nevyužitelné
= pro profíky, kteří chtějí hodně dobré MIDI a mnoho nástrojů

Pro Tools LE (s M-boxem asi 17-19 000,-Kč bez DPH)
+ audio i MIDI logičtější a pochopitelnější, pohodové propojení přes ReWire se syntezéry a samplery jiných výrobců (Reason, SampleTank, Live - jejichž light verze dostanete k Pro Tools zdarma, nejrozšířenější studiový standard, můžete si podomácku něco nahrát a pak to přenést do profi studia, kde vám to smíchají
- složitější než GB (ale jednodušší, než Logic), musíte si s nimi koupit i Digidesign hardware, jinak je nespustíte
= jednoduše hodně

o Pro Tools Free pro OS X se všeobecně nic neví a spíš to nevypadá, že by se objevily (ale kdo ví, třeba je GB nakopne k takovým krokům...)

Odpovědět na příspěvek

loopy

Autor: toto Muž

Založeno: 25.02.2004, 18:02
Odpovědí: 0

ty loopy od virusu jsem si stahnul ale kdyz chci do garagebandu natahnout wavy z cd,tak mi to po kratkem premysleni vyhodi hlasku,ze cte pouze apple loopy.vi nekdo co s tim?

Odpovědět na příspěvek

RE: loopy

Autor: igi Muž

Založeno: 15.01.2006, 14:31

importuj do i-tunes,jako aiff ,hod na plochu a z plochy do garaze

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: