Apple vydal softwarovou aktualizaci Apple TV 3.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple vydal softwarovou aktualizaci Apple TV 3.0

2. listopadu 2009, 00.00 | Nový firmware pro multimediální zařízení Applu přináší přepracované uživatelské rozhraní a podporu nového obsahu iTunes 9 a internetových rádií, základní vlastnosti se však nijak zásadně nezměnily.

Minulý čtvrtek Apple zveřejnil nové obchodní podmínky obchodu iTunes Store, z nichž vyplývalo, že se chystá další verze firmwaru pro jeho multimediální zařízení Apple TV, jež bude podporovat nový obsah zavedený s iTunes 9.

Nový firmware však přišel rychleji, než se čekalo, Apple ho totiž uvolnil ještě ve čtvrtek o pár hodin později. Podobně jako v případě ostatních novinek z poslední doby k tomuto svému kroku vydal jen tiskovou zprávu (dostatečnou publicitu stejně zajistí samotná zpravodajská média, což přirozeně platí i pro tento článek).

Software Apple TV 3.0 je jako vždy zdarma dostupný prostřednictvím funkce automatických aktualizací Apple TV, která zajistí jeho stažení a instalaci.

Hlavní novinky nového firmwaru

Tento firmware samozřejmě především doplňuje podporu pro nové prvky zavedené s iTunes 9, nyní lze na Apple TV používat filmové bonusy iTunes Extras a nová hudební alba iTunes LP. A pochopitelně přibyla též podpora pro Genius Mixes, automaticky vytvářené mixáže skladeb z iTunes knihovny uživatele.

Vylepšení se dočkala i práce s fotografiemi, Apple TV přebrala z programu iPhoto funkce Events (události) a Faces (tváře). A nově byla doplněna také podpora internetových rádií.

A tenhle nový obsah Apple TV teď zpřístupňuje prostřednictvím výrazně přepracovaného uživatelského rozhraní.

Podrobnější popis nových vlastností Apple TV 3.0

Na nový software Apple TV se blíže podíval Macworld, z jeho zjištění vyjdeme v následujícím podrobnějším popisu novinek.

Nové hlavní menu

Nejviditelnější novinku Apple TV 3.0 tvoří přepracované hlavní menu, zmizelo dvousloupcové menu verze 2.x a nahradilo ho nové uživatelské rozhraní přizpůsobené současným širokoúhlým televizorům. Po obrazovce se nyní táhne vodorovná řádka sedmi položek nového hlavního menu: Movies (filmy), TV Shows (televizní pořady), Music (hudba), Podcasts (podcasty), Photos (fotografie), Internet a Settings (nastavení). Když se vybere některá z těchto položek, Apple TV pod ní zobrazí sloupec pro ni dostupných voleb (menu nižší úrovně se proti předchozí verzi v podstatě nezměnila).

V horní třetině obrazovky se pak zobrazují takové obsahové položky jako nepřehrané filmy a televizní pořady, mixáže Genius Mixes, naposledy přidaná hudební alba, nepřehrané podcasty, fotografie, a tak dále. A některé typy těchto mediálních položek jsou přirozeně i nadále propojeny s iTunes Store, třeba firmy a televizní pořady. Změnilo se též užité písmo, teď je to Helvetica.

Podpora nového obsahu iTunes 9

Vedle přepracovaného hlavního menu samozřejmě nejdůležitější změnu představuje podpora pro nový obsah zavedený s iTunes 9. Jde především o filmové bonusy iTunes Extras, které se nyní nabízejí k některým filmům na iTunes Store, tak jako na DVD si lze kromě samotného filmu přehrávat rozhovory a upoutávky, prohlížet fotogalerie a další přídavný materiál.

Když se v seznamu filmů vybere titul s iTunes Extras, zobrazí se vedle něj ikona štůsku papírů a po klepnutí na něj se zobrazí menu zpřístupňující vedle samotného filmu (a jeho kapitol) také dodatečný materiál. iTunes Store tak teď může v podstatě poskytovat totéž, co filmová DVD.

Podobné je to s iTunes LP, jež doplňují o dodatečný materiál hudební alba, k vlastní hudbě přidávají texty písní a další textové informace, fotografie, videa a jiný bonusový materiál (často vytvořený samotnými hudebníky).

Macworldu se však příliš nelíbí způsob jeho zobrazování, soubory iTunes LP se prostě objeví vedle skladeb alba a musí se nejprve vybrat, aby se zobrazilo příslušné menu alba. Avšak jakmile se zvolí přehrávání hudby, menu opět zmizí.

To je ovšem spíše otázka osobního vkusu, větší problém ale budou mít uživatelé s tím, že ti, kdo si již na iTunes Store zakoupili obsah zahrnující iTunes LP a iTunes Extras (dostupný už přes 50 dní), zjistí, že dosud není kompatibilní s Apple TV. Jak Apple vysvětluje v tomto podpůrném dokumentu, prostřednictvím nových iTunes 9.0.2 (jež popisujeme zde) proběhne aktualizace mediálních knihoven všech uživatelů, kteří si takový obsah pořídili, aktualizovaný obsah poté půjde sesynchronizovat s Apple TV.

Sice to proběhne v podstatě automaticky a brzy se už bude nabízet jenom plně kompatibilní obsah, je však zarážející, že na tohle Apple nepamatoval dřív a vyvolává to otázku, jak to vlastně v Cupertinu vypadá se spoluprací jednotlivých týmů.

Nový firmware Apple TV samozřejmě podporuje i další novinky zavedené s iTunes 9, včetně funkce Genius Mixes automaticky vytvářející z hudební knihovny uživatele přehrávací seznamy souvisejících skladeb, lze tak nechat sestavovat mixáže skladeb jednotlivých žánrů.

A pochopitelně se zlepšila také synchronizace Apple TV, nově lze synchronizovat jednotlivé televizní pořady a seriálové epizody, podobně jako to iTunes 9 dovolily pro iPhone a iPody.

Vylepšená práce s fotografiemi

Drobných vylepšení doznala rovněž práce s fotografiemi, Apple TV převzala z programu iPhoto funkce Events a Faces. Ta první dovoluje při prohlížení seskupovat fotografie podle události (tuto možnost zavedlo již iPhoto 7 z iLife '08, podrobnosti najdete tady), funkce Faces se snaží rozpoznávat tváře ve fotografiích a určit ty, jež zobrazují stejnou osobu.

Internetová rádia

Nový firmware Apple TV zpřístupnil také další obsah mimo iTunes Store, avšak oproti některých očekáváním nejde o univerzální přístup k proudově přehrávanému (streamovanému) obsahu, tedy zejména k internetovým televizím, namísto toho přibyla jenom podpora internetových rádií.

Tento přístroj je totiž kupodivu dosud oficiálně nepodporoval (dalo se to obejít přidáním příslušného datového proudu do přehrávacího seznamu). Nyní lze vybírat ze seznamu mnoha dostupných stanic (včetně těch vysílajících ve formátu HE-AAC) a ty, stanice, které se uživateli zalíbí, se dají označit jako oblíbené a potom se budou zobrazovat na začátku seznamu stanic.

Zbývající nové vlastnosti

A to jsou již téměř všechny novinky firmwaru 3.0, příslušný podpůrný dokument Applu dále zmiňuje pouze možnost prohledávání lokální hudební knihovny a podporu pro HD videa z YouTube.

Nové statistické údaje o iTunes Store

Z uvedeného jasně vyplývá, že Apple TV nadále zůstává těsně svázaná s obchodem iTunes Store. Proto nepřekvapuje, že tisková zpráva oznamující Apple TV 3.0 obsahuje též statistické údaje o aktuální nabídce tohoto obchodu.

Ty prozrazují, že iTunes Store v současnosti nabízí ke koupi a k vypůjčení přes 8 000 filmů, z toho více než 2 000 v HD kvalitě (přesněji řečeno ve formátu 720p). Počet hudebních skladeb dosáhl již 11 milionů, hudebních videí je 10 000, počet dostupných televizních pořadů a seriálových epizod přesáhl 50 000 a zvukových podcastů a videopodcastů iTunes Store zdarma poskytuje přes 175 000.

Jak vidět, nabídka mediálního obchodu Applu se stále rozrůstá, v hudbě se stal jednoznačnou jedničkou, avšak také filmový a televizní obsah už začíná být docela zajímavý. Tohle vše je ovšem dostupné pouze zákazníkům v USA, zatímco v ostatních zemích, kde iTunes Store funguje, mnohdy bývá dostupná jen část zmíněné nabídky. A samozřejmě řada zemí, včetně té naší, k obchodu přístup nemá vůbec.

Přinejmenším pro členské země Evropské unie by se tahle situace mohla změnit, kdyby Apple zprovoznil celoevropskou pobočku iTunes Store, různé náznaky, že se něco takového chystá, se sice již nějakou dobu objevují, avšak na praktickou realizaci si zřejmě ještě dost dlouho počkáme.

Otázka dalšího směřování Apple TV

Zatímco obchod iTunes Store má přinejmenším v USA dobré vyhlídky, budoucnost Apple TV už tak jednoznačná není. Ano, HD obsah a další novinky její přitažlivost zvýšily (Eddy Cue, viceprezident Applu pro internetové služby, v tiskové zprávě k Apple TV 3.0 připomíná, že HD filmy a televizní pořady na iTunes Store zaznamenaly u uživatelů Apple TV velký úspěch), přesto se zjevně nejedná o žádný trhák. Apple sice údaje o počtu prodaných kusů tají, ale samotný Steve Jobs tento přístroj označuje jako „koníčka“, kterého se zatím nepodařilo naplno obchodně využít, ačkoli se o to Apple usilovně snaží.

A takto se snaží už pěkně dlouho, vždyť Apple TV byla představena již na Macworld Expu 2007 a její fyzický prodej začal koncem března 2007. Uplynulo tedy více než dva a půl roku a rozhodně nelze mluvit o jednoznačném úspěchu.

Ovšem už od počátku panovaly nejasnosti v tom, komu je tenhle přístroj vlastně určen (viz tehdejší komentář MůjMacu), což platilo zejména pro první verzi firmwaru.

Skutečně významnou změnu představoval software Apple TV 2.0, uvedený na Macworld Expu 2008 jako „Apple TV na druhý pokus“, který konečně dovolil toto zařízení provozovat samostatně (předtím se dal obsah získávat v podstatě jenom přes osobní počítač).

A nyní tedy přichází třetí verze firmwaru, tu však lze sotva označit za „třetí pokus“, protože nepřináší zdaleka tolik novinek jako druhá verze. Software Apple TV 3.0 totiž v podstatě přidal jen podporu nových možností iTunes 9, zpřístupnil nové druhy obsahu a zlepšil přístup uživatele k němu a jinak se v zásadě nic nezměnilo (vyjma doplnění podpory internetových rádií).

Apple TV tudíž i nadále bude zajímavá především v těch zemích, kde je dostupný iTunes Store, tedy zejména pro USA. Naopak pro české uživatele stále půjde o okrajovou záležitost (stačí porovnat příslušné americké a české stránky Applu).

Apple TV používá příliš zastaralý hardware

A narůstajícím problémem (i v USA) bude značná zastaralost hardwaru. Rozebrání Apple TV ukázalo, že přístroj používá podtaktovanou variantu Pentia M a grafiku nVidia GeForce Go 7300, což je dnes už v podstatě muzeální vybavení. (Ostatně již v době uvedení Apple TV to nebyla zrovna špička). A od nasazení 160GB disku se na přístroji vůbec nic nezměnilo, nepočítáme-li zlevnění 160GB verze na 229 USD a vyřazení 40GB modelu z nabídky.

Rychlé uvedení nového firmwaru pro Apple TV naznačuje, že se hardwarová inovace v nejbližší době neplánuje (ostatně letos již od Applu asi nelze čekat žádný nový hardware), a tak se zřejmě bude postavení Apple TV na trhu nadále zhoršovat.

Levných zařízení zpřístupňujících mediální obsah z Internetu bude určitě přibývat, navíc podobné možnosti počínají nabízet i některé nové televizory, počítat se musí také s mediálními rozšířeními moderních herních konzol. Jistě, tyto alternativy neposkytují přístup k iTunes Store, ale existují i jiné zdroje mediálního obsahu, mimoto Apple TV (stejně jako iTunes Store) podporuje pouze HD formát 720p, zatímco postupně probíhá přechod k formátu 1080p.

A tak jestliže Apple v příští roce nepřijde s nějakou zásadní změnou, zůstane Apple TV především prostředkem snadného přístupu k iTunes Store, její jiné využití zůstane značně omezené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: