Macworld 2007 - Keynote Steva Jobse, část první - Apple TV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld 2007 - Keynote Steva Jobse, část první - Apple TV

10. ledna 2007, 02.00 | Hned při vstupu k registraci pro novináře a zjištění, že Keynote Steva Jobse se nekoná ve stejném konferenčním sálu jako v posledních letech, ale ve větším sálu budovy Moscone West, bylo zřejmé, že Apple připravuje něco většího než update řady aplikací pro Mac OS X. A dost možná jsme se dočkali produktu, který ovlivní mobilní trh.

Keynote Steva Jobse začala o cca patnáct minut později a první část byla standardně zaměřena na čísla a předchozí rok - během 7 měsíců došlo k přechodu z platformy PowerPC na Intel a více než 50 % prodejů Maců jde k uživatelům, kteří Mac používají poprvé (tzv. Switchers). Steve neopomněl představit nové iPod reklamy, stejně jako další ze série reklam pan Mac a PC, která se lehce otírá o Windows Vista. iTunes Store je pro Apple velký úspěch a do současnosti bylo prodáno cca 2 miliardy skladeb přes tento internetový obchod. V roce 2006 se jednalo o 1,2 miliardy skladeb a 600 milionů v roce 2005 - jedná se tedy o dvojnásobný počet skladeb prodaných v roce 2006 oproti roku 2005. Jinak řečeno - 5 milionů skladeb je přes iTunes prodáno denně!

iTunes Store nabízí aktuálně 350 seriálů (TV shows), přičemž celkem bylo prodáno kolem 50 milionů epizod. Co se týče filmů, nabízí jich Apple nyní 250 online (za první 4 měsíce prodáno 1,3 milionu ) a dalším partnerem pro dodávání obsahu je po Disney i společnosti Paramount s tím, že další partneři jsou v jednání. Menší rýpnutí do Microsoftu (možná zbytečné) jsme se dočkali i zde a Steve Jobs zmiňuje podíl hudebního přehrávače Zune na trhu - 2 %, oproti 62 %, které drží iPod (čísla jsou z listopadu). Nutno podotknout, že přehrávač Microsoftu je na trhu krátce a prosincové předvánoční prodeje mohly tato čísla změnit.

Apple TV

První uvedenou novinkou bylo očekávané iTV, respektive Apple TV, jak se nyní tento produkt jmenuje. Představen byl již na podzim minulého roku, nyní jsme se dočkali oznámení termínu, kdy bude na pultech (únor) a detailnějších informací. Apple TV umožňuje pouštět hudbu, filmy a fotografie z počítačů na síti. Nezávisle na platformě (Mac i PC), Apple TV je vázáno na iTunes a synchronizace funguje podobně jako u iPodu. Apple TV totiž umožňuje streamovat obsah z 5 počítačů na síti a jeden počítač může být s Apple TV synchronizován. Apple TV obsahuje 40 GB disk a při změně obsahu na synchronizovaném počítači dojde k přesunutí nových dat do Apple TV. Uživatel si tak na iTunes Store koupí řekněme nový díl seriálu Lost, v iTunes má vedle iPodu nastavenou synchronizaci i s Apple TV (v iTunes se Apple TV i iPod chovají podobně).

Dojde k synchronizaci a když si následně pustí TV a zapne Apple TV, v menu (de facto Front Row), rovnou uvidí stejný obsah, který má ve svém počítači. Navíc si může do svého "Source Listu" přidat další počítače, které jsou na síti a filmy, hudbu a fotky z nich streamovat. nedojde tedy k nakopírování, ale pouze přehrání skrz Apple TV. Pro připojení k počítači z Apple TV je potřeba zadat pin, který se automaticky generuje (podobně jako při párování bluetooth zařízení) a nemůže tak dojít k tomu, že by bylo možno prohlížet obsah počítače na síti bez svolení majitele, resp. bez přímého přístupu k počítači. Apple TV může mít v jeden okamžik ve svém seznamu zařízení maximálně pět počítačů - kdyby v domácnosti bylo počítačů více, uživatel je nucen vždy jeden ze seznamu smazat a nový přidat. Synchronizovat je možné pouze s jedním počítačem.

Tato omezení jsou pravděpodobně stejně jako u iPodu dány ochranou autorských práv. Apple TV v zadní části vedle Ethernetu (+ Wi-Fi) a dalších rozhraní pro audio a video přenos disponuje i USB portem. Dle slov zaměstnanců firmy Apple, se kterými jsem měl možnost na výstavní ploše diskutovat, se jedná pouze o port pro servisní účely. Údajně by neměl sloužit k ničemu jinému a přes USB nelze k Apple TV žádné zařízení připojit. Mimochodem, i tady se ukazuje klasická paranoia uvnitř firmy - když se chcete o novém produktu bavit s někým od Apple, 95 % lidí z této firmy, jež na ploše obsluhují jednotlivé vystavené exponáty, vidí stejně jako vy daný výrobek poprvé a ráno dostali pouze krátký briefing. Při zadání složitější otázky je nutné zavolat vyšší šarži, která má více informací.

Příjemné je, že Apple TV nemá žádný externí adaptér a umožňuje přehrávat video v HD (720p) - položka v menu "Resolution" obsahuje nyní tuto jedinou volbu, dá se tedy předpokládat, že v budoucnu bude moci pomocí firmware update poskytnout uživatelům další funkce a vyšší rozlišení. Podpora HD videa by mohla být předzvěstí updatu i iTunes Store, který v tuto chvíli (pokud se nepletu) HD video nenabízí. Zrovna tak iPod si s ním neporadí (pouze QuickTime trailery na webu apple.com jsou v HD). Na interní 40 GB disk se vejde 50 hodin videa, Wi-Fi nabízí vedle standardu "b" a "g" i "n" verzi a uvnitř se schovává Intel procesor. Cena za tento produkt je stanovena na 299 USD.

Apple TV do budoucna pravděpodobně nabídne dalších pár funkcí, které nejsou ještě nyní odhaleny, ovšem v každém případě se nyní jedná o řešení, které je určeno pouze pro Apple řešení - tedy pro počítače disponující iTunes. Nenabízí IPTV, digitální tuner či nahrávání pořadů, "pouze" přehrávání obsahu z počítačů na televizi.

Druhý díl Keynote

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: