iPhoto 7 z iLife'08 - další krok k lepším obrázkům - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iPhoto 7 z iLife'08 - další krok k lepším obrázkům

24. září 2007, 10.00 | Program iPhoto patří pravděpodobně k těm nejčastěji spouštěným programům z balíku iLife. Nedávno představená verze iLife'08 nám nadělila iPhoto 7, které se od svého předchůdce na první pohled příliš neliší, na rozdíl od takového iMovie, jež bylo kompletně přepracováno. Nové iPhoto se tak na první pohled může jevit jako minoritní update, ale to není tak docela pravda - i když na povrchu zůstává téměř nezměněné, pod povrchem se dočkalo řady zajímavých vylepšení.

Asi není potřeba iPhoto zdlouhavě představovat, kdo někdy udělal fotografii a připojil fotoaparát k počítači, s největší pravděpodobností již iPhoto viděl, a má tak minimálně hrubou představu, co iPhoto je a co umí. Primárně se jedná o správce vašich obrázků a o základní editor fotografií, který nemá ambice konkurovat finančně nákladnějším řešením, jako je například Aperture. To budiž zároveň jeho velkou předností, neboť běžným uživatelům se tak do rukou dostává nástroj, který je schopen uspokojit základní požadavky na správu a úpravu fotek bez potřebné znalosti dalších procesů.

V tomto duchu se nesou i nové funkce. První a často nejčastěji prezentovanou funkcí jsou tzv. Events, neboli Události. Jedná se určitou obdobu dříve používaných roliček filmu – iPhoto jednoduše vezme naimportované fotografie a seskupí je dohromady podle toho, kdy byly nafoceny. Snímky, které jsou zachycené v jedné řadě, dá do jedné Události. Zatímco dříve byly snímky seskupovány podle toho, zda byly v jedné "importovací" řadě, teď se seskupují podle toho, kdy byly pořízeny. Tento proces probíhá automaticky, v předvolbách si můžete nastavit, jak dlouho orientačně může jedna Událost trvat (týden, den), nebo nadefinovat, jak dlouhá musí být časová prodleva před začátkem další Události (2 nebo 8 hodin).

Nelze samozřejmě počítat s tím, že iPhoto přesně rozpozná, kdy jaká Událost končí a začíná, ale to už je práce na vás, spojovaní Událostí se provede jednoduchým přetažením jedné Události na druhou, pro rozdělení stačí označit fotky, které do Události nepatří, a kliknout na tlačítko Split. Chytře je provedeno i rychlé prohlížení Události – stačí nad náhledovou fotkou přejet myší a jednotlivé snímky v dané skupině se začnou zobrazovat.

Levý panel se dočkal nových ikonek, vedle zmíněných Events zde naleznete Photos, která po kliknutí zobrazí veškeré fotky v Knihovně najednou (zatímco Events zobrazí ke každé události jen jeden obrázek). Sekce Recent zobrazuje naposledy prohlíženou Událost, fotky pořízené v posledních 12-ti měsících, poslední import, obrázky označené vlaječkou a koš. Možnost označit snímky vlaječkou je další vylepšení a dává uživateli novou možnost, jak obrázky odlišit. Vlaječku zpravidla použijete například, když máte více fotografií, chcete se mezi nimi rozhodnout a chcete své rozhodnutí nechat uležet. Všem dáte vlaječku a o dva dny později se k nim můžete vrátit. Stejně tak lze označit obrázky, které chcete upravit později, odeslat přátelům a podobně.

Vedle "ovlaječkování" můžete obrázky i schovat – stačí snímek označit, kliknout na Hide (v dolní liště) a obrázek se stane neviditelným a přitom jej pořád v Knihovně máte. Ideální, pokud chcete prezentovat jen určitou část své Knihovny. Pomocí položky v menu Hidden Photos můžete následně takto označené fotky zobrazovat a opět schovávat.

Vyhledávání patří také do kategorie přepracovaných detailů a dočkalo se rolovací nabídky, kde lze specifikovat, jakým způsobem chcete snímky prohledávat. Textově, podle data, podle klíčových slov nebo podle hodnocení (hvězdiček). Zastavím se na chvíli u klíčových slov (Keywords), která bohužel zůstávají pořád trochu skrytá (klávesová zkratka Jablíčko-K), přesto nabízejí lepší možnost přidání nových slov a hlavně volbu klávesových zkratek. Stačí často používaná klíčová slova přetáhnout do horní části panelu a u klíčového slova se objeví písmeno, které danou zkratku symbolizuje. Pokud jej chcete přiřadit snímku, je potřeba na fotku kliknout a dané písmeno stisknout na klávesnici.
Editace obrázků je dalším příjemným posunem dál, jednak je u Retušování možno nastavit poloměr, ale hlavní změnou je především panel Adjust. Ten se zbavil volby Zesvětlení/Kontrast a nahradil ji volbou Highlights/Shadows, tedy ztmavení světlých míst a zesvětlení stínů. Dále panel Adjust přinesl kapátko pro výběr bíle barvy (vyvážení bíle), takže i když se fotoaparát při automatickém režimu spletl a fotografie je barevně posunuta, můžete udělat ještě určité korekce. Reduce Noise, neboli redukce šumu si také získala své místo na slunci, stejně jako možnost kopírovat nastavení jednoho snímku (Copy) a následná aplikace na jiný obrázek (Paste). Stejně jako v předchozí verzích, kdykoliv po editaci se můžete vrátit k původnímu snímku (Revert to Original).

U Slideshow jsem si zásadních změn nevšiml, což se ovšem nedá říci o propojení iPhoto se složbou .Mac – export webových galerií je otázkou chvilky a jejich vzhled je opravdu nádherný (za cenu většího objemu dat, samozřejmě). Při importu fotografií lze nyní zvolit, které snímky se mají importovat a které nikoliv (hurá), a i samotná práce s programem působí rychlejším, svižnějším dojmem. Při testování jsem se dočkal cca tří pádů, které nasvědčují tomu, že se na iPhoto ještě stále pracuje a další updaty asi budou následovat. V každém případě se uživatel nemusí bát, že by pád aplikace zapříčinil ztrátu obrázků.

iPhoto sedmé verze přináší řadu drobných, zato chytrých a příjemných, vylepšení, stále se nejedná (a nikdy asi ani nebude) o konkurenci komplexním editorům, ale o jednoduše a dobře použitelného správce digitálního života. Jednoduchost je to, co iPhotu zůstává i nadále.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: