Zpráva o středeční akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Zpráva o středeční akci Applu

11. září 2009, 00.00 | Steve Jobs s dalšími spolupracovníky představil firmware 3.1, iTunes 9 a nové iPody. iPod touch se dočkal pouze zrychlení některých modelů, zato iPod nano prošel zásadní proměnou, celkově se však většina očekávání nenaplnila.

Už minulý týden Apple rozeslal pozvánky na pravidelnou zářijovou akci, takže se vědělo, že se bude týkat především hudby, což napovídal použitý motiv pozvánky. Ovšem pověsti o téhle akci kolovaly již mnoho týdnů předtím.

Ve středu 9. září akce opravdu proběhla a informace o tam představených novinkách pochopitelně přinesly všechny zpravodajské servery věnující se informačním technologiím. MůjMac včera vydal stručný předběžný souhrn uvedených novinek, v tomto článku předkládáme podrobnější informace.

Použité informační zdroje

Řada serverů přinesla zápisy z průběhu akce, my zde vycházíme hlavně ze tří. Již tradičně svou reportáž nabízí Macworld, stejně jako CNET News. Oba servery sice své zpravodajství doplnily obrázky, avšak obrazovým doprovodem nemohou konkurovat Engadgetu, jehož reportáž v podstatě sestává z fotografií doplněných textem.

A videozáznam akce v podobě QuickTime filmů najdete na webu Applu, lze vybírat z nízkého, středního a vysokého rozlišení.

Zahájení akce – emotivní návrat Steva Jobse

Stejně jako loni se akce konala v sanfranciském konferenčním středisku Yerba Buena Center for the Arts, začínala v 10:00 místního času, účastníci se ovšem tísnili ve frontě u vchodu již hodinu předtím. A v publiku se objevily i některé „celebrity“ (třeba Greg Grunberg ze seriálu Hrdinové).

Těsně před zahájením zaznělo několik rockových skladeb a poté na pódium vstoupil Steve Jobs. Jeho objevení vyvolalo bouřivé reakce, byl to skutečný potlesk vestoje a i na Jobsovi bylo vidět značné pohnutí.

Ale jakmile potlesk utichl, začal mluvit ve svém obvyklém stylu. Nejprve se stručně vrátil k svým zdravotním problémům, potvrdil, že před pěti měsíci prodělal transplantaci jater. Řekl, že dostal játra člověka po dvacítce, který zemřel při dopravní nehodě a vyjádřil mu svou vděčnost a vyzval k dárcovství orgánů. Potom poděkoval všem ze společenství okolo Applu za zájem o jeho zdraví a jmenovitě poděkoval Timu Cookovi za řízení Applu v době své nepřítomnosti.

Pak už jen prohlásil, že je opět na nohou, opět u Applu a užívá si každou minutu, pracuje s talentovanými týmy na skvělých nových produktech pro budoucnost.

Oznámil, že akce bude o hudbě a novinky spolu s ním budou představovat ještě Phil Schiller a Jeff Robin, poté již přešel ke svým obvyklým úvodním statistikám.

iPhone OS 3.1

Připomněl, že za dva roky se prodalo 30 milionů iPhonů, o což se v minulém roce zasloužil hlavně obchod App Store s aplikacemi. A prozradil aktuální statistické údaje o něm, nabízí už 75 000 aplikací a počet jejich jednotlivých stažení dosáhl již 1,8 miliardy (a to bez započtení aktualizací, brzy tedy zřejmě budeme slavit překročení dvoumiliardové hranice).

A představil první novinku, iPhone OS 3.1 (firmware 3.1 pro iPhone a iPod touch), který přináší několik vylepšení, Jobs zdůraznil především funkci Genius. Ta se nabízí se na iTunes Store a doporučuje hudbu a filmy ke koupi, teď je dostupná také pro App Store, kde doporučí další aplikace podle toho, jaké programy už daný uživatel vlastní, doporučení se budou zlepšovat s tím, jak bude přibývat dat od uživatelů.

Další novinku představuje možnost nákupu již hotových vyzvánění pro iPhone od všech čtyř hlavních nahrávacích společností (potvrdily se tak předchozí pověsti), kupovat se dají přímo z iTunes na iPhonu. Počáteční nabídka zahrnuje přes 30 000 vyzvánění a prodávají se (v USA) za poměrně příznivou cenu 1,29 USD (mobilní operátoři často vyzvánění prodávají za mnohem vyšší ceny, paradoxně tak vycházejí dráž než celé hudební skladby).

Firmware 3.1 samozřejmě poskytuje i další věci (jiné nové funkce, opravy chyb, bezpečnostní opravy, a tak dále, o tom všem se určitě dostatek informací objeví později), ale o nich Jobs nemluvil (nebyl na to čas, celá akce trvala 75 minut), takže už jenom zmínil, že je nový firmware okamžitě dostupný pro iPhone a iPod touch, a to zdarma. V případě iPodu touch vznikly určité nejasnosti ohledně ceny, protože web Applu mluvil o poplatku 4,95 USD, to však platí pouze pro ty, kdo ještě nepoužívají firmware 3.0.

iTunes 9

A poté již přišlo na řadu ústřední téma akce, tedy hudba. V Jobsově podání ovšem znamená především iTunes a související infrastrukturu. Opět vytasil několik čísel, iTunes Store se nyní stal největším prodejcem hudby na světě, prodal už přes 8,5 miliardy skladeb a účet u něj má 100 milionů uživatelů s kreditními kartami, takže se jedná o jeden z největších obchodů na Webu, působí ve 23 zemích světa (ta naše k nim ovšem nepatří).

Genius Mixes

A to vše Apple teď dále zlepšuje s pomocí softwaru iTunes 9. První jejich novinku tvoří Genius Mixes, uplatňující doporučující funkci Genius v další oblasti. Lidé této funkci poskytli k analýze již více než 27 milionů knihoven a přes 54 miliard skladeb, což značně zvýšilo inteligenci její databáze, automaticky vytvářející přehrávací seznamy (playlists) Genia.

Stejná technologie a databáze byly použity pro Genius Mixes. Lze si to představit jako „geniálního“ diskžokeje, který přehrává nekonečné mixáže skladeb z knihovny uživatele, co se hodí k sobě. Podobá se to rozhlasovým stanicím, iTunes 9 vytvoří až 12 takovýchto seznamů a ty se budou pak hrát stále dokola.

Vylepšená synchronizace

Další novinkou iTunes 9 je vylepšená synchronizace, lze vybrat přehrávací seznamy, umělce či žánry a synchronizovat automaticky podle nich (tedy nejenom podle přehrávacích seznamů). Stejně tak jde fotografie synchronizovat nejen podle alb, ale i podle událostí a tváří v iPhotu.

Totéž platí pro filmy a dokonce i pro aplikace na iPhonu, nová karta v iTunes dovoluje uspořádávat aplikace z App Store a zobrazovat náhledy domovských obrazovek iPhonu či iPodu touch, změny provedené v iTunes se budou synchronizovat s připojeným přístrojem. (iTunes 9 tak umožní pohodlnější správu aplikací na kapesních přístrojích Applu, což se setkalo s nadšenou odezvou publika.)

Vylepšené domácí sdílení

V iTunes 9 byla dále vylepšena funkce Home Sharing dovolující sdílet mediální obsah v domácnosti. Už dříve bylo možné proudové přehrávání (streaming) z jiných knihoven, ale teď lze kopírovat skladby, filmy a televizní pořady až mezi pěti oprávněnými počítači v domácnosti. Když se zapne, uvidíte všechny ostatní počítače v domácnosti, obsah bude možné proudově přehrávat, nebo ho můžete vybrat a přetáhnout do své knihovny, čímž se zkopíruje. A tohle dále usnadňuje přepínač umožňující zobrazovat pouze obsah nepřítomný v knihovně daného počítače.

Přepracovaný obchod iTunes Store

Změnami prošel rovněž samotný obchod iTunes Store, získal nový design. Nabízí lepší navigaci, čistší a přehlednější rozvržení a nové stránky umělců, filmů a televizních pořadů.

Alba iTunes LP

Především však přináší iTunes LP. Tento název byl podle Jobse zvolen kvůli tomu, že někteří z účastníků jsou dost staří na to, aby si skutečně ještě kupovali LP desky (vysvětlení pro mladší čtenáře: tak se označovaly „dlouhohrající“ gramofonové desky, tedy „vinyly“, více viz Wikipedie), což podle něj bylo skvělé, protože nabízely hudbu, fotografie a mnoho dodatečných textů. Bohužel, většina z toho zmizela s přechodem na CD a ještě více s přechodem na stahovanou digitální hudbu. Tak tomu však být nemusí, proto Apple přišel s iTunes LP.

Jako příklad Jobs uvedl album American Beauty od Grateful Dead, jež poskytuje vedle hudby texty písní, dodatečné textové informace, videa, chronologii alba, to vše se nyní zobrazuje v iTunes. A následovala další taková alba - Bob Dylan, The Doors, Norah Jones, Pearl Jam, Dave Matthews Band. Umělci a nahrávací společnosti dostanou nástroje, s nimiž budou moci takováhle alba vyvíjet. Do značné míry se tedy potvrdily dřívější pověsti o projektu „Cocktail“, zjevně však jde spíše o dílo Applu, nikoli o výsledek dohody s hudebními společnostmi.

Potom Jobs pozval na pódium Jeffa Robbina, aby předvedl zmíněné novinky iTunes 9 (Robbin je vedoucí softwarový designér iTunes, podílel se na vzniku prvních verzí iTunes a firmwaru pro původní iPod).

Robbin ukázal práci s aplikacemi pro iPhone a uspořádávání domovských obrazovek a poté kopírování obsahu v rámci domácího sdílení, také lze nechat automaticky synchronizovat nové nákupy s jiným serverem.

Přirozeně předvedl nový iTunes Store nabízející větší a lepší náhledy. Pro alba se dá zobrazovat plovoucí okno rychlých náhledů, z něhož jde též nakupovat, album lze darovat, přidat do seznamu přání a je možné odkaz na něj sdílet na Facebooku či Twitteru. (Takže se nakonec přece jen dostalo i na sociální sítě, ovšem jinak, než tvrdily některé pověsti.)

Pochopitelně představil možnosti iTunes LP, na albu The Doors, zpracování těchto interaktivních alb připomíná DVD, vedle hudby a textů písní se nabízejí fotogalerie a videa.

iTunes Extras

Robbin ještě stručně zmínil další novinku iTunes 9, iTunes Extras. Ta se týká filmů, podobně jako iTunes LP v případě hudby doplňují iTunes Extras filmy o dodatečný materiál. V podstatě jde o obdobu bonusů dodávaných na filmových DVD. Jako příklad posloužil film „Wall-E“ doplněný o dodatečná krátká videa a možnost navigace po kapitolách filmu.

Tím Robbin ukončil předvádění iTunes 9, na pódium se vrátil Steve Jobs, sdělil, že iTunes 9 jsou dostupná zdarma ke stažení. (Získat je lze odsud, česká verze pro Mac by se měla o něco později objevit tady. Mimochodem, stručné shrnutí všech výše popsaných novinek iTunes 9 obsahuje tato oficiální tisková zpráva Applu a ještě více informací nabízejí příslušné webové stránky.)

Nové iPody

A pak již došlo na iPody, Jobs pozval na pódium Phila Schillera, aby je předvedl (hardwarové novinky zřejmě bude mít i nadále na starosti Schiller).

Ani on si neodpustil něco úvodních statistik, připomněl, že se už prodalo celkem 225 milionů iPodů a toto číslo stále roste. Jde o jeden z nejúspěšnějších produktů v historii, v USA si pořád drží 73,8 procenta trhu. Schiller neopomněl zmínit podíly konkurentů, San Disk má 7,2 procenta amerického trhu, „ostatní“ 17,9 procenta a Microsoft „zůstává vzadu“ s 1,1 procenta. A ze všech v současnosti prodaných iPodů si jich přes 50 procent pořizují zákazníci, co je dosud nevlastnili (pro Apple velmi dobrá zpráva).

Prudký růst prodeje iPodu touch

Nerychleji rostoucí řadu představuje iPod touch, toho se již prodalo 20 milionů kusů. Když se to sečte se 30 miliony prodaných iPhonů, vidíme, že tato platforma roste opravdu rychle, uživatelská základna přes 50 milionů kusů je skutečně působivá. (A jak trefně poznamenává Macworld, také to znamená, že 40 procent všech prodaných přístrojů s iPhone OS tvoří iPody touch.)

Důvod tak rychlého růstu spočívá podle Applu za prvé v tom, že se jedná o skvělý iPod, který nabízí výborné uživatelské zážitky, alba, přehrávací seznamy Genius a nyní i Genius Mixes, takže uživatel si ani nemusí sám vybírat hudbu. (To ovšem každý zrovna za výhodu považovat nemusí, ale průměrný americký zákazník s tím zřejmě bude spokojený.)

A za druhé jde o skvělý kapesní počítač, poskytující WiFi připojení, webový prohlížeč Safari, elektronickou poštu, kontakty a samozřejmě aplikace. Schiller pro ilustraci výhod iPodu touch promítl fotografii netbooku Dell, co se nevejde do kapsy (že by Apple hodlal nabízet iPod touch jako svou alternativu k netbookům?).

iiPod touch jako herní platforma

A následně začal Schiller vychvalovat iPod touch též jako herní přístroj, připomněl, že ostatní zařízení nemají multi-touch ovládání, hry pro ně jsou drahé, neexistuje obdoba App Store a nemají integrovaný iPod. A díky App Store se mnohem snáze nakupuje software. Na podporu těchto argumentů vytasil diagram srovnávající počty herních a zábavních titulů na kapesních platformách, pro Sony PSP se jich nabízí 607, pro Nintendo DS 3 680, avšak pro iPhone 21 178 (kvantita ovšem ještě nezaručuje kvalitu).

Nato přehrál video předvádějící řadu her pro iPod touch a poté začal zvát na pódium herní vývojáře, aby předvedli své nové a chystané tituly. Jako první ukázal Ubisoft Assassin's Creed II, hodně připomínající klasiku Prince of Persia. Tapulous představil „diskžokejskou“ hru Riddim Ribbon, kde závodíte po silnici s míčem podle rytmu hudby.

Pak přišel Gameloft, který nabízí na App Store už 35 titulů a se skoro 20 miliony stažení patří k nejúspěšnějším dodavatelům aplikací pro iPhone OS. Předvedl chystanou střílečku Nova, podobnou akčnímu hitu Halo, s propracovanou grafikou, při hře půjde poslouchat hudbu z iPodu a bude možná hra více hráčů přes Bluetooth a WiFi.

Představování her zakončila EA, jež ukázala Madden NFL 2010 pro iPhone a iPod touch. Jde o simulaci amerického fotbalu a vzhledem k oblibě tohoto sportu v USA lze očekávat velký úspěch hry (na již podporovaných platformách patří Madden NFL mezi nejprodávanější hry), zvlášť když má uživatelské rozhraní přizpůsobené dotykovému ovládání přístrojů Applu, na App Store se prodává od středy.

Poněkud rozpačité inovace iPodu touch

Hrám pro iPod touch bylo věnováno skutečně hodně času, a tak všichni očekávali, že následně budou uvedeny nové modely těchto přístrojů.

Schiller začal nejprve mluvit o ceně, iPod touch je podle něj nejdostupnější branou do App Store, za cenu od 229 USD, bez dalších měsíčních poplatků (narozdíl od iPhonu, který se v USA skoro nedá pořídit bez úvazku u AT&T). Apple však zjistil, že v případě iPodů je „magickou cenou“ částka 199 USD, když se na ni podařilo v minulosti dostat u iPodu mini, prudce to zvýšilo jeho prodej.

A protože se totéž rozhodli udělat s iPodem touch, od středy 8GB model stojí v USA 199 USD. Za 299 USD dostanete model s 32 GB paměti (dosavadní 16GB model zmizel) a za 399 USD s kapacitou ještě dvakrát větší, tedy 64 GB. Modely s 32 a 64 GB paměti jsou navíc o 50 procent rychlejší a podporují grafiku OpenGL ES 2.0.

Nakonec Schiller přehrál novou televizní reklamu na tyto iPody, jež zdůrazňuje především hraní her, pod stále stejným reklamním motem „dosud nejzábavnější iPod“, s přetrvávající gramatickou chybou. (Reklamu už najdete na YouTube).

Novým iPodům touch Schiller věnoval podezřele málo času, což ovšem mělo svůj důvod. Lze říci, že byly největším zklamáním celé akce. Když se totiž podíváte na jejich technické specifikace, zjistíte, že existují zvlášť pro 8GB model a zvlášť pro 32GB a 64GB modely. Ze specifikací se to sice přímo vyčíst nedá, ale nejlevnější model nepochybně je nezměněný iPod touch druhé generace za nižší cenu, zatímco modely s větší pamětí přece jen určitých změn doznaly.

Výkon vyšší o 50 procent a podpora OpenGL 2.0 jasně prozrazují, že tyto přístroje používají stejný SoC čip jako iPhone 3GS, tedy s procesorem Cortex-A8 na 600 MHz, s 256 MB RAM a grafickým jádrem PowerVR SGX. (Podrobněji jsme o tom psali zde.)

Kromě výkonnější vnitřní elektroniky a zvýšení maximální kapacity flash paměti však iPody touch žádné jiné novinky nepřinášejí (příslušná tisková zpráva obsahuje hlavně marketingovou omáčku), nepotvrdilo se všeobecné očekávání, že dostanou fotoaparát z iPhonu 3GS. Prezentace nových iPodů touch vůbec působila dost podivně, takže se nelze ubránit podezření, že pověsti o potížích s fotoaparátem pro nový iPod touch měly reálný základ.

iPod classic přežívá s větším diskem

Následně Schiller zmínil iPod classic. Ten se dosud prodával v jediném modelu se 120GB diskem za 249 USD. Cena se nezměnila, stejně jako většina ostatních vlastností přístroje, jen disk má nově kapacitu 160 GB. Kolem nového disku vznikly určité nejasnosti, protože classic se již dříve s takovou kapacitou nabízel. Jenže to byl dvouplotnový 1,8“disk, který se do nového, zeštíhleného pouzdra prostě nevešel.

A až donedávna činila kapacita 1,8“ ploten nejvýše 125 GB, teprve nyní začali výrobci těchto mikrodisků dodávat 160GB plotny, zřejmě se jedná o tenhle disk Toshiby (technické specifikace iPodu classic jasně ukazují, že rozměry a hmotnost zůstaly stejné jako pro 120GB model).

Jak podotýká Macworld, iPod classic je jako Rasputin, také se nedá zabít. Především to ovšem ukazuje, že flash paměti stále ještě nejsou tak levné, aby bylo možné iPod s mechanickým diskem vyřadit z nabídky.

iPod shuffle v nových barvách

Dále přišel na řadu iPod shuffle, podle Schillera nejmenší hudební přehrávač na světě. Ten prošel významnější modernizací letos na jaře, jíž se dostalo nejednoznačného přijetí, kvůli radikální změně ovládání. Některé pověsti dokonce mluvily o tom, že se Apple teď vrátí k původnímu ovládání, ale to se nepotvrdilo.

Schiller pouze poznamenal, že spolupracují s výrobci sluchátek, aby je vybavovali integrovanými ovládacími prvky, které tento iPod vyžaduje, právě to se stalo hlavním terčem kritiky. A kromě toho se už nabízejí nebo brzy přijdou na trh adaptéry dovolující používat s nejmenším iPodem libovolná sluchátka.

Středeční novinky pro iPod shuffle se tak zúžily na zvýšení počtu barevných provedení, vedle stávající černé a stříbrné barvy lze nově přehrávač dostat ještě v růžové, zelené a modré barvě. Navíc byl 2GB model zlevněn na 59 USD, zatímco 4GB verze zůstává na 79 USD.

A ještě přibylo zvláštní vydání za 99 USD, což je 4GB model s pouzdrem z leštěné nerezové oceli. (Apple k novým iPodům shuffle vydal tiskovou zprávu, v níž zmiňuje několik firem dodávajících sluchátka nebo sluchátkové adaptéry pro tento přehrávač, pohled do technických specifikací dokazuje, že se jinak nic nezměnilo).

Zásadně modernizovaný iPod nano

Dosavadní změny iPodů velké nadšení nevzbudily, ale Schiller odešel z pódia a vrátil se Steve Jobs, což signalizovalo, že blíží hlavní novinka celé akce, zbývala totiž ještě jedna řada iPodů – iPod nano.

iPody dostávají videokameru

Jobs stručně zopakoval, co bylo dosud předvedeno a pak řekl, že je tu ještě jedna věc (jeho slavné rčení). A tou věcí je videokamera. Připomněl, že lidé teď hodně používají SSD kamery (měl na mysli pochopitelně situaci v USA), promítl obrázek kapesní kamery Flip Mino, jejíž cena začíná na 149 USD za model se 4 GB paměti.

Tenhle trh explozivně roste a Apple na něm přirozeně chce mít svůj podíl, proto se rozhodl začít s 8GB přístrojem a snížit cenu kamery ze 149 USD na nulu. Jobs zavtipkoval, že to přece je nový Apple.

Toho Apple dosáhne tím, že doplní videokameru k novým iPodům nano, aniž by to zvýšilo jejich cenu (takže kamera bude vlastně „zadarmo“) Na zadní straně každého z nich se nyní nachází videokamera a mikrofon, mimoto nese též integrovaný reproduktor. Přesto se podařilo zachovat neuvěřitelně malé rozměry přehrávače (promítl snímek ukazující, jak je iPod nano oproti kameře Flip tenký – jeho tloušťka činí jen 6,2 milimetru).

A jak dobré to je? Podle Jobse skvělé, nahrané video se dá přehrávat přímo na iPodu nebo ho lze synchronizovat s počítačem, na Macu přímo do iPhota. A jedním klepnutím ho jde poté odeslat na YouTube.

Další novinky iPodu nano

Tím ovšem výčet novinek iPodu nano páté generace zdaleka neskončil. Jobs připomněl, že jde o nejoblíbenější přehrávač na světě, už se ho prodalo 100 milionů kusů. A teď se Apple snaží jeho oblibu ještě posílit, nově podporuje Genius Mixes a především získal integrované FM rádio. Z iPodu shuffle pak převzal hlasový výstup VoiceOver (podporující i češtinu).

A ani to není vše, ještě nabízí hlasový záznamník používající integrovaný mikrofon (jeho ovládání nepřekvapivě připomíná obdobnou aplikaci iPhonu 3GS) a krokoměr. Nový iPod nano přirozeně nadále podporuje sportovní sadu Nike+ Sport Kit, s níž lze krokoměr synchronizovat.

Rozměry a vnější design se nezměnily (stejné zůstalo i dotykové kolečko), přístroj však dostal nový, větší 2,2“ displej a pouzdro z eloxovaného hliníku. Toto pouzdro se dodává v devíti jasných barvách, konkrétně v růžové, červené, oranžové, žluté, zelené, modré, purpurové, stříbrné a černé.

V těchto barvách lze dostat dva modely, lišící se kapacitou paměti, ten s 8 GB stojí v USA 149 USD, model s 8 GB pak 179 USD, oba již jsou dostupné.

A na závěr představování Jobs opět přehrál novou reklamu na tyto iPody, jež pochopitelně zdůrazňuje nahrávání videa (také tuhle reklamu už najdete na YouTube).

Oficiální tisková zpráva k novým iPodům nano sděluje v podstatě totéž, co předvedl Jobs v San Franciscu, ovšem pohledem do technických specifikací se dají zjistit další podrobnosti.

Kamera pořizuje videa v kvalitě VGA (tedy v rozlišení 640 x 480) a s 30 snímky/s, kóduje ho do formátu H.264, poskytuje tak stejnou kvalitu nahrávek jako iPhone 3GS. Navíc na ně lze uplatnit 15 zvláštních efektů pracujících v reálném času. Nový 2,2“ displej má rozlišení 240 x 376 pixelů, což dává 204 pixelů na palec (iPhone a iPod touch dosahují jen 163 pixelů na palec).

A integrované FM rádio nabízí dvě zajímavé doplňkové funkce: Tou první je Live Pause, funkce časového posunu podobná té na digitálních videorekordérech, kterou se dá pozastavit živé rozhlasové vysílání (jež se nahrává v pozadí), a to až na dobu 15 minut. A pak tu máme funkci iTunes Tagging dovolující označit právě poslouchané skladby, které po synchronizaci s iTunes bude možné přehrát na ukázku nebo si je koupit (zatím to však funguje pouze s některými rozhlasovými stanicemi v USA, co to podporují.)

A tím představování nových iPodů skončilo, Jobs ještě připomněl, že nové iPody jsou šetrné k životnímu prostředí, používají sklo bez arzénu, neobsahují PVC, bromované zpomalovače hoření, ani rtuť a jsou vysoce recyklovatelné (stejně jako u nových Maců Apple sáhl po hliníku a sklu), tímhle se ovšem Jobs chlubil už loni (další hezký příklad recyklace).

Hudební vystoupení na závěr

A potom Jobs řekl, že to bylo vše, co chtěli veřejnosti ukázat, ale protože ti, kdo se u Applu na těchto novinkách podíleli, mají rádi hudbu, zakončí akci živé hudební vystoupení – zpěvačky Norah Jones. Než začala hrát, poznamenala, že to bude asi nejčasněji, kdy vůbec vystupovala (v Kalifornii bylo ještě dopoledne). Její písní akce skončila, žádná diskuse s účastníky se nekonala.

Zhodnocení uvedených novinek

Dojmy ze středeční akce a předvedených novinek jsou poněkud rozpačité, na Webu se lze setkat s mnoha příkrými odsudky, podle nichž se jednalo o jednu z nejnezajímavějších zářijových akcí posledních let. Můžete se setkat i s tvrzením, že největší novinkou bylo objevení Steva Jobse. To je sice asi poněkud přehnané, ale rozhodně nic jiného ve středu nemělo tak silný emocionální dopad.

V mnoha ohledech se opakoval scénář z minulého roku (viz naše tehdejší zpráva), kdy Apple uvedl iTunes 8, firmware 2.1 a nové iPody. Ale samozřejmě mnoho věcí bylo letos zcela odlišných, ostatně úplně jiné bylo i celkové vnější prostředí.

iTunes 9

Apple věnoval hodně času novým iTunes 9, ovšem většina jejich novinek bude zajímavá hlavně pro americké zákazníky, protože úzce souvisejí s obchodem iTunes Store. Vzhledem k tomu, jaké postavení v USA tento obchod získal, to nijak nepřekvapuje, pro nás to však valný význam nemá.

App Store ale u nás funguje a nové nástroje pro práci s aplikacemi z něj budou jistě užitečné. Mimochodem, z pověstí o iTunes 9 se potvrdilo právě jen zavedení nástrojů pro App Store, o podpoře Blu-ray nepadlo jediné slovo a funkce pro sociální sítě jsou tak okrajové, že se rozhodně nedá mluvit o nějaké jejich integraci do iTunes.

iPody touch, shuffle a classic

Pokud jde o nové iPody, největší zklamaní se týká iPodů touch, které se proti očekávání dočkaly jenom mála změn, o nichž se navíc zástupci Applu zmiňovali velice omezeně, což vše vyvolává různá podezření (ale protože je Steve Jobs zpátky u vesla, přesné příčiny toho všeho se asi hned tak nedozvíme).

Osmigigabytový iPod touch je vlastně zlevněný loňský model, aspoň nějakých inovací se tak dočkaly pouze dva vyšší modely, dostaly základní čip z iPhonu 3GS a nejvyšší model navíc podle očekávání zvýšil kapacitu paměti na 64 GB. A tím to končí, což u mnoha uživatelů vyvolalo značné zklamání, zatím však nevíme, nakolik se to projeví v prodejích tohoto přístroje.

Je přitom jasné, že právě u iPodu touch by doplnění fotoaparátu a videokamery dávalo největší smysl, zvlášť když firmware 3.x dovoluje psaní aplikací schopných tento hardware využít. Není divu, že se vyrojily spekulace o pozdější významnější inovaci iPodu touch, avšak to není příliš pravděpodobné.

Z ukázek v San Franciscu ale jasně plyne, že Apple hodlá ještě silněji prosazovat iPod touch jako herní zařízení (takové snahy se však objevily už na loňské akci), právě pro hry bude užitečný nový hardware převzatý z iPhonu 3GS, jenže stejně jako na iPhonu i zde vyvstává otázka zpětné kompatibility.

Přístrojů se starším hardwarem (s procesorem ARM11 a grafikou PowerVR MBXlite, jež podporuje jen OpenGL ES 1.1) se již prodalo ohromné množství, takže se aplikace musí psát tak, aby fungovaly jak na starších, tak novějších verzích hardwaru (a zřejmě proto Apple tyto rozdíly spíše zastírá).

Určitě se ale bude objevovat stále více zajímavých herních titulů pro tuto platformu s tím, jak vývojáři postupně více využívají možností firmwaru 3.x. Možná Apple „hřeší“ právě na tohle a počítá s tím, že díky hrám udrží zájem o iPod touch i bez větších inovací.

Změny iPodu shuffle jsou jen kosmetické a totéž lze říci o iPodu classic, v jeho případě prostě konečně bylo technicky možné nasadit větší disk.

iPod nano

Skutečně významnou změnu tak přináší pouze iPod nano. Jobs celkem jasně vysvětlil, proč ho vybavili videokamerou (mimochodem, statické snímky zjevně pořizovat neumí, což vyvolává otázku, jaký má jeho snímač vlastně rozlišení), kapesní kamery s nemechanickou pamětí si v USA skutečně získaly ohromnou oblibu.

Je však třeba připomenout, že základní model kamery Flip Mino sice nahrává ve stejné kvalitě jako nový iPod nano, ale za 199 USD už lze dostat modely schopné nahrávat HD video ve formátu 720p. A samozřejmě se teprve ukáže, jaká bude kvalita iPodem pořízených videonahrávek v porovnání s konkurenčními řešeními.

Užitečný by mohl být i hlasový záznamník a hodně lidí jistě ocení FM rádio (jeho doplnění ovšem nepochybně uvedlo do rozpaků ty, kdo dosud usilovně snášeli argumenty, proč iPody nic takového nepotřebují), jež proti mnoha jiným přehrávačům nabízí zajímavé dodatečné funkce. A vzhledem k existenci sady Nike+ není velkým překvapením ani nasazení krokoměru.

O užitečnosti většiny novinek iPodu nano sice lze polemizovat, ale je jasné, že když se zapojí obvyklý účinný marketing, opravdu by mohl (alespoň v některých zemích) přilákat četné zákazníky. Ostatně ve středu zveřejněné statistické údaje jasně ukazují, že přinejmenším na americkém trhu si tyto přístroje vedou velmi dobře a středeční inovace zřejmě postačí, aby si tohle postavení udržely i nadále.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: