Apple TV oficiálně na trhu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple TV oficiálně na trhu

22. března 2007, 07.00 | Včera Apple uvedl oficiálně na trh Apple TV a informacemi k ní rozhodně nešetří.

Včera Apple už i oficiálně potvrdil uvedení Apple TV na trh. Tisková zpráva opakuje známé věci o účelu Apple TV – Philip Schiller, viceprezident Applu pro celosvětový marketing produktů, v ní prohlašuje, že „Apple TV je jako DVD přehrávač pro internetový věk – poskytuje snadný a zábavný způsob, jak si přehrávat veškerý svůj oblíbený iTunes obsah z PC nebo Maca na širokoúhlém televizoru. Apple TV dovoluje bezdrátově přehrávat váš obsah z PC nebo Maců pomocí vaší stávající WiFi sítě a také nejnovější a nejrychlejší verze WiFi - 802.11n.“

Apple zdůrazňuje hlavně nové uživatelské rozhraní, jež umožňuje rychle procházet a prohlížet celou digitální mediální sbírku pomocí dálkového ovládání Apple Remote (přibalovaného k přístroji) na připojeném širokoúhlém televizoru.

Zpráva dále připomíná, že díky hladké integraci s iTunes mohou uživatelé vybírat z více než 400 filmů a 350 televizních pořadů (v téměř DVD kvalitě – nezapomíná zmínit, jde ovšem o rozlišení 640 x 480), z více než čtyř milionů hudebních skladeb, 5000 hudebních videí, 100000 podcastů a 20000 audioknih. A hned vypočítává, že na 40GB pevný disk Apple TV lze uložit až 50 hodin videa, 9000 skladeb, 25000 fotografií nebo jejich kombinaci (ale tyto výpočty předpokládají rozlišení a kvalitu v současnosti nabízené iTunes Store). Apple TV ovšem zvládá i výstup ve vysokém rozlišení, až ve formátu 720p, jenže ten zatím na iTunes nenajdete.

Co se týče dostupnosti Apple TV na trhu, měla by být k dostání od tohoto týdne na (americkém) webovém Apple Store (víme, že už je), v kamenných obchodech Applu a u jeho autorizovaných prodejců, pochopitelně v USA, za již dávno známou cenu 299 USD. Co se týče dostupnosti u nás, český webový obchod Applu ji udává na „konec března“ (při ceně stanovené na 9160 Kč). Kamenné obchody Applu mají navíc nabízet pomoc v podobě seminářů a předvádění funkcí Apple TV.

Chcete-li se o Apple TV dozvědět víc, můžete navštívit příslušnou sekci na webu Applu. Na americkém webu se nachází tady, v současnosti vás na ni nasměruje i velká reklama na úvodní stránce. Prakticky stejné informace však získáte v češtině zde. Americké stránky se pochopitelně liší některými aktuálními informacemi, „národními specifiky“ a hlavně přímým odkazem na koupi. Čtenáře MůjMacu asi nejvíc budou zajímat technické specifikace, opět nabízené jak v angličtině, tak v češtině. (Máte-li čas a chuť, můžete se bavit hledáním rozdílů – nějaké asi budou, anglické stránky by měly obsahovat aktuálnější údaje.)

Za zmínku stojí především uvedené podporované formáty videa, kdy anglická verze specifikací uvádí H.264 a chráněný H.264 (z iTunes Store) až do 5 Mb/s při maximálním rozlišení 1280 x 720 pixelů s 24 snímky/s, 960 x 540 pixelů s 30 snímky/s. MPEG-4 podporuje až do 3 Mb/s při maximálním rozlišení 720 x 432 pixelů s 30 snímky/s. (V české verzi specifikací na tohle nějak zapomněli, tam uvádějí nižší hodnoty, zřejmě to bude jeden z případů, kdy ještě nedošlo k aktualizaci.) Fotografie pak mohou být ve formátech JPEG, BMP, GIF, TIFF a PNG, zvuk se podporuje především ve formátech AAC a MP3.

Další podrobnosti zde nebudu uvádět, jistě si je najdete na zmíněných adresách sami, nemluvě o tom, že o většině vlastností Apple TV jsem informoval již v dřívějších článcích, například tomhle. Pouze připomenu, že Apple TV vyžaduje širokoúhlý televizor s podporou rozlišení alespoň 576p na 50Hz (formát PAL) či 480p na 60Hz (formát NTSC), což sice splňují i některé vyšší CRT modely, ale rozhodně ji nepřipojíte k nějaké výběhové bedně za pár korun. A jako vstup potřebujete minimálně komponentový konektor; nejlepší kvalitu obrazu by mělo zajistit připojení přes HDMI rozhraní.

Vedle vhodného televizoru budete potřebovat ještě Mac s Mac OS X 10.3.9 či vyšším nebo PC s Windows XP Home či Professional (SP2), případně s Vistou, dále iTunes 7.1 a síťové připojení (buď bezdrátové WiFi, pro video to musí být 802.11g či 802.11n, anebo pevný 10/100 Ethernet).

Kdyby vám nestačily všechny tyto informace, můžete si navíc prohlédnout prostorové zobrazení Apple TV v QuickTime VR, kde se vám přístroj předvede ze všech stran.

Applu zřejmě na Apple TV opravdu záleží, a tak současně s jejím uvedením na trh vychází i první recenze, jejímž autorem je Walter Mossberg z renomovaného deníku Wall Street Journal. Na recenzi přímo odkazují anglické stránky Apple TV. Vzhledem k rozsahu jsem recenzi vyčlenil do druhého dnešního článku, kde si můžete počíst o praktických zkušenostech testujících.

A na konec důkaz, že první zákazníci Apple TV již obdrželi. Gizmodo zveřejňuje první fotografie z vybalování a pak ještě další 57 fotografie na stejné téma.

Navíc Gizmodo přináší i několik nových postřehů k Apple TV:

Apple TV se umí přímo připojit k Internetu (to se tvrdí též v recenzi WSJ). Takže aktualizace softwaru a firmwaru se zřejmě budou posílat přímo do přístroje, nikoli oklikou přes iTunes. Stejným přímým způsobem se vysílají také filmové upoutávky od Applu (podrobněji tuto věc rozebírá výše zmíněná recenze). Apple však zatím tuhle funkci nezdůrazňuje, zřejmě se mu to nehodí do jeho plánů, v nichž Apple TV figuruje jako iPod pro televizi.

Apple TV bude při přehrávání pokračovat tam, kde skončil váš iPod. Když si třeba zastavíte film přehrávaný na iPodu, iPod připojíte k hostitelskému počítači a sesynchronizujete stejný film na Apple TV, spustí se film od místa, kde jste ho zastavili na iPodu.

Sezóny seriálů z iTunes se automaticky přenášejí na disk Apple TV a epizody, které jste už zhlédli, se automaticky smažou. Fotografické knihovny se kopírují na pevný disk Apple TV, nedají se proudově vysílat z iPhota a navíc Apple TV fotografie optimalizuje pro širokoúhlé zobrazení. A televizní pořady na disku Apple TV se nedají smazat z uživatelského rozhraní iTunes, na rozdíl od iPodu.

Podobných zpráv jistě začne přibývat, lze očekávat, že postupně se budou objevovat další a další podrobnosti, o nichž se vás samozřejmě budu snažit včas informovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: