Macworld Expo 2008: Steve Jobs představil všechny očekávané novinky, včetně ultratenkého MacBooku Air. (16.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld Expo 2008: Steve Jobs představil všechny očekávané novinky, včetně ultratenkého MacBooku Air. (16.1.08)

16. ledna 2008, 09.00 | Objevilo se opravdu hodně novinek: Time Capsule kombinuje základnovou stanici AirPort Extreme s velkým pevným diskem pro bezdrátové zálohování s Time Machine. Firmware 1.1.3 nabízí očekávané novinky pro iPhone (a iPod touch). Služba iTunes Movie Rentals umožňuje půjčování filmů za příznivějších podmínek, než se čekalo. A dá se využít přímo v nové Apple TV 2, jež se zbavila závislosti na počítači. A především Apple představil MacBook Air, který nově definuje pojem ultratenký.

Včera Steve Jobs přednesl svůj dlouho očekávaný proslov na Macworld Expu v San Franciscu, kde představil novinky Applu pro letošní rok. Očekávalo se ledacos a mohu už předem říci, že velkou část předpovídaných novinek Jobs skutečně uvedl.

Použité informační zdroje

O akci pochopitelně informuje většina webových médií, pro tento článek jsem vycházel především z výborné reportáže Engadgetu. Obdobně podrobné informace předkládá Macworld. Ilustrované zpravodajství přináší také Wired. A stručný čistě textový zápis poskytuje MacObserver. Jistě se najde mnoho dalších reportáží, ale již z čistě praktického hlediska musím výčet zdrojů omezit, ostatně stejně všechny musí obsahovat v zásadě stejné informace.

Záznam celého Jobsova proslovu si můžete proudově přehrát z webu Applu ve formátech QuickTime a MPEG-4.

Ještě poznámka k obrázkům: Na žádost redakce začleňuji některé obrázky přímo do tohoto článku. Převzal jsem je hlavně z reportáže serveru Engadget, jemuž tímto děkuji. Několik obrázků iPhonu pochází ze zprávy Macworldu, i on má mé díky.

Zahájení

A nyní se tedy pusťme do popisu vlastního dění v sanfranciském centru Moscone West, kde akce probíhala.

Uvedla ji novoroční reklama Applu s herci „PC“ a „Mac“. PC prohlašuje, že rok 2008 je rokem PC. Mac se ptá, co PC plánuje, a to na to odpovídá, že prostě zkopíruje všechno to, co Mac udělal v roce 2007.

Po úvodním rýpnutí do rivala už na scénu přišel Steve Jobs a jako obvykle začal rekapitulací úspěchů minulého roku. Rok 2007 podle něj byl pro Apple výjimečný. Přišel úžasný nový iMac, skvělé nové iPody, revoluční iPhone, Leopard a další věci.

Úspěšný Leopard

Jobs řekl, že bude mluvit o čtyřech věcech. Tou první je Leopard. Za první tři měsíce Apple prodal přes 5 milionů kopií, což z něj činí zatím nejúspěšnější vydání Mac OS X. Na Leoparda přešlo skoro 20 procent instalované základny Maců. Systém se dočkal pochvalných recenzí, Jobs citoval význačná jména z počítačových médií jako Walt Mossberg, David Pogue a Ed Mendelson (z PC Magazine, ten ovšem v poslední době k Macům přistupuje podstatně vřeleji).

Office 2008

Leoparda příznivě přijali vývojáři, v této souvislosti Jobs poznamenal, že Microsoft právě začal dodávat Microsoft Office 2008. Poslední významná aplikace tedy přešla na přímou podporu Intelu. Cíle tak bylo konečně dosaženo, všechny významné aplikace běží přímo na Intelu. Jobs poděkoval Microsoftu, Adobe a dalším.

Time Capsule

A přešel ve spojitosti s Leopardem k Time Machine, podotkl, že bychom si přáli, aby k připojení Time Machine disku nebyl třeba kabel. A právě s tím nyní přichází, představil Time Capsule (časovou schránku) - dokonalý doprovodný produkt k Time Machine. Jde v podstatě o plně vybavenou základnovou stanici AirPort Extreme podporující předběžný standard 802.11n, doplněnou o pevný disk serverové třídy (tvrdí Jobs). Můžete na ní bezdrátově zálohovat všechny své notebooky. Tento zálohovací přístroj se bude dodávat ve dvou verzích s 500GB a s 1TB diskem. Model s 500 GB bude stát 299 USD a 1TB verze 499 USD. Jobs to označil za velmi agresivní ceny a dodal, že chce, aby lidé zálohovali svůj obsah. Na trh přijde Time Capsule v únoru. Podrobnější informace se na webu Applu nacházejí tady.

Poté pustil reklamu Applu na Time Machine uvedenou minulý týden. (Jedná se o další z reklam kampaně „Přejděte na Mac“, najdete ji zde pod názvem „Time Machine“).

Prodejní úspěchy iPhonu

Takže to by byla první věc. Nyní nastupuje věc druhá - iPhone. Nejprve Jobs přinesl pár skvělých zpráv o iPhonu. Připomněl, že uplynulo právě 200 dní od uvedení iPhonu na (americký) trh. Apple zatím prodal 4 miliony svých telefonů (tedy méně než v pověstech probíraných 5 milionů, uvidíme, jak to zkousnou analytici), což podle Jobse znamená v průměru 20 000 iPhonů denně. A promítl graf z Keynote zobrazující celkovou situaci na americkém trhu chytrých telefonů, s daty z třetího čtvrtletí 2007, jež skončilo loni v září. Největší podíl na trhu měla firma RIM (prodává terminály BlackBerry) s 39 procenty, ale hned za ní skončil iPhone s podílem 19,5 %. Třetí místo obsazuje Palm s 9,8 %, následuje Motorola se 7,4 % a Nokia s 1,3 %. iPhone tak získal 20 % trhu za prvních 90 dní prodeje, přičemž údaje za poslední čtvrtletí 2007 by měly být ještě lepší (ty bychom se měli dozvědět 22. ledna).

Inovovaný iPhone (a iPod touch)

Každého ovšem zajímá hlavně vývojářská sada pro iPhone, umožňující psaní vlastních aplikací. Ta však, podle Jobse, bude až konce, února. Něco ale chtěli dát všem již nyní, a tak začal předvádět nové funkce iPhonu. Aplikace Maps (mapy) teď nabízí vyhledávací funkci pro určení přibližné polohy telefonu, lze vytvářet webové výstřižky (záložky), můžete mít více uzpůsobených domovských obrazovek, SMS zprávy se dají posílat více lidem současně, videa podporují kapitoly, podtitulky a různé jazyky a hudba podporuje písňové texty. Ano, podle všeho jde o ohlašovaný firmware 1.1.3, to, co Jobs předvedl, odpovídá oné uniklé verzi.

Nejprve ukázal Maps s tlačítky Search (vyhledávání) a Directions (zjišťování směru cesty). Tlačítkem dole vlevo vyhledáte svou polohu, v tomto případě se zobrazilo centrum Moscone West. Poté Jobs nechal zobrazit cestu do ústředí Applu. Hledání směrů se též vylepšilo, do mapy se dají zasazovat „špendlíky“ cílů a můžete je přidávat do záložek. Nové mapové možnosti byly vyvinuty spolu s Googlem, Jobs nezapomněl pochválit spolupráci s jeho lidmi.

Dále přicházejí na řadu SMS zprávy, Jobs ukázal, jak lze zprávu poslat více lidem najednou, dělá se to stejně jako u elektronické pošty. Na tohle se čekalo dlouho. Podpora MMS však zatím stále chybí.

Chcete-li si nyní uzpůsobit domovskou obrazovku, stačí se na pár sekund dotknout některé ikony a ty se začnou třást. Můžete je přemisťovat a vytvářet nové stránky, podobně jako to umí hackerská utilita Summerboard. Takto lze vytvořit až 9 domovských obrazovek, mezi nimiž se dá pohybovat máchnutím prstu.

Webové výstřižky jsou vlastně záložky stránek, v Safari se v nástrojovém panelu objevuje tlačítko „plus“, po jeho stištění se daná stránka přidá jako ikona k domovské obrazovce, přičemž si může zapamatovat i aktuální zvětšení stránky. Jobs si takto vytvořil ikonu „NYT“, jež ho přenese do vědeckotechnické sekce New York Times.

Potom předvedl nové multimediální funkce, podporu kapitol, titulků a více jazyků ve videu a textů u hudebních skladeb. (Novinky názorně předvádí tento videoprůvodce.)

Nakonec se blíže zastavil u principu určování polohy. Na tom Apple spolupracuje s Googlem a též s firmou Skyhook Wireless. Ta procestovala USA a Kanadu a zmapovala přípojné WiFi body, ve své databázi jich nyní drží 23 milionů. Jejich oznamovací signály se dají zachytit, i když nejste připojení a polohu jednotlivých bodů Skyhook pochopitelně zná, z nich lze triangulací určit polohu iPhonu. Google používá jinou metodu, pracuje s triangulací poloh známých BTS stanic mobilních operátorů. iPhone využívá obě metody, což určení polohy zpřesňuje, liboval si Jobs. (Zatím to ovšem funguje jen v Severní Americe, jinde by bylo třeba vytvořit příslušné databáze.)

Novinky pro iPod touch

To by byl iPhone, Jobs zdůraznil, že nestojí na místě, ale stále se zlepšuje. Avšak co iPod touch? K němu od včerejška přibylo pět nových aplikací – Mail (elektronická pošta), Maps, Stocks (akciové kursy), Notes (poznámky) a Weather (počasí). I všechny ostatní novinky pro iPhone přicházejí na iPod touch. (Maps má funkci určení polohy, ta pochopitelně může na iPodu touch využívat jenom WiFi triangulaci). Z iPodu touch tak konečně bude skutečně iPhone bez telefonu, toužebná přání uživatelů se naplnila. (Zvlášť vítané je doplnění elektronické pošty.) Web Applu nové aplikace popisuje tady.

Nové iPody touch se od včerejška začaly dodávat s těmito novými funkcemi, stávající uživatelé si mohou své přístroje aktualizovat. A zde přišlo nepříjemné překvapení - aktualizace bude stát 20 USD. Tohle oznámení pochopitelně potlesk nevyvolalo. Aktualizace se provádí přes iTunes (u iPhonu samozřejmě také.)

Filmová půjčovna iTunes Movie Rentals

To tedy byla druhá věc, na pořad přichází věc třetí – iTunes. Nejprve Jobs opět uvedl pár statistických údajů. Oznámil, že minulý týden již prodali 4 miliardy hudebních skladeb, o Vánocích dosáhli rekordu ve výši 20 milionů skladeb za jeden den. A též už se prodalo 125 milionů televizních pořadů. A 7 milionů filmů.

To je sice více, než dokázali jiní, ale nesplňuje to očekávání Applu, prohlásil Jobs. A tak představuje novou službu iTunes Movie Rentals, tedy půjčovnu filmů.

Jobs vysvětlil, že pro hudbu nikdy model půjčování nenabízeli, protože si nemyslí, že by si lidé chtěli hudbu půjčovat. Avšak většinu svých oblíbených filmů shlédnete jen jednou a k tomu se skvěle hodí právě výpůjčka. Projektu se účastní řada filmových studií. Touchstone, MGM, Miramax, Lions Gate a šest skutečně velkých studií, totiž Fox, Warner Brothers, Walt Disney, Paramount, Universal a Sony Pictures. (Tedy prakticky všichni, co ve filmu něco znamenají, velké překvapení představuje účast Sony.)

Jobs prohlásil, že půjčovna nabídne skutečně všechny nové filmy, z nichž mnohé posluchači již viděli v kinech. A také mají skvělé archivní tituly, jako třeba Hon na Rudý říjen nebo Matrix, spousty titulů, včetně všech loňských novinek.

A nyní asi nejdůležitější otázka – kolik to bude stát? Vypůjčení archivního titulu přijde na 2,99 USD, premiérová novinka se bude půjčovat za 3,99 USD. Do konce února bude mít Apple v nabídce 1000 filmů (k půjčení budou uvolněny 30 dní po vydání na DVD – tenhle kompromis si nepochybně vynutila filmová studia, Jobs údajně původně chtěl, aby se filmy objevovaly v půjčovně současně s DVD). A přehrávat půjdou všude, na PC, Macu, iPhonu či iPhonu.

Jobs pak předvedl, jak to funguje, na iTunes se vyhledá film, který si chcete půjčit, stiskne se tlačítko půjčení a film se v knihovně iTunes přidá do kategorie vypůjčených filmů. Při dostatečně rychlém připojení se začne film přehrávat za 30 sekund. Pravidla pro vypůjčení vypadají následovně: Film lze shlédnout během 30 dní od doby, co jste si ho vypůjčili, když ho spustíte, máte na jeho přehrávání 24 hodin. (Z dosavadních zpráv to není tak úplně jasné, ale počet přehrání během oněch 24 hodin zřejmě není omezen. Brzy se jistě objeví upřesnění podmínek půjčování.) Filmy lze přenášet i na jiná zařízení, například na iPod, kde si můžete film dopřehrát, pokud někam cestujete. Původní pověsti mluvily o tom, že se filmy budou půjčovat jen na 24 hodin, skutečnost tak přísná není, 24hodinová lhůta se týká pouze vlastního přehrání, podmínky se tak zdají být srovnatelné s běžnými filmovými půjčovnami.

V USA byla služba spuštěna již včera, k jejímu využití je třeba bezplatná aktualizace softwaru. (Jobs t neupřesnil, ale musíte si nainstalovat nově vydané iTunes 7.6.) Služba se zatím omezuje na Spojené Státy, avšak Jobs podotkl, že dychtí po jejím rozšíření do dalších zemí. (To ovšem bude zřejmě záviset na jednáních s filmovými studii.) Vypůjčené filmy bude možné s novým softwarem přehrávat na iPodech a iPhonu.

Apple TV 2

Ale co velkoformátové televizory? Dostat filmy z Internetu na běžné televizory se pokusili mnozí, Jobs připomněl Microsoft, Amazon, TiVo, VuDu, Netflix, Blockbuster – nikomu se to nepovedlo. Apple to také zkusil s Apple TV – Jobs přiznal, že to měl být doplněk iTunes a počítače, což lidé nechtěli. (Jinými slovy, připustil neúspěch Apple TV v původní podobě.)

Podle Jobse v Applu pochopili, že lidé prostě chtějí filmy. A to s Apple TV neposkytovali. Teď to zkoušejí znovu s Apple TV Take 2 (Apple TV na druhý pokus). Ta se stále umí synchronizovat s počítačem, ale už to nevyžaduje.

S novou verzí Apple TV si lze vypůjčovat filmy přímo ze širokoúhlého televizoru s připojenou Apple TV. Jde si je vypůjčovat v DVD kvalitě, ale též v HD kvalitě s 5,1kanálovým zvukem Dolby Surround. Toto oznámení přirozeně vyvolalo velké nadšení.

Nově spuštěná půjčovna Applu nabízí asi 100 HD titulů, avšak jejich vypůjčení přijde o dolar dráž, tedy 3,99 USD za archivní tituly a 4,99 USD za novinky. (Ze specifikací Apple TV vyplývá, že se HD filmy nabízejí ve formátu 720p, není to tedy nejvyšší možná kvalita, ovšem do kategorie HD patří.)

Televizní pořady (iTunes Store jich nabízí asi 600) lze na nové Apple TV kupovat za 1,99 USD.

Přímo z Apple TV se nyní dají přehrávat zvukové a video podcasty, jichž se nabízí asi 125 000. Fotografie můžete získávat jako dosud z počítače, ale nově též ze služeb Flickr a .mac.

A samozřejmě je zde YouTube. Zde se rozšířil výběr, teď z něj jde přehrávat přes 50 milionů videí. (Po první softwarové aktualizaci uměla Apple TV přehrávat pouze část nabídky YouTube.) Přímo se dají nakupovat filmy a televizní pořady z iTunes Store. Jestliže k Apple TV 2 připojíte počítač, mediální obsah na Apple TV se sesynchronizuje s daným počítačem.

Jobs předvedl vypůjčení filmu v DVD a v HD kvalitě. Přitom se objevilo úplně nové uživatelské rozhraní Apple TV 2, kde se zobrazuje jedno hlavní menu se všemi možnostmi uprostřed obrazovky.

Apple TV 2 si poradí s podcasty včetně videopodcastů v HD kvalitě (za ty se pochopitelně neplatí), to Jobs také předvedl.

Přístroj samostatně zvládá i další média, lze z něj nakupovat hudbu a hudební videa z iTunes Store. A umí si poradit s proudově vysílanými fotografiemi, nejenom z počítačů, ale i ze služby .mac a také z Flickru. V případě Flickru se však Jobsovi fotografie zobrazit nepodařilo, teoreticky by to však mělo fungovat.

Po předvedení všech novinek Apple TV Jobs prohlásil, že to považuje za revoluci a tentokrát se s ním dá vcelku souhlasit. Nejdůležitější je, že tohle všechno obstarává bezplatná aktualizace softwaru. (Hardware se nijak nemění.) Apple chce, aby nový software měl každý, tudíž stávající uživatelé Apple TV na nové funkce dosáhnou snadno.

Zároveň Jobs oznámil zlevnění Apple TV. Zatímco až dosud se v USA prodávala za 299 USD, od včerejška stojí pouze 229 USD. Další podrobnosti zjistíte z webu Applu.

DVD Foxu s filmy pro iPody

Po představení Apple TV 2 uvedl Jobs na scénu svého prvního hosta, generálního ředitele studia 20th Century Fox Jima Gianopulose. Tuto poctu si vysloužil tím, že Fox jako první uzavřel s Applem smlouvu o půjčování filmů. Gianopulos pronesl obvyklou marketingovou řeč plnou slov „exciting“ („vzrušující“), jedna věc z ní však stojí za zmínku. Gianopulos poznamenal, že lidé stále budou chtít fyzická média, dnes tedy DVD. Zároveň však nechtějí zákazníkům odepřít možnost sledovat film i na jiných zařízeních. A tak se Fox rozhodl dodávat na svých DVD i kopii filmu, kterou půjde ihned přenést do iTunes, jako první tuto možnost nabízí DVD Family Guy - Blue Harvest. (Plně se potvrdily předchozí pověsti na toto téma.)

MacBook Air – nejtenčí notebook na světě

A již se blížíme zlatému hřebu Jobsova vystoupení, na který mnozí nedočkavě čekali. Podle očekávání začal mluvit o noteboocích. Heslo „Něco je ve vzduchu“ se nakonec skutečně týkalo nového notebooku.

Ten lze jednou větou charakterizovat jako nejtenčí notebook na světě. Při jeho návrhu se konstruktéři Applu podívali na všechny tenké notebooky, většina lidí si v této souvislosti představí modely Sony TZ.

Lidé z Applu zkoumali, jaké vlastnosti tyto stroje mají obecně. Většinou váží 3 libry (1,36 kg), jsou silné asi 0,8“ (20 mm) až 1,2“ (30 mm), mají klínovitý profil a dělají kompromisy pro snížení hmotnosti. K těm patří displej o velikosti 11“ či 12“ a zmenšené klávesnice. A nepracují tak rychle, jak by mohly. V Applu se na to podívali a řekli si, kde mohou sáhnout ke kompromisům. Došli k názoru, že stroj musí mít displej a klávesnici plné velikosti a musí podávat vyšší výkon než ostatní.

Jobs porovnal ultratenký notebook Sony s MacBookem Air. Tloušťka Sony sahá od 0,8“ (20 mm) po 1,2“ (30 mm), zatímco MacBook Air se pohybuje od 0,76“ (19,4 mm) do 0,16“ (4 mm). To je zcela bezpříkladná hodnota, MacBook Air je ve své nejsilnější části tenčí, než nejtenčí část notebooků Sony TZ. Je tak tenký, že se vejde do kancelářské obálky. Aby to dokázal, vytáhl Jobs hnědou kancelářskou obálku a notebook do ní skutečně strčil.

Neuvěřitelně tenký MacBook Air má stříbrné pouzdro. Opravdu nečiní mnoho kompromisů, používá širokoúhlý displej plné velikosti 13,3“, s LED podsvícením, jež šetří energii, zajišťuje vysoký jas a dosahuje ho hned po zapnutí. (To už známe z nových 15“ MacBooků Pro, jediný rozdíl spočívá v menší úhlopříčce MacBooku Air.) Stroj má integrovanou kameru iSight a černou klávesnici plné velikosti ve stylu MacBooku. Jobs ji označil jako možná nejlepší notebookovou klávesnici, jakou kdy Apple dal na trh. Klávesnice totiž nabízí podsvícení a obsahuje čidlo měřící intenzitu okolního světla (tak jako klávesnice MacBooku Pro).

Multi-touch trackpad

Zajímavý je i trackpad, podporuje multi-touch gesta, proti iPhonu nabízí některá úplně nová. Lze například dvakrát poklepat a pohne se celé okno, nikoli jen kurzor. Při práci s velkou fotografií po ní můžete panorámovat dvěma prsty, otočíte ji otočením prstů. Třemi prsty lze procházet mezi fotografiemi. A zvětšování a zmenšování se dá řídit oddálením a přiblížením prstů. Jobs poznamenal, že se to naučili na iPhonu a nyní tyto možnosti přenášejí do notebooku. V systémových předvolbách se nachází panel umožňující zapnout různá tato gesta, ten navíc poskytuje video ukazující, co se tak dá dělat.

Jak vůbec Apple dostal do něčeho tak malého celý Mac? Stroj vyplňuje baterie, pevný disk a elektronika. Jako pevný disk se standardně používá 1,8“ disk o kapacitě 80 GB, tedy stejný jako v iPodech. Volitelně se dá nasadit 64GB SSD disk (nemechanický disk využívající flash paměť). Jobs ho označil jako drahý, ale rychlý, konkrétní cenu však nezmínil.

Speciální verze procesoru

Skutečná magie ale podle Jobse spočívá v elektronice, celý Mac se nachází na jedné miniaturní desce. Má zhruba délku tužky. (Což vidíte na obrázku vnitřku stroje.) Jobs to popsal jako „úžasný konstruktérský počin“. Ve výkonu se přesto nedělaly kompromisy, na desce se nachází procesor Core 2 Duo s taktovací frekvencí 1,6 GHz, volitelně lze nasadit procesor na 1,8 GHz. Vzhledem k rozměrům to však standardní procesor Core 2 Duo být nemohl. Tady Apple vsadil na své velmi dobré vztahy s Intelem, požádal ho o Core 2 Duo v menším pouzdře. Zdá se to snadné, ale není, Intel do toho vložil hodně úsilí, nakonec přece jen přišel s verzí čipu o 60 procent menší než standardní verze.

Zde Jobs poděkoval Intelu a pozval na pódium Paola Otelliniho, generálního ředitele Intelu. Ten řekl, že ho Apple požádal o zmenšený procesor před rokem, což na počátku ani Intel nepovažoval za uskutečnitelné. Nakonec to však zvládli, vyrobili čip velikosti mince, který obsahuje 400 milionů tranzistorů s nízkým příkonem. A Otellini vytáhl popisovaný čip a dal ho Jobsovi jako suvenýr. Jobs ho komentoval slovy „úžasná technologie.“

Spojení s vnějším světem

Od elektroniky přešel Jobs k vnějším konektorům stoje. Na jedné straně se nachází konektor MagSafe pro menší 45W napájecí adaptér. Na druhém boku najdete výklopná dvířka, pod nimiž se ukrývají port USB 2.0, Micro-DVI konektor a zdířka sluchátek. Ethernet ani FireWire tu nenajdete, právě tady se dělaly kompromisy. MacBook Air byl ovšem navržen jako bezdrátový stroj, připomněl Jobs. Obsahuje adaptér 802.11n, spolu s Bluetooth 2.1 + EDR adaptérem.

Jak se předpokládalo, stroj nemá interní optickou mechaniku (prostě na ni nezbylo místo), ale lze si koupit kompaktní externí mechaniku za 99 USD, napájenou z USB. (V podstatě jde o externí DVD vypalovačku SuperDrive.) Jobs si však myslí, že většina lidí nebude optickou mechaniku postrádat.

Začal rozebírat, k čemu se takové mechaniky vlastně používají: Pro filmy, instalaci softwaru, zálohování, vypalování hudebních CD. A začal vypočítávat alternativní řešení: filmy si lze vypůjčit bezdrátově, většina lidí místo CD používá iPody, zálohování bezdrátově zajistí Time Machine spolu s Time Capsule. Zbývá instalace softwaru, to půjde rovněž zařídit bezdrátově. Operační systém MacBooku Air obsahuje novou funkci Remote Disk (vzdálený disk), která ukáže všechny Macy a PC (s Windows) v blízkosti, vybavené speciálním softwarem. Od některého z těchto strojů si lze vypůjčit jeho optickou mechaniku, s příslušným softwarem umí i PC číst disky pro Mac. Takováto mechanika se tak bude chovat stejně jako mechanika lokální, takže bezdrátově půjde zařídit také instalaci softwaru.

Apple neučinil kompromis ani ve výdrži na baterii, tento drobný stroj by měl vydržet pracovat 5 hodin na jedno nabití. (Jobs nezapomněl zmínit, že některé podobné stroje mají výdrž jenom 1,5 hodiny.)

Cena a specifikace

Poté zopakoval základní vlastnosti stroje, hmotnost činí 1,36 kilogramu, má 13,3” displej, klávesnici plné velikosti, procesor Core 2 Duo na 1,6 GHz, 80GB disk (volitelně 64GB SSD disk) a podporuje bezdrátové standardy 802.11n Bluetooth 2.1 + EDR.

Za tuto konfiguraci si bude Apple počítat 1799 USD. To není právě malá částka, ovšem u takto malých notebooků se s ní víceméně počítá. Macworld k tomu poznamenává, že oproti výkonnostně srovnatelnému MacBooku si připlácíte okolo 700 USD. Na druhou stranu stále dostáváte výkon srovnatelný s běžnými stroji, jiné ultrapřenosné modely často užívají výrazně slabší nízkonapěťové procesory. Cena a kompromisní rysy MacBooku Air přesto nepochybně budou předmětem mnoha debat, tento stroj prostě zdaleka není pro každého. Prodávat se začne za dva týdny, už nyní se dá předobjednávat.

Podrobnější popis MacBooku Air najdete u Applu tady. Můžete si tam též přehrát reklamu na něj, kterou po oznámení ceny Jobs spustil, v ní přijde obálka, z níž ruka vytáhne MacBook Air a položí ho na obálku. Notebook se otočí a zavře se slovy „MacBook Air“ a logem Applu.

Nejzelenější notebook Applu

Nakonec Jobs krátce zmínil několik vlastností MacBooku Air týkajících se životního prostředí. Stroj má hliníkové pouzdro (odtud stříbrná barva), jež se snadno recykluje. Displej neobsahuje rtuť a arzén (díky LED podsvícení). Všechny desky plošných spojů neobsahují bromidy a PVC. A obaly, v nichž stroj přichází do obchodů, mají o 50 procent menší objem, což ušetří energii při dopravě a snižuje to množství vzniklého odpadu. MacBook Air je tedy také velice „zelený“, Greenpeace bude muset hodně hloubat, než najde něco, co by zkritizovala.

Tím představení notebooku skončilo. Jak se dalo čekat, MacBook Air byl čtvrtou věcí, o níž chtěl Jobs mluvit. Příslovečná “Ještě jedna věc navíc“ se tentokrát nekonala.

Závěr proslovu

Jobs nakonec pouze zrekapituloval novinky, jež představil, okrajově se zmínil o novém Macu Pro uvedeném minulé úterý, který s osmi procesorovými jádry nabízí skutečně vysoký výkon.

Rekapitulaci ukončil tím, že tohle všechno se stihlo za první dva týdny nového roku a ještě zbývá dalších 50. Trochu nadnesené, ale zřejmě se letos můžeme dočkat nějakých dalších překvapení.

Nakonec se Jobs rozhodl pozvat člověka, jenž by vyplnil mezeru mezi hudbou a Hollywoodem. Zvolil Randyho Newmana, hudebního skladatele, zpěváka a klavíristu, patřícího k významným skladatelům filmové hudby, mimo jiné pro filmy Pixaru, což je svedlo dohromady.

Randy Newman řekl, že před rokem byl Evropě, kde si všiml nechuti k Americe, a tak se rozhodl zahrát skladbu, jež ve 2 minutách 20 sekundách shrne, co Amerika je. Poté zahrál ještě jednu píseň, vychválil Jobse a Apple a odešel.

Tím proslov skončil, Jobs pozval přítomné, aby si šli prohlédnout představené novinky na výstavní stánky.

Shrnutí

Prakticky všechny pověsti předbíhající Macworld Expo se naplnily. Představené novinky jistě budou tématem mnoha dalších komentářů, zde se přesto pokusím o prvotní stručné zhodnocení.

Time Capsule vypadá jako zajímavé řešení pro snadné zálohování, důležité ovšem bude, jaký výkon podá v praxi, bezdrátové připojení se kabelovému stále ještě tak docela nevyrovná.

Nová verze firmwaru pro iPhone přináší asi nejvýznamnější inovace od jeho uvedení na trh, v mnoha ohledech dělá to, na co byly dříve třeba hackerské utility. iPhone se konečně zbavil některých zásadních nedostatků (kupříkladu už umí odeslat SMS zprávu více příjemcům). iPod touch se díky novým aplikacím vyrovná iPhonu, avšak nutnost za tuto aktualizaci zaplatit (i když nijak velkou částku) asi vzbudí dost značný odpor.

Službou půjčovny filmů se Apple snaží zopakovat svůj úspěch s hudbou také s filmy a je možné, že se mu to u amerických zákazníků opravdu povede, to však ukáže teprve čas. Skutečně významnou novinku představuje nová verze Apple TV, teprve nyní nabízí to, co uživatelé požadovali od počátku. Díky oddělení Apple TV od počítače by mohla nabrat druhý dech. Ovšem vzhledem k tomu, že novinky byly realizovány čistě softwarově, nelze se než divit, proč tyhle možnosti nemohla nabídnout už mnohem dřív.

A nakonec zde máme MacBook Air, pro mnohé hlavní téma Macworldu. Reakce na tento stroj budou asi podobné jako na iPhone. Někteří ho nadšeně přivítají, jiní naopak zcela odmítnou. Ovšem v poněkud specifické skupině ultrapřenosných notebooků skutečně vyniká, jeho konkurenti dělají podstatně větší kompromisy. Ani cena se příliš nevymyká. Trochu problém může být s tím, jakým uživatelům je vlastně určen. MacBook či MacBook Pro bude pro mnohé účely, zvlášť pro praktické úlohy, mnohem výhodnější. Osobně se mně zdá, že MacBook Air tak trochu připomíná stylové mobilní telefony, lákající hlavně designem.

Také MacBook Air si budou zřejmě kupovat lidé hledající nevšední design, ale proti stylovým telefonům se musí přiznat, že v technickém vybavení tento notebook zase tolik nezaostává. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si povede na trhu a zda ho konkurence začne napodobovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: