Macworld SF 2004: hardwarové novinky, 2. díl - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld SF 2004: hardwarové novinky, 2. díl

16. ledna 2004, 00.00 | V další části pohledu na hardwarové novinky z Macworld Expo SF se podíváme na nová multimediální zařízení od společnosti Elgato, ohromný (1 TB) disk od LaCie a nový audio čipset od Oxford Semicondutors.

V dalším části pohledu na hardwarové novinky z Macworld Expo SF se podíváme na nová multimediální zařízení od společnoti Elgato, ohromný (1 TB) disk od LaCie a nový čipset od Oxford Semicondutors.

Elgato

Společnost Elgato předvedla na Macworldu dva nové produkty, určené pro rozšíření multimediálních schopností Maců - EyeTV 200 je určené pro zaznamenávání videa a EyeHome naopak pro přehrávání obsahu uloženého na Macu na televizi a domácím stereu.

EyeHome je zařízení, které přehrávání obsahu, uloženého v počítači, na domácí televizi a zvukové aparatuře. Tato krabička se připojí do domácí sítě (přes Ethernet, pro bezdrátové připojení je nutné připojit celou základnovku přes Ethernet) a pomocí vlastního serveru, který je spuštěný na Macu, má přístup k určenému obsahu vašeho harddisku, resp. domácí složky. Krabičku lze přupojit k televizi pomocí několika rozhraní (S-video, SCART, kompozitní vstup pro PAL verzi) a buď analogově nebo pomocí optického propojení připojit ke zvukové aparatuře. EyeHome umožňuje přehrávat záznamy, uložené na počítač pomocí EyeTV, dále umožňuje přehrávat obsah z iTunes, videa ve formátech MPEG1, MPEG2, MPEG4 a DivX uložená ve složce Movies v domovské složce, fotky z iPhoto (včetně hudby z iTunes pro prezentace) a je také možné surfovat na internetu přes záložky v Safari nebo zadat přímo adresu.

Bohužel, EyeHome neumí přehrávat DVD disky, protože jsou kryptované, pouze pokud je jejich obsah již uložen na disku bez ochrany šifrováním. Také není možné poslouchat hudbu zakoupenou na iTunes Music Store, pouze MP3 a AAC soubory bez ochrany. Stejně tak nelze přehrávat libovolný QuickTime obsah či filmy z iMovie, které jsou v DV, pouze po uložení do vhodného podporovaného kodeku.

EyeHome se dodává s dálkovým ovládáním a stojí 249 USD.

EyeTV 200 je následovníkem původního EyeTV, připojovaného přes USB, a má také větší bratříčky, EyeTV 300 a 400, určené pro satelitní a pozemní digitální vysílání. EyeTV 200 se k počítači připojuje prostřednictvím FireWire rozhraní a poskytuje služby televizního tuneru a možnosti digitalizace video a audio obsahu z dalších vstupních rozhraní. K digitalizaci se používá formát MPEG-2, do kterého EyeTV automaticky hardwarově komprimuje (takže komprimace nepotřebuje výkon počítače, jako u některých jiných řešení)

Uživatel buď může obraz pouze sledovat na obrazovce (včetně full screen) nebo si ho také ukládat na disk, a to jak z tv, tak například z videa připojeného k EyeTV. Při přehrávání je možné použít funkci Instant Replay, která obraz vrátí o 7 sekund zpět. V případě televize je k dispozici také možnost nastavení kdy se má co nahrávat, v USA a v západní Evropě lze použít i speciální internetové služby, které proces nastavení EyeTV zjednodušují. K dispozici je řada nastavení kvality komprese MPEG-2, přičemž standardní nastavení (plný PAL při 4Mbite/s) vyžaduje zhruba 2 GB na 1 hodinu záznamu.

Součástí dodávky EyeTV 200 je i dálkové ovládání, cena je 349 USD)

LaCie

Firma LaCie pokračuje v již započatém postupu výroby velkých disků řazením menších do transparentních RAID polí - o disku Big Disk jsme psali nedávno v recenzi, nyní LaCie představila Bigger Disk, který místo dvou disků používá čtyři a místo 500 GB nabízí rovný 1 TB, což by například umožňilo pomocí EyeTV ukládat skoro 21 dní televizního záznamu. Tomu také odpovídají rozměry disku, které můžete porovnat na fotce s Big Diskem (váha je úctyhodných 5 kg).

Disk se připojuje přes rozhraní FireWire 400, FireWire 800 a USB 2.0. Je však možná škoda, že výrobce nabízí pouze konfiguraci RAID 0, neboť například RAID 5 by poskytl větší bezpečnost dat - pokud se jeden ze čtyř disků zhroutí, bude to pravděpodobně znamenat ztrátu dat celého pole. Cena tohoto řešení je 1199 USD s jedním rokem záruky, v ČR předpokládá distributor Cables&Simm's cenu kolem 37 000 Kč (s dvouletou zárukou bez DPH).

Oxford Semicondutors

Tato firma, známá především svými převodníky IDE-FireWire pro externí zařízení připojovaná na FireWire na Macworldu představila svou novinku - čipset OXFW970, určený pro výrobu reproduktorových soustav pro prostorový zvuk, připojovaných k počítači přes rozhraní FireWire 400 nebo FireWire 800. Tímto chce Oxford konkurovat podobným řešením, založeným na USB. Čip OXFW970 nabízí možnost zpracování 32bitových vzorků až na 48 kHz s celkovým datovým tokem do 100 MB/s. Některé sestavy by díky napájení přes FireWire nemusely ani vyžadovat samostatné napájení, dá se však předpokládat, že pro pořádný zvukový zážitek by samostatné napájení bylo potřebné. Uvidíme jak rychle některý výrobce nabídne sestavu založenou na tomto čipu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: