Macworld Expo SFO 2004 zblízka - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld Expo SFO 2004 zblízka

12. ledna 2004, 00.00 | Nabízíme vám krátký pohled na plochu největší letošní výstavy, věnované výhradně produktům nějak souvisejících s Apple platformou. Jaký je letošní lednový Macworld a nakolik se liší od předchozích ročníků?

Macworld v San Francisku je tradičním, unikátní, kultovním a bezesporu největším vrcholem Apple sezóny, přestože se koná na absolutním začátku roku. Od loňska, kdy došlo k přejmenování a částečné změně zaměření letní varianty je Macworld SFO 2004 o to jediněčnější. Již několik dní vám přinášíme přímo ze San Franciska aktuální zpravodajství, ale zatím jsme se věnovali zejména Apple produktům a novinkám. Pojďme se však podívat na Macworld jako celek.

Konference

Macworld již dávno není jen výstavou. Ba dokonce se dá říct, že konference jsou čím dál důležitější součástí akce. Stejně jako v minulých letech i letos byl připraven program pro všechny skupiny uživatelů, od potenciálních switchařů, přes začátečníky až po profesionály. Ve srovnání s loňským rokem opět přibylo tématických celků, ze kterých si účastníci konferencí mohli vybrat a Macworld pokryl opravdu všechna zásadnější témata související s platformou. Kromě sekcí věnovaných přímo operačnímu systému a technologiím s ním souvisejícím bylo v nabídce možno vybírat i z mnoha kreativních témat z oblasti audio, foto, video, grafiky i DTP. Prostě to co se na Macích dělá, to se mohli účastníci Macworldu za příslušný, mimochodem nemalý, poplatek učit.

Keynote

Přestože konferenční část začala již 5.1.2004 v 8:00 místního času, oficiálním startem Macworldu byla tradiční keynote Steva Jobse, která proběhla 6.1.2004 od 9.00. Informace o tom, co keynote přinesla a jak probíhala, jsme již přinesli v samostatném článku. Nemá asi příliš smysl opakovat její hodnocení, přesto k Macworldu neodmyslitelně patří. Budiž pořadatelům ke cti, že San Francisko Steve Jobs zařadil do svého jistě nabitého programu počítačového velkomagnáta a nevynechal jej jako New York loni. Upřímně bez Steva by se dala dvouhodinová keynote bez přelomových novinek snést jen těžko.

Výstava

Samotný veletrh již tradičně zaplňuje jak severní, tak jižní křídlo Moscone centra v San Francisku. Tím významnějším je letos jižní, ve kterém je kromě Applu samotného soustředěna většina větších a významnějších vystavovatelů. Hala je zaplněna cca ze 3/4, což je standard, na který jsou zde návštěvníci zvyklý. Hale dominuje expozice Applu, která je umístěna ve středu haly a je jako vždy uspořádána kolem velkého kina. Dále v této hale najdeme dodavatele tiskáren – Canon, Epson, HP, Oki, Xerox, kteří se všichni prezentují v poměrně velké stylu a jejich stánky patří mezi největší. Druhou největší expozici má Microsoft, který následuje bohatá plejáda dodavatelů aplikací. Zastoupeni jsou skoro všichni významní hráči ze všech oborů. Spektrum předváděných produktů doplňují menší dodavatelé periférií a internetová kavárna.

Severní křídlo se ve srovnání s předchozími ročníky výrazně vyprázdnilo a je zaplněno z necelé poloviny a to zejména doprovodným programem. Významnou část zaujímá přednáškový sál následovaný sekcí her, ve které probíhá i soutěž. Velice zajímavé jsou miniaturní pultíky v takzvané Special interest area, kde můžete najít programátory – jednotlivce, prezentující své aplikace či třeba skupiny studentů prezentující své školní projekty. Největší shluk je však v severní hale kolem „detašovaného pracoviště Apple“. Toto pracoviště je odděleno od hlavního stánku ze zcela praktického důvodů – je v neustálém obležení někdy až dost zvláštních individuí, slouží totiž k registraci do soutěže o iPody.

Apple expozice

Apple expozice se svým uspořádáním nijak nevymyká tomu jak se Apple na Macworldech již řadu let prezentuje. Ve středu je velké kruhové kino s kapacitou několika set návštěvníků s takřka nepřetržitým programem prezentací. Kino je pak ze tří stran obklopeno dlouhými pulty s desítkami počítačů. Prezentovány jsou všechny produkty jak hardwarové, tak i softwarové, nejde však letos přehlédnout dominantní postavení audio řešení. Je to logické, protože nejvýznamnějšími novinkami jsou letos iPod mini a GarageBand, nová aplikace iLife ’04 balíku.

Nicméně nejúspěšnějším produktem na Apple expozici není ani iPod, který si ještě koupit nejde, ani iLife 04. Trhákem letošního Macworldu je poster s motivem 20. výročí uvedení prvního Macintoshe. Běžkyně s kladivem a bujným poprsím bude zdobit zřejmě desítky tisíc pokojů a kanceláří po celém světě. A nebude chybět ani v Čechách :).

Jaký tedy je?

Jaký je Macworld ve srovnání s předchozími ročníky? Srovnání s letním newyorským CreativePro 2003 je jednoznačné. Macworld SFO 2004 je důstojnou oslavou platformy Apple a přináší to, co od něj návštěvníci mohou očekávat. To se o loňské New Yorské akci říct nedalo. Veletrh je o trochu menší, ale o to produktově pestřejší. Novinek od Applu je sice poskromnu, zato zejména nových aplikací pro Mac OS X se letos opravdu urodilo. Není divu, Apple předpokládá už více jak 10 miliónů aktivních uživatelů tohoto operačního systému, což už stojí za tu námahu. Navíc konference je o něco větší, takže lze celkově Macworld hodnotit velmi pozitivně. Je škoda, že na ploše bylo slyšet tak málo češtiny. Vždyť stejně jako loni i letos máme na Macworldu i jednoho českého vystavovatele – společnost KERIO prezentující svůj povedený mail server. Nenechte se zmást sídlem firmy v Kalifornii, pochází z Čech a česky se na stánku domluvíte! Tak snad příští rok. Že bychom uspořádali hromadný zájezd?

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: