Hardwarové novinky z Expa: Xserve G5 a iPod mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Výstavy

Hardwarové novinky z Expa: Xserve G5 a iPod mini

7. ledna 2004, 00.00 | Steve Jobs v rámci keynote uvedl řadu softwarových novinek a také dva nové hardwarové produky, na které se dnes podíváme. Server Xserve se dočkal upgradu na procesor G5 a nový, menší a levnější iPod mini má kapacitu 4 GB a barevné kryty .

Xserve G5

Apple vstoupil na scénu profesionálních serverů poměrně nečekaně v roce 2002 svým Xservem - rackovým serverem ve velikosti 1U (jedné výškové rackové jednotky, jinak asi 4,5 cm). Server pochopitelně vybavil jedním nebo dvěma procesory PowerPC G4 na 1 GHz, minulý rok byl proveden uprade na 1,33 GHz a objevila se konfigurace cluster node pro použití v clusterech jako výpočetní uzel. Po uvedení Power Maců s procesorem G5 bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy Apple začne nabízet také Xserve s tímto procesorem, ovšem jelikož G5 docela topí, spekulovalo se, zda nebude nutné například zvětšit rozměry serveru na výšku.

Nový Xserve byl jedinou počítačovou novinkou na Macworld Expo 2004 a to ho ještě Jobs představil jen tak mimochodem, po informacích o superclusteru, kterému se dostalo mohutného potlesku. Novinky v Xserve G5 jsou však poměrně zajímavé a pro uživatele podstatné, byť si tento počítač asi pořídí málokdo. Apple podle všeho nikdy neuvedl, kolik přesně se Xservů prodá, ovšem jedná se řádově o tisíce kusů, za jeden a půl roku, kdy je Xserve na trhu se jich s vysokou pravděpodobností neprodalo přes 20 000.

Nový Xserve s procesory G5 si tedy zachovává původní výšku, byť zde nastaly určité změny v podobě - jedna disková jednotka byla zrušena a místo ní tu jsou dva otvory pro ochlazování procesorů. Podle konfigurace je stroj osazen jedním nebo dvěma PowerPC G5 na 2 GHz, podle technologického popisu budou použity již "nové", 90 nm procesory, které IBM začíná dodávat v této době a se kterými se počítá v nové "generaci" Power Maců.

Procesory jsou připojené ke zbytku počítače samostatnou sběrnicí pro každý procesor o rychlosti 1 GHz, k tomu se používají nové paměti DDR 400 MHz s funkcí opravy chyb ECC, což je u serverů normou. Celková kapacita paměti je 8 GB. Disky jsou maximálně už jen tři (jeden u cluster nodu, max. 250 GB), ovšem celková kapacita je slušných 750 GB. Nově se používají disky s rozhraním Serial ATA, každý disk má nezávislý řadič. Disky je možné buď používat samostatně, nebo v RAID poli - u minulého Xservu bylo kritizováno, že je možné použít jen softwarový RAID, u Xserve G5 lze dokoupit hardwarovou PCI RAID kartu, která má 64 MB bateriemi zálohované ECC paměti pro případ výpadku. S hardwarovou podporou je možné například použít RAID 5 (kombinace stripingu/mirroringu) a získat tak celkovou použitelnou kapacitu 500 GB (při osazení třemi 250 GB disky). Disky jsou i nadále hot-plug, tedy s možností zapojení, ovšem nikoliv vypojení (hot-swap) za chodu.

Xserve je standardně vybaven dvojicí gigabitových ethernetových portů, přičemž každý je samostatně řízen a celý subsystém je připojen na vlastní PCI-X sběrnici. K rozšíření je možné použít dva PCI-X sloty se šířkou sběrnice 64 bitů a podporující rychlost až 133 MHz. Sem je možné osadit například grafickou kartu (Xserve není standardně vybavený videovýstupem), kartu pro Fibre Channel, již zmíněnou kartu pro podporu hardwarového RAIDu, Ultra320 SCSI kartu pro připojení externích disků nebo další gigabitový ethernet. V Xservu může buď běžet jedna karta na 133 MHz nebo dvě na 100 MHz.

Další rozhraní jsou dva porty FireWire 800, jeden FireWire 400, dva USB 2 porty a jeden sériový port DB-9 (RS-232). Serverové konfigurace mají také optickou mechaniku (CD-ROM, volitelně DVD-ROM/CD-RW), cluster node je bez optické mechaniky.

Nový Xserve stojí buď 2999 USD (cluster node se dvěma procesory a jednoprocesorová standardní konfigurace) nebo 3999 USD za dvouprocesorový "plný" model. Servery jsou také vybavené Mac OS X Server s neomezenými licencemi, clusterový model pouze s pětiuživatelskou licencí. Součásti Mac OS X Serveru je samozřejmě kromě celé řady serverových aplikací, pro které může Xserve sloužit, také řada nástrojů pro snadnou správu a diagnostiku serveru jak lokálně, tak na dálku.

Xserve RAID

Apple rovněž uvedl novou verzi svého RAID pole Xserve RAID. Toto diskové pole, vestavěné do rackovatelného case výšky 2U obsahuje maximálně 14 pevných disků s celkovou maximální kapacitou 3,5 TB, což při kompletním osazení v ceně 10999 USD vychází na 3 USD za 1 GB, čímž Apple prý zcela poráží ostatní konkurenty, jako je Sun, HP či Dell. Důležitou novinkou je možnosti použití i s jinými operačními systémy, než je Mac OS X - Xserve RAID může fungovat pod Microsoft Windows Server 2003, XP Professional, Red Hat Enterprise Linux a Yellow Dog Linux - pro všechny tyto systémy má Apple certifikaci přímo od výrobců. Kromě toho je Xserve RAID certifikován řadou výrobců Fibre Channel zařízení. Cena Xserve RAID se pohybuje 5999 USD s kapacitou 1 TB do 10999 za 3,5 TB.

iPod mini

Spekulace, které se objevovaly již několik měsíců se potvrdily a Apple skutečně uvedl nový model iPodu, který má nižší kapacitu, menší rozměry a také nižší cenu než dosavadní iPody. Podle tvrzení Apple nyní tvoří podíl iPodů kolem 30% na trhu MP3 přehrávačů (počítají se podle všeho jen diskové a flash přehrávače, nikoliv například CD/MP3 přehrávače). To je poměrně slušné číslo, iPodů se již celkem prodalo přes dva miliony a jen v uplynulém čtvrtletí (říjen-prosinec) jich Apple prodal přes 700 000!

Apple tedy okupuje třetinu trhu, zbytek podle Jobse drží především přehrávače založené na pevných pamětech (flash memory), diskové přehrávače ostatních značek jsou podle smělého prohlášení vytlačovány z trhu. Apple by se však rád zmocnil části trhu s flash memory přehrávači - část trhu tvoří malé přehrávače za 50 USD, ovšem výraznou část (dalších 30%) jsou přehrávače s větším obsahem paměti a možnostmi a také s vyšší cenou - kolem 200 USD.

Takový přehrávač je podle Jobse vybavený malým displejem, nepohodlným ovládáním, malou kapacitou (typicky 256 MB) kam se vejde několik desítek skladeb, s velkou tloušťkou a cenou kolem 200 USD. Proti tomu Apple chce postavit nový iPod mini.

iPod mini je zcela plnohodnotný menší bratříček standardního iPodu, ovšem má kapacitu 4 GB (což je 16 x více než typický "lepší" flash přehrávač) a tedy pojme víc skladeb - až tisíc. K tomu je tenčí (půl palce, tedy cca 1,25 cm) a stojí 250 USD - podle Jobse "nejlépe utracených 50 USD ve vašem životě".

Tělo nového iPodu je celokovové, z povrchově upraveného hliníku a Apple nabízí celkem pět různých barevných variant. Rozměry jsou 5x9 cm, což je rozměr vizitky, hloubka něco málo přes 1 cm. Váha je 104 gramů, normální iPody váží 158 a 176 gramů, podle kapacity. Rozhraní jsou stejná jako na standardním iPodu - pro sluchátka a dálkové ovládání a "systémový" konektor pro přiipojeník USB 2.0 a FireWire 400. iPod mini je možné nabíjet jak z FireWire, tak z USB 2.0 (což u normálních iPodů není možné). Součástí dodávky jsou oba dva kabely. Baterie má vydržet stejně jaké u velkého iPodu 8 hodin provozu.

Ovládání je shodné jako u starších iPodů, pouze displej je menší a jelikož na iPodu nebylo dost místa na všechna tlačítka, je upravené kolečko tak, že ho je možné i mačkat do čtyř směrů. Jinak jsou možnosti i ovládání identické, pouze displej, který je menší, má také o něco málo méně zobrazovacích bodů (138x110 proti 160x128). Součástí dodávky je klip na opasek (nasadí se na iPod mini), sluchátka, kabely a nabíječka. Dálkové ovládání je nutné koupit samostatně, stejně tak se k iPodu mini dodává i samostatně dok a obal pro uchycení na rameno, například pro joging.

Jak již bylo řečeno, cena je 249 USD, přičemž 299 USD stojí standardní iPod v nejmenší konfiguraci, nově má místo 10 GB už 15 GB disk. iPod mini si tak bude s iPodem 15 GB tak trochu konkurovat - pokud někdo už přidá oněch 50 USD k flash přehrávači, za dalších 50 USD může mít iPod s výrazně větší kapacitou - ale jelikož by to bylo již o 50% ceny více než původně, je možné, že oněch 50 USD bude psychologický krok, který ještě zákazníci akceptují a budou ochotni zaplatit.

Nový iPod mini se objeví v USA v průběhu února, ve zbytku světa až v dubnu. Uvidíme jak si povede a zda se podaří uzmout část podílu na trhu přehrávačům založeným na flash pamětech.

Softwarovým novinkám, uvedeným na Macworld Expo, se budeme věnovat zítra.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: