Apple a San Francisko - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Apple a San Francisko

6. ledna 2004, 00.00 | Když už jsme se vydali na MacWorld, nemohli jsme si odpustit krátkou prohlídku města s důrazem na Apple přítomnost v tomto nádherném městě plném kontrastů. A závěr? Kdo hledá skoro nenajde!

San Francisko v tomto okamžiku nemá svůj vlastní oficiální Apple Store a prodejců aktivně nabízejících Apple je minimum. Koneckonců to není tak divné, když Apple Store je v nedalekém Silicon Valley, tedy přímo u zdroje, což je od San Francisca co by kamenem dohodil a zbytek dojel příměstským vlakem. Apple dokonce každoročně pořádá pro novináře a VIP návštěvníky San Franciského Macworldu autobusový zájezd do některého Apple Storu v "údolí", aby se pochlubil. Už se na něj moc těšíme.


Zde se rodí Apple Store

V praxi tedy v tomto okamžiku v SFO Apple příliš vidět není, ale to by se mělo měnit. Apple již začal nový Apple Store budovat a jak je jeho zvykem, na velmi prestižní adrese. V New Yorku si vybral SOHO čtvrť, v San Francisku křižovatku ulic Market, Ellis a Stockton, tedy samé srdce finanční čtvrti a zároveň jedno z nejnavštěvovanějších turistických míst. Navíc tato lokace je pouze dva bloky od Moscone centra, ve kterém se pořádá Macworld. To znamená, že kolem budoucího Apple Storu projde většina budoucích návštěvníků, stejně jako například všichni zákazníci megastoru nahrávací společnosti Virgin. To je náhodička.


Pohled od Virginu

Bohužel jak jste si jistě všimli nejen z budoucího času, ale i z fotografií, letošní návštěvníci Macworldu si Apple Store neužijí. To, co se podařilo v New Yorku, tedy oficiální otevření Apple Storu u příležitosti Macworldu, se tady evidentně nepodaří, tedy pokud nemá Apple v rukávu nějakou mimozemskou stavební technologii. Zatím je Apple Store ve stadiu stavby a oficiálně bude otevřen až na jaře, což je samo o sobě dost neurčité. Nicméně nebyl by to Apple, aby se nedokázal netradičně prezentovat i v době stavby. Celá rodící se budova je zahalena do černé, na které nádherně kontrastuje bílé jablko. Žádné nápisy, žádné brutální reklamy a poutače - prostě a elegantně jablko.


Na prvni pohled krásná Apple prezentace

Kam tedy za Apply?
Aby pikantností kolem rodícího se Apple Storu nebylo málo, vzniká pouze jeden blok od velkého počítačového obchodu patřícího CompUSA, ve kterém je takzvaný Apple obchod v obchodě. To znamená, že v tomto počítačovém obchoďáku v centru San Franciska byly Macy takřka rovnocenně zastoupeny s PC a to jak ve výlohách, tak i co se týče prodávaného sortimentu a plochy.


Ale co ten prázdný pult?

Apple si tuto spolupráci vždy pochvaloval a CompUSA na ní jistě také netratil, protože například jeho "Internetová kavárna", kterou má v přízemní části obchodu, byla vybavena kompletně od Applu. To všechno je ale minulost. Součastný stav je tristní a je otázkou, zda za to může rodící se Apple Store, Macworld či něco jiného. Když totiž přijdete k dlouhému pultu určenému pro 8 počítačů, kde ještě zbyly cedulky a najdete na něm jediný iMac, vzbudí to ve vás smíšené pocity. Navíc vedle stojí prázdné vitríny s cedulkami jako iPod, Panther, atd., což prostě s velkým logem Applu na stěně nepůsobí příliš dobře. V suterénních prostorách obchodu se Apple dál vesele prodává, ale prezentace Applu v úrovni chodníku je doslova ostudná. Není se tedy čemu divit, když jsme potkali paní středního věku, která se ptala obsluhy zda Apple zkrachoval? Personál CompUSA ji bez vysvětlení poslal o patro níž a nám zakázal fotografovat, takže nezbývá než spekulovat nad příčinami současného stavu.


Který z vystavených iPodů si vybrat?

Závěr
Inu nedá se nic jiného než konstatovat, že Apple jde cestou racionální a efektivní cílené propagace. San Francisko se dočká svého výstavního Apple storu, který i díky svému umístění bude skvělou reklamou, ale s termínem otevření si nikdo zřejmě příliš hlavu nelámal. Je realitou dneška, že přestože v San Francisku začal největší Apple veletrh roku, není to v městě samotném příliš znát. Ani prodejci nejsou nijak přehnaně aktivní, o nějakých billboardech či televizních spotech nemluvě. Asi nejvýraznější propagací akce se tak stávají označkovaní vystavovatelé, návštěvníci a novináři pobíhající s cedulkami Macworld na krku a spoty CNN o tom, jak Apple podvedl zákazníky s iPodem. Takže nezbývá než si na cestu z Moscone do hotelu nechat hrdě na prsou visačku novináře a aspoň trochu tak pozitivně podpořit image Apple v San Francisku!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: