Macworld Expo 2005 - Softwarové novinky ze San Francisca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld Expo 2005 - Softwarové novinky ze San Francisca

20. ledna 2005, 00.00 | Na výstavě Macworld Expo bylo možno spatřit řadu nových a zajímavých produktů. A nejenom těch z oblasti hardwaru. V dnešním článku se zaměříme právě na software - představíme si nově uvedené aplikace a programy oceněné hodnocením Best Of Show.

Na výstavě Macworld Expo bylo možno spatřit řadu nových a zajímavých produktů. A nejenom těch z oblasti hardwaru. V dnešním článku se zaměříme právě na software - představíme si nově uvedené aplikace a programy oceněné hodnocením Best Of Show.


Text Wrangler 2.0
Bare Bones
Zdarma

Společnost Bare Bones na Macworldu uvedla novou verzi svého textového editoru Text Wrangler 2.0. Pokud znáte program BBEdit či emailový klient Mailsmith, pravděpodobně vám jméno Bare Bones není cizí a aplikace této společnosti nejsou pro vás neznámé. Bare Bones patří mezi ty společnosti, které za své programy získávají řadu ocenění a kladné kritiky (především BBEdit a Mailsmith) a nejinak je tomu u aplikace Text Wrangler, která je nabízena zdarma.

Jedná se o odlehčenou verzi BBEditu, čili především textový editor s podporou barevné syntaxe programovacích jazyků (C, C++, HTML, Java, JavaScript, Objective-C, Perl PHP, Python, XML a další). Z BBEditu je převzato ovládání a vzhled rozhraní. Velmi příjemná je postraní lišta pro rychlý přesun mezi dokumenty a podpora AppleScriptu. Problém nebudou mít uživatelé ani s kódováním, neboť Text Wrangler si poradí s většinou kódování včetně UTF-8 a UTF-16. Text Wrangler dále podporuje připojení na FTP server, kontrolu pravopisu, vyhledávání a změnu ve více dokumentech najednou, vícenásobnou schránku a další.

Text Wrangler nemůže konkurovat BBEditu, ale pokud hledáte funkční a dobře vybavený textový editor, rozhodně Text Wrangler zkuste. Je zadarmo a to je cena, za kterou se podobná určitě aplikace vyplatí. Doporučuji prostudovat pdf manuál, který se vám po prvním spuštění objeví. Dozvíte se o řadě funkci, které v běžném textovém editoru nenajdete. Text Wrangler dostal na Macworldu ocenění Best Of Show a společnost Bare Bones nyní dává na všechny své produkty 20% slevu. Tato nabídka platí do konce tohoto týdne a při nákupu je nutné uvést kód "MW20perc". A pokud si brousíte zuby na BBEdit, stáhněte si nejdříve Text Wrangler a zaregistrujte se - získáte slevu 70 USD na nákup BBEditu, jehož plná cena je 199 USD.

Transmit 3.0
Panic software
25 USD

Na Macworldu byla k vidění i nová verze FTP klienta Transmit od společnosti Panic Software a i tento produkt dostal ocenění Best Of Show. Ačkoliv jej není ještě možné zakoupit, můžeme se podívat alespoň na nové funkce tohoto oblíbeného programu. Vylepšena byla podpora Oblíbených (bookmarks), nově lze vytvářet záložky (tabbed windows) a být tak současně připojen na několik serverů. Přibyla možnost procházet připojený server v módu sloupců (stejně jako ve Finderu). Transmit 3.0 zvládá i zabezpečené FTP (SSL), WebDAV (například pro .Mac disk) a zobrazení náhledů obrázků. Plná verze bude dostupná v prvním čtvrtletí tohoto roku za cenu 25 USD.

Popcorn
Roxio
50 USD

Společnost Roxio, známá především díky svému programu Toast na pálení CD a DVD, uvedla aplikaci Popcorn. Ta umí vytvořit kopii nechráněného DVD. Při samotném procesu si můžete zvolit, jaké video a audio sekvence chcete na kopii mít, jaký jazyk (jazykovou stopu) a Popcorn zkomprimuje video a zmenší ho, aby se dalo uložit na standardní jednovrstvé 4,7 GB DVD. Výhodou je možnost výběru, co vše se má z originálního DVD zachovat a co nikoliv.

Na druhou stranu je potřeba dodat, že podobných aplikací již pro Mac OS X existuje více a bezpochyby nejdůležitější bude, jak kvalitně bude Popcorn schopen zdrojový materiál zkomprimovat, což je většinou kámen úrazu podobných nástrojů. Na druhou stranu Popcorn nabízí kompletní řešení - od grabovaní, přes komprimaci až po vypálení finálního DVD. Popcorn si samozřejmě neporadí s protipirátskou ochranou na chráněném DVD. Cena je stanovena na 50 USD.

MacJournal 3.0
Mariner
20 USD

Nové verze se dočkal i program MacJournal. Jestliže jste někdy potřebovali poznámkový blok, deník či aplikaci na třídění zapsaných myšlenek, nápadů nebo naopak různých logů a výpisů, je dost dobře možné, že jste na MacJournal narazili. Ovládání je stejné jako u TextEditu - jedná se o cocoa aplikaci - ale velkým plusem je postranní lišta s možností vytváření složek a různých záznamů.

Osobně již delší dobu MacJournal používám právě na psaní článků a poznámek a po otestování řady podobných zůstává MacJournal mým favoritem. Blogerům přijde vhod export do HTML a podpora blog systémů LiveJournal a Blogger.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: