Macworld Expo 2005 - shuffle iPod, lehký jako pírko - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld Expo 2005 - shuffle iPod, lehký jako pírko

12. ledna 2005, 00.00 | Druhý produkt, který jsme na Macworldu testovali, je shuffle iPod - nový přírůstek do velké rodiny iPodů. A nutno dodat, že shuffle iPod je nejlehčí a nejmenší iPod v nabídce Applu. Na první pohled vás možná ani nenapadne, že se jedná o iPod, ale spíše USB klíčenku. Až kruhové ovládání v horní části napovídá, že by se přeci jenom o iPod jednat mohlo.

Druhý produkt, který jsme na Macworldu testovali, je shuffle iPod - nový přírůstek do velké rodiny iPodů. A nutno dodat, že shuffle iPod je nejlehčí a nejmenší iPod v nabídce Applu. Na první pohled vás možná ani nenapadne, že se jedná o iPod, ale spíše USB klíčenku. Až kruhové ovládání v horní části napovídá, že by se přeci jenom o iPod jednat mohlo. V přední části naleznete jen tento kruhový ovladač pro ovládání hlasitosti (nahoru/dolu), přesouvání dopředu/dozadu a mezi skladbami (doprave/doleva) a pauza/play (střed). Ač to nemusí být patrné, při podržení tlačítka Play na déle než tři vteřiny je možné shuffle iPod zamknout (hold) a po opětovném podržení odemknout. Jedinou signalizací jsou dvě led diody nad kruhovým ovladačem - zelená a žlutá. Při seznamování je tak potřeba se naučit, co jaká barva znamená - bez displeje není jiná možnost, jak dostat z iPodu odezvu. Samotný iPod vypadá jako bílá, trochu lesklá, tyčinka s rozměry 8.25 x 2.5 x 0.8 cm. Je potřeba si uvědomit, že vzhledem k šířce iPodu může být problém zapojit do sousedního USB portu v počítači další zařízení - konkrétně u Powerbooku G4 Titanium mohu zapojit pouze iPod shuffle, ale další USB zařízení nepřipojím, není místo. Zde samozřejmě záleží na konstrukci počítače.

Konektor na sluchátka se nachází zcela v horní části, USB konektor je pak zcela dole. Na něm je napsán i kapacita iPodu (jinde informaci o velikosti nezískáte) a samotný USB konektor má po stranách dva malé otvory - ty jsou důležité pro fixování iPodu v krytce. Krytka má v sobě dva malé kovové zobáčky, které do otvorů zapadnou a drží pohromadě, aby nedošlo ke ztrátě. Řešení vypadá stabilně a iPod vám ze šňůrky samovolně neupadne, což by ani vzhledem k jeho váze nebylo možné - je opravdu lehký a jeho váha (22g) na krku není vůbec cítit. Na sundání krytky pak potřebujete vyvinout určitou sílu, což je jenom dobře. U těchto řešení je potřeba dávat pozor na provedení a z prvních pokusů vypadá, že Apple tuto část nepodcenil.

V zadní části se nachází další část ovládání - posuvný jezdec, který má tři polohy. První z nich je Off (vypnuto), druhá nastavuje náhodné přehrávání obsahu a třetí spustí přehrávání v definovaném pořadí (to je převzato z iTunes). Pod posuvným jezdcem je ještě ukazatel stavu baterie - po stisknutí se rozsvítí dioda. Zelená signalizuje dobré/plné nabití, oranžová nízké nabití a červená téměř nulové. Pokud se dioda nerozsvítí vůbec, je čas zapojit iPod do počítače. A to je další věc - iPod shuffle je provázán s počítačem více než předchozí verze, v balení totiž není žádná nabíječka a vy jste vždy odkázáni na USB port počítače.

K samotným ovládacím prvkům bych měl menší výtku - přepínač na zadní straně má vcelku tuhý chod a je potřeba iPod pevně uchopit. A zde je menší problém - na druhé straně je kruhové ovládání a dost pravděpodobně jedno z tlačítek stisknete. Z toho důvodu je lepší používat ovládání zamknuté (hold) nebo získat určitý cvik. A ještě jeden poznatek - počítač iPod shuffle načte, pouze pokud je zapnutý. Ve stavu Off jej systém vůbec nerozpozná. Shuffle iPod je taky první iPod, který tlačítko Off má - ostatní se pouze uspávají. Nejsem si zcela jist, proč je nyní možné iPod zcela vypnout. Možná se jedná o ochranu baterie, nebo pouze o určitou signalizaci, že iPod nepřehrává a uživatel tak má jistotu, že mu hudba nehraje do sluchátek.

iPod shuffle se prodává v malé zelené krabičce, uvnitř které naleznete samotný iPod, šňůrku na krk, sluchátka, manuál, instalační CD s iTunes a malou kartičku z tvrdého kartónu s popisem všech ovládacích prvků a signalizačních diod - ideální pomocník pro první seznamovaní s iPodem. Nejprve je nutné i Pod připojit k počítači a spustit iTunes. Pro první nabití je potřeba nechat iPod 4 hodiny připojený do USB portu, pro nabití na 80% stačí hodiny dvě (iPod shuffle by měl vydržet až 12 hodin přehrávání). V iTunes se iPod objeví v levém sloupci (stejně jako ostatní iPody) a v dolní části okna iTunes přibyla funkce Autofill, ke které se ještě za chvíli vrátím.

Po prvním zapojení chvíli trvalo, než se iPod ukázal v iTunes, což bylo poněkud matoucí - důvod byla pravděpodobně vybitá baterie. iTunes následně zkontrolovali, zda jsem připojen na iTunes Music Store, respektive zda jsem online (nebyl jsem, na což mě iTunes upozornily), a až poté jsem mohl s iPodem v iTunes pracovat. Pojďme se nyní podívat na předvolby.

V předvolbách iPodu shuffle lze nastavit automatické spuštění iTunes po připojení a zanechání ikonky iPodu v levém sloupci, i když je odpojen - z mého pohledu skvělá funkce, neboť můžete obsah iPodu shuffle spravovat, i když jej nemáte připojený a kdykoliv můžete zkontrolovat, co jste si do něj vlastně nahráli.

Jeho obsah si tak můžete postupně měnit a až po připojení do něj nové písničky "nasypat". Další možnosti jsou updatování pouze zaškrtnutých písniček a konvertování skladeb s vyšším bitrate na 128 kbs AAC - ideální, pokud máte celou sbírku v 320 kbs formátu a skladby zabírají hodně místa. Je potřeba ovšem počítat s tím, že písničky budou při přenosu konvertovány, což bude chvilku trvat a může se protáhnout doba přenosu. Poslední volbou je 'Enable disk use' - po zaškrtnutí můžete iPod shuffle používat i jako přenosný disk (USB klíčenku), ovšem je nutné dopředu nadefinovat velikost místa, kterou chcete uvolnit na data.

Skladby se do něj přenášejí stejným způsobem jako u předchozích iPodů - pouhým přetažením. V iPodu shuffle není možnost mít více playlistů a skladby se přesouvají do jedné složky - nebylo by jak mezi různými playlisty přepínat. Druhou možností je využít funkci Autofill a nechat váš počítač, ať rozhodne, co bude v iPodu za hudbu.

U Autofillu si můžete zvolit, z jakého playlistu má skladby vybrat, zda má vybírat písně náhodně či podle pořadí v daném playlistu, zda má preferovat skladby s vyšším hodnocením a jestli při každém Autofillingu má dojít k přemazání všech předchozích skladeb v iPodu. Autofill následně vybere písně a začne je do iPodu přemísťovat. Shuffle iPod lze připojit pouze přes USB a pokud máte počítač s USB 1.1, chvilku si počkáte. Mě konkrétně trvalo naplnění 512 MB iPodu cca 9-10 minut přes USB 1.1.

Shuffle iPod se prodává ve dvou variantách - 512 MB za 99 USD a 1GB za 149 USD. V současnosti je zde dostupná pouze levnější varianta. Celkem by mě zajímalo, zda Apple plánuje i novou řadu iPod Socks, které by seděly tomuto drobečkovi :-). Apple nabízí i čtyři doplňky k shuffle iPodu - Armband (pouzdro na ruku), sportovní pouzdro, externí battery pack a dok - každý za cenu 29 USD.

Life is random, tak zní slogan k iPod shuffle a přesně myšlenku tohoto iPodu vystihuje. Pokud máte rádi neustálý dohled nad obsahem své hudební sbírky a chcete znát jméno hudebníka či skladby při přehrávání, tudíž potřebujete displej, pak si pořiďte nějakého z větších bratříčků iPodu shuffle. Jestliže chcete poslouchat své oblíbené písničky, nic víc neřešit a přitom ještě ušetřit peníze, pak je iPod shuffle určen právě vám. Jednodušší to už být nemůže, iPod shuffle je především o muzice a ačkoliv určitě nebude vyhovovat všem, svou cílovou skupinu si najde. Alespoň zde, v San Franciscu, již můžete potkat spoustu čerstvých majitelů s iPodem na krku a v místním Apple Storu je po něm stále velká poptávka.

Celé zpravodajství z CESu a Macworldu můžete sledovat i na report.grafika.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: